Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, nikosmon είπε

Παιδια πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης μπορουμε να παρουμε και ενω υπηρετουμε ή οταν τελειωσουμε τη θητεια;

και στις δυο περιπτωσεις αλλα οταν υπηρετεις πας στο 1ο γραφειο η ρωτα στον λοχο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Skerzos είπε

31 Γενάρη να περιμένετε ορκομωσια, αν πάει πιο πίσω θα φτάσετε να κάνετε ΣΠΕΝ με τα ΣΥΠΟ της Β'

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2020 στις 1:41 ΠΜ, magnam είπε

Αγαπητέ Στρατιώτη (κάποιου Όπλου-Σώματος),

Για αρχή αναφερόμενος διότι δεν έχεις μάθει ακόμα, αν και όπως λες υπηρετείς σε αρκετά σημαντική θέση, πως δεν αποκαλείς "Διοικητές" τους Διοικητές Πυροβολαρχιών/Λόχων/Ιλών. Θα σου έδινα το ελαφρυντικό ότι δεν γνωρίζεις εάν διοικώ Ανεξάρτητη Υπομονάδα ή όχι, αλλά ξεκαθάρισα προηγουμένως πως ανήκω σε Πυροβολαρχία Βολής υπαγόμενη σε Μοίρα. Ελπίζω τουλάχιστον στα κείμενα με ιδιαίτερα σημαντικές πληροφορίες που, επίσης όπως λες, πέφτουν στα χέρια σου να δίνεις μεγαλύτερη προσοχή κατά την ανάγνωση.

Πέραν της πλάκας τώρα, έχεις θέσει κάποια αρκετά ωραία ζητήματα στα οποία θα χαρώ να απαντήσω.

1) Αναφέρεσαι σε άτομα τα οποία υπηρετούν σε επιτελεία και δεν γνωρίζουν διάφορα θέματα διεθνών σχέσεων. Δεν ισχυρίζομαι πως λες ψέματα, ίσως όντως να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Απλώς θα πω ότι Επιτελείο διαθέτει κάθε κλιμάκιο από την Μονάδα και πάνω. Εν ολίγοις οτιδήποτε είναι Μοίρα/Τάγμα/Επιλαρχία και πάνω διαθέτει Επιτελείο. Ο ρόλος των επιτελείων (και κατ' επέκταση των στελεχών που υπηρετούν σε αυτά) δεν είναι να σχεδιάζουν και να εφαρμόζουν την εξωτερική πολιτική της χώρας ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω εάν έχεις δει κάτι διαφορετικό, αλλά ο ρόλος τους είναι ένας και μόνο ένας: η υποβοήθηση στην εκτέλεση του έργου του Διοικητή. Επειδή ένα άτομο είναι αδύνατον να ασχολείται με τα πάντα, έχει αναθέσει κάποιους τομείς (γραφεία) σε άτομα για να ελέγχουν τα του τομέα τους και να τον συμβουλεύουν. Είτε έχει να κάνει με θέματα προσωπικού (1ο γραφείο), είτε με θέματα εθιμοτυπίας (2ο γραφείο), είτε με θέματα εκπαίδευσης (3ο γραφείο) είτε με οτιδήποτε άλλο. Συνεπώς, μπορεί όντως να μην ήξεραν "πού πάνε τα τέσσερα" όπως είπες για θέματα διεθνών σχέσεων, αλλά....... δεν χρειάζεται/απαιτείται να τα γνωρίζουν! Άλλος είναι ο ρόλος τους. (Έχε κατά νου το γεγονός πως ο σημερινός Στρατηγός, αποφοίτησε από την Ευελπίδων την δεκαετία του 80'. Με ό,τι συνεπάγεται αυτό, είτε ως προς το πόσο έχει εξελιχθεί/αναβαθμιστεί η σημερινή παρεχόμενη εκπαίδευση, είτε ως προς το ποιον Στρατό κλήθηκε να στελεχώσει το 80' ως νέος Αξιωματικός και το ποιον Στρατό διοικεί σήμερα.)

Παρ' όλα αυτά, μιας και είσαι διεθνολόγος, μου δίνεις πολύ ωραία πάσα για να θίξω το εξής θέμα. Η αδελφή μου είναι επίσης διεθνολόγος, και πολλοί καλοί μου φίλοι ήταν συμφοιτητές της/σου. Όπως αντιλαμβάνεσαι έχω κάνει πολλές επισκέψεις/βόλτες σε μαθήματα (φυσικά προκειμένου αργότερα να πάω για καφέ με τους συναδέλφους σας). Έχω, λοιπόν, ακούσει απερίγραπτα διαμάντια από συναδέλφους σου, κάποιοι εκ των οποίων πήραν πτυχίο χωρίς να έχουν πάρει... μυρωδιά από το αντικείμενό σας (λόγια της αδελφής μου αυτά, η οποία χαρακτήρισε την άγνοιά τους ως επίφοβη και τραγελαφική). Και για θέματα που άπτονται άμεσα της ιδιότητάς σας, και όχι κάποιας άλλης (όπως για παράδειγμα οι επιτελείς που προανέφερες οι οποίοι δεν χρειάζονταν τέτοιες γνώσεις για την εκτέλεση των καθηκόντων τους). Συγκεκριμένα (μου έχει χαραχτεί αυτό στην μνήμη) υπήρξε άτομο το οποίο στο 4ο του έτος πίστευε πως η Ιορδανία είναι απλό γεωγραφικό διαμέρισμα της Τουρκίας, μιας και (όπως ισχυρίζονταν) ανέκαθεν ήταν κατάκτηση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και ουδέποτε απελευθερώθηκε. Πριν λίγους μήνες το άτομο αυτό μας έβγαλε για ποτό προκειμένου να "γιορτάσουμε" το ότι πλέον πήρε πτυχίο και είναι κι επίσημα συνάδελφός σου. Διεθνολόγος, όχι κάτι άλλο.

Σαφώς και δεν υπαινίσσομαι κάτι για εσένα και όλους τους συναδέλφους σου, απλώς θέλω να τονίσω πως καλοί και κακοί επαγγελματίες υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα. Κάποιοι ασχολούνται και επιδιώκουν την εξέλιξη, ενώ άλλοι όχι μόνο δεν κάνουν αυτό, αλλά δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά.

Στηριζόμενος σε αυτό έχω να πω πως ναι, ίσως στο Στρατό αρκετοί να μην ασχολούνται ώστε να μάθουν κάτι πέραν των απαραίτητων για την εκτέλεση των καθηκόντων τους, αλλά όλα τα στελέχη μηδενός εξαιρουμένου γνωρίζουν τα της ειδικότητάς τους και μπορούν να εκτελέσουν τα καθήκοντά τους. Ο ΕΠΟΠ Λοχίας (ΠΒ) που έχει την "ειδικότητα" (γιατί περί καθήκοντος πρόκειται) του παρατηρητή, μπορεί να μην γνωρίζει πώς γράφεται ορθογραφημένα το όνομά του, μπορεί ακόμη να μην γνωρίζει πώς να δένει σωστά τα άρβυλα, αλλά γνωρίζει άριστα την διαδικασία αίτησης και διόρθωσης παρατηρούμενης βολής (δηλαδή την εκτέλεση των καθηκόντων του).  Γι' αυτό και είναι ΕΠΟΠ Λοχίας (ΠΒ) παρατηρητής και όχι Υπουργός Εξωτερικών. Αντίστοιχα, γι' αυτό ο Επιλοχίας που λες είναι Επιλοχίας και όχι Ταξίαρχος σε κάποια διεύθυνση του ΓΕΣ. Ή εγώ. Έχω τις γνώσεις και την εμπειρία που μου επιτρέπουν να είμαι Διοικητής Πυροβολαρχίας. Όταν κι εάν αποκτήσω τα απαραίτητα προσόντα για κάτι περισσότερο, θα βρεθώ και στην αντίστοιχη θέση. Αλλά τα της Πυροβολαρχίας τα γνωρίζω άριστα.

2) Βάζω το χέρι μου στην φωτιά και το κόβω άμα θέλεις, πως σε καμία περίπτωση δεν έχεις βρεθεί, ή οποιοσδήποτε άλλος κληρωτός, ή ακόμη και Υπαξιωματικός πέραν κάποιων συγκεκριμένων καθηκόντων, σε θέση διαχείρισης διαβαθμισμένων πληροφοριών. Ό,τι και να γράψεις από κάτω, είμαι σίγουρος πως δεν γνωρίζεις καν τι χρώμα έχουν τα "Εμπιστευτικά" σήματα, δεν αναφέρομαι καν σε απόρρητα. Ειδικά η διαχείριση πληροφοριών είναι κάτι που και να σου ανέθεταν να το κάνεις, δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις, πίστεψέ με. Ούτε με τρία χρόνια θητεία δεν θα μπορέσεις να τις αποκτήσεις. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω/προσβάλω τις ικανότητές σου, αλλά επειδή το συγκεκριμένο θέμα το γνωρίζω πολύ καλά είμαι κάτι παραπάνω από σίγουρος για τα λεγόμενά μου. Μάλλον έχεις δει κάτι διαφορετικό που ίσως το έχεις μπερδέψει με την διαχείριση πληροφοριών, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Είναι οι διαδικασίες τέτοιες που και να ήθελες/σου επέτρεπαν να μπεις σε όλο αυτό το παιχνίδι, δεν θα μπορούσες. Ό,τι και να γράψεις από κάτω (του στυλ "Κι όμως, εγώ......") να ξέρεις πως δεν θα το διαβάσω καν, είμαι σε τέτοιον βαθμό σίγουρος που πιστεύω ακράδαντα πως άθελά σου έχεις μπερδέψει κάτι. Φιλικά πάντα.

3) Αναφέρεσαι αν κατάλαβα καλά στον τρόπο που πιθανολογούμε πως θα διεξαχθεί κάποιος "πόλεμος" καθώς και στην ανταπόκρισή μας (στον τακτικό τομέα). Θεωρείς πως βρίσκεται σε επίπεδα Κορεατικού (και όχι του 40', μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί αρκετά με την στρατιωτική ιστορία, λογικό βέβαια λόγω ιδιότητας). Δεν θα σε κατακρίνω σε αυτό, μιας κι εγώ όταν πρωτοϋπηρέτησα στο Στρατό (ναι, πρώτα έκανα κληρωτός και ύστερα μπήκα στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων) είχα την ίδια ακριβώς εντύπωση. Μάλιστα ήμουν στις Ειδικές Δυνάμεις, οπότε καταλαβαίνεις πως είχαμε ασχοληθεί λίγο περισσότερο με την πρακτική εφαρμογή τακτικών σχεδίων. Επαναλαμβάνω: σε καταλαβαίνω, πίστευα κι εγώ το ίδιο. Το μόνο που μπορώ να σου πω από εδώ, είναι το εξής: Σε διαβεβαιώ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Έχω δει/υποβάλει/μελετήσει τόσα σχέδια και μπορώ να σε ενημερώσω πως μόνο παρωχημένη δεν είναι η αντίληψή μας για κάποια πιθανή σύρραξη. Ο υβριδικός πόλεμος έχει αναγνωριστεί πολλά χρόνια τώρα και εφαρμόζεται ό,τι πρέπει να εφαρμοστεί. Ήδη είπα πολλά. Και επειδή σίγουρα θα μου πεις "τότε γιατί εκπαιδευόμαστε/ασκούμαστε λες και θα συμβεί το τάδε ή το τάδε", σου απαντάω το εξής: το πότε, πού, πώς, εναντίων ποιων, με τι εξοπλισμό, και υπό ποιες συνθήκες ίσως εκτελέσεις κάτι από αυτά στα οποία εκπαιδεύτηκες/ασκήθηκες, δεν βρίσκεσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Και φυσικά δεν θα εκτελεστεί μόνο αυτό το κομμάτι από εσένα, αλλά πολλά σχέδια ταυτόχρονα. Ο νοών νοείτω. Δες το σαν τροφή για σκέψη. Χαίρομαι πάντως που σε ενδιαφέρουν τέτοια θέματα και δείχνεις ενδιαφέρον. Και σε παρακαλώ πολύ, αν δεν μπεις σε παραγωγική σχολή ώστε να δεις από πρώτο χέρι τι γίνεται και πώς γίνεται εκεί μέσα, μην γράφεις πολλά. Γιατί εγώ μπορεί να καταλαβαίνω με ποια έννοια τα λες, αλλά άλλοι που έχουν περάσει από αυτές τις πύλες και τα διαβάζουν, αυτή τη στιγμή γελάνε μαζί σου και με την άγνοιά σου. Δεν σε κατηγορώ διότι είναι η φύση τους τέτοια που δεν σου επιτρέπει να ξέρεις τι ακριβώς γίνεται, απλώς καλό θα ήταν να μην μιλάς, δημόσια τουλάχιστον, για θέματα επί των οποίων έχεις τουλάχιστον ανεπαρκείς γνώσεις.

Και για να σε προλάβω ξανά: Έχω βγάλει κάποια Σχολεία στο εξωτερικό και έχω υπηρετήσει σε μικτές/συμμαχικές μονάδες. Μην νομίζεις πως σε άλλες χώρες ή σε υπερδυνάμεις κάνουν κάτι το τελείως διαφορετικό από αυτό που κάνουμε εμείς. Εκτός κι εάν αντιλαμβάνεσαι ως πραγματικότητα όσα βλέπεις στους κινηματογράφους.

4) Σωστά το σκέφτεσαι, αλλά δεν σκέφτεσαι το εξής: Εάν γεννήσουμε τόσες θέσεις για μαθηματικούς, φιλολόγους, και κάθε ειδικότητας αποφοίτους Α(Τ)ΕΙ, τότε ποιος θα στελεχώσει αυτό το τεράστιο κενό προσωπικού που θα υπάρξει σε όλες τις Μονάδες; Ποιος θα "βαράει σκοπέτα" όπως πολύ απαξιωτικά λες (διότι στο συμβάν με τον Καραγώγο -κάτι το οποίο θέλω να ελπίζω πως σου δίδαξαν στη Σχολή σου- σκοπός ήταν εκείνος που επενέβη και κινήθηκε όλο το σύστημα); Θα το γράψω για άλλη μία φορά επειδή ίσως δεν του έδωσα την απαραίτητη βαρύτητα στο προηγούμενό μου post: Έχουμε μαθηματικούς εκεί που πρέπει. Έχουμε φιλολόγους εκεί που πρέπει. Έχουμε όποιον χρειαζόμαστε στην θέση που τον χρειαζόμαστε. Και έχουν την κατάλληλη εμπειρία και τις κατάλληλες στρατιωτικές γνώσεις. Εάν δεις βιογραφικά Αξιωματικών που δραστηριοποιούνται σε συγκεκριμένες Διευθύνσεις του ΓΕΣ και του ΓΕΕΘΑ, θα τρίβεις τα μάτια σου. Στρατιώτες χρειαζόμαστε. Και επίτρεψέ μου να γνωρίζω τις ανάγκες του Στρατού λιγάκι καλύτερα από εσένα. Όχι διότι υστερείς νοητικά ή κάτι τέτοιο, το αντίθετο, αλλά διότι έχεις δει προς το παρόν μόνο το ένα τοις δεκάκις χιλίοις, μην πω λιγότερο. Και είναι λογικό αυτό, Στρατιώτης είσαι που υπηρετεί την θητεία του.

Ελπίζω να σε κάλυψα, και καλή συνέχεια στην θητεία σου!

0,5) Aπαντώ τώρα γιατί δεν έβρισκα χρόνο πριν, αλλά το ειχα στο νου μου. Κρίμα τόσος κόπος να πάει αναπάντητος! Η προσφώνηση "διοικητή" νόμιζα πως είναι δόκιμη προς οποιονδήποτε διοικεί. Μήπως όντως χρειάζεται έξτρα φιλολόγους ο στρατός; 😛
 

Σοβαρότερα, και λίγο πιο συμπτυγμένα για να μην καταλήξει να αφορά ο διάλογος 2:

1) Με το "επιτελείο" εννοούσα τα Γενικά Επιτελεία. Με τέτοιους αξιωματικούς είχα προ κατάταξης επαφή, σε αυτών το γνωσιακό υπόβαθρο αναφέρομαι. Το ότι το 95% των αποφοίτων διεθνών και πολιτικών επιστημών στην Ελλάδα είναι απλώς "αποτυχόντες νομικής" και άρα παντελώς αδιάφοροι και/ ή ανόητοι, είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο έγραψα στο ποστ μου περί αξιοκρατικού τύπου αξιολόγησης για την πλήρωση συγκεκριμένων θέσεων από οπλίτες κάθε φορά. Η ήρα στον τομέα μας κυριαρχεί, το στάρι είναι σπάνιο.

2) Έχω (υποτίθεται) εκπαιδευτεί και για τη διαχείριση διαβαθμισμένων πληροφοριών. Στην πράξη έχω μάθει μόνο τη διαβίβασή τους. Στα τυπικά μου καθήκοντα είναι όμως και μία πολύ τμηματική διαχείριση. Δε με απασχολεί να το αποδείξω σε κανέναν, και δε θα επεκταθώ περισσότερο online από όσο έχω ήδη. ;)

3) Δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα με κινηματογραφικούς όρους, το αντίθετο: Είμαι αρκετά προσγειωμένος ώστε να αντιλαμβάνομαι ότι ο ισχυρισμός σας διαψεύδεται από την ίδια την πραγματικότητα. Τρέχουμε τώρα τελευταία στιγμή να αγοράσουμε drones, ενώ θα έπρεπε να βρωμάει η Ελλάδα από αυτά. Δεν υπάρχει σοβαρή υποδομή ηλεκτρονικού πολέμου, φαντάροι στελεχώνουν σε συντριπτικά μεγάλο ποσοστό ό,τι λίγο τέτοιο πράγμα έχουμε. Τα λέω αυτά γιατί είναι δημόσια, τα ανέφερε και κάποιος άλλος από πάνω, συμπληρώνοντας ότι συνήθως αντί αξιοκρατικώς επιλέκτων, συναντά κανείς σε αυτά τα σώματα... καλοδοντιασμένους άσχετους. Αυτή δεν είναι εικόνα σοβαρής αντιμετώπισης υβριδικών και ασύμμετρων απειλών. Μπείτε μία και στο site της ΕΥΠ: Ευτυχισμένο το 2005! Στον αντίποδα, ο ακρογωνιαίος λίθος της εκπαίδευσής μας (επί της ουσίας τα ΣΠΕΝ), είναι πώς να μπαινοβγαίνουμε σε ένα στάσιμο ΤΟΜΠ-νεκροφόρα-μουσειακό είδος του Βιετνάμ και να σημαδεύουμε με... αναλογικό στόχαστρο τα καλωσήρθες 1980 τυφέκιά μας. Ο ακρογωνιαίος λίθος. Γιατί το mainstream είναι τακτικές εφόδου με... ξιφολόγχη βγαλμένες ακριβώς από τον Β' Π.Π. και τον Κορεατικό.

4) Το 2020 δεν απαιτείται σκοπός για τίποτα πέρα από (άντε) την κεντρική πύλη. Η τεχνολογία είναι τόσο φθηνή κι ανεπτυγμένη, που ποτίζουμε και λιπαίνουμε περίπλοκες καλλιέργειες από ένα smartphone. Είναι ασύγκριτα ευκολότερα απλώς να... παρακολουθείς/περιπολείς ένα χώρο. Γενικά, η 4η βιομηχανική επανάσταση καταργεί τις ανάγκες για ανθρώπινη εργατική δύναμη και τις περιορίζει στα απολύτως απαραίτητα: monitoring των μηχανημάτων που βγάζουν όλη τη δουλειά και troubleshooting. Σε όλο τον κόσμο προβληματιζόμαστε για το πώς θα βρεθεί νόημα ζωής σε στη μετα-εργατική εποχή που ήδη ξημέρωσε - δεν ξημερώνει. Αλλά στον Ελληνικό στρατό χρειαζόμαστε 6 ανθρώπους κάθε μέρα για να περιπολούν, ή ακόμα χειρότερα, να κοιτούν ένα ορισμένο σημείο. Η άλλη πλευρά του Έβρου και του Αιγαίου έχει μυρίσει τη δουλειά πολύ καλύτερα από όσο θα θέλαμε. Μπορεί να μην τα έχουν καταφέρει όπως θα ήθελαν ακόμα, αλλά δεδομένων των προσπαθειών σίγουρα μέσα στη δεκαετία θα έχουν έναν εξαιρετικά ηλεκτρονικοποιημένο στρατό που θα συνεπάγεται τεράστια εξοικονόμηση αίματος σε οποιεσδήποτε συνθήκες σύγκρουσης - πάντα σε σχέση με εμάς. Εμείς θα ουρλιάζουμε "εφοδοοοος" με εφ' όπλου σκουριασμένη λόγχη ακόμα. Γι' αυτό και ισχυρίζομαι ότι πρέπει να εκμεταλλευτούμε το pool των νέων μυαλών, απαιτείται συνολική εθνική εγρήγορση και αξιοποίηση κάθε skillset που μπορεί να παραταχθεί όπου είναι δυνατόν για να αναστραφεί το momentum. Και με λυπεί τρομερά που διαβάζω αυτά που διαβάζω από εμφανώς μορφωμένα και αξιοπρεπώς καλλιεργημένα στελέχη των ενόπλων δυνάμεων.

ΥΓ: Και τα βαρβάτα βιογραφικά των αρκτικολέξων που αναφέρετε, σε ιδιωτικές ή ημι-ιδιωτικές συζητήσεις παρόμοια πράγματα με εμένα λένε κι επικροτούν (έως επιβραβεύουν) το thinking out of the box. Αυτοί που εμμένουν στην επάνδρωση με στυγνά αριθμητικούς όρους, μετράνε στρατούς με τους ίδιους όρους και δεν ξέρουν αν οι s300 είναι εδάφους αέρος ή όχι, είναι εκείνοι που εμμένουν περισσότερο στο status quo. Κι επειδή είναι η τεράστια κρίσιμη μάζα που δεν έχει μάθει να ελίσσεται με μεταμοντέρνα οπτική, τα βαρβάτα βιογραφικά κάθονται με δεμένα χέρια και περιμένουν να αποστρατευθούν μπας και κάνουν κάτι χρήσιμο με τη γνώση που περισυνέλεξαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόκειται να μπω στρατό αλλά τα οικονομικά μου είναι χάλια. έχω ελάχιστα λεφτά στην άκρη και δεν έχω καθόλου βοήθεια από γονείς κλπ. σε τέτοια περίπτωση τι προτείνετε να κάνω; αν δηλώσω Κύπρο, με τα 250 που δίνουν, θα μπορέσω να βγάλω τη θητεία μου; και γενικά τα έξοδα που είχατε ανά μήνα πόσα ήταν περίπου, για να έχω μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, sensai είπε

πρόκειται να μπω στρατό αλλά τα οικονομικά μου είναι χάλια. έχω ελάχιστα λεφτά στην άκρη και δεν έχω καθόλου βοήθεια από γονείς κλπ. σε τέτοια περίπτωση τι προτείνετε να κάνω; αν δηλώσω Κύπρο, με τα 250 που δίνουν, θα μπορέσω να βγάλω τη θητεία μου; και γενικά τα έξοδα που είχατε ανά μήνα πόσα ήταν περίπου, για να έχω μια ιδέα.

Τα εξοδα εξαρτωνται απο εσενα. Αν καπνιζεις για παραδειγμα, σιγουρα θα χρειαστεις παραπανω χρηματα. Αν οχι, τοτε θα εχεις εξοδα κυριως οσον αφορα τις εξοδους που θα εχετε δηλαδη φαγητο, καφε, προσωπικα σου ειδη και τετοια πραγματα. Να φροντιζεις να προλαβαινεις τα γευματα μεσα στο στρατοπεδο και να παιρνεις τα φυλλα πορειας που δικαιουσαι. Η Κυπρος ειναι μεν μια λυση αλλα καλυτερα να σου απαντησει αν αξιζει καποιος που ειναι ΕΛΔΥΚ διοτι οπως κι αν εχει το να εισαι εκτος Ελλαδας δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει οσον αφορα το οικονομικο

Επεξ/σία από Dimitriss_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitriss_ είπε

Τα εξοδα εξαρτωνται απο εσενα. Αν καπνιζεις για παραδειγμα, σιγουρα θα χρειαστεις παραπανω χρηματα. Αν οχι, τοτε θα εχεις εξοδα κυριως οσον αφορα τις εξοδους που θα εχετε δηλαδη φαγητο, καφε, προσωπικα σου ειδη και τετοια πραγματα. Να φροντιζεις να προλαβαινεις τα γευματα μεσα στο στρατοπεδο και να παιρνεις τα φυλλα πορειας που δικαιουσαι. Η Κυπρος ειναι μεν μια λυση αλλα καλυτερα να σου απαντησει αν αξιζει καποιος που ειναι ΕΛΔΥΚ διοτι οπως κι αν εχει το να εισαι εκτος Ελλαδας δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει οσον αφορα το οικονομικο

δεν καπνίζω και δεν πίνω καφέ/αναψυκτικά/αλκοόλ. αυτό είναι το μόνο καλό στην περίπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sensai είπε

πρόκειται να μπω στρατό αλλά τα οικονομικά μου είναι χάλια. έχω ελάχιστα λεφτά στην άκρη και δεν έχω καθόλου βοήθεια από γονείς κλπ. σε τέτοια περίπτωση τι προτείνετε να κάνω; αν δηλώσω Κύπρο, με τα 250 που δίνουν, θα μπορέσω να βγάλω τη θητεία μου; και γενικά τα έξοδα που είχατε ανά μήνα πόσα ήταν περίπου, για να έχω μια ιδέα.

Δεν θα εχεις χρηματα οταν εισαι σε αδεια να παρεις το αεροπλανο ή το πλοιο(μειωμενο εισητηριο)να πας σπιτι σου απο την μοναδα. Ολα τα υπολοιπα παλευονται. Και λιγο ζορι στις εξοδους θα εισαι απενταρος. Μεσα στο στρατοπεδο σου παρεχουν τα βασικα εως και ολα θα ελεγα. 

η Κυπρος ειναι μια λυση. Βασικα ειμαι ασχετος στα του στρατου μιλα με κανα αλλον :) 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2020 στις 2:27 ΜΜ, DIMITRISK97 είπε

πες μου 3 καλους λογους για να τους πω
εχω και γω ΕΛΔΥΚ

Κλασσικα αυτό που λένε όλοι

Καλό φαγητό

Σύγχρονες εγκαταστάσεις

Χρήματα

6 ώρες πριν, sensai είπε

πρόκειται να μπω στρατό αλλά τα οικονομικά μου είναι χάλια. έχω ελάχιστα λεφτά στην άκρη και δεν έχω καθόλου βοήθεια από γονείς κλπ. σε τέτοια περίπτωση τι προτείνετε να κάνω; αν δηλώσω Κύπρο, με τα 250 που δίνουν, θα μπορέσω να βγάλω τη θητεία μου; και γενικά τα έξοδα που είχατε ανά μήνα πόσα ήταν περίπου, για να έχω μια ιδέα.

Σε τέτοια περίπτωση πας Κύπρο.εμεις περναμε 273 που αντιστοιχούν σε 9€ την μέρα.εγω γύρισα και με λεφτά...

Αν δεν πίνεις,δεν καπνίζεις και δεν εισια σπάταλος τα λεφτά μια χαρά φτάνουν

Και μια μέσα μια έξω να σε πάει 1-1

Και όταν είσαι μέσα να τρως 3ευρο όταν βγεις έχεις να φας 15ε,μια χαρά.εμας μας πήγαινε στην αρχή 3-1 και 4-1

Επεξ/σία από salonika91
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Skerzos είπε

Τελικά στις 7 είναι η ορκομωσια, επιβεβαιωμενο.

Από εξόδους ξερουμε τι παιζει μεχρι τις 7/2; Επισης, 10 μερες ειναι η αδεια της ορκωμοσίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...