Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/7/2018 στις 12:00 ΜΜ, kitsos777 είπε

Καλησπέρα παίδες,

Έχει κάποιος πληροφορίες για θητεία οπλίτη στο ΤΕΑΣ στα Μέγαρα;

Εξαρτάται από το πόσο κόσμο έχει γενικά το στρατόπαιδο αλλά και το τάγμα σου (συνολικά έχει 4 τάγματα 2ο – 4ο ΤΕΑΣ, 2ο ΤΥΑΔ και 2ο ΤΕΑΥ θα καταλάβεις όταν μπεις τι εννοώ...) ...γενικά το καλοκαίρι περνάει δύσκολα παντού...πέρυσι στα Μέγαρα έφτασε και στο 9-10 μεσα 1 έξω...αν δεν έχεις πόστο θα είσαι συνεχώς με το G3 να φυλάς κάπου...αλλά και πόστο να έχεις τις σκοπιές,περίπολα και καθαριότητες δεν τα γλυτώνεις...από Σεπτέμβρη που θα μπει σίγουρα αρκετός κόσμος και θα έχεις "παλιώσει" θα είσαι άρχοντας...λογικά τότε θα "παίζεις" στο 3-1 άντε 4-1 σταθερά...

(Ότι σου λέω ίσχυε πριν από ένα χρόνο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
29 minutes ago, skoulas said:

Εξαρτάται από το πόσο κόσμο έχει γενικά το στρατόπαιδο αλλά και το τάγμα σου (συνολικά έχει 4 τάγματα 2ο – 4ο ΤΕΑΣ, 2ο ΤΥΑΔ και 2ο ΤΕΑΥ θα καταλάβεις όταν μπεις τι εννοώ...) ...γενικά το καλοκαίρι περνάει δύσκολα παντού...πέρυσι στα Μέγαρα έφτασε και στο 9-10 μεσα 1 έξω...αν δεν έχεις πόστο θα είσαι συνεχώς με το G3 να φυλάς κάπου...αλλά και πόστο να έχεις τις σκοπιές,περίπολα και καθαριότητες δεν τα γλυτώνεις...από Σεπτέμβρη που θα μπει σίγουρα αρκετός κόσμος και θα έχεις "παλιώσει" θα είσαι άρχοντας...λογικά τότε θα "παίζεις" στο 3-1 άντε 4-1 σταθερά...

(Ότι σου λέω ίσχυε πριν από ένα χρόνο...)

Όπως και να έχει το συγκεκριμένο στρατόπεδο δεν είναι από τα "δύσκολα" και σε γενικές γραμμές περνάς σχετικά καλά. Αν και πέρασαν 12 χρόνια από τη δική μου θητεία εκεί στο 2ο ΤΥΑΔ και μπορεί τα πράγματα να έχουν χειροτερέψει. Τότε πάντως όσοι ήταν ΤΕΑΣ ήταν σε καλύτερη μοίρα από το ΤΥΑΔ. Εμείς είχαμε περισσότερη σκοπιά αλλά που και που είχε δραστηριότητες που περνούσαμε την ώρα μας με κάποιο σχετικό ενδιαφέρον. Γενικώς είμαι από αυτούς που βαριούνται ασύστολα το όλο concept του στρατού μιας και το θεωρώ χάσιμο χρόνου, αλλά δεν μπορώ να πω πως δεν ήταν ενδιαφέρον όταν πηγαίναμε με το βυτίο γεμάτο κηροζίνη για να φουλάρουμε τα ελικόπτερα (άγνοια κινδύνου... 😛 ). Επιπλέον, τότε τουλάχιστον είχε και πολύ καλό φαγητό μιας και μαζί μας έτρωγαν και οι πιλότοι. Κανονικά μαχαιροπήρουνα και πιάτα, φρεσκοτηγανισμένες πατάτες, μέχρι και αστακομακαρονάδα (δεν τρολλάρω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2018 στις 10:48 ΜΜ, LF21 είπε

Στο https://parousiasi.army.gr θα μπεις για να δηλώσεις. Μέχρι τις 29 Ιουλίου δηλώνουν όσοι είναι να καταταγούν με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου. Για του Νοεμβρίου θα ξεκινήσει κανα 2 ημέρες αργότερα.

Καλησπέρα και από μένα. Μια γρήγορη ερώτηση:

Είναι να μπω με την Ε' ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου. Είναι υποχρεωτικό να μπω στο https://parousiasi.army.gr και να δηλώσω το πού θέλω να παρουσιαστώ ή τους είναι παντελώς αδιάφορη η προτίμησή μου οπότε να μην ασχοληθώ καν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AngelCyke είπε

Καλησπέρα και από μένα. Μια γρήγορη ερώτηση:

Είναι να μπω με την Ε' ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου. Είναι υποχρεωτικό να μπω στο https://parousiasi.army.gr και να δηλώσω το πού θέλω να παρουσιαστώ ή τους είναι παντελώς αδιάφορη η προτίμησή μου οπότε να μην ασχοληθώ καν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υποχρεωτικό δεν είναι.. Αλλά τι εχεις να χάσεις; 2 λεπτα υπόθεση είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες έχω τέσσερισ μήνες και κάτι μέσα. Μου μένουν άλλοι τρεις και κάτι μέρες Επειδή είμαι 8μηνός. Τον τελευταίο μήνα ένιωθα πόνο στο πόδι και ύστερα από μαγνητική με βρήκαν κηλη στην μέση. Λογικα θα βγω i3 άοπλο. Αξίζει να το κυνηγήσω ; το αγγούρι το έφαγα Έτσι και αλλιώς σπεν και καλαμιές. Θα με επηρεάσει κάπου μελλοντικά αν το αλλάξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2018 στις 2:29 ΜΜ, AngelCyke είπε

Καλησπέρα και από μένα. Μια γρήγορη ερώτηση:

Είναι να μπω με την Ε' ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου. Είναι υποχρεωτικό να μπω στο https://parousiasi.army.gr και να δηλώσω το πού θέλω να παρουσιαστώ ή τους είναι παντελώς αδιάφορη η προτίμησή μου οπότε να μην ασχοληθώ καν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν είναι υποχρεωτικό,τυπικό είναι. Ε στις περισσότερες περιπτώσεις δεν πας εκεί που δηλώνεις.
Αλλά 2 λεπτά είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billyst είπε

Μάγκες έχω τέσσερισ μήνες και κάτι μέσα. Μου μένουν άλλοι τρεις και κάτι μέρες Επειδή είμαι 8μηνός. Τον τελευταίο μήνα ένιωθα πόνο στο πόδι και ύστερα από μαγνητική με βρήκαν κηλη στην μέση. Λογικα θα βγω i3 άοπλο. Αξίζει να το κυνηγήσω ; το αγγούρι το έφαγα Έτσι και αλλιώς σπεν και καλαμιές. Θα με επηρεάσει κάπου μελλοντικά αν το αλλάξω; 

Ι3 θα είσαι θαλαμοφύλακας, εστιάτορας, καθαριότητες, ΚΨΜ, λέσχη κλπ κλπ. Μια καμαριέρα για όλες τις δουλειές. Αν θες κάτι τέτοιο και όχι κάτι άλλο, τότε ξέρω γω; Κυνήγα το.

 

9 ώρες πριν, shot00 είπε

Κανεις για φερες μετεκπαίδευση 2/9;;

Μετεκπαίδευση; Ξεκινήσανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billyst είπε

Α Δηλαδή να επιβάρυνΩ την μέση μ και να βαράω σκοπέτα

Προφανώς και ο φίλος από πάνω σε δουλεύει.....Χαμένος χρόνος είναι δεν σε ακολουθεί σε τίποτα στη ζωή σου κοίτα να μην χαλάσεις λεφτά, να κάνεις φίλους, να περάσεις όσο πιο ωραία μπορείς και αν έχεις βύσμα να το χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ι3 άοπλο άσ τους να λένε. Τώρα το καλοκαίρι είναι κομπλέ. Μέσα στα κλιματιστικά αράζεις και κανείς υπηρεσίες. Εγώ πήγα βγήκα ι3 άοπλο χωρίς να έχω τίποτα λέγοντας απλά οπλοφοβια. Όσοι είναι καυλωμένοι με τα όπλα ας τα πάρουν κι ας τα χαϊδεύουν οι άλλοι που θέλουμε να περάσει όλο αυτό ανώδυνα διαβάζοντας για κάποιο πτυχίο το ι3 άοπλο είναι η λύση. Η μόνη διαφορά με το ένοπλο είναι οι υπηρεσίες. Εσύ που έχεις και πρόβλημα στη μέση δε θα κάνεις και βαριές αγγαρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2018 στις 2:09 ΜΜ, Hellaslover είπε

Τα πηγα αυτα. Δε τα κοιταξαν καν γιατι δεν ηταν εκει ο αρμοδιος στα στρατολογικα. Ρωταω γιατι θα μου το ζητησει και δε το χω. Λογικα υπαρχει αλλη λυση αλλα το χω αγχος

Φιλε δεν ξερω αν απο τοτε εβγαλες ακρη αλλα επειδη ειδα ολα τα μνματα σου...αινιγματικος εισαι.
Καπου αναφερεις 16 χρονια συνεχους λογικα παραμονης στο εξωτερικο. Αρα 6 μηνες πας. 3μηνο πανε μονο οι Ομογενεις οσοι δηλαδη γεννηθηκαν και μεγαλωσαν κιολας εξωτερικο. Ειναι πολλα τα χρονια ομως που λες. Απ τα 35 σου και μετα μπορεις νομιζω να πληρωσεις κατι και να πας πολυ λιγο καιρο μονο.

Να μην πηγαινεις σε άλλο υπαλληλο, συνηθως δεν ξερουν. Μονο στον αρμοδιο τησ στρατολογιας να πας. Το να σου εκδοθει το λεγομενο Πιστοποιητικο Μονιμου Κατοικου Εξωτερικου δεν ειναι πανδυσκολη διαδικασια, την ξερω. Το τι χαρτια θελουν το γραφει στα σιτε των Προξενειων αναλυτικα, παρε και τηλεφωνο ομως. Τι το θες ομως? Εγω το εβγαλα μονο επειδη πηγα Ελλαδα καποια χρονια να σπουδασω ας πουμε και εβγαλα μια αναβολη αοριστου χρονου ως κατοικος εξωτερικου. Εφοσον ομως κατοικεις εξωτερικο, εχεις δεν εχεις αναβολη, εισαι δεν εισαι ανυποτακτος, δικαιουσαι 30 μερες το χρονο νασαι Ελλαδα. Αν καταλαβα καλα δεν θελεις να πας καθως δεν θες ναχεις σχεση με το Ελληνικο κρατος οποτε γιατι να πας? Πιστεψε με δεν θα σε κυνηγησουν. Οκ εκτος αν θες νασαι ελευθερος να καθεσαι οσο θες Ελλαδα.
Νομιζω παντως μπορεις και τμηματικα να την εκπληρωσεις την θητεια και οχι συνεχομενο 6μηνο.

Κατι αλλο με μπερδεψε ομως ακομα περισσοτερο. Τι υπηκοοτητα εχεις? Μιλας για ξενο διαβατηριο. Εχεις διπλη? Εαν εχεις, δεν χρειζεται απαραιτητα να πας στον Ελληνικο Στρατο ξερεις.  Μπορεις να πεις πως πας με το συστημα της χωρας που εισαι υπηκοος, να πας καποιο χαρτι κατω οτι εκπληρωσες τις υποχρεωσεις σου σε αλλο κρατο μελος της ΕΕ και να σε απαλλαξει ο Ελληνικος (γινεται νομιζω)

14 ώρες πριν, dimips είπε

Πάρε ι3 άοπλο άσ τους να λένε. Τώρα το καλοκαίρι είναι κομπλέ. Μέσα στα κλιματιστικά αράζεις και κανείς υπηρεσίες. Εγώ πήγα βγήκα ι3 άοπλο χωρίς να έχω τίποτα λέγοντας απλά οπλοφοβια. Όσοι είναι καυλωμένοι με τα όπλα ας τα πάρουν κι ας τα χαϊδεύουν οι άλλοι που θέλουμε να περάσει όλο αυτό ανώδυνα διαβάζοντας για κάποιο πτυχίο το ι3 άοπλο είναι η λύση. Η μόνη διαφορά με το ένοπλο είναι οι υπηρεσίες. Εσύ που έχεις και πρόβλημα στη μέση δε θα κάνεις και βαριές αγγαρείες.

Λογικα θα βγει Ι3 αμα εχει τετοιο προβλημα. Δεν τον διακινδυνεουν τα στελεχη του στρατου.

Τωρα αυτο το "Όσοι είναι καυλωμένοι με τα όπλα ας τα πάρουν κι ας τα χαϊδεύουν οι άλλοι που θέλουμε να περάσει όλο αυτό ανώδυνα διαβάζοντας για κάποιο πτυχίο το ι3 άοπλο είναι η λύση." σοβαρα τωρα ρε φιλε, γιατι το εγραψες? Την ειδες λιγο καπως μου φαινεται. Με αυτο το σκεπτικο, η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων ανδρων ειναι στρατοκαυλοι ολοι. Ελεος. Απλα το οτι κρατανε οπλο στο χερι δεν το κανουν τοσο θεμα, δεν τους πειραζει και πολυ. Ουτως η αλλως θητεια κανεις δεν γλιτωνει, ολοι κανουν. Και υπαρχουν και Ι1 που διαβαζουν κανονικοτατα για τα μαθηματα.

Στις 21/7/2018 στις 11:04 ΠΜ, ILIAS GR είπε

Μη τους ακούς λεβεντάκο μου, ι3 είναι κάτι που θα σ` ακολουθεί για όλη σου τη ζωή! Δε ξέρεις τι μπορεί να ακολουθήσεις στο μέλλον….

Ρε με το ζορι να μην βγει ι3 ο ανθρωπος, αμα εχει προβλημα υγειας τοτε ναι ορθως να βγει. Ως εκει.
Απο εκει και περα, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ δεν σε ακολουθει. Το απολυτηριο δεν γραφει τιποτα. Και Ι5 να βγηκες, παλι δεν γραφει. Τουλαχιστον οχι το πιστοποιητικο που δειχνεις παντου σε δημοσιο και εργασια. Απλα λεει πως εκπληρωσες το χρεος προς την πατριδα.
Τωρα εαν θελει να γινει ενστολος, πιστευω δεν ειναι μια αποφαση που παιρνεται απ την μια μερα στην αλλη ξαφνικα. Συνηθως ειναι κατι που το επιθυμεις χρονια.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Neoss είπε

Φιλε δεν ξερω αν απο τοτε εβγαλες ακρη αλλα επειδη ειδα ολα τα μνματα σου...αινιγματικος εισαι.
Καπου αναφερεις 16 χρονια συνεχους λογικα παραμονης στο εξωτερικο. Αρα 6 μηνες πας. 3μηνο πανε μονο οι Ομογενεις οσοι δηλαδη γεννηθηκαν και μεγαλωσαν κιολας εξωτερικο. Ειναι πολλα τα χρονια ομως που λες. Απ τα 35 σου και μετα μπορεις νομιζω να πληρωσεις κατι και να πας πολυ λιγο καιρο μονο.

Να μην πηγαινεις σε άλλο υπαλληλο, συνηθως δεν ξερουν. Μονο στον αρμοδιο τησ στρατολογιας να πας. Το να σου εκδοθει το λεγομενο Πιστοποιητικο Μονιμου Κατοικου Εξωτερικου δεν ειναι πανδυσκολη διαδικασια, την ξερω. Το τι χαρτια θελουν το γραφει στα σιτε των Προξενειων αναλυτικα, παρε και τηλεφωνο ομως. Τι το θες ομως? Εγω το εβγαλα μονο επειδη πηγα Ελλαδα καποια χρονια να σπουδασω ας πουμε και εβγαλα μια αναβολη αοριστου χρονου ως κατοικος εξωτερικου. Εφοσον ομως κατοικεις εξωτερικο, εχεις δεν εχεις αναβολη, εισαι δεν εισαι ανυποτακτος, δικαιουσαι 30 μερες το χρονο νασαι Ελλαδα. Αν καταλαβα καλα δεν θελεις να πας καθως δεν θες ναχεις σχεση με το Ελληνικο κρατος οποτε γιατι να πας? Πιστεψε με δεν θα σε κυνηγησουν. Οκ εκτος αν θες νασαι ελευθερος να καθεσαι οσο θες Ελλαδα.
Νομιζω παντως μπορεις και τμηματικα να την εκπληρωσεις την θητεια και οχι συνεχομενο 6μηνο.

Κατι αλλο με μπερδεψε ομως ακομα περισσοτερο. Τι υπηκοοτητα εχεις? Μιλας για ξενο διαβατηριο. Εχεις διπλη? Εαν εχεις, δεν χρειζεται απαραιτητα να πας στον Ελληνικο Στρατο ξερεις.  Μπορεις να πεις πως πας με το συστημα της χωρας που εισαι υπηκοος, να πας καποιο χαρτι κατω οτι εκπληρωσες τις υποχρεωσεις σου σε αλλο κρατο μελος της ΕΕ και να σε απαλλαξει ο Ελληνικος (γινεται νομιζω)

Συγγνωμη αλλα τι εννοεις αινιγματικος και τι ακριβως δε καταλαβες; και τι εννοεις ειναι πολλα τα χρονια που λεω; ειμαι γεννημενος ελλαδα αλλα μενω εξωτερικο 16 χρονια. Οτι κανω 6μηνο αν παω το γνωριζω. Εχω ακομα ελληνικη υπηκοοτητα αν και μεχρι να ερθω ελλαδα θα εχω της χωρας που μενω (παιρνει γυρο στο 10μηνο και αν ερθω θα ειναι του χρονου).  Για το αν δικαιουμαι 30 μερες τωρα δε το γνωριζω γιατι πρεπει να υπαρχει απαγορευτικο εξοδου-και να εχω ξενη υπηκοοτητα και ξενο διαβατηριο (που θα βγαλω) παλι δε θελω να το ρισκαρω και να χω ιστοριες στο αεροδρομιο. Θελω να τα κανονισω να ειναι ολα σωστα και νομιμα πριν ερθω.

Τι χαρτια χρειαστηκες να δειξεις για να βγεις μκε; και ποια ακριβως ειναι η διαδικασια;

Βασικα αυτο που θελω τωρα ειναι να μπορω να ερχομαι μεχρι 30 μερες εστο, και στη πορεια βλεπουμε.. η κανω στρατο η εξαγοραζω τη θητεια στα 35-40, οτι ειναι το οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...