Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, VatsCore είπε

Γεια σας παιδια. Μιας και ειμαι στη δουλεια και δεν υπαρχει τιποτα να κανω, ειπα να ξανα αγχωσω τον εαυτο μου με το στρατο.

Πριν 6 χρονια ηρθα Γερμανια με την κοπελα μου. Εκανα παυση στο ΤΕΙ που ειχα περασει και εφυγα ετσι απλα. Η κοπελα μου απλα δεν πηγε στο ΤΕΙ που περασε(ειναι 2 χρονια μικροτερη).


Τα παρακατω εχουν σημασια για τις επιλογες που εχω να διαλεξω για την αναβολη.

Στην αρχη, επαιρνα λεφτα απο το JobCenter και δουλευα παραλληλα σε μια minijob(450 € το μηνα). 1 - 1.5 χρονο αργοτερα ξεκινησα να δουλευω full time. 2-3 χρονια αργοτερα ξεκινησα ενα Ausbildung(δουλευεις και πας σχολη ταυτοχρονα). Δεν ξερω ποιο χρονικο διαστημα θεωρειται 'βιοποριστικη εγκατασταση'. Το οτι επαιρνα λεφτα απο το JobCenter μηπως δε θεωρειται βιοποριστικη εγκατασταση; Το οτι κανω Ausbildung μηπως δε θεωρειται βιοποριστικη εγκατασταση;

Στη Γερμανια εχω δικο μου διαμερισμα οπου πληρωνω ενοικιο, ρευμα, ιντερνετ, νερο κτλπ, εχω αυτοκινητο που πληρωνω φορους, εχω δοσεις που πληρωνω για καποια ηλεκτρικη συσκευη, κτλπ.

Με λιγα λογια ειναι  α δ υ ν α τ ο  να τα αφησω αυτα και να γυρισω Ελλαδα για 9 μηνες. Ποιος θα τα πληρωνει αυτα; Το αυτοκινητο δε γινεται να καθεται ακινητο 9 μηνες. Ή μηπως θεωρουν πως εχω 30.000 ευρω να καθονται στην ακρη να πληρωνουν τους λογαριασμους;

Οι επιλογες:

- Ανυποτακτος; Πρεπει να πληρσωσω 6000 ευρω προστιμο. Ειναι τα μονα λεφτα που θα πληρωσω ή ακολουθει και τιποτα αλλο;

- Να παω στρατο. lol

- Αντιρρησιας συνειδησης; Πρεπει να κανω 15 μηνες θητεια σε δημοσια υπηρεσια. No go.

- ι5; Πρεπει να κατεβαινω Ελλαδα συχνα πυκνα για να πηγαινω σε νοσοκομεια, ψυχιατρους, στρατο κτλπ. Η Γερμανια δεν ειναι εδω διπλα να πεταγομαι οποτε με φωναζουν.

- Μονιμος κατοικος εξωτερικου; Πρεπει να μενω 11 χρονια Γερμανια ή να εχω 7 χρονια 'βιοποριστικης εγκαταστασης'. Τι στον π... σημαινει αυτο; Οπως ρωτησα και πιο πανω, πιανεται το οτι μου εστελνε λεφτα το Γερμανικο κρατος; Πιανεται το οτι κανω Ausbildung?(3 μηνες σχολη, 3 μηνες δουλεια, εναλλακτικα για 3 χρονια). Και παλι πρεπει να παω για 6 μηνες στρατο. (Ειναι μαλακες ολοι εκει μεσα;)

- Να αγορασω τη θητεια οταν γινω 33; Χρειαζονται ακομα 5 χρονια να περασουν. Μεχρι τοτε θα ειμαι ανυποτακτος.

- ??

Ετσι οπως το βλεπω, δεν υπαρχει λυση. Ο ελληνικος στρατος/το ελληνικο κρατος θελει ειτε τη ζωη μου, ειτε τα λεφτα μου να παρει.

giphy.gif

Θα βγεις ανυποτακτος εξωτερικού μέχρι να μαζέψεις τα χαρτιά για ΜΚΕ. Θα έρχεσαι στην Ελλάδα το πολύ 30 μέρες, ούτως ή αλλως αφού δουλεύεις full-time φαντάζομαι δε θα έχεις και περιθώριο για παραπάνω. Και θα στείλεις και ενα καρτ-ποσταλ με λουκάνικα και μπύρες στους καραβανάδες στέλνοντας τα φιλιά σου. 

 

Αναφορά σε κείμενο

Γ) Ειδικά για τους μόνιμους κατοίκους εξωτερικού να αναφερθεί ότι το πρόστιμο ακυρώνεται ακόμη και αν αποκτούν την ιδιότητα αυτή μεταγενέστερα της ημ/νιας που οφείλουν να καταταγούν. Όπως αναφέρεται και παρακάτω στο οικείο άρθρο μας υπό 4 για να χαρακτηρισθεί κάποιος μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και να αναβληθεί η υποχρέωση στράτευσης (στην πραγματικότητα εφόσον ο στρατεύσιμος δεν επιστρέφει μόνιμα στην Ελλάδα πρόκειται για απαλλαγή αφού όριο αναβολής δεν τίθεται και υποχρέωση στράτευσης υπάρχει έως το 45ο έτος της ηλικίας)πρέπει είτε να έχει κύρια και μόνιμη εγκατάσταση στο εξωτερικό για 11 συνεχόμενα έτη είτε και να βιοπορίζεται (εργάζεται) στο εξωτερικό για 7 έτη. Κατά ειδική πρόβλεψη του νόμου μόλις αποκτηθεί αυτή η ιδιότητα, τότε ο ανυπότακτος εξαιρείται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχτηκε ανυπότακτος (αρθ.26 παρ.3 Ν. 3421/05 ως ισχύει) και κατά συνέπεια η μη κατάταξη του καθίσταται νόμιμη αναδρομικά οπότε το πρόστιμο ακυρώνεται

http://www.sblawservices.gr/στρατολογική_και_στρατιωτική_νομοθε/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, steve.gr είπε

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν από 10 μέχρι 18 .

Το θέμα δεν είναι ποτέ θα μπούμε που το ξέρουμε σχεδόν όλοι αν δούμε από την Γ αλλά ποτέ θα μάθουμε το που 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Θα βγεις ανυποτακτος εξωτερικού μέχρι να μαζέψεις τα χαρτιά για ΜΚΕ. Θα έρχεσαι στην Ελλάδα το πολύ 30 μέρες, ούτως ή αλλως αφού δουλεύεις full-time φαντάζομαι δε θα έχεις και περιθώριο για παραπάνω. Και θα στείλεις και ενα καρτ-ποσταλ με λουκάνικα και μπύρες στους καραβανάδες στέλνοντας τα φιλιά σου. 

Γεια σου φιλε και ευχαριστω για την απαντηση.

Οι ΜΚΕ πρεπει να κανουν 6 μηνες θητεια ουτως ή αλλως. Οποτε στην πραγματικοτητα δε με βοηθαει, σωστα; 

Full-time δουλεω τωρα κανονικα. Οπως ειπα κανω Ausbildung, ειναι καπως σαν το ΙΕΚ(;), μονο που δουλευεις για καποια εταιρια, παιρνεις μισθο και επισκεπτεσαι τη σχολη πανω στο αντικειμενο που δουλευεις, στην προκειμενη περιπτωση πληροφορικη.

Οσο για τις διακοπες, μου δινεται δινοταν η  δυνατοτητα να μεινω παραπανω απο 30 μερες στην Ελλαδα. Φετος ηρθα για 28 και ξοδεψα τα 3/4 των διακοπων μου. Αναγκαστικά απο του χρονου το υπολειπομενο 1/4 θα το ξοδευω σε καποια αλλη χωρα.

Το προστιμο των 6000 ισχυει, οπως και να 'χει, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, VatsCore είπε

Γεια σου φιλε και ευχαριστω για την απαντηση.

Οι ΜΚΕ πρεπει να κανουν 6 μηνες θητεια ουτως ή αλλως. Οποτε στην πραγματικοτητα δε με βοηθαει, σωστα; 

Full-time δουλεω τωρα κανονικα. Οπως ειπα κανω Ausbildung, ειναι καπως σαν το ΙΕΚ(;), μονο που δουλευεις για καποια εταιρια, παιρνεις μισθο και επισκεπτεσαι τη σχολη πανω στο αντικειμενο που δουλευεις, στην προκειμενη περιπτωση πληροφορικη.

Οσο για τις διακοπες, μου δινεται δινοταν η  δυνατοτητα να μεινω παραπανω απο 30 μερες στην Ελλαδα. Φετος ηρθα για 28 και ξοδεψα τα 3/4 των διακοπων μου. Αναγκαστικά απο του χρονου το υπολειπομενο 1/4 θα το ξοδευω σε καποια αλλη χωρα.

Το προστιμο των 6000 ισχυει, οπως και να 'χει, σωστα;

Αν θες να επιστρέψεις στην Ελλάδα απο ΜΚΕ πρέπει να υπηρετήσεις. Διάβασε αυτό που σου πόσταρα. 

Επίσης

Αναφορά σε κείμενο

Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του αρθρ. 25 του Ν. 3421/2005 (αναβολή κατάταξης μονίμων κατοίκων εξωτερικού) εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο.

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/eyaggelos_margaritis/stratiotiki-ypohreosi-ellinon-toy-exoterikoy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christos4 είπε

έχετε να προτείνετε κάποιο sleeping bag για τους καλοκαιρινούς μήνες/μήνες που έχει ακόμα ζέστη; πρέπει να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερο; 

Λες και ετοιμαζεστε για κατασκηνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, christos4 είπε

έχετε να προτείνετε κάποιο sleeping bag για τους καλοκαιρινούς μήνες/μήνες που έχει ακόμα ζέστη; πρέπει να προσέξουμε κάτι ιδιαίτερο; 

Το sleeping bag περισσοτερο το χειμωνα θα το χρειαστεις οποτε παρε κατι καλο,το καλοκαίρι σεντονακι τσιλικο για να εισαι δροσερος η αν θες μπορείς να βαζεις το sleeping bag κατω απο το σεντονι για να μην εχεις την μαλλινη κουβερτα το καλοκαίρι να σε ξεροψηνει.

1 λεπτό πριν, Tipota and Tipota είπε

Να ρωτήσω κάτι οι διαβιβαστες κάνουν Σκόπια κεντρική πύλη κάτι η μόνο στα γραφεία?

Αναλογα τη μοναδα και τι κοσμο εχει. Σκόπια δεν παιζει γιατί 1ον εγινε Β.Μακεδονια 2ον εδω δεν φτάνουμε για τις δικιες μας σκοπιές θα φυλάμε και αλλου??

(Χαβαλες χωρις παρεξηγηση παντα φιλε μου 😁😁😁)

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Το sleeping bag περισσοτερο το χειμωνα θα το χρειαστεις οποτε παρε κατι καλο,το καλοκαίρι σεντονακι τσιλικο για να εισαι δροσερος η αν θες μπορείς να βαζεις το sleeping bag κατω απο το σεντονι για να μην εχεις την μαλλινη κουβερτα το καλοκαίρι να σε ξεροψηνει.

Αναλογα τη μοναδα και τι κοσμο εχει. Σκόπια δεν παιζει γιατί 1ον εγινε Β.Μακεδονια 2ον εδω δεν φτάνουμε για τις δικιες μας σκοπιές θα φυλάμε και αλλου??

(Χαβαλες χωρις παρεξηγηση παντα φιλε μου 😁😁😁)

Κοίτα επειδή ήρθα σε ένα στρατόπεδο για εκπαίδευση και με έβαλαν Σκοπιά κεντρική πύλη οποτε εντάξει έχεις δίκιο ανάλογα την μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tipota and Tipota είπε

Να ρωτήσω κάτι οι διαβιβαστες κάνουν Σκόπια κεντρική πύλη κάτι η μόνο στα γραφεία?

Να ρωτήσω εγω τι ρόλο παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paul36 είπε

Μάγκες για τα χωκ στη Θεσσαλονίκη γνωρίζει κανείς πως είναι σε γενικές γραμμές;

Αρκετα αυστηρα και τυπικα χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, takatakaros είπε

Έξτρα πετσέτες και σεντόνι πρέπει να πάρουμε στα χρώματα του στρατού ή μπορεί να είναι ο,τι θέλουμε; 

Οτι θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...