Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Δεν είχαμε θέμα. Επίσης δεν υπάρχουν “ολόιδια” άρβυλα με του Ε.Σ. (Στα μάτια μου και στα μάτια σου ίσως, αλλά το στέλεχος θα καταλάβει αν είναι το αρχικό η όχι ;)). Καθαριστικά γιατί να πάρετε δικά σας? Καλά έκαναν και σας το απαγόρεψαν, αυτό έλειπε. Να τους πρήξετε να σας δώσουν, δουλειά τους είναι. 

Ε καλα τοτε, μονο αν στο επιτρεπουν. Κανονικα δεν κανει. Ναι βρε τροπος του λεγειν...περιπου ιδιες τελος παντων. 

Γιατί ηταν τραγικα λιγα που μας διναν και θελαμε να καθαρισουμε πιο καλα, ενδελεχη καθαρισμό τα μπανια συγκεκριμενα, και τα τοιχώματα. Οχι απορρυπαντικα πουναι χημικα και υπαρχει λογικη στο να απαγορευονται αλλα εστω να παιρναμε συρματα, σφουγγαρια και να τα καναμε κανα μεσημερι. Τοχα προτεινει εγω καθως τα παραπονα ηταν αρκετα (ημουν ολο το καιρο Λοχιας υπηρεσιας) αλλα τελικα δεν πηραμε γιατι τοχε δοκιμασει και προηγουμενη σειρά και τους φωναξαν. Ο,τι ναναι αλλά τελος παντων δεν βαριέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερωτησις: Το χαρτι που μου ηρθε με εχει στο 297 ΜΚ ΤΠ στην Χιο και απο κατω γραφει Διαβιβασεις - ΥΕΑ.
Στο πισω μερος του χαρτιου, γραφει στα δικαιολογητικα που πρεπει να εχουμε μαζι "Οσοι ειστε ΥΕΑ και επιθυμειτε να επιλεγειτε, αποδεικτικο γραμματικων γνωσεων".

Δεν εχω παρει πτυχιο ακομα, δουλευω σε τηλεπικοινωνιακο παροχο 5 χρονια και το δηλωσα απλα σαν προϋπηρεσια πριν γινει η καταταξη (φανταζομαι αυτο επαιξε τον ρολο του).
Ποσο πιθανο ειναι να παω εκει, να ζητησουν πτυχιο και να παρω τον πουλο;
Εχει συμβει σε κανεναν αλλο στο χαρτι να ειναι ΥΕΑ χωρις πτυχιο και τελικα να τον πηγαινουν αλλου αφου παρουσιαστει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mrgiannis13 είπε

Καλησπερα,
595 Αερομεταφερομενο ΤΠ Νεα Σαντα  10/10
Αλλος κανεις;

Και γενικα πως ειναι η φαση εκει;
 

είναι επιλεκτο σώμα πεζικου. Μόνο κοκκινος μπερες οπου θα τον παρεις μετα τα ΣΠΕΝ. Γενικά αν εξαιρεσεις ότι είναι λιγο πιο ζόρικα είναι καλή φαση. Απλα επειδη το 90% των στελεχων ειναι πρωην ειδικοδυναμητες υπαρχουν καποια θεματακια... αλλα ειναι οκ η φαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, StefStam said:

καλησπέρα, σε 2 εβδομάδες μπαίνω αλλά χαρτί κατάταξης δεν έχει έρθει ακόμα, τι παίζει?

Ουτε σε μένα ακόμα. Ελπίζω να έρθει την άλλη εβδομάδα. Τελευταία στιγμή όλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d.d. είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! 

ΕΓΩ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ 17/10 ΘΗΒΑ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΔΩ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑΚΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΜΕ ΦΑΓΟΠΟΤΙ? 

😎😎😎

με ενδειξη ελδυκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nikos3254 είπε

Καλησπέρα από 297μ/κτπ/ΕΟΔ στο χαρτί το ΕΟΔ δεν υπάρχει...με έχουν ΥΕΑ πυροβολικο ειμαι 8μηνος βεβαια αλλα τι σημαίνει πρακτικά Αυτό?

εοδ εφεδρος οπλιτης δοκιμος υεα υποψηφιος εφεδρος αξιωματικος. δηλαδη δοκιμος και στην απολυση γινεσε ανθυπολοχαγος τιμητικα αλλα αν εισαι για λιγοτερη θητεια πιθανων να σε κοψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, george1703 είπε

είναι επιλεκτο σώμα πεζικου. Μόνο κοκκινος μπερες οπου θα τον παρεις μετα τα ΣΠΕΝ. Γενικά αν εξαιρεσεις ότι είναι λιγο πιο ζόρικα είναι καλή φαση. Απλα επειδη το 90% των στελεχων ειναι πρωην ειδικοδυναμητες υπαρχουν καποια θεματακια... αλλα ειναι οκ η φαση. 

Κόκκινο μπερέ θα πάρεις ΜΟΝΟ αν περάσεις τα ΣΠΕΝ στην 71η Α/Μ ΤΑΞ, το ότι παρουσιάζεσαι εκεί για ΣΥΠΟ δεν σημαίνει ότι θα μείνεις σε μονάδα που ανήκει στην 71 ΤΑΞ. Επίσης η φήμη περι στελεχών δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο. Ίσως κάποιοι ΕΠΟΠ να έχουν κάνει θητεία στις ειδικές δυνάμεις και τίποτα παραπάνω...

 

25 λεπτά πριν, mrgiannis13 είπε

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι Πυροβολικό (στη Νέα Σαντα), θα πάρω και εγώ κόκκινο μπερε ή μόνο οι αερομεταφερομενοι;; 

στην Νέα Σάντα βρίσκονται ορισμένοι σχηματισμοί που ανήκουν στην 71 ΑΕΡΟΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΗ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ. Η ταξιαρχία έχει σχηματισμούς πεζικού, πυροβολικού, διαβιβάσεων κ.τ.λ. που είναι αερομεταφερόμενοι. Στην περίπτωση σου είτε θα περάσεις ΣΠΕΝ εντός της 71, θα πάρεις κόκκινο μπερέ και θα πάρεις μετάθεση σε κάποια μοίρα πυροβολικου που ανήκει στην 71 (π.χ. 116 Α/Μ ΜΠΠ) είτε θα πάρεις μετάθεση πριν καν αρχίσεις την βασική για κάποια άλλη μοίρα πυροβολικού που δεν ανήκει στην 71.

Επεξ/σία από hynofu
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...