Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Στεφανος123 είπε

Παιδια το ξερω οτι δε το κοιτανε αλλα εστω ΚΑΙ ΑΝ το κοιταξουν, τι προτεινετε να βαλω για σημειο υποδοχης? Αθηνα ειμαι και σκεφτομαι να βολευει αεροδρομιο και να ειναι καλα στο στρατοπεδο

 

οτι και να βαλεις δεν εχει σημασια. Οπου θελουν σε πανε, τυπικο ειναι το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2020 στις 5:23 ΜΜ, phanispal είπε

Παιδιά το έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ, το καλύτερο γυάλισμα στα άρβυλα γίνεται με ενδελεχές τρίψιμο.

Ούτε γυαλιστικά ούτε τίποτα. Τρίψτε μέχρι να βαρεθείτε και θα δείτε ότι θα έχει μεγάλη διάρκεια το γυάλισμα μετά.

Ακόμα και να σκονιστούν π.χ. από ασκήσεις σε χώμα, αν είναι γυαλισμένα με πολύ τρίψιμο, μία έτσι τους κάνεις μ' ένα πανί και επανέρχονται.

Όλοι κάθονταν και τα πάστωναν με βερνίκια και μετά από λίγα λεπτά ήταν θαμπά.

Τρίψιμο. Πάρτε βούρτσα και λιώστε τα.

δεν ετριψα ποτε στην θητεια μου τα αρβυλα μου.σε μαγαζια με στρατιωτικα ειδη πουλανε κατι σαν βερνικι.μαυριζαν αμεσως,ζητημα να το βαζαμε μια φορα την μερα,ουτως η αλλως αν δεν εισαι σε μοναδα που περνανε στρατηγοι ταξιαρχοι κλπ καθημερινα δεν σου κανουν παρατηρηση. σε επιθεωρηση και στην αναφορα μας κοιτουσαν,και φυσικα στο κεντρο.

5 ώρες πριν, ChGT είπε

Καλησπέρα σε όλους .

Θα ήθελα τα φώτα σας για τα παρακάτω. 

- Sleeping bag πρέπει να είναι συγκεκριμένα χακί η παραλλαγής? Πχ. Αν είναι σκούρο μπλε η γκρι?

- Αν υπάρχει περίπτωση να αγοράσουμε αρβύλες ποιες προτείνετε ?

- Αν έχει πάει κάποιος μεγάλο πεύκο τι γίνεται με τα κινητά εκεί ?? 

δεν εχει σημασια τι χρωμα θα ειναι το σλιπινγκ μπαγκ. εφοσον επιτρεπεται στο στρατοπεδο(σε καποια κεντρα δεν επιτρεποταν) το κρυβεις το πρωι στον φοριαμο ουτως η αλλως.

να μην αγορασεις αρβυλες,να ζητησεις ενα νουμερο μεγαλυτερες και να παρεις καλους-ακριβους πατους.αυτοι κανουν την διαφορα.

μονο χωρις καμερα,με κουμπια.

Στις 15/12/2020 στις 3:45 ΜΜ, NickStavr είπε

Το γνωρίζω αυτό, απλά ότι διαβάζω σε σχετικά forum είναι τύπου "Τους είπα στο περίπου πόση μυωπία έχω" ή "Είπα λίγο λιγότερη για να βγω ι1" ή "Ήμουν με φακούς και δεν βρήκαν κάτι".

Για αυτό, αν είναι όντως τόσο φλου, μπας και υπήρχε καμιά ελπίδα.
Βέβαια, δεν ξέρω καν αν η διαφορά ι3 με ι4 είναι κάτι που αξίζει να κυνηγήσεις. 

εγω εχω μυωπια,και αρκετη υψηλη,και ποτε δεν μου ρωτηθηκε αν εχω η δεν εχω γιατι φορουσα φακους συνηθως.αν δεν το αναφερεις δεν το ψαχνουν. αν θελεις να βγεις ι3 ι4 υπαρχουν πολυ ευκολοτεροι τροποι.

 

Πολλοι ρωτανε ποτε μπαινουν οι εσσο,παραδοσιακα μπαινουν απο 10 εως 20 του μηνος,με κυριοτερες 14-18. το χαρτι ερχεται (πλεον,γιατι παλια το εφερνε η αστυνομια στο σπιτι) περιπου 10 μερες πριν την καταταξη,

Στις 8/12/2020 στις 5:07 ΜΜ, xorotaktis είπε

Άλλη μια ερώτηση μπαίνω με α ΕΣΣΟ όταν θα πάω να βγάλω ακτινογραφία για τον στρατό στο νοσοκομείο θέλει να έχω βγάλει και φωτογραφίες για να την κολησουν πάνω; Επίσης θα χρειαστεί να πάω τίποτα φωτογραφίες όταν παρουσιαστώ για την ταυτότητα που θα μας βγάλουν εκεί;

ναι για την ακτινογραφια θελει φωτο.οχι για την στρατιωτικη ταυτοτητα σε βγαζουν εκει.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, user2 είπε

καλησπερα. σημερα ελαβα το σημειωμα καταταξης, συμφωνα με το οποιο εχω επιλεγει για το οπλο του πυροβολικου (ΠΒ). ξερεις κανεις αν υπαρχει περιπτωση να μπορω να παρω μεταταξη για το οπλο του πεζικου (ΠΖ); θελω να υπηρετησω ως ΥΕΑ στη ΣΕΑΠ και οχι στη σχολη πυροβολικου. επισης, ξερει κανεις αν μπορει να γινει το εξης; μπορεις απο το οπλο του ΠΒ, δηλωνοντας επιθυμια καταταξης στις ΕΔ κατα την ημερα παρουσιασης στο κεντρο/μοναδα, να πας στη ΣΕΑΠ ως ΥΕΑ;

Όταν πήγα εγώ στρατό σε κάθε κέντρο υποδοχής είχαν δυο αξιωματικούς που μας ενημέρωναν για ΔΕΑ και όποιος ήθελε πήγαινε και δήλωνε. Έτσι πιστεύω θα είναι και σήμερα. Αλλά όπως και να έχει πάρε αύριο τηλέφωνο το φρουραρχείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

δεν ετριψα ποτε στην θητεια μου τα αρβυλα μου.σε μαγαζια με στρατιωτικα ειδη πουλανε κατι σαν βερνικι.μαυριζαν αμεσως,ζητημα να το βαζαμε μια φορα την μερα,ουτως η αλλως αν δεν εισαι σε μοναδα που περνανε στρατηγοι ταξιαρχοι κλπ καθημερινα δεν σου κανουν παρατηρηση. σε επιθεωρηση και στην αναφορα μας κοιτουσαν,και φυσικα στο κεντρο

Έτριψα (πολύ καλά) μόνο μία φορά τα άρβυλά μου, μέχρι να γυαλίσουν.

Δεν ασχολήθηκα ξανά στους 9 μήνες, και έπρεπε να είμαι προβλεπέ.

Είχαν γυαλίσει τόσο απ' το τρίψιμο, που καθάριζαν σε 2 δευτερόλεπτα (το καθένα) μ' ένα πανάκι.

Τα δικά σου ήταν απλά μαύρα (ματ), τα δικά μου γυάλιζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Όταν πήγα εγώ στρατό σε κάθε κέντρο υποδοχής είχαν δυο αξιωματικούς που μας ενημέρωναν για ΔΕΑ και όποιος ήθελε πήγαινε και δήλωνε. Έτσι πιστεύω θα είναι και σήμερα. Αλλά όπως και να έχει πάρε αύριο τηλέφωνο το φρουραρχείο σου.

ετσι γινεται ακομα.

Ρωτανε ποιος ενδιαφερεται για δοκιμος, παιρνουν τα στοιχεια του επι τοπου και μερικες εβδομαδες μετα τον στελνουν οπου ειναι να τον στειλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Κάθε μονάδα είναι θέμα διοικητή (αυτό σε νοιάζει κυρίως), και κάθε στρατόπεδο στρατοπεδάρχη. Υπάρχουν μονάδες που περνάνε ζάχαρη σε μαύρα στρατόπεδο, και το αντίθετο. Και καθώς αλλάζουν συχνά, δεν είναι σωστά όσα διαβάζεις στο internet για πριν από 5-10 χρόνια πχ.

Δεν ειπα οτι ειδα πχ ποστ για το στρατοπεδο Βογιατζη πριν 10 χρονια, αλλα οκ οπως το παρει κανεις. Στην τελικη εγω ψαχνω απαντησεις? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Panagiotis_Dialiatsis είπε

Είχε ακουστεί για κρούσμα κοβιντ την άνοιξη...κατά τ' άλλα ΥΠΕΡΟΧΗ πόλη, μέτριο ως κακό στρατόπεδο. Όπως τα περισσότερα της περιοχής

1) Πάρε ότι θες, και το μπλε καλό είναι

2)Τσέκαρε τις AEROPELMA

3)Από φίλο που πήγε πέρυσι, έχε ενα φανταροκινητό μαζί σου, μην εμφανίσεις σμαρτφον αμέσως, καλύτερα και καθόλου, θα το δεις στην πορεία

κακό στρατόπεδο από ποιά άποψη; στελεχών; ή υποδομών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Πολλοι ρωτανε ποτε μπαινουν οι εσσο,παραδοσιακα μπαινουν απο 10 εως 20 του μηνος,με κυριοτερες 14-18. το χαρτι ερχεται (πλεον,γιατι παλια το εφερνε η αστυνομια στο σπιτι) περιπου 10 μερες πριν την καταταξη,

Σημερα μου ηρθε το χαρτι και παρουσιάζομαι στο 547 Α/Μ Τ/Π στο ρέθυμνο. Παρουσιάζομαι στις 18/01 άρα το χαρτί αναρτάτε στο site ενα μηνα πρίν περίπου ! 

 

Είναι κανεις που παρουσιάζεται επίσης στο ιδιο στρατόπεδο να γνωριστουμε απο τωρα και να δουμε τι χρειάζεται να αγοράσουμε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υποδομών, πριν 5 χρόνια που το δα τελευταία φορά, λογικά δε θα χει αλλάξει κάτι. Τώρα από άποψη στελεχών, τότε ήταν ζόρι, τώρα πια δε γνωρίζω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιαζομαι στο 282 Μ/Κ ΤΕ (ΚΩΣ)

Πως θα μεταβω εκει; Πχ απο το αεροδρομιο ή το λιμανι; εχω ακουσει για λεωφορεια του στρατου. που και τι ωρα; συννενοηση με ποιον; 

καλυπτει ο στρατος μεχρι συγκεκριμενο ποσό για μεταφορικα; ή συγκεκριμένες φορές;

τοσο μακρυά... ας πηγαινα κυπρο...

τελος, επειδη δεν βρισκω και πολλα στο ιντερνετ, υπαρχει κανένας πρόσφατος να μου πει γνώμες για στελέχη, υποδομές, φαγητό, τηλεφωνικό σήμα wind και γενικα οποιαδήποτε πληροφορία πιστεύω χρήσιμη ειναι

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fastnq2 είπε

δεν ετριψα ποτε στην θητεια μου τα αρβυλα μου.σε μαγαζια με στρατιωτικα ειδη πουλανε κατι σαν βερνικι.μαυριζαν αμεσως,ζητημα να το βαζαμε μια φορα την μερα,ουτως η αλλως αν δεν εισαι σε μοναδα που περνανε στρατηγοι ταξιαρχοι κλπ καθημερινα δεν σου κανουν παρατηρηση. σε επιθεωρηση και στην αναφορα μας κοιτουσαν,και φυσικα στο κεντρο.

δεν εχει σημασια τι χρωμα θα ειναι το σλιπινγκ μπαγκ. εφοσον επιτρεπεται στο στρατοπεδο(σε καποια κεντρα δεν επιτρεποταν) το κρυβεις το πρωι στον φοριαμο ουτως η αλλως.

να μην αγορασεις αρβυλες,να ζητησεις ενα νουμερο μεγαλυτερες και να παρεις καλους-ακριβους πατους.αυτοι κανουν την διαφορα.

μονο χωρις καμερα,με κουμπια.

εγω εχω μυωπια,και αρκετη υψηλη,και ποτε δεν μου ρωτηθηκε αν εχω η δεν εχω γιατι φορουσα φακους συνηθως.αν δεν το αναφερεις δεν το ψαχνουν. αν θελεις να βγεις ι3 ι4 υπαρχουν πολυ ευκολοτεροι τροποι.

 

Πολλοι ρωτανε ποτε μπαινουν οι εσσο,παραδοσιακα μπαινουν απο 10 εως 20 του μηνος,με κυριοτερες 14-18. το χαρτι ερχεται (πλεον,γιατι παλια το εφερνε η αστυνομια στο σπιτι) περιπου 10 μερες πριν την καταταξη,

ναι για την ακτινογραφια θελει φωτο.οχι για την στρατιωτικη ταυτοτητα σε βγαζουν εκει.

θα συμφωνησω με τον φιλο σε οσα εγραψε,επισης οπως εγραψε για τα αρβυλα για το μαυρισμα-γυαλισμα παιρνεις κατευθεινα αυτο εδω ( θα δεις ολοι αυτο θα εχουν, ειναι απο την εποχη του πατερα μου )https://pitsias.gr/peripoiisi-makigiaz/andras/camel-aytogyalisto-ygro-mayro-75ml?ref=bestprice.gr και για γρηγορο καθαρισμα εγω χρησιμοποιουσα μωρομαντηλα....στο μονο που θα διαφωνησω γιατι δεν ισχυει, (η μαλλον ισχυει μονο στα χαρτια) ειναι το κινητο παρε οτι θες δεν θα εχεις  προβλημα κανενα ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Παρουσιαζομαι στο 282 Μ/Κ ΤΕ (ΚΩΣ)

Πως θα μεταβω εκει; Πχ απο το αεροδρομιο ή το λιμανι; εχω ακουσει για λεωφορεια του στρατου. που και τι ωρα; συννενοηση με ποιον; 

καλυπτει ο στρατος μεχρι συγκεκριμενο ποσό για μεταφορικα; ή συγκεκριμένες φορές;

τοσο μακρυά... ας πηγαινα κυπρο...

τελος, επειδη δεν βρισκω και πολλα στο ιντερνετ, υπαρχει κανένας πρόσφατος να μου πει γνώμες για στελέχη, υποδομές, φαγητό, τηλεφωνικό σήμα wind και γενικα οποιαδήποτε πληροφορία πιστεύω χρήσιμη ειναι

ευχαριστώ

Δεν χρειαζεται συνενοηση με κανενα. Ξερουν τι ωρες φτανουν τα πλοια και τα αεροπλανα και ειναι ηδη εκει ετοιμοι να σας μαζεψουν. Εγω με πλοιο ειχα παει αλλα τα ιδια μου ειπαν και παιδια που ηρθαν αεροπορικως. Αν θες να πας δωρεαν πρεπει να πας φρουραρχειο... καλυπτουν μονο πλοιο φυσικα το οποιο ειναι 12 ωρες ταξιδι αλλα περναει ευκολοτερα με λιγο υπνο.

Εκει παρουσιαζεσαι. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα μεινεις κιολας. Οσοι ειναι για Κω εκει παρουσιαζονται αλλα την ιδια μερα φευγουν στις μοναδες τους μολις τελειωσει η διαδικασια με γιατρους, ρουχα κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Έτριψα (πολύ καλά) μόνο μία φορά τα άρβυλά μου, μέχρι να γυαλίσουν.

Δεν ασχολήθηκα ξανά στους 9 μήνες, και έπρεπε να είμαι προβλεπέ.

Είχαν γυαλίσει τόσο απ' το τρίψιμο, που καθάριζαν σε 2 δευτερόλεπτα (το καθένα) μ' ένα πανάκι.

Τα δικά σου ήταν απλά μαύρα (ματ), τα δικά μου γυάλιζαν.

Προσωπικά δεν με ένοιαζε αν απλα ηταν μαυρα η γυαλιζαν η οτιδήποτε. Να μην με πρηζουν ήθελα. Πολλες φορες πριν απο επιθεώρηση και ενα βιαστικό περασμα με ενα μωρομαντηλο εκανε την δουλειά. 

4 ώρες πριν, SkenaDena είπε

Σημερα μου ηρθε το χαρτι και παρουσιάζομαι στο 547 Α/Μ Τ/Π στο ρέθυμνο. Παρουσιάζομαι στις 18/01 άρα το χαρτί αναρτάτε στο site ενα μηνα πρίν περίπου ! 

 

Είναι κανεις που παρουσιάζεται επίσης στο ιδιο στρατόπεδο να γνωριστουμε απο τωρα και να δουμε τι χρειάζεται να αγοράσουμε ; 

Αρα ηταν θέμα της αστυνομίας η καθυστέρηση που ειχε παλιότερα, μιας και τοτε το εφερναν αυτοι το χαρτι. 

2 ώρες πριν, antonis_1995 είπε

θα συμφωνησω με τον φιλο σε οσα εγραψε,επισης οπως εγραψε για τα αρβυλα για το μαυρισμα-γυαλισμα παιρνεις κατευθεινα αυτο εδω ( θα δεις ολοι αυτο θα εχουν, ειναι απο την εποχη του πατερα μου )https://pitsias.gr/peripoiisi-makigiaz/andras/camel-aytogyalisto-ygro-mayro-75ml?ref=bestprice.gr και για γρηγορο καθαρισμα εγω χρησιμοποιουσα μωρομαντηλα....στο μονο που θα διαφωνησω γιατι δεν ισχυει, (η μαλλον ισχυει μονο στα χαρτια) ειναι το κινητο παρε οτι θες δεν θα εχεις  προβλημα κανενα ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.

Για κεεδ ρώτησε για αυτο απάντησα να παρει κινητό με κουμπιά. Μεχρι προσφατα στο κεεδ δεν άφηναν κανονικό. Δεν ξέρω αν αλλαξε. Θα μου πεις θεωρητικά καντου δεν επιτρεπεται και αν σε δουν κανουν τα στραβα ματια, αλλα οσο λιγότερο περνας απαρατηρητος τοσο το καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SolidSnake12 είπε

Αφού σήμερα είναι η μέρα που γράφουμε όλοι, ας γράψω και εγώ να πάρω καμιά γνώμη

Screenshot_20201217_074133.jpg.ed430f1b23acde2f20cd07e7c0f063be.jpg

Ανταλλάζουμε;

Πεζικό Κω εγώ.

Ήθελα πολύ πυροβολικό Λάρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...