Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Ναι και εμένα γράφει το σώμα του στρατού που με έχουν κατατάξει και σε παρένθεση γράφει ΥΕΑ... τι είναι αυτό;

Οτι εισαι Υποψηφιος Εφεδρος Αξιωματικος. Δοκιμος δηλαδη. Οπως ειπαμε ομως δεν ειναι υποχρεωτικο κτλπ. Αν θες μπορεις να πας. Αν οχι ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Οτι εισαι Υποψηφιος Εφεδρος Αξιωματικος. Δοκιμος δηλαδη. Οπως ειπαμε ομως δεν ειναι υποχρεωτικο κτλπ. Αν θες μπορεις να πας. Αν οχι ολα καλα.

Α τυπικό είναι οπότε,σε όλους το αναφέρει απ' ότι κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Α τυπικό είναι οπότε,σε όλους το αναφέρει απ' ότι κατάλαβα;

ναι αλλά υπηρετείς παραπάνω σου δίνουν ψίχουλα μένεις έξω, άμα φας φυλακή έστω και μια μέρα την υπηρετείς.

Και σε κάνουν στο τέλος Ανθ/γό για να γλυτώσουν το μισθό που δικαιούσε τα λαμόγια.

Το μόνο πλεονέκτημα που έχεις είναι ότι δικαιούσε αν θες να μπαίνεις σε Λέσχες & (ΚΑΑΥ παραθεριστικές κατοικίες των Αξ/κών & Υπαξ/κών) αφού πληρώσεις μια ετήσια συνδρομή.

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

σε όλους το αναφέρει απ' ότι κατάλαβα;

στο 80% των περιπτωσεων. Νομιζω πρεπει να εχεις καποιον τιτλο σπουδων για να σε βγαλουν ως υποψηφιο ή κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Καλησπερα παιδια μου ηρθε και εμενα το χαρτι και ειμαι Ερευνας Πληροφορικής - ΕΛΔΥΚ (ΥΕΑ). Αξιζει να πας εφεδρος;

Κύπρος είναι αν δεν κάνω λάθος μεγάλο γ@μήσι μην πας με τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilhs09 είπε

Α τυπικό είναι οπότε,σε όλους το αναφέρει απ' ότι κατάλαβα;

 

54 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

στο 80% των περιπτωσεων. Νομιζω πρεπει να εχεις καποιον τιτλο σπουδων για να σε βγαλουν ως υποψηφιο ή κατι τετοιο.

Το αναφέρει σε όσους έχουν απολυτήριο Λυκείου και άνω. Δεν είναι υποχρεωτικό. Αν επιλέξεις να πας υπηρετείς 5 μήνες παραπάνω, παίρνεις κανονικό μισθό, αν και ψίχουλα, όταν δεν έχεις υπηρεσία μένεις εκτός στρατοπέδου (θα πρέπει να νοικιάσεις σπίτι), νομίζω πρέπει να είσαι και Ι1 ή Ι2 για να σε πάρουν για ΥΕΑ/ΔΕΑ. Και κάποια άλλα που βλέπω ότι αναφέρονται στο λινκ που αναφέρθηκε λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, neo80 είπε

Κύπρος είναι αν δεν κάνω λάθος μεγάλο γ@μήσι μην πας με τίποτα 

Να σου πω την αληθεια ακουω και καλες και κακες γνωμες, οι καλες σιγουραλ ογω των λεφτων. Αλλα κυριως θα ηθελα την γνωμη σας για το υεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εσείς που λέτε τι σας ήρθε το σημείωμα κατάταξης στο taxis μπήκατε και το είδατε? Η μέσω email σας το έστειλαν? Στην stratologia ακόμα γτ δεν έβαλαν τίποτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pngts1996 είπε

Να σου πω την αληθεια ακουω και καλες και κακες γνωμες, οι καλες σιγουραλ ογω των λεφτων. Αλλα κυριως θα ηθελα την γνωμη σας για το υεα.

αν εχεις δουλεια να σε περιμενει εξω νομιζω δεν αξιζει να πας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Theofilos paok είπε

Παιδιά εσείς που λέτε τι σας ήρθε το σημείωμα κατάταξης στο taxis μπήκατε και το είδατε? Η μέσω email σας το έστειλαν? Στην stratologia ακόμα γτ δεν έβαλαν τίποτα? 

στην stratologia

5 λεπτά πριν, jordaninio είπε

αν εχεις δουλεια να σε περιμενει εξω νομιζω δεν αξιζει να πας

Δεν ειναι οτι εχω δουλεια, θα βγω και θα ψαξω. Απλα αν ξερετε τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα  αυτης της θεσης και αν αξιζει ο κοπος που θα τραβηξεις για τα λεφτα προφανως και τους παραπανω μηνες θητειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Δεν ειναι οτι εχω δουλεια, θα βγω και θα ψαξω. Απλα αν ξερετε τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα  αυτης της θεσης και αν αξιζει ο κοπος που θα τραβηξεις για τα λεφτα προφανως και τους παραπανω μηνες θητειας

Τα λεφτα απο τι καταλαβα απο δοκιμους που συναντησα στην θητεια μου ειναι οκ αν μενεις ετσι και αλλιως στην περιοχη που θα υπηρετησεις (βυσμα δηλαδη) Αν δεν...τοτε ειναι λιγο πιο δυσκολο. Τα θετικα οτι δεν θα κανεις αγγαρειες κτλπ, θα χεις σιγουρα λιγοτερες υπηρεσιες και πιο ελαφρυες. Ομως θα χασεις πολυ καιρο απο την ζωη σου. Η αποψη μου ειναι οτι αν λογω καραντινας η και γενικα δεν κανεις κατι επαγγελματικο τοτε μπορεις να το δοκιμασεις. Αν εχεις πραγματα εξω που περιμενουν (δουλεια,σπουδες ή ακομα και κοπελα) τοτε νομιζω δεν αξιζει τοσος χαμενος καιρος για να βγαλεις 200 ευρο τον μηνα εξτρα (γιατι ολα τα αλλα θα τα χαλας για να ζεις/νοικιαζεις κτλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μας κλήρωσε ''Στρδο ΜΗΛΙΔΩΝΗ (ΣΟΥΦΛΙ)''.  Πως είναι τα πράγματα εκεί;

Επίσης για ΥΕΑ εμένα μου γράφει τεθωρακισμένα. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αν δεν το επιλέξω όταν μπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...