Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ρωτήσω... Τελειώνω τώρα το διδακτορικό μου σε μερικούς μήνες, δίπλωμα ηλεκτρολόγου μηχανικού + διδακτορικό στο ίδιο τμήμα... Παίζει να ελπίζω σε κάποια καλύτερη θέση λόγω ηλικίας και διδακτορικού? Ή δεν μετράνε καθόλου αυτά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, pngts1996 είπε

Καλησπερα παιδια μου ηρθε και εμενα το χαρτι και ειμαι Ερευνας Πληροφορικής - ΕΛΔΥΚ (ΥΕΑ). Αξιζει να πας εφεδρος;

Δόκιμους έχουν να πάρουν Κύπρο από το 2007. Κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσοι θα πάτε τεθωρακισμένα (εκεί να δείτε παλουκάκι που θα φάτε 😁)είναι το χειρότερο σώμα στο στρατό ξηράς.

Τα καλύτερα είναι υγειονομικό & Διαβιβάσεις.

Η εκπαίδευση των ΥΕΑ είναι πιο σκληρή απο τους απλούς φαντάρους ειδικά σε Τεθωρακισμένα, πυροβολικό και πεζικό.

Η κύπρος όπως είπα και προηγουμένος είναι η χειρότερη μετάθεση για έναν φαντάρο - ΥΕΑΑ, αλλά η καλύτερη μετάθεση για έναν μόνιμο γιατί θεωρείται εξωτερικό και πέφτει διπλός μισθός.

Μπορείτε να αρνηθείτε για ΥΕΑ και να περάσετε ΛΥΒ δηλαδή σαν απλοί φαντάροι με βαθμό δεκανέα νομίζω, παλιά είχαν το βαθμό του Λοχία.

Όσο για το phd στην Ελλάδα είστε αυτό που μετράει είναι το μέσον. ;)

Και όσοι θα πάτε χειμώνα φαντάροι στον έβρο ετοιμαστείτε για σκηνάκια σε χιόνια 😆

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Εννοεις κοινως δεν μετραει το phd ?

Στον ελληνικό στρατό ναι, δεν μετράει καθόλου.

Φαντάρος πας, όχι επιστήμονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pogchamp είπε

δίπλωμα ηλεκτρολόγου μηχανικού + διδακτορικό στο ίδιο τμήμα

εγω στην θεση σου θα το εκρυβα για να μην γινω ο ηλεκτρολογος της μοναδας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Εννοεις κοινως δεν μετραει το phd ?

σε παραπέμπω σε σκηνή που είναι 100% ρεαλιστική. Και Phd να έχεις δυστυχώς σκατά θα καθαρίζεις 🤣

 

25 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εγω στην θεση σου θα το εκρυβα για να μην γινω ο ηλεκτρολογος της μοναδας...

Δεν είναι απαραίτητο πχ ήξερα άτομο που ήταν ηλεκτρολόγος και του δώσανε τιμητική, βέβαια αυτό εξαρτάτε απο το χαρακτήρα του διοικητή. Υπάρχουν και μερικοί που κάνουν το κορόιδο και τη χάνεις την τιμητική. Το θετικό είναι ότι μπορείς να πάρεις βεβαίωση και συστατική επιστολή για να την χρησιμοποιήσεις έξω σε δουλειά αν το μετράνε και το υπολογίζουνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pogchamp είπε

Παιδιά να ρωτήσω... Τελειώνω τώρα το διδακτορικό μου σε μερικούς μήνες, δίπλωμα ηλεκτρολόγου μηχανικού + διδακτορικό στο ίδιο τμήμα... Παίζει να ελπίζω σε κάποια καλύτερη θέση λόγω ηλικίας και διδακτορικού? Ή δεν μετράνε καθόλου αυτά?

Αν είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικώς και Υπολογιστών με phd έχεις πιθανότητες να πάς στην Αθήνα στο ΚΕΠΥΕΣ.Για κάτι άλλο μη περιμένεις.Στην καλύτερη να σε βάλουν σε κανα γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Τελικά μας κλήρωσε ''Στρδο ΜΗΛΙΔΩΝΗ (ΣΟΥΦΛΙ)''.  Πως είναι τα πράγματα εκεί;

Επίσης για ΥΕΑ εμένα μου γράφει τεθωρακισμένα. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αν δεν το επιλέξω όταν μπω.

Θα παρουσιαστείς στο Σουφλί και είτε
1. θα σε κρατήσουν εκεί
2. θα σε στείλουν στο Πρωτοκλήσσι
3. θα σε στείλουν στο Κουφόβουνο

Θα το μάθεις την πρώτη μέρα αυτό. Αν στο stratologia σου γράφει και μονάδα (πχ 50 ΕΜΑ, 558, 50 ΤΥΠ, 512, 514, 50 ΛΜΧ, 604 κτλ) μπορώ να σου πω με σιγουριά που θα πας και τι θα κάνεις.
(edit: για υπηρεσίες/στελέχη κτλ δεν ξέρω προφανώς, αλλά πχ για εξόδους να ελπίζεις στο Κουφόβουνο)

4 ώρες πριν, platwnmp είπε

Καλησπέρα σας! Παρουσιάζομαι στο στρατόπεδο Βογιατζή, στον Έβρο στο Υγειονομικό. Ξέρει κανείς περισσότερες πληροφορίες για εκεί; Επίσης γνωρίζετε αν εμάς του Υγειονομικού μας κρατάν εκεί ή συνήθως μας στέλνουν κάπου αλλού

Αν είσαι γιατρός, θα κάνεις tour όλα τα φυλάκια και στρατόπεδα. Από κανα 15ημερο στο καθένα.
Αν είσαι οδοντίατρος, θα σε βάλουν κάπου που θα έχει ανάγκη (πχ σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο).
Αν είσαι απλά υγειονομικό, χωρίς προυπηρεσία, παίζει να μην ασχοληθείς και καθόλου με υγειονομικά (πχ εμάς παιδί με ειδικότητα Τραυματιοφορέας, έβαφε κτήρια, κουβάλαγε κρεβάτια ή ήταν διπλανός).

Στις πρώτες 2 περιπτώσεις μπορεί και η όλη ιατρική φάση να ξεκινήσει μετά από κανα μήνα μέσα, μπορεί και πρώτη μέρα (πχ σε εμάς ψυχολόγο τον κράτησαν για να βοηθήσει στους νεοσύλλεκτους όταν παρουσιάζονταν. Ναι, δεν έκανα λάθος, νεοσύλλεκτος έκανε ψυχολογική εξέταση σε άλλους νεοσύλλεκτους)

Επεξ/σία από Skerzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Skerzos είπε

Θα παρουσιαστείς στο Σουφλί και είτε
1. θα σε κρατήσουν εκεί
2. θα σε στείλουν στο Πρωτοκλήσσι
3. θα σε στείλουν στο Κουφόβουνο

Θα το μάθεις την πρώτη μέρα αυτό. Αν στο stratologia σου γράφει και μονάδα (πχ 50 ΕΜΑ, 558, 50 ΤΥΠ, 512, 514, 50 ΛΜΧ, 604 κτλ) μπορώ να σου πω με σιγουριά που θα πας και τι θα κάνεις.
(edit: για υπηρεσίες/στελέχη κτλ δεν ξέρω προφανώς, αλλά πχ για εξόδους να ελπίζεις στο Κουφόβουνο)

640 γράφει... Καλό,κακό; Να βάλω μέσο; :P

Επεξ/σία από Cosmonaut21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζομαι Λάρισα 485 ΤΒΔ/ΕΟΔ, Τεθωρακισμένα. Γνωρίζει κανείς αν είναι καλά στο συγκεκριμένο στρατόπεδο; Μένουμε εκεί ή μας πάνε αλλού μετά την παρουσίαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε και μένα το χαρτί.. για 17 /3 για Ρόδο στην Αφάντου 541 μπλα μπλα.. το ερώτημα. Εγώ λογικά θα κλείσω μεταφορικό μέσο από αεροδρόμιο για το στρατόπεδο.. όχι ταξί.. ιδιωτική μεταφορά.. είδα ότι βγαίνει 24-5-6 μπορεί υπό περιπτώσεις και λίγο λιγότερο.. οποίος ψήνεται ας μου απαντήσει εδώ.. αα και φτάνω αεροδρόμιο υποτίθεται 09:40 .. περιμένω για να κλείσω μεταφορά όποιος θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...