Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορια. Γιατι δεν παιρνετε μια μηχανη φαση mach3 με ανταλλακτικες κεφαλες και θελετε να παιδευεστε με επαναφορτιζομενες κλπ?

Εναν της προκοπης και για οσους εχουν θεμα μετα το ξυρισμα με ερεθισμους κλπ μια λοσιον μετα το ξυρισμα και θα ειστε κομπλε.Ασε που καποιο καιρο μετα ειδικα οσοι μεγαλωνουν τα γενια σας σε φαση καθημερινου ξυρισματος,θα στρωσει η επιδερμιδα σε χρονο dt και δεν θα εχετε κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Jimmy1 είπε

Παιδιά οσοι κανατε αιτηση να μπειτε με τη Δ ΕΣΣΟ εμαθα βγηκε σημερα η κατάταξη σας αν δεν το είδατε ηδη ;)

εδώ μας ήρθε κ χαρτί οπότε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι είμαστε για Λήμνο από πότε πρέπει να πάμε; Πρέπει να είμαστε εκεί από την προηγούμενη μέρα και να βρούμε κάπου να κοιμηθούμε το βράδυ;

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Όσοι είμαστε για Λήμνο από πότε πρέπει να πάμε; Πρέπει να είμαστε εκεί από την προηγούμενη μέρα και να βρούμε κάπου να κοιμηθούμε το βράδυ;

Πέρυσι φίλος μου παρουσιάστηκε λημνο. Δευτέρα έπεφτε έπρεπε να πάρει πλοίο από Κυριακή ή Σάββατο επειδή δεν έχει δρομολόγια κάθε μέρα συν ότι έπρεπε να μείνει σε ξενοδοχείο δύο μερες. Τελικά έδωσε κάτι παραπάνω και πήγε απευθείας με αεροπλάνο. Εκεί τους περιμένουν οχηματα του στρατού και τους μαζεύουν στο στρατοπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 104/2019 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Ειδικές Δυνάμεις.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε (ΚΕΕΔ) (ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ) στις 11-10-2019 .
 
Τι ξερουμε για εδω ρε μαγκες?
Αν δεν θελω ειδικες δυναμεις το δηλωνω και ο,τι ειναι να γινει θα γινει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αφαντου Ρόδο τι παιζει ξέρει κανείς?

Μπαινουμε 18 απο Χανιά καμποσοι λέμε για καράβι απο Αθηνα το προηγούμενο μεσημέρι φτάνει εκει στις 9 το πρωί..Για μεταφορά απο το λιμάνι υπάρχει κάτι απο τον στρατό ξερει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Giorgos9 είπε

Για Αφαντου Ρόδο τι παιζει ξέρει κανείς?

Μπαινουμε 18 απο Χανιά καμποσοι λέμε για καράβι απο Αθηνα το προηγούμενο μεσημέρι φτάνει εκει στις 9 το πρωί..Για μεταφορά απο το λιμάνι υπάρχει κάτι απο τον στρατό ξερει κάποιος?

Πιθανόν τις ημέρες της κατάταξης θα περιμένουν σε όλα τα σημεία αφίξεων (πλοίο, αεροπλάνο) με οχηματα για να μαζέψουν τους νεοσύλλεκτους. Στο αεροδρόμιο πχ φωνάζουν τα ονόματα των στρατοπέδων και όποιος ακούσει το δικό του πηγαινει. Σε αυτό το θέμα τουλάχιστον υπάρχει οργάνωση από ότι έχω ακούσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/06/2019 at 22:30, Gatilaras said:

Για να κάνουμε μια σούμα στο τι χρειάζεται μπαίνοντας γιατί τα λέμε σκόρπια και αν θέλει κάποιος mod ας το "τονίσει" η ας το σβήσει αν υπάρχει κάτι παρόμοιο.

Ξεκινάμε

Κοντομανικα(5-7)  συν 1-2 που δίνει ο ΕΣ.

Μακρυμάνικα (2-4) για όσους θα μπούνε χειμώνα ανάλογα κατά ποσο ιδρώνουν η όχι εύκολα και ανάλογα και την περιοχή.

Σοβρακα (5-7 ίσως και παραπάνω) θα δείτε κατα πόσο είναι εύκολο το πλύσιμο κ το στέγνωμα στην μονάδα,καλύτερα κάβα παρά να ανεμίζει τίποτα μέσα από την παραλλαγή.

Κάλτσες (με το κιλό) ειδικά το καλοκαίρι θα χρειαστούν και καμιά ισοθερμική για όσους μπαίνουν χειμώνα βοηθάει κ πάλι ανάλογα την περιοχή.

Λάστιχα μια για το παντελόνι της παραλλαγής να το κρατάει τέντα.

Βερνίκι για τα άρβυλα και αυτογυαλιστο σφουγγαρακι. 

Μωρομαντηλα και κ@λοpaper (1-2 φορές ανά βάψιμο τα άρβυλα αντέχουν πέρασμα από μωρομαντηλα για γρήγορο σενιαρισμα)

Ξυριστικα, μηχανή με κεφαλές εξυπηρετεί πολύ περισσότερο απ' ότι φαντάζεστε.(Credits το salonika 91) Yπαρχουν και ξυραφακια τυπου μιας χρησης με 3-4-5 λεπιδες που ειναι για αρκετες χρησης και κανουν το ξυρισμα παιχνιδι και χωρις κοψιματα και ερεθισμους.Για τους φιλους με ευαισθητη επιδερμιδα ενα balsam για μετα το ξυρισμα συνισταται για να μην γινετε χαλια.

Πάτους για τα άρβυλα καλής ποιότητας. Μην τσιγκουνευτειτε στους πάτους γιατί θα μουγκριξετε κυριολεκτικά. Θα δείτε τους έξυπνους που δεν θα πάρουν τι ακριβώς θα γίνει.

Βουρτσα και οδοντόκρεμα

Sleeping bag και σεντονι, ανάλογα τη μονάδα θα δείτε τι παίζει με τα sleeping bag αλλά ας υπάρχει και το σεντόνι καβατζα γιατί ποιος βαριέται πρωί πρωί να στρώνει κρεβάτι. Σεντόνι επάνω στο στρωμένο και ενα απλό τεντωμα όταν σηκωνόμαστε κ όλα πένα.

Νεσεσερ που θα έχετε ξυριστικα και οδοντοπλυστικα μαζεμένα για να τα κουβαλάτε άνετα στους νιπτήρες.

Σαμπουάν.

Παντόφλες.

Κινητό απλό,για αρχή μέχρι να δείτε τι παιζει μέσα στη μονάδα σε σχέση με τα κινητά και με τα άτομα που είστε μαζί καλύτερα ένα απλό για να κάνετε τη δουλειά σας και αργοτερα το κανονικό.

Βελόνα,κλωστη,νυχοκοπτη

Καπνιστικα η ατμιστικα αντίστοιχα,για τους καπνίζοντες καπνό,χαρτάκια,φιλτρακια, για τους ατμιζοντες απλή συσκευή με διάρκεια μπαταριας,τα 3πλα twisted coil αφήστε τα για καμία άδεια κ καμία έξοδο.

Ακουστικά για μουσικουλα η κάνα βιβλίο για τους διαβαστερους.

Πετσέτες για το μπανιο

Στυλό( θα χρειαστεί..)

Πολιτικά ρούχα ελάχιστα για αρχή όταν ορκιστειτε βλεπετε για έξτρα εάν χρειάζονται

Σάκος πολιτικός για να χωρέσετε αυτά τα πραγματα,καλό θα ήταν με δυνατότητα να μπαίνει στην πλάτη η/και τροχηλατος

Credits to Neoss

Σπρευ για κοριούς η ακόμη καλύτερα σκόνη για τους κοριούς(ψειροσκονη τη λέμε στα μέρη μου) ρίχνεις κάτω από το στρώμα και είσαι αρχών.

Για τα κουνούπια να ζητήσετε από το ΣΤΕΠ το αντίκουνουπικο του στρατού εάν δεν σας δώσουν από μόνοι τους.Αποτελεσματικοτατο!!!

Credits to Salonika91

Μπατονετες(για να ακουτε καλα οταν σας φωναζουν χεχεχε)

Λουκετα με κλειδι(υπαρχουν ετοιμα σετ για ολες τις χρησεις) παρτε της προκοπης χρησιμα ειναι κ μετα τη θητεια.Θα χρειαστειτε 1-2 για το φοριαμο(αναλογα ποσους φοριαμους μπορειτε να καβατζαρετε),1 για το σακο/βαλιτσα σας,1 για το στρατιωτικο σακο(λουκανικο) και 1 για το οπλο.Γυρω στα 4-5 δηλαδη,στα μαγαζια με στρατιωτικα ειδη υπαρχουν ετοιμα σετακια με διαφορετικα λουκετα για αυτη τη χρηση.

Προαιρετικά

Πολυμπριζο/μπαλαντεζα με Τ

Powerbank

Μαξιλαροθήκη

Μικρός φακός 

Αυτά. Εάν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσουν και οι υπόλοιποι.

Άντε και καλή θητεια!! Και να ξέρετε,όσο κοιμαστε περισσότερο τόσο πιο γρήγορα περνάνε οι μέρες.

Έχει εδώ μια λίστα 

 

Επεξ/σία από takatakaros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2019 στις 5:15 ΜΜ, mrgiannis13 είπε

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι Πυροβολικό (στη Νέα Σαντα), θα πάρω και εγώ κόκκινο μπερε ή μόνο οι αερομεταφερομενοι;; 

Φίλε και εγώ είχα παρουσιαστεί Νέα Σάντα και είμαι πυροβολικό Γ ΕΣΣΟ. Έκατσα εκεί περίπου 5 ώρες. Μετά έφυγα και με πήγαν Άσσηρο. Από Σάντα αν είσαι πυροβολικό πηγαίνεις κατά πάσα πιθανότητα είτε Άσσηρο είτε Πολύκαστρο. Εκεί πάντως δεν μένεις. Προσωπικά από αυτά που είδα να εύχεσαι να πας Άσσηρο ήταν πολύ καλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, antoniomp4 είπε

Φίλε και εγώ είχα παρουσιαστεί Νέα Σάντα και είμαι πυροβολικό Γ ΕΣΣΟ. Έκατσα εκεί περίπου 5 ώρες. Μετά έφυγα και με πήγαν Άσσηρο. Από Σάντα αν είσαι πυροβολικό πηγαίνεις κατά πάσα πιθανότητα είτε Άσσηρο είτε Πολύκαστρο. Εκεί πάντως δεν μένεις. Προσωπικά από αυτά που είδα να εύχεσαι να πας Άσσηρο ήταν πολύ καλά.

Γιατί η 71 δεν έχει πυροβολικό στην Αργυρούπολη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, eaglej είπε

Γιατί η 71 δεν έχει πυροβολικό στην Αργυρούπολη; 

Έγραψα κατά πάσα πιθανότητα επειδή στην σειρά μου οι περισσότεροι πυροβολικό από Σάντα πήγαν Ασσηρο η πολυκαστρο σίγουρα όμως θα στέλνουν και αλλού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι δυνατόν, μου λένε από Φρουραχείο Μεσολογγίου ότι μόνο από Μεσολόγγι-Αθήνα κ μετά τρένο κόβουν κάρτα κ όχι από Αμφιλοχία.

Το χειρότερο είναι ότι για να κάνω διαδικασία πρέπει να πάω ήδη μία φορά  με χαρτί κατάταξης κ ταυτότητα. Γιατί γαμώ το κέρατο ένα φαξ κάτι να τα στείλω κ να γίνει η δουλειά.......... μας στέλνουν για αχρείαστη υποχρέωση, εμ μας τρώνε τα λεφτά με τα εισιτήρια πέρα δώθε....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...