Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Καταλαβα. Θα δουμε πως θα παει . Και γω πιστευω ολα καλα αν και ελπιζω ο στρατολογος να ειναι πιο νορμαλ ανθρωπος απο τους υπολοιπους εκει μεσα. Θα γραψω να πω τι εγεινε, σε καμια βδομαδα θα παω

Πλεον στα Προξενεια (τουλαχιστον στην Γερμανια να και νομιζω ειναι γενικο αυτο) υπαρχει τάξη στο θεμα της προσελευσης. Οχι οπως παλια, χάος. Για μερικά πράγματα κλείνεις ηλεκτρονικά ραντεβού μέσω του σιτε τους. Για πιο απλά πραγματα πας ετσι παιρνεις χαρτακι και περιμένεις. Μπες και δες αμα χρειάζεσαι ραντεβου ή όχι, μην πας και σου πουν δεν σε εξυπηρετούμε και τους βρίζεις άδικα μετά. Απλα το επισημανω γιατι αρκετοι πανε ετσι πχ σαυτο που παω εγω και ας εχουν απο το 2014 που υπαρχει πλεον αυτο το συστημα και εχει ανακοινωθει πολλάκις. Συχνα στην υποδοχή εχουν διαπληκτισμους επειδη δεν τους δεχονται (και λογικό γιατι ετσι πχ θα παρει την σειρά μου, το ραντεβου μου) και μεχρι τωρα μόνο εαν ειναι πολυ ηλικιωμενοι ή εχουν αναπηρο μαζι τους και εχουν έρθει απο πολυ μακρυα τους εξυπηρετουν.

Γραψε μας λοιπόν εδω, θαχει ενδιαφέρον. Πιστευω ολα καλα θα πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Neoss είπε

Πλεον στα Προξενεια (τουλαχιστον στην Γερμανια να και νομιζω ειναι γενικο αυτο) υπαρχει τάξη στο θεμα της προσελευσης. Οχι οπως παλια, χάος. Για μερικά πράγματα κλείνεις ηλεκτρονικά ραντεβού μέσω του σιτε τους. Για πιο απλά πραγματα πας ετσι παιρνεις χαρτακι και περιμένεις. Μπες και δες αμα χρειάζεσαι ραντεβου ή όχι, μην πας και σου πουν δεν σε εξυπηρετούμε και τους βρίζεις άδικα μετά. Απλα το επισημανω γιατι αρκετοι πανε ετσι πχ σαυτο που παω εγω και ας εχουν απο το 2014 που υπαρχει πλεον αυτο το συστημα και εχει ανακοινωθει πολλάκις. Συχνα στην υποδοχή εχουν διαπληκτισμους επειδη δεν τους δεχονται (και λογικό γιατι ετσι πχ θα παρει την σειρά μου, το ραντεβου μου) και μεχρι τωρα μόνο εαν ειναι πολυ ηλικιωμενοι ή εχουν αναπηρο μαζι τους και εχουν έρθει απο πολυ μακρυα τους εξυπηρετουν.

Γραψε μας λοιπόν εδω, θαχει ενδιαφέρον. Πιστευω ολα καλα θα πανε.

Δεν ειναι ετσι εδω. Η αληθεια ειναι δεν εχω ψαξει ονλαιν, λογικα θα μου το λεγαν, αν γινετε, αλλα τηλεφωνο δε σηκωνουν και ετσι πηγα μια μερα. Δεν ηταν εκει ο αρμοδιος και ουτε ραντεβου μου κλεισανε γιατι πρεπει ο αρμοδιος να δει ποτε μπορει να με εξυπηρετησει. Τωρα που θα παω παλι ειτε θα κλεισω ραντεβου να ξαναπαω η θα με βοηθησει κατευθειαν..αλλα μαλλον ραντεβου, εκτος αν δεν ειναι παλι και ξαναπαω να τον πετυχω. Λιγο μπαχαλο δηλαδη. Εσεις εκει ειστε γερμανακια με το χαρτακι σας τα ραντεβουδακια σας και τη σειρα σας, εμας εδω κρατανε τις ελληνικες παραδοσεις ζωντανες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Δεν ειναι ετσι εδω. Η αληθεια ειναι δεν εχω ψαξει ονλαιν, λογικα θα μου το λεγαν, αν γινετε, αλλα τηλεφωνο δε σηκωνουν και ετσι πηγα μια μερα. Δεν ηταν εκει ο αρμοδιος και ουτε ραντεβου μου κλεισανε γιατι πρεπει ο αρμοδιος να δει ποτε μπορει να με εξυπηρετησει. Τωρα που θα παω παλι ειτε θα κλεισω ραντεβου να ξαναπαω η θα με βοηθησει κατευθειαν..αλλα μαλλον ραντεβου, εκτος αν δεν ειναι παλι και ξαναπαω να τον πετυχω. Λιγο μπαχαλο δηλαδη. Εσεις εκει ειστε γερμανακια με το χαρτακι σας τα ραντεβουδακια σας και τη σειρα σας, εμας εδω κρατανε τις ελληνικες παραδοσεις ζωντανες!

Χαχα καταλαβα...καλη τυχη...αν και λιγο περιεργο μοτ φαινεται. Αλλωστε στο Ελληνικο Υπουργειο Εξωτερικων ανήκουν όλες οι διπλωματικες υπηρεσιες σε οποια χωρα και αν βρισκονται. Ξερω και για μερικά άλλα κρατη (Ευρωπη) που νομιζω επισης ετσι τοχουν. Ισως εφαρμοστηκε επιλεκτια σε ορισμενα κρατη μονο με βαση στοιχεια κινησης...γιατι δεν νομιζω παντου να υπαρχει η ιδια αναγκη...πχ στην Ελληνικη Πρεσβεια στην Αιθιοπία που εχεις 3 υπαλλήλους όλο και όλο (τόσοι ήταν πάντως πριν καποια χρονια, ο Πρεσβης και δυο υπαλληλοι του ΥπΕξ ακομα) και μια επιχειρηματική κοινότητα Ελλήνων στην χωρα 250-300 ατόμων, δεν νομιζω να υπηρχε αναγκη εφαρμογης. :P

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, Σεπτέμβρη φεύγω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Έχω ήδη πάρει αναβολή για το πτυχίο που έκανα εδώ Ελλάδα και λήγει στο τέλος του 18. Για να μην έχω θέματα τι πρέπει να κάνω? Μπορεί να πάρει παράταση η αναβολή μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά! το Νοέμβριο μπαίνω με τον δίδυμο αδερφό μου! επίσης είμαστε 5 αδέρφια (όλοι αγόρια) οι 2 πρώτοι έκαναν 6 μήνες (ειχαν μπει μαζι). ο 3ος έκανε χρόνο τότε! εμείς οι 2 τελευταίοι δικαιούμαστε καθόλου μειωμένη θητεία;

Επεξ/σία από ekans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dantε είπε

Εμαθα οτι παιρνω μεταθεση στο μενιδι. 

Εκει τι στρατόπεδο πεζικου υπαρχει και γνωριζει κανεις και συνθήκες;

Βυσματικά σου βγήκε μετάθεση η μιλάμε για την κανονική του 5μηνου της 355;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Heisen_berg είπε

Βυσματικά σου βγήκε μετάθεση η μιλάμε για την κανονική του 5μηνου της 355;

Στο 5μηνο της 355 ειμαι αλλα εβαλα γνωστο μου για να με φερει σε καλο στρατοπεδο. 

Το καταφερε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Στο 5μηνο της 355 ειμαι αλλα εβαλα γνωστο μου για να με φερει σε καλο στρατοπεδο. 

Το καταφερε;

Δεν έχω ιδέα φίλε. Λογικά.. σου είπε κιόλας ποτε φεύγεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Αλλα λογικα απο βδομαδα παω. Τωρα για τις κανονικές μεταθέσεις έχω ακούσει χιλιες δυο ημερομηνιες αλλα επικρατεστερη ακουγεται το 15 Αυγούστου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, mindtrapper said:

Στο Μενίδι δεν είναι που είναι και το αρτοποιείο; Δεν ξέρω πως θα σε πάει από υπηρεσίες αλλά έχει καλό ψωμί. :)

Δεν είναι μόνο το το αρτοποιείο στο Καποτά, έχει κι άλλες μονάδες που δεν έχουν σχέση με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχω περιεργη ιστορια. Πηρα αναβολη τον ιουλιο του 2016.

Ειχα αφησει ομως το τζακετ σπιτι μετα το κεντρο οποτε δεν μπορεσα να το ξεχρεωσω.

Ο υπεύθυνος λοχαγός μου ειχε πει να το στειλω ταχυδρομικα οταν μπορεσω στην μοναδα.

Εκεινη την περιοδο ημουν λιγο περιεργα γενικα και δεν ηθελα να σκεφτομαι οτιδήποτε ειχε σχεση με στρατο οποτε το αφηνα και στο τελος το ξεχασα!

Ξανακαταταχτηκα το Μαρτιο του 2017  και απολυθηκα τον Σεπτέμβριο σε αλλη μοναδα και ειχα ξεχασει τελειως την ολη φαση με το τζακετ.

Επεσα τωρα τυχαια στο thread αυτο και μου ηρθε flashback.

Λετε να με εχουν χρεωσει τιποτα τρελα ποσα στην εφορια και να μην το ξερω;🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, lostdreamer50 είπε

Παιδια, εχω περιεργη ιστορια. Πηρα αναβολη τον ιουλιο του 2016.

Ειχα αφησει ομως το τζακετ σπιτι μετα το κεντρο οποτε δεν μπορεσα να το ξεχρεωσω.

Ο υπεύθυνος λοχαγός μου ειχε πει να το στειλω ταχυδρομικα οταν μπορεσω στην μοναδα.

Εκεινη την περιοδο ημουν λιγο περιεργα γενικα και δεν ηθελα να σκεφτομαι οτιδήποτε ειχε σχεση με στρατο οποτε το αφηνα και στο τελος το ξεχασα!

Ξανακαταταχτηκα το Μαρτιο του 2017  και απολυθηκα τον Σεπτέμβριο σε αλλη μοναδα και ειχα ξεχασει τελειως την ολη φαση με το τζακετ.

Επεσα τωρα τυχαια στο thread αυτο και μου ηρθε flashback.

Λετε να με εχουν χρεωσει τιποτα τρελα ποσα στην εφορια και να μην το ξερω;🤔

Δε νομιζω. Ειχα ακούσει οτι το τζάκετ στο χρεώνουν σε περίπτωση που θες να το κρατήσεις κοντά στα 50 ευρώ. Λαμβάνοντας και το οτι έχεις έναν χρόνο που απολύθηκες πάνω κατω ακομα και να το έχουν περασει στην εφορία δεν θα έχει αυξηθεί πολυ. Βέβαια το επικρατέστερο σενάριο ειναι να μην είδαν καν οτι υπήρχε και ένα τζάκετ που δεν επέστρεψες. 

15 ώρες πριν, Dantε είπε

Οχι. Αλλα λογικα απο βδομαδα παω. Τωρα για τις κανονικές μεταθέσεις έχω ακούσει χιλιες δυο ημερομηνιες αλλα επικρατεστερη ακουγεται το 15 Αυγούστου. 

Με το καλό συνάδελφε. Όλοι περιμένουμε να δούμε ποτε. Και το δικό μου βύσμα μου είπε που πάω αλλα το ποτε ειναι άγνωστο. Ελπίζω κι εγω σύντομα και γενικώς για όλους μας.

για το Μενιδι έχω ακούσει οτι ειναι και καλα και σχετικά κακά. Και γενικώς πήγαινε με το καλό και δες σε τι πόστο θα εισαι. Και στο πιο μαύρο να πας αν το πόστο ειναι κομπλέ και βυσματικο περνάς ζάχαρη.

- μόλις έμαθα απο δόκιμο που υπηρετεί καλυμνο, οτι στο στρατόπεδο τους ήρθαν την Παρασκευή κατ εξαιρεση μεταθέσεις για την 355.

Επεξ/σία από aris_rom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...