Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχετε δικιο,σορρυ.Εξαρταται ποσο μακρυα ειναι ο τοπος διαμονης σας, εγω ειχα μπει με στολη εξοδου, κατα τις 10.00-12.00 καλα ειναι, δεν θα σας πει κανενας τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ μπήκα μετά την αναφορά, δεν είχα όρεξη να κάτσω αναφορά και ίσως να παρουσιαστώ, άσε που δεν θα είχαν και χρόνο για την διαδικασία που προβλέπεται (χαρτιά κτλ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπείτε το πρωί κατά τις 7  με στρατιωτικά εννοείται. Τώρα την εβδομάδα προσαρμογής μην την θεωρείται δεδομένη. Ειδικά αν η μονάδα έχει ανάγκη από κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είχα πάρει τηλέφωνο στη μονάδα και είχα πέσει σε άτομο που μου είπε έλα όποτε θες πριν τις 7-8 το απόγευμα που μοιράζουν συνθήματα και κλειδώνουν τη πύλη και πήγα έτσι απογευματάκι κατά τις 4-5 (μη το παραχέσω κιόλας) οπότε γλύτωσα ουσιαστικά άλλη μια μέρα αφού όταν πήγα ήταν εκεί μόνο ο ΑΥΔΜ και εγώ ήμουν τουρίστας.... Απλά πήγα έτσι κάπως νωρίτερα για να πάρω σεντόνια μαξιλάρια κλπ. Με στρατιωτικά πήγα.

Ψάξτε το βέβαια , από μονάδα σε μονάδα μπορεί να αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι πήγατε με στρατιωτικά, πήγατε με δικό σας όχημα; Γιατί στην προηγούμενη μονάδα δε μας άφηναν να κυκλοφορούμε έξω με στρατιωτικά, μόνο ένα λεπτό για να βγάλουμε λεφτά στη μεγάλη ανάγκη. 

 

Στολές εξόδου δεν υπάρχουν πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, obby είπε

Όσοι πήγατε με στρατιωτικά, πήγατε με δικό σας όχημα; Γιατί στην προηγούμενη μονάδα δε μας άφηναν να κυκλοφορούμε έξω με στρατιωτικά, μόνο ένα λεπτό για να βγάλουμε λεφτά στη μεγάλη ανάγκη. 

Στολές εξόδου δεν υπάρχουν πια.

Όταν έχεις φύλλο πορείας θεωρητικά πρέπει να παρουσιαστείς με τη στολή σου (την καλή, όχι της αγγαρείας). Μπορεί φυσικά να πας με τα πολιτικά και να μην σου πει κανείς τίποτα. Εξαρτάται που θα τύχεις. Αυτό που λες ισχύει, αλλά είναι ανάλογα τη μονάδα και τον αξιωματικό πύλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mhxmhx είπε

Όταν έχεις φύλλο πορείας θεωρητικά πρέπει να παρουσιαστείς με τη στολή σου (την καλή, όχι της αγγαρείας). Μπορεί φυσικά να πας με τα πολιτικά και να μην σου πει κανείς τίποτα. Εξαρτάται που θα τύχεις. Αυτό που λες ισχύει, αλλά είναι ανάλογα τη μονάδα και τον αξιωματικό πύλης.

Δηλαδή με μπερέ (για πυροβολικό λέω); Όπως σε ορκωμοσίες κτλ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, obby είπε

Δηλαδή με μπερέ (για πυροβολικό λέω); Όπως σε ορκωμοσίες κτλ; 

Ναι και μπερέ. Όπως παρουσιάστηκες (λογικά) και στην πρώτη σου μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο, στην πρώτη μονάδα παρουσιάστηκα 2:30 ώρα το βράδυ φορώντας ούτε καν θυμάμαι τι.

Ωραία, ευχαριστώ. Αυτά πάντως είναι μόνο για τώρα με το φύλλο πορείας; Μετά από ΔΝ μου έχουν πει ότι μπορώ να πηγαίνω με πολιτικά  εφτά παρά και να αλλάζω μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, obby είπε

Άστο, στην πρώτη μονάδα παρουσιάστηκα 2:30 ώρα το βράδυ φορώντας ούτε καν θυμάμαι τι.

Ωραία, ευχαριστώ. Αυτά πάντως είναι μόνο για τώρα με το φύλλο πορείας; Μετά από ΔΝ μου έχουν πει ότι μπορώ να πηγαίνω με πολιτικά  εφτά παρά και να αλλάζω μέσα.

Ναι. Ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2018 στις 6:56 ΜΜ, Gk1995 είπε

Παιδια θα παω σπεν αυλωνα ξερετε τι παιζει εκεί και πως μπορω να γλυτωσω τιποτα εχω και γερο μέσο... 

Αυτό το μέσον μας έχει φάει στο Ελλαδισταν.Οταν θα γίνει καμιά στραβή πάρε τηλ το μέσον σου να σε σώσει.Βαλε μια σκοπια έξω από το σπίτι σου και πες στου να σε στείλει εκει να φυλάς να γλιτώσεις και συ και οι υπόλοιποι να κοιμόμαστε ήσυχοι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blackdeagle είπε

H E' Eσσο δεν βλέπω να βγαίνει ούτε αυτή τη βδομάδα στο army

Λίγη υπομονή και η Δ' είχε αργήσει αρκετά να βγεί. Μπαίνε στο katataxi συχνά τα ανεβάζουν εκεί πιο νωρίς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2018 στις 11:24 ΠΜ, billdanos είπε

Συνεχίζουμε εδώ... Απορίες & ερωτήσεις σχετικά με στρατιωτικά θέματα. 

Αν κάποιος έχει έξοδο, μπορεί με το νόμο να κάτσει στο στρατόπεδο και να κοιμηθεί? Έχουν δικαίωμα να τον βάλουν να πάει σημαία ή κάτι άλλο?

 

Επεξ/σία από Zpap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zpap είπε

Αν κάποιος έχει έξοδο, μπορεί με το νόμο να κάτσει στο στρατόπεδο και να κοιμηθεί? Έχουν δικαίωμα να τον βάλουν να πάει σημαία ή κάτι άλλο?

Αν είσαι ειδικές , σε κάνουν ότι γουστάρουν.Μεχρι και αράπη περνάς αν έχουν κέφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...