Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σας δώσουν λογικά έξοδο το ΣΚ, σχεδόν σίγουρα το τελευταίο, πιο πριν παίζει. Αυτό είναι ανάλογα τι στρατόπεδο φυσικά. 

Άδεια 7 με 16 βράδυ. 

Επεξ/σία από Skerzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, salonika91 είπε

Κλασσικα αυτό που λένε όλοι

Καλό φαγητό

Σύγχρονες εγκαταστάσεις

Χρήματα

Σε τέτοια περίπτωση πας Κύπρο.εμεις περναμε 273 που αντιστοιχούν σε 9€ την μέρα.εγω γύρισα και με λεφτά...

Αν δεν πίνεις,δεν καπνίζεις και δεν εισια σπάταλος τα λεφτά μια χαρά φτάνουν

Και μια μέσα μια έξω να σε πάει 1-1

Και όταν είσαι μέσα να τρως 3ευρο όταν βγεις έχεις να φας 15ε,μια χαρά.εμας μας πήγαινε στην αρχή 3-1 και 4-1

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ερχόσουν συχνά Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, than97 είπε

Από εξόδους ξερουμε τι παιζει μεχρι τις 7/2; Επισης, 10 μερες ειναι η αδεια της ορκωμοσίας; 

Στη βασικη εκπαιδευση οι εξοδοι θα ειναι ΠΣΚ αλλα ειναι αναλογα που θα εισαι.Πχ εμεις που ημασταν στο Λαγο μας εβγαζαν και παρασκευη και σαββατο και κυριακη,εναν φιλο που τον ειχαν στην Πλατη εβρου μπορει να τους εβγαζαν 1 ή 2 μερες απο πσκ,δεν ειχαν κινηση για εξοδουχους καθε μερα.Και ναι η αδεια ορκωμοσιας ειναι 10 μερες.Η ορκωμοσια θα ειναι παρασκευη ,κυριακη βραδυ μπαινεις αν ειναι πολυ μακρια το στρατοπεδο ή δευτερα χαραματα για τη δευτερα πρωι ξεκινατε τα σπεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2020 στις 6:23 ΜΜ, magnam είπε

Στην Πυροβολαρχία που έχω την τιμή να διοικώ, χρειάζομαι στρατιώτες. Άτομα για να επανδρώσουν την εγγύς άμυνα, για να υπηρετήσουν τα πυροβόλα, να προετοιμάσουν τα βλήματα, να οδηγήσουν τα αυτοκινούμενα/οχήματα, και να συντηρήσουν τον εξοπλισμό. Και αυτό καλούνται οι κληρωτοί να κάνουν, αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει ο θεσμός της θητείας, η επάνδρωση των Μονάδων.

Εάν επάνω στο επάγγελμα που ασκούν στον πολιτικό τους βίο έχουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά, πραγματικά μπράβο τους, και τους συγχαίρω. Μάλιστα εάν χρειαστούν οποιαδήποτε βοήθεια πάνω σε αυτό (π.χ. χρόνο για διάβασμα/έρευνα, άδεια για εξεταστική κτλ.) πολύ ευχαρίστως να τους βοηθήσω. Αλλά στα πλαίσια της Πυροβολαρχίας μου και του ρόλου τους ως Στρατιώτες (ΠΒ) τι να τα κάνω τα πτυχία τους; Επειδή είναι μαθηματικός να του δίνω εξισώσεις για να μου τις λύνει;

Όσον αφορά την ευρύτερη λειτουργία του Στρατού, κυρίως όσον αφορά τις σχέσεις με το εξωτερικό, πίστεψέ με έχουν τοποθετηθεί τα κατάλληλα στελέχη στις κατάλληλες θέσεις. Με μεταπτυχιακά και διδακτορικά που θα ζήλευε και πανεπιστημιακός καθηγητής (και φυσικά μιλάμε για στελέχη με πολλά έτη εμπειρίας, και που γνωρίζουν τα διάφορα θέματα του Στρατού και γενικότερα των Ενόπλων Δυνάμεων). Συνεπώς, και πάλι, τι να τον κάνω τον στρατιώτη διεθνολόγο;

Στον τομέα της πληροφορικής, όμως, που υπάρχουν απαιτήσεις σε κάθε σχηματισμό, μια χαρά αξιοποιούνται (κάποια) άτομα του κλάδου, και επανδρώνουν τα γραφεία και το Σώμα Έρευνας Πληροφορικής. Μάλιστα ένας γνωστός μου του κλάδου πρόσφατα ολοκλήρωσε επιτυχώς την θητεία του ως Έφεδρος Ανθυπολοχαγός Έρευνας Πληροφορικής και είχε αναλάβει με μια ομάδα την ανάπτυξη ενός νέου επικοινωνιακού λογισμικού, περισσότερα επί του οποίου δεν πρόκειται να πω. Αντίστοιχα και στο Υγειονομικό Σώμα, στο οποίο παρουσιάζεται έντονα η ανάγκη στελέχωσης (μιας και πολλές ακριτικές περιοχές βασίζονται σχεδόν εξ' ολοκλήρου στους στρατιωτικούς ιατρούς) και αξιοποιούνται όλοι όσοι έχουν αντίστοιχη ιδιότητα.

Γενικότερα, όμως, πλην αυτών και κάποιων άλλων εξαιρέσεων, άλλος είναι ο ρόλος σου στον πολιτικό βίο, και άλλος στις Ένοπλες Δυνάμεις. Για άλλο λόγο σε θέλει ο εργοδότης σου, και για άλλον ο Διοικητής σου. Μην τα συγχέετε. Καλείσαι να επανδρώσεις το Στράτευμα, όχι το Υπουργείο Εξωτερικών ή το Υπουργείο Ανάπτυξης/Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Με όλο τον σεβασμό, δεν έχουμε και καμία ελευθερία στο θέμα της στρατιωτικής θητείας, τουλάχιστον επιτρέψτε μας να πούμε την γνώμη μας. Ότι δηλαδή σπαταλήσαμε μήνες από την ζωή μας χωρίς λόγο. Φαντάζομαι υπάρχουν άτομα που θέλουν να στελεχώνουν τις πυροβολαρχίες. Τουλάχιστον αφήστε μας να λέμε την γνώμη μας σαν πολίτες πια εφόσον δεν προσβάλουμε κανέναν και το λέμε με ευγενικό τρόπο.

/κλείνω το οφτοπικ και συγνώμη από όλους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sensai είπε

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ερχόσουν συχνά Ελλάδα;

Πήγα Κύπρο τέλη Οκτωβρίου (30αν θυμάμαι καλά χωρίς να είμαι σίγουρος) πήρα την πρώτη άδεια γύρω στις 7-8 Δεκεμβρίου.

Γύρισα 26 Δεκεμβρίου και ξαναπήραάδεια λίγο μετά τα μέσα Φεβρουαρίου αν θυμάμαι καλά.

 

Κάθε 1,5 μήνα περίπου άδεια.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, valkon είπε

Φαντάζομαι υπάρχουν άτομα που θέλουν να στελεχώνουν τις πυροβολαρχίες

Βαρατε με και ας κλαιω ειναι αυτοι. Δεν εχει σπουδασει κανεις, φοβουμενοι την ανεργια μπαινουν στο στρατο. Αμορφωτοι αξεστοι αεργοι και πρωην ανεργοι κατα την πλειοψηφια τους. Γνωρισα και ψυχουλες αλλα η εξαιρεση...

το τι κλιμα δημιουργουν το φανταζεσαι. Απλα μενεις μακρυα τους. Ειχαμε εναν μονιμο αξιωματικο τους εβριζε το μερος μας επαιρνε φυσικα πολυ τον συμπαθουσα.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Ξέρει κανείς εάν μπορώ  να πάρω μετάταξη από πολεμικό ναυτικό σε στρατό ξηράς για λόγους οικονομίας (είμαι Ξάνθη ενώ θα πρέπει να παρουσιαστώ Αθήνα και δεν υπάρχει χρήμα) αλλά και για λόγους υγείας στην οικογένεια (μητέρα με κατάθλιψη:( και ο πατέρας μου σάκχαρο) 

Με βόλευει παρά πολύ ο στρατός ξηράς μιας και υπάρχει κέντρο στην πόλη μου και ανά πάσα στιγμή θα μπορώ  να είμαι δίπλα τους αν γίνει κάτι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Techlover είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Ξέρει κανείς εάν μπορώ  να πάρω μετάταξη από πολεμικό ναυτικό σε στρατό ξηράς για λόγους οικονομίας (είμαι Ξάνθη ενώ θα πρέπει να παρουσιαστώ Αθήνα και δεν υπάρχει χρήμα) αλλά και για λόγους υγείας στην οικογένεια (μητέρα με κατάθλιψη:( και ο πατέρας μου σάκχαρο) 

Με βόλευει παρά πολύ ο στρατός ξηράς μιας και υπάρχει κέντρο στην πόλη μου και ανά πάσα στιγμή θα μπορώ  να είμαι δίπλα τους αν γίνει κάτι. 

 

Καλησπέρα, γενικά δεν θα χρειαστείς και τόσα χρήματα αφού θα σου παρέχει πολλά πράγματα ο στρατός. Και για την δωρεάν μετακίνηση σου στην Αθήνα φυσικά. 

Υπάρχει διαδικασία αλλαγής κλάδου αλλά δεν είναι με βάση κοινωνικά κριτήρια:

《Μπορείς να ζητήσεις μόνο εάν έχεις ειδικά προσόντα και γνώσεις που απαιτούνται για την κάλυψη των υπηρεσιακών αναγκών του Κλάδου στον οποίο επιθυμείς να υπηρετήσεις. Στην περίπτωση αυτή, το αίτημά σου θα εξεταστεί από τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας.》

Προσπάθησε να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους όμως! Με την ελπίδα να έχουν βελτιωθεί οι συνθήκες φυσικά μέχρι να τελειώσει η αναβολή σου.

Επεξ/σία από Ihavetheanswers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ihavetheanswers είπε

Καλησπέρα, γενικά δεν θα χρειαστείς και τόσα χρήματα αφού θα σου παρέχει πολλά πράγματα ο στρατός. 

Το ανεκδοτο της ημερας ? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχω παρουσιαστεί στο ΣΥΠΟ στρατοπεδο προκοπιδη και ειμαι τεθωρακισμένα υεα, αν και δεν θα κανω υεα. Δευτέρα θα έχουμε τις μεταθέσεις μας. Ισχύει οτι η μοναδα μας θα βρίσκεται κοντα στα συπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...