Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, NickStavr είπε

Καλησπέρα,

με 10 και 10 μυωπία το ι3 είναι σίγουρο; Και αν ναι, πόσο εύκολα κυνηγιέται το ι4; 

"Διαθλαστική ανωμαλία (μυωπία, υπερμετρωπία, αστιγματισμός) του ενός ή και των δύο οφθαλμών μεταξύ 8-12 διοπτριών (σφαιρικό ισοδύναμο) καταχωρείται ως Ι3", το λέει το ΦΕΚ.

Αν καταφέρεις να πάρεις και άλλους δύο βαθμούς μυωπίας πας Ι4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

"Διαθλαστική ανωμαλία (μυωπία, υπερμετρωπία, αστιγματισμός) του ενός ή και των δύο οφθαλμών μεταξύ 8-12 διοπτριών (σφαιρικό ισοδύναμο) καταχωρείται ως Ι3", το λέει το ΦΕΚ.

Αν καταφέρεις να πάρεις και άλλους δύο βαθμούς μυωπίας πας Ι4.

Το γνωρίζω αυτό, απλά ότι διαβάζω σε σχετικά forum είναι τύπου "Τους είπα στο περίπου πόση μυωπία έχω" ή "Είπα λίγο λιγότερη για να βγω ι1" ή "Ήμουν με φακούς και δεν βρήκαν κάτι".

Για αυτό, αν είναι όντως τόσο φλου, μπας και υπήρχε καμιά ελπίδα.
Βέβαια, δεν ξέρω καν αν η διαφορά ι3 με ι4 είναι κάτι που αξίζει να κυνηγήσεις. 

Επεξ/σία από NickStavr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickStavr είπε

Το γνωρίζω αυτό, απλά ότι διαβάζω σε σχετικά forum είναι τύπου "Τους είπα στο περίπου πόση μυωπία έχω" ή "Είπα λίγο λιγότερη για να βγω Ι1" ή "Ήμουν με φακούς και δεν βρήκαν κάτι".

Για αυτό, αν είναι όντως τόσο φλου, μπας και υπήρχε καμιά ελπίδα.
Βέβαια, δεν ξέρω καν αν η διαφορά ι3 με ι4 είναι κάτι που αξίζει να κυνηγήσεις. 

Αααα από ό,τι κατάλαβα εσύ ΘΕΣ να μάθουν οι άλλοι για την μυωπία σου. Γενικά, και 150 μυωπία να έχεις αν πας με γυαλιά ή φακούς και δεν τους αναφέρεις κάτι δεν θα το κοιτάξουν. Αν τους το πεις, θα σε παραπέμψουν σε σχετική επιτροπή που θα σου κάνουν τις αντίστοιχες εξετάσεις (ή μπορεί να σου ζητήσουν να κάνεις εσύ και να τις φέρεις σε αυτούς, δεν το γνωρίζω). Τότε θα μετρήσουν τα νούμερα και η διαφορά 8 με 12 που είναι το όριο για το Ι4 είναι αρκετά μεγάλη. Σε αυτή τη περίπτωση δεν θα βγεις Ι4.

Γενικότερα, η τεράστια διαφορά είναι το Ι1 με το Ι5 (προφανώς). Οι ενδιάμεσες δεν είναι μεγάλες. Μέχρι Ι3 ένοπλο όλοι κάνετε τα ίδια πράγματα και μόνο η μετάθεση αλλάζει (τα Ι2-Ι3 πάνε κυρίως σε σώματα και όχι σε όπλα). Το Ι4 κάνει κυρίως τα πιο χαλαρά και -κατ εμέ- ανιαρά πράγματα. Δεν πάει σε βολές, δεν πάει σε σκοινάκια και σκοπιές πολύύύύ ελαστικά. Δηλαδή, πας που θα πας 9 μήνες, χάνεις και τα πιο ουσιώδη πράγματα της θητείας. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν θα υπάρξει τρομακτικά πρακτική διαφορά Ι3-Ι4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα, γνωρίζουμε αν έχει σήμα η wind στην ΣΕΑΠ? γνωρίζω ότι δεν θα έχω χρόνο για κινητά κτλπ, αλλά επειδή λήγει το συμβόλαιο μου και θα το αλλάξω τουλάχιστον μην βρεθώ χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ ούτε για τα βασικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, urbanist00 είπε

παιδιά καλησπέρα, γνωρίζουμε αν έχει σήμα η wind στην ΣΕΑΠ? γνωρίζω ότι δεν θα έχω χρόνο για κινητά κτλπ, αλλά επειδή λήγει το συμβόλαιο μου και θα το αλλάξω τουλάχιστον μην βρεθώ χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ ούτε για τα βασικά.. 

Μετά συγχωρήσεως αλλά σαν Αλφάς αμφιβάλλω αν θα σε νοιάζει πολύ.

Καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Μετά συγχωρήσεως αλλά σαν Αλφάς αμφιβάλλω αν θα σε νοιάζει πολύ.

Καλό κουράγιο.

έχω φίλους που είναι αλφάδες αυτήν την στιγμή και από αυτά που μου λένε, μάλλον θα με νοιάζει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, urbanist00 είπε

έχω φίλους που είναι αλφάδες αυτήν την στιγμή και από αυτά που μου λένε, μάλλον θα με νοιάζει! 

Από περιέργεια: δεν μπήκαν καν ΕΣΣΟ Α'  πώς ξές ότι θα πας ΣΕΑΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Από περιέργεια: δεν μπήκαν καν ΕΣΣΟ Α'  πώς ξές ότι θα πας ΣΕΑΠ;

το όλο θέμα έγκειται στο ότι η αλλαγή στο συμβόλαιο μου δυστυχώς πρέπει να γίνει αυτές τις μέρες. δεδομένου ότι στον τόπο που θα παρουσιαστώ κτλπ κτλπ, ξέρω τι παίζει από σήμα, ήθελα να μάθω τι παίζει και στην ΣΕΑΠ. με λιγα λογια είμαι ανάμεσα σε 2 εταιρείες που και για τις 2 γνωρίζω το σήμα τους στην περιοχή που θα παρουσιαστώ, αλλά επειδή έχω στόχο για ΣΕΑΠ, δεν θέλω αν τυχόν πάω εκεί να καταλήξω χωρίς σήμα στο κινητό. ελπίζω να έγινα κατανοητός.

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Όπως ήξερε ο άλλος χθες το βράδυ ότι θα πάει Ρεντίνα και μπήκε να πει τον πόνο του για τον γκόμενό του.

Μπαίνουμε εδώ μέσα για να πάρουμε καμία βοήθεια, όχι για να έχουμε άτομα να κοροϊδεύουν και να ειρωνεύονται. Μπορείς να βοηθήσεις; βοήθησε. Δεν μπορείς; μην ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Απ' ότι κατάλαβα έχεις βάλει βύσμα για το πού θα παρουσιαστείς αλλά και πού θα πας μετά;

Και επίσης ότι θα πας για Δόκιμος;

πάνω κάτω ναι. κατ'εμέ δεν έχω βύσμα. το αν έχω ή όχι, θα φανεί εκ του αποτελέσματος. Δόκιμος, δεν θέλω να πάω για το οικονομικό (αν και είναι κίνητρο για πολλούς), περισσότερο για ιδεολογικούς σκοπούς και τα μόρια που θέλω να κυνηγήσω θέση στα σώματα ασφαλείας ας πούμε από "λόξα" και από βλακεία που δεν διάβαζα μικρότερος να μπω σε καμία στρατιωτική σχολή μέσω πανελληνίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω  το εξής.Μπαίνω α εσσο σε ένα μήνα περίπου και έχω δηλώσει ΕΛΔΥΚ.Οι παλιοί που είχατε δηλώσει σας έπαιρναν η δεν τα κοιτάνε καν και ρωτάνε μετά ποιός θέλει;Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από mast166
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mast166 είπε

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω  το εξής.Μπαίνω α εσσο σε ένα μήνα περίπου και έχω δηλώσει ΕΛΔΥΚ.Οι παλιοί που είχατε δηλώσει σας έπαιρναν η δεν τα κοιτάνε καν και ρωτάνε μετά ποιός θέλει;Ευχαριστώ

 

Ό,τι δήλωσες περιοδεύων (αν αυτό εννοείς) δεν τους νοιάζει καν.

Τα κάνεις όλα από το μηδέν μόλις πάς στο κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω οτι παρουσιάζομαι Θήβα πυροβολικό. Μετά την εκπαίδευση θα με στείλουν αναγκαστικά παραμεθόριο; Θα με κρατήσουν εκεί; Ή θα μπορώ να πάρω μετάθεση για 180 μκβ χωκ;

τέλος, αν μπω πυροβολικό σαν σώμα, τι να περιμένω; Από την εκπαίδευση, καθήκοντα κτλ;

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΛΗΜΝΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΠΑΤΡΑ. Κετχ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΙΣΜΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ Με ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ. ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΚΕΤΧ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...