Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τοση μυωπια δυσκολο να σε παρουν ιπταμενο. Δε θυμαμαι και εγω ποιο ειναι το οριο οταν ειχα περασει τις εξετασεις. Στο γες εχει ενα ΚΕΠ στρατολογίας που εχει γκισε αεροπορίας. Πηγαινε ρωτα. 

 

Σε δικο μου θεμα τωρα. Με τη ζεστη ψιλοεχω θεμα με κοριους. Παλι καλα οχι εντονο μιας και βρισκω αραια και που 3-4 τσιμπήματα ενω οταν κανω και θαλαμοφυλακας βραδυ κοβω συχνα πυκνα βολτα με φακο και εχω βρει 2 φορες απο ενα κοριο. 

Πηρα απο φαρμακειο αυτα τα σπρευ και κολυμπησα το κρεβατι και τη κουβερτα. Οχι τοσο το φακελο και ψιλιαζομαι οτι εκει την εχουν βρει μιας και τους βρισκω ψηλα στο υψος του κρεβατιου. 

Παντως οι διπλανοι(αν και ειμαστε αραια) δε μου εχουν αναφερει κατι αρα αρκετσ πιθανο να είμαι γκαντεμης και απλα να προυπηρχαν. Να αλλαξω φακελο να τον ψεκασω και να καψω τον παλιο; Η να πω να μπουμε στη διαδικασια να βγάλουμε κρεβατια εξω κτλ;

Εννοειται δε βαζω μποτες πανω,δε καθομαι με τα στρατιωτικά κτλ οποτε το βλεπω δυσκολο να ξεκινησαν απο μενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, george200-13 είπε

Μου αρεσει υπερβολικα πολυ η αεροπορια και η σχολη Ικαρων. Το μονο προβλημα ειναι η μυωπια μου η οποια ειναι 2.5 βαθμους απο το ενα ματι και 2.0 στο αλλο.

Ξεχνάς από τώρα το ιπτάμενος…

"Οπτική οξύτητα για μακριά και κοντά όχι μικρότερη από 10/10 σε κάθε οφθαλμό χωρίς διόρθωση καιδεν πρέπει να έχουν υποβληθεί σε οποιαδήποτε διαθλαστική επέμβαση Δεν πρέπει να έχουν μυωπία μεγαλύτερη από 0.25 διοπτρίες, υπερμετρωπία μεγαλύτερη από 1.75 διοπτρίες και αστιγματισμό 0,75 διοπτρίες σε κάθε μεσημβρινό. Επίσης εσωφορία μέχρι 10 διοπτρίες, εξωφορία μέχρι 5 διοπτρίες υπερφορία μέχρι 1 διοπτρία και εγγύς σημείο σύγκλισης όχι μεγαλύτερο από 70 cm"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ μπαίνω σεπτέμβριο , δεν ξέρω ακόμα που βέβαια, έκανα αυτα που ζητούσε στο parousiasi.army και εβαλα θήβα και ΕΛΔΥΚ μετά, παίρνουν για κύπρο αρκετούς ή λίγους τι λετε εσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dantε είπε

Απο το 5ο μηνα και μετα περιμενεις τη μετάθεση. Με 

13 ώρες πριν, Dantε είπε

Απο το 5ο μηνα και μετα περιμενεις τη μετάθεση. 

Και με βύσμα?? Τόσο πολύ άλλαξαν τα πράγματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, blackdeagle είπε

παιδιά εγώ μπαίνω σεπτέμβριο , δεν ξέρω ακόμα που βέβαια, έκανα αυτα που ζητούσε στο parousiasi.army και εβαλα θήβα και ΕΛΔΥΚ μετά, παίρνουν για κύπρο αρκετούς ή λίγους τι λετε εσεις

ΕΛ.ΔΥ.Κ. παίρνουν ακριβώς όσους χρειάζονται. Τώρα το πόσοι θα δηλώσουν εθελοντικά να πάνε είναι άλλο θέμα. Αν και λόγω κρίσης, επειδή πληρώνεσαι ένα ποσό με το οποίο καλύπτεις άνετα τα έξοδα της θητείας σου, φαντάζομαι θα έχει αρκετούς να δηλώνουν.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, djcat είπε

ΕΛ.ΔΥ.Κ. παίρνουν ακριβώς όσους χρειάζονται. Τώρα το πόσοι θα δηλώσουν εθελοντικά να πάνε είναι άλλο θέμα. Αν και λόγω κρίσης, επειδή πληρώνεσαι ένα ποσό με το οπιό καλύπτεις άνετα τα έξοδα της θητείας σου, φαντάζομαι θα έχει αρκετούς να δηλώνουν.

μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο ακούω από διάφορους ότι είναι σίγουρο θα γίνει. Εχθές μου λεγε ένας ταξιτζής οτι ο γιος του θα μπει το Σεπτέμβρη και είναι η τελευταία εσσο για 9μηνο. Έκατσα να το ψάξω σήμερα και μόνο κάτι newsbeast άρθρα βρήκα του κ*λου δλδη και μ κανε εντύπωση γιατί το ακούω πολλά στόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Στεφανος123 είπε

Ολο ακούω από διάφορους ότι είναι σίγουρο θα γίνει. Εχθές μου λεγε ένας ταξιτζής οτι ο γιος του θα μπει το Σεπτέμβρη και είναι η τελευταία εσσο για 9μηνο. Έκατσα να το ψάξω σήμερα και μόνο κάτι newsbeast άρθρα βρήκα του κ*λου δλδη και μ κανε εντύπωση γιατί το ακούω πολλά στόματα. 

Σοβαρή πηγή.

12 μήνες δε θα ξαναγίνει ποτέ, δεν βγαίνουν οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Στεφανος123 said:

Ολο ακούω από διάφορους ότι είναι σίγουρο θα γίνει. Εχθές μου λεγε ένας ταξιτζής οτι ο γιος του θα μπει το Σεπτέμβρη και είναι η τελευταία εσσο για 9μηνο. Έκατσα να το ψάξω σήμερα και μόνο κάτι newsbeast άρθρα βρήκα του κ*λου δλδη και μ κανε εντύπωση γιατί το ακούω πολλά στόματα. 

Κάθε χρονιά εδώ και 10 χρόνια ακούγονται τέτοια...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, -Dimitris- said:

Σοβαρή πηγή.

12 μήνες δε θα ξαναγίνει ποτέ, δεν βγαίνουν οικονομικά.

Πάντως δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν αυξάνεται η θητεία.

Ο φαντάρος είναι τζάμπα εργατικό δυναμικό που λαμβάνει 2 πιάτα φαι και 8 ευρώ το μήνα. (ρούχα κλπ επιστρέφονται) και κάνει τα πάντα από καθαριότητα έως μερεμετια , γραμματειακή υποστήριξη και υπηρεσίες φύλαξης και όλα αυτά χωρίς δικαιώματα και ωράρια.

Οικονομικά η αύξηση της θητείας θα συμφερε απίστευτα πολύ ( ο θεσμός των εποπ δημιουργηθηκε λόγω της μείωσης της θητείας)

Άλλοι είναι οι λόγοι που δεν αυξάνεται η θητεία και εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ανοχή του κόσμου απέναντι στο κράτος και το στρατό που ήδη είναι σε τεντωμένο σχοινι.Αν αυξηθεί και η θητεία αρκετοί που όπως και εγώ ήμουν της λογικής " άντε πάμε λίγους μήνες να ξεμπερδευουμε"  θα το γυρίσουν σε " 1,5 χρόνο ; ούτε καν, Ι5 και άγιος ο θεός" και θα έχουν το ανάποδο αποτέλεσμα.

 

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MikeJ είπε

Πάντως δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν αυξάνεται η θητεία.

Ο φαντάρος είναι τζάμπα εργατικό δυναμικό που λαμβάνει 2 πιάτα φαι και 8 ευρώ το μήνα. (ρούχα κλπ επιστρέφονται) και κάνει τα πάντα από καθαριότητα έως μερεμετια , γραμματειακή υποστήριξη και υπηρεσίες φύλαξης και όλα αυτά χωρίς δικαιώματα και ωράρια.

Οικονομικά η αύξηση της θητείας θα συμφερε απίστευτα πολύ ( ο θεσμός των εποπ δημιουργηθηκε λόγω της μείωσης της θητείας)

Άλλοι είναι οι λόγοι που δεν αυξάνεται η θητεία και εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ανοχή του κόσμου απέναντι στο κράτος και το στρατό που ήδη είναι σε τεντωμένο σχοινι.Αν αυξηθεί και η θητεία αρκετοί που όπως και εγώ ήμουν της λογικής " άντε πάμε λίγους μήνες να ξεμπερδευουμε"  θα το γυρίσουν σε " 1,5 χρόνο ; ούτε καν, Ι5 και άγιος ο θεός" και θα έχουν το ανάποδο αποτέλεσμα.

Σωστός. Ψυχίατρος και απαλλαγή. ή εξωτερικό αν ήθελα για να δουλέψω και δεν πήγαινα ποτέ στρατό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...