Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, hynofu είπε

Όταν παρουσιαστείς στα ΣΥΠΟ το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να σε πουν σε ποια μονάδα θα ανήκεις. Αυτή η μονάδα θα είναι είτε της 71 Α/Μ ΤΑΞ ή κάποια μονάδα σχετικά κοντά (Άσσηρος, Πολύκαστρο, ΧΩΚ κτλ). Αφού τελειώσεις με ιατρούς, ρούχα και όλα τα σχετικά θα τοποθετηθείς σε κάποιον θάλαμο (λογικά στον Λόχο Στρατηγείου). Αν η μονάδα σου ανήκει στην 71 (595, 596, 601 κτλ) θα καθίσεις εκεί σίγουρα μέχρι την Δευτέρα όπου θα αρχίσουν τα ΣΒΕΝ (στην Σάντα ή όπου σας πάνε). Αν η μονάδα σου είναι εκτός της 71 (π.χ. 507 Μ/Κ ΤΠ στην Άσσηρο) θα φύγεις μέσα στην μέρα ή την επόμενη (εξαρτάται από το πότε θα στείλει κίνηση η μονάδα σου).

Μαλιστα ευχαριστω πολυ φιλε...το να ανηκεις στο Γ σωμα στρατου στη θεσνικη απο τοσο νωρις δεν παιζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Δ ΕΣΣΟ είπε

Υπάρχει περίπτωση πχ να μας αλλάξουν εσσο κατάταξης την τελευταια μέρα και αντί Οκτώβρη να βάλουν Γενάρη-Φλεβάρη; 

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SakAnd είπε

Μαλιστα ευχαριστω πολυ φιλε...το να ανηκεις στο Γ σωμα στρατου στη θεσνικη απο τοσο νωρις δεν παιζει? 

Αν εννοείς να πας με μετάθεση στο Γ σώμα αμέσως μετά το ΣΥΠΟ ψιλοαπίθανο γιατι εκεί δεν γίνονται ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ. Φυσικά μπορεί να σου έρθει μετάθεση για ΓΣΣ μετά τα ΣΠΕΝ, ειδικά αν είσαι περίεργη ειδικότητα (π.χ. Έρευνας Πληροφορικής). Αν εννοείς ότι η 71 υπάγεται στο ΓΣΣ είναι λάθος γιατι υπάγεται στην 1η Μεραρχία Πεζικού που με την σειρά της υπάγεται στην 1η Στρατιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick_giots32 είπε

αντε ρε παλικαρια θα δουμε ποτε θα μπουμε?

Λιγάκι νωρίς είναι, αν όχι αυτή την εβδομάδα την άλλη πιστεύω σίγουρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια. Μιας και ειμαι στη δουλεια και δεν υπαρχει τιποτα να κανω, ειπα να ξανα αγχωσω τον εαυτο μου με το στρατο.

Πριν 6 χρονια ηρθα Γερμανια με την κοπελα μου. Εκανα παυση στο ΤΕΙ που ειχα περασει και εφυγα ετσι απλα. Η κοπελα μου απλα δεν πηγε στο ΤΕΙ που περασε(ειναι 2 χρονια μικροτερη).


Τα παρακατω εχουν σημασια για τις επιλογες που εχω να διαλεξω για την αναβολη.

Στην αρχη, επαιρνα λεφτα απο το JobCenter και δουλευα παραλληλα σε μια minijob(450 € το μηνα). 1 - 1.5 χρονο αργοτερα ξεκινησα να δουλευω full time. 2-3 χρονια αργοτερα ξεκινησα ενα Ausbildung(δουλευεις και πας σχολη ταυτοχρονα). Δεν ξερω ποιο χρονικο διαστημα θεωρειται 'βιοποριστικη εγκατασταση'. Το οτι επαιρνα λεφτα απο το JobCenter μηπως δε θεωρειται βιοποριστικη εγκατασταση; Το οτι κανω Ausbildung μηπως δε θεωρειται βιοποριστικη εγκατασταση;

Στη Γερμανια εχω δικο μου διαμερισμα οπου πληρωνω ενοικιο, ρευμα, ιντερνετ, νερο κτλπ, εχω αυτοκινητο που πληρωνω φορους, εχω δοσεις που πληρωνω για καποια ηλεκτρικη συσκευη, κτλπ.

Με λιγα λογια ειναι  α δ υ ν α τ ο  να τα αφησω αυτα και να γυρισω Ελλαδα για 9 μηνες. Ποιος θα τα πληρωνει αυτα; Το αυτοκινητο δε γινεται να καθεται ακινητο 9 μηνες. Ή μηπως θεωρουν πως εχω 30.000 ευρω να καθονται στην ακρη να πληρωνουν τους λογαριασμους;

 

Οι επιλογες:

- Ανυποτακτος; Πρεπει να πληρσωσω 6000 ευρω προστιμο. Ειναι τα μονα λεφτα που θα πληρωσω ή ακολουθει και τιποτα αλλο;

- Να παω στρατο. lol

- Αντιρρησιας συνειδησης; Πρεπει να κανω 15 μηνες θητεια σε δημοσια υπηρεσια. No go.

- ι5; Πρεπει να κατεβαινω Ελλαδα συχνα πυκνα για να πηγαινω σε νοσοκομεια, ψυχιατρους, στρατο κτλπ. Η Γερμανια δεν ειναι εδω διπλα να πεταγομαι οποτε με φωναζουν.

- Μονιμος κατοικος εξωτερικου; Πρεπει να μενω 11 χρονια Γερμανια ή να εχω 7 χρονια 'βιοποριστικης εγκαταστασης'. Τι στον π... σημαινει αυτο; Οπως ρωτησα και πιο πανω, πιανεται το οτι μου εστελνε λεφτα το Γερμανικο κρατος; Πιανεται το οτι κανω Ausbildung?(3 μηνες σχολη, 3 μηνες δουλεια, εναλλακτικα για 3 χρονια). Και παλι πρεπει να παω για 6 μηνες στρατο. (Ειναι μαλακες ολοι εκει μεσα;)

- Να αγορασω τη θητεια οταν γινω 33; Χρειαζονται ακομα 5 χρονια να περασουν. Μεχρι τοτε θα ειμαι ανυποτακτος.

- ??

 

Ετσι οπως το βλεπω, δεν υπαρχει λυση. Ο ελληνικος στρατος/το ελληνικο κρατος θελει ειτε τη ζωη μου, ειτε τα λεφτα μου να παρει.

giphy.gif

Επεξ/σία από VatsCore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...