Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύετε ότι το laser στα μάτια πριν μπω στρατό είναι κακή ιδέα(λόγω βρώμικου περιβάλλοντος κλπ); Θέλω να το κάνω μέσα στον μήνα και μέσα Οκτώβρη όπως ειπώθηκε μπαίνουμε. 

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι κάνεις ουσιαστικά όταν έχεις σκοπιά πέρα από το να στέκεσαι όρθιος,όλα αυτά τα διαδικαστικά της σκοπιάς τελως πάντων.Πχ άκουσα κρυφός σκοπός φανερός σκοπός.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tipota and Tipota είπε

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι κάνεις ουσιαστικά όταν έχεις σκοπιά πέρα από το να στέκεσαι όρθιος,όλα αυτά τα διαδικαστικά της σκοπιάς τελως πάντων.Πχ άκουσα κρυφός σκοπός φανερός σκοπός.?

Αναγνωριση σε τυχον εφοδους, ειτε αυτη ειναι απο ΑΥΔΜ κτλ, ειτε εξωτερικη. 

Κανονικα ναι, ενας σκοπος ειναι φανερος και ενας κρυφος. Ο κρυφος υποτιθεται πως προσεχει τον φανερο, οταν ο 2ος κανει αναγνωριση. Αλλα σε εμας εδω, ο κρυφος δεν καθεται καν μεσα στον χωρο που εχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Αναγνωριση σε τυχον εφοδους, ειτε αυτη ειναι απο ΑΥΔΜ κτλ, ειτε εξωτερικη. 

Κανονικα ναι, ενας σκοπος ειναι φανερος και ενας κρυφος. Ο κρυφος υποτιθεται πως προσεχει τον φανερο, οταν ο 2ος κανει αναγνωριση. Αλλα σε εμας εδω, ο κρυφος δεν καθεται καν μεσα στον χωρο που εχει. 

Ευχαριστώ αν θες μπορείς να το εξηγήσεις ποιο αναλυτικα.Πως γίνεται η αναγνώριση και γενικά τι να προσέχεις να μην κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην σε βρουν να καθεσαι σε κανενα κορμο ή  να εισαι παρτάλι.Δεν ξερω και πως λειτουργειτε ...Κύπρος εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Να μην σε βρουν να καθεσαι σε κανενα κορμο ή  να εισαι παρτάλι.Δεν ξερω και πως λειτουργειτε ...Κύπρος εγώ.

Ναι αυτό εννοείται πάντα😁👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tipota and Tipota είπε

Ευχαριστώ αν θες μπορείς να το εξηγήσεις ποιο αναλυτικα.Πως γίνεται η αναγνώριση και γενικά τι να προσέχεις να μην κάνεις.

πριν ξεκινήσεις την υπηρεσία, ο Αξιωματικός Υπηρεσίας (ΑΥ) σου δίνει το σύνθημα και το παρασύνθημα. Όταν θα είσαι στην σκοπιά, όταν δεις κάποιον να έρχεται από μακριά τον σταματάς στα μερικά μέτρα και τον ρωτάς αν ξέρει το σύνθημα και το παρασύνθημα. Αν το ξέρει τότε έχει καλώς, τον αφήνεις να περάσει. Αν δεν το ξέρει τον σταματάς και επικοινωνείς με τον ΑΥ για να σου δώσει οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Asevastos είπε

Πιστεύετε ότι το laser στα μάτια πριν μπω στρατό είναι κακή ιδέα(λόγω βρώμικου περιβάλλοντος κλπ); Θέλω να το κάνω μέσα στον μήνα και μέσα Οκτώβρη όπως ειπώθηκε μπαίνουμε. 

Ναι. Αν δεν κάνω λάθος, θες περίπου ένα μήνα ανάρρωσης, οπότε καλύτερα μην μπλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω κατά τις 15 να το κάνω οπότε πάνω κάτω ένας μήνας βγαίνει... Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να το τραβήξω άλλο αλλά αν όντως είναι επίφοβο θα το κάνω.

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Θέλω κατά τις 15 να το κάνω οπότε πάνω κάτω ένας μήνας βγαίνει... Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να το τραβήξω άλλο αλλά αν όντως είναι επίφοβο θα το κάνω.

εγώ που έκανα τον Ιανουάριο  1 μηνα εισαι με σταγονες και φαρμακα και μετα θελει προσοχη οχι αθληματα κτλ 

βεβαια ειναι και αναλογα ποια μεθοδο θα κανεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tipota and Tipota είπε

Ευχαριστώ αν θες μπορείς να το εξηγήσεις ποιο αναλυτικα.Πως γίνεται η αναγνώριση και γενικά τι να προσέχεις να μην κάνεις.

-Αλτ τις ει

-Εφοδος

-Προχωρει εφοδευων

-(Στα 20 μετρα) "Αλτ" ( Λες το νουμερο του σκοπου και σου λεει το νουμερο της εφοδου. Αν ειναι σωστο τον αφηνεις να προχωρησει λιγο ακομα, αν ειναι λαθος του λες "Επανελαβε το αληθες")

-(Αφου σου εχει πει σωστο νουμερο εφοδου τον αφηνεις να σε πλησιασει λιγο ακομα) "Αλτ, προχωρει στο παρασυνθημα". (Αν ειναι σωστο του λες "ελευθερος προς υπογραφη", αν ειναι λαθος "επανελαβε το αληθες")

Σε περιπτωση εξωτερικης εφοδου ειναι παρομοιο. Απλα στην αρχη μετα το Αλτ τις ει, του λες και "Σβησε φωτα μηχανη και κατεβα για αναγνωριση".  Αφου γινει η αναγνωριση οπως παραπανω του λες "Ανεμενε αναγνωριση απο αρχιφυλακα". (ο αρχιφυλακας εχει επιπλεον συνθηματικα για τις εξωτερικες εφοδους, τα οποια εσυ δεν γνωριζεις. Κανονικα μολις πλησιασει ο αρχιφυλακας, πρεπει να κανεις και σε αυτον αναγνωριση. Σε εμας δεν κανουμε, δεν γνωριζω τι γινεται αλλου.)

Μην σε αγχωνει. Ειναι πολυ ευκολο. Κι εγω στην αρχη ελεγα, τι θα κανω, δεν θα τα θυμαμαι κτλ. Αλλα μολις κανεις 2-3 αναγνωρισεις θα δεις οτι δεν ειναι τπτ. 

Συνθημα, παρασυνθημα να θυμασαι παντα και θα εισαι οκ. 

----EDIT----

Και παντα οταν κανεις αναγνωριση, εισαι σε σταση φυλαξεως

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμησατε τωρα βρε παλαιοπαιδα και με συγκινησατε. Πρώτη μου υπηρεσία μετα απο 3 μερες στο λοχο(εμπλοκα λεμε) περιπολο 2ο νουμερο με τον πιο ταλιμπαν στρατιωτη του λοχου και γενικότερα δεν παιζουν τετοια ατομα. Ξεκινάμε περιπολο και μου λεει θα σε παω μια την κανονική διαδρομη και μια τη γρήγορη. Ψαρωμενος τεζα εγω το οπλο κυριλε οσο κινουμασταν πετυγχαινουμε εφοδο. Προχωραω με τον περιπολαρχη(περιπολοπουλο εγω) και μολις φτασαμε στα 50cm λεει η εφοδος στον δικο μ " γιατι δεν κανεις αναγνώριση στρατιωτη?" "Γιατι να κανω αναγνωριση βρε αφου ειδα ποιος εισαι!" Σκασαμε στα γελια και οι 3 και συνεχισαμε τη δουλειά μας. Ειχε και ψοφο αφηστε τα,ε απο τοτε οτι υπηρεσία και να εκανα(καλυτερες πύλη κρυφο και δεκανεας αλλαγης) δεν καιγομουν για τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

-Αλτ τις ει

-Εφοδος

-Προχωρει εφοδευων

-(Στα 20 μετρα) "Αλτ" ( Λες το νουμερο του σκοπου και σου λεει το νουμερο της εφοδου. Αν ειναι σωστο τον αφηνεις να προχωρησει λιγο ακομα, αν ειναι λαθος του λες "Επανελαβε το αληθες")

-(Αφου σου εχει πει σωστο νουμερο εφοδου τον αφηνεις να σε πλησιασει λιγο ακομα) "Αλτ, προχωρει στο παρασυνθημα". (Αν ειναι σωστο του λες "ελευθερος προς υπογραφη", αν ειναι λαθος "επανελαβε το αληθες")

Σε περιπτωση εξωτερικης εφοδου ειναι παρομοιο. Απλα στην αρχη μετα το Αλτ τις ει, του λες και "Σβησε φωτα μηχανη και κατεβα για αναγνωριση".  Αφου γινει η αναγνωριση οπως παραπανω του λες "Ανεμενε αναγνωριση απο αρχιφυλακα". (ο αρχιφυλακας εχει επιπλεον συνθηματικα για τις εξωτερικες εφοδους, τα οποια εσυ δεν γνωριζεις. Κανονικα μολις πλησιασει ο αρχιφυλακας, πρεπει να κανεις και σε αυτον αναγνωριση. Σε εμας δεν κανουμε, δεν γνωριζω τι γινεται αλλου.)

Μην σε αγχωνει. Ειναι πολυ ευκολο. Κι εγω στην αρχη ελεγα, τι θα κανω, δεν θα τα θυμαμαι κτλ. Αλλα μολις κανεις 2-3 αναγνωρισεις θα δεις οτι δεν ειναι τπτ. 

Συνθημα, παρασυνθημα να θυμασαι παντα και θα εισαι οκ. 

----EDIT----

Και παντα οταν κανεις αναγνωριση, εισαι σε σταση φυλαξεως

Πόσες φορές άκουσα άντε και γ@μ...   σου πρωί πρωί και έλα ρε λακαμα εγώ ειμαι στο Αλτ τις ει δε λεγεται.

Επεξ/σία από zmaskos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...