Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα μια γνώμη. Είμαι Τεθωρακισμένα που για όσους ξέρουν σημαίνει αρκετή αγγαρεία σε όρχους αρμάτων και ουλαμούς συντηρήσεως με πολλή βρωμιά και λάδι. Έχω έναν γνωστό στη μονάδα που θα απολυθεί σύντομα και σκέφτομαι να του ζητήσω το κυλικείο. Γενικότερα πιστεύετε ότι αξίζει για όσους είχαν παρόμοιο πόστο στη θητεία τους συγκριτικά με τις καθημερινές αγγαρείες;

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rapiermp είπε

Παιδιά εχω παρουσιαστεί στο ΣΥΠΟ στρατοπεδο προκοπιδη και ειμαι τεθωρακισμένα υεα, αν και δεν θα κανω υεα. Δευτέρα θα έχουμε τις μεταθέσεις μας. Ισχύει οτι η μοναδα μας θα βρίσκεται κοντα στα συπο?

Καπως έτσι παει θελουν να σας στέλνουν στις μοναδες σας οσο ποίο γρήγορα δεν θέλουν να σας κρατάνε πολλες μερες..

Επεξ/σία από cer84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Το ανεκδοτο της ημερας ? 😂

ποσο ισχυει, εγω εχω χαλασει σχεδον 200ευρο μονο για τα πραγματα που χρειαζονται ωστε να εισαι καπως "ανετα" μεσα στο στρατοπεδο. (αυτα δλδ που ολοι προτεινουν οτι πρεπει να εχεις πριν μπεις) Να μην βαλω ολα τα εχτρα που θα χρειαστουν οσο θα μαι μεσα.

Επεξ/σία από petros123456789
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rapiermp είπε

Παιδιά εχω παρουσιαστεί στο ΣΥΠΟ στρατοπεδο προκοπιδη και ειμαι τεθωρακισμένα υεα, αν και δεν θα κανω υεα. Δευτέρα θα έχουμε τις μεταθέσεις μας. Ισχύει οτι η μοναδα μας θα βρίσκεται κοντα στα συπο?

Πως ειναι στο στρατόπεδο αυτο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, petros123456789 είπε

ποσο ισχυει, εγω εχω χαλασει σχεδον 200ευρο μονο για τα πραγματα που χρειαζονται ωστε να εισαι καπως "ανετα" μεσα στο στρατοπεδο. (αυτα δλδ που ολοι προτεινουν οτι πρεπει να εχεις πριν μπεις) Να μην βαλω ολα τα εχτρα που θα χρειαστουν οσο θα μαι μεσα.

200 ευρώ? Τι πήρες? Μάλλον παρασύρθηκες και ψώνισες υπερβολικά πολλά . Το τι θα χαλάσει μετά είναι στη τσέπη του καθένα ,γνώρισα παλικάρια που στην έξοδο τους δεν πίνανε ούτε νερό ελλείψη χρημάτων και γύρναγαν νωρίς για να προλάβουν το βραδυνό. Δεν είναι οτι καλύτερο αλλά τη θητεία την έβγαλαν.

Επεξ/σία από geomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, geomos είπε

200 ευρώ? Τι πήρες? Μάλλον παρασύρθηκες και ψώνισες υπερβολικά πολλά . Το τι θα χαλάσει μετά είναι στη τσέπη του καθένα ,γνώρισα παλικάρια που στην έξοδο τους δεν πίνανε ούτε νερό ελλείψη χρημάτων και γύρναγαν νωρίς για να προλάβουν το βραδυνό. Δεν είναι οτι καλύτερο αλλά τη θητεία την έβγαλαν.

Να σου πω εγω τι πηρε, που τα πηρα κι εγω κι ειναι τα βασικα και τοσο βγαινουν, 5 tshirt παραλλαγης, 2 φουτερ παραλλαγης, σπρει για κοριους , πατους, λουκετα, αλυσιδουλα για κλειδια, βερνικι για τα αρβυλα, σλιπιν μπαγκ, 5-6 ζευγαρια μαλλινες καλτσες, εσωρουχα εξτρα αν δεν ειχε αρκετα, σεντονι και μαξιλαροθηκη, σακο για να μπουν ολα αυτα, ολα τα ειδη υγιεινης που θα χρειαστει, νεσεσερ για να τα βαλει αυτα, δυο πετσετες, μια λαιμουδιερα ή ισοθερμικα αν κανει κρυο εκει που παει.

Και ναι ολα αυτα ειναι τα απολυτως απαραιτητα, και κοστιζουν περιπου τοσο, διοτι αν βασιστεις μονο σ αυτα που σου δινει ο Ε.Σ. θα πρεπει να πλενεις τουλαχιστον ανα δυο μερες ειδικα τον πρωτο καιρο με τις ασκησεις, εκτος κι αν δεν εχεις θεμα να ειναι βρωμικα/ιδρωμενα/ απλυτα αυτα που φορας.

Και πιστεψε οσα και να χει ο καθενας δεν τα δινει ευχαριστα, αλλα αναγκαζεται να τα δωσει αυτα ή οσα μπορει ο καθενας γιατι χωρις ολα αυτα δυσκολευεις πολυ τη ζωη σου εντος στρατοπεδου.

Επεξ/σία από dimifoti
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κι εγω 200+ έδωσα..δεν τα έδωσα καθόλου ευχάριστα αλλα ειλικρινά πας σε ενα μέρος ξένο για σένα τουλάχιστον να είσαι άνετος απο θέμα ένδυσης, υγιεινής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ τόσα είχα δώσει πάνω κάτω. Ο στρατός δεν σου χορηγεί τίποτα, εκτός αν υπάρχει κανείς που νομίζει ότι είναι εφικτό να βγάλει μια εκπαίδευση με 2 κοντομάνικα, 2 ζευγάρια κάλτσες και ένα σώβρακο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σας ανάγκαζαν για "προβλεπέ" σώβρακο και κάλτσες? Αν όχι, τότε κανένα έξοδο, χρησιμοποιούσατε τα "civilian"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ως νεοσύλλεκτος  ,τον προηγούμενο αιώνα,έδωσα όλα τα πολιτικά μου ρούχα στον πρωτο επισκεπτήριο στους δικούς μου.και απλά μου έφεραν μερικά ακόμα εσώρουχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκάτε, πάρτε 5 βασικά πράγματα (φανέλες, κάλτσες, σώβρακα, σλίπινγκ μπαγκ-αν επιτρέπεται, ξυραφάκια, χαρτί υγείας, σαπούνι, κτλ) και στην πορεία βλέπετε τι θα χρειαστείτε. Μην παίρνετε από πριν έναν σκασμό πράγματα, γιατί, εκτός του ότι μπορεί να μην τα χρειαστείτε, δεν θα έχετε και που να τα αποθηκεύσετε. Πολιτικά ρούχα, πάρτε μετά την ορκωμοσία, όταν πάτε στην μονάδα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Billy Huge είπε

Μην σκάτε, πάρτε 5 βασικά πράγματα (φανέλες, κάλτσες, σώβρακα, σλίπινγκ μπαγκ-αν επιτρέπεται, ξυραφάκια, χαρτί υγείας, σαπούνι, κτλ) και στην πορεία βλέπετε τι θα χρειαστείτε. Μην παίρνετε από πριν έναν σκασμό πράγματα, γιατί, εκτός του ότι μπορεί να μην τα χρειαστείτε, δεν θα έχετε και που να τα αποθηκεύσετε. Πολιτικά ρούχα, πάρτε μετά την ορκωμοσία, όταν πάτε στην μονάδα σας.

Πολιτικα ρουχα καλο θα ηταν να παρουν απο την αρχη. Πας απευθειας πλεον στην μοναδα και μεχρι να ορκιστεις, εχεις εξοδο τα ΣΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μάκαρος είπε

Πολιτικα ρουχα καλο θα ηταν να παρουν απο την αρχη. Πας απευθειας πλεον στην μοναδα και μεχρι να ορκιστεις, εχεις εξοδο τα ΣΚ. 

Εξοδο χωρίς να ορκιστείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...