Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giannis_mar είπε

εδω θα έχω θέμα καθως μπαίνω μεγαλο πέυκο και απ'οσο ξέρω απαγορευεται εκει το sleeping bag.Σωστα?

Σωστά φίλε . Καλή θητεία 

Στην βασική επκπαιδευση μονο τα ρούχα που φοράς τίποτα άλλο μην πάρεις .

Μην κανείς κανένα λάθος και πάρεις τίποτα σεντόνια και κανείς μεταβολές τα μεσάνυχτα στις τουαλέτες ντυμένος μούμια .

Επεξ/σία από Alexandros7474
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Palikarosss είπε

Όταν λες γκρουπ τι εννοείς;Είμαι εντελώς άσχετος :) 

οι αδειες των εορτων Χριστουγεννα-Πασχα δίνονται έξτρα  (δεν αφαιρουνται απο τις δικες σου αδειες δηλαδη) και οι φανταροι φευγουν σε γκρουπ πχ Χριστουγεννα, Πρωτοχρονια, Φωτα, γιατι αλλιως θα αδειαζε ολο το στρατοπεδο...

Επεξ/σία από kon1to
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Palikarosss είπε

Όταν λες γκρουπ τι εννοείς;Είμαι εντελώς άσχετος :) 

Οι γιορτές του Πάσχα και των Χριστουγέννων χωρίζονται σε δύο γκρουπ αδειών από 8 μέρες το καθένα.. Πχ τα Χριστούγεννα στο ένα κάνεις Χριστούγεννα μέσα και πρωτοχρονιά έξω το οποίο το παίρνουν οι παλιοί και στο άλλο Χριστούγεννα έξω και αλλάζεις χρόνο στον στρατο. Το Πάσχα χωρίζεται σε μεγάλη βδομάδα και την βδομάδα μετά το πασχα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως συμβαίνει συχνά, το δικό μου κράνος αγνοείται από την απόλυση της προηγούμενης σειράς και δώθε, προφανώς γιατί κάποιος το βούτηξε να ξεχρεώσει.

Επειδή φτάνουν σιγά σιγά και οι δικές μας μερες και δεν θέλω να διαιωνίσω άλλον ένα κύκλο βλακείας στον ελληνικό στρατό, έχει κανείς ιδέα πόσο θα με χρέωναν αν τους έλεγα ότι δεν έχω;

Απ' ό,τι είδα, κράνος-κατσαρόλα σε σχετικά καλή κατάσταση αγοράζεις με ~50 ευρώ (τα δικά μας ήταν μισοκατεστραμμένα βέβαια αλλά έστω).

Αν είναι τόσα, τους λέω ότι δεν το έχω και πηγαίνει το χρέος στην εφορία; Υπάρχει η περίπτωση να μου πουν κάποιο μεγαλύτερο ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, altocumulus είπε

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάζομαι ως ΣΤ' ΕΣΣΟ Στρατός Ξηράς, Έρευνας Πληροφορικής στο 645 Μ/Κ ΤΠ (ΞΑΝΘΗ) έχοντας πτυχίο Πληροφορικής Α.Π.Θ.

Κανείς άλλος για εκεί? Επίσης κανείς που ήταν ΕΠ με το νέο σύστημα ΣΥΠΟ να μας πεί περίπου τι γίνεται?

Βασική εκπαίδευση και ΣΠΕΝ κανονικά. Μετά το ΣΠΕΝ θα επανδρώσεις το γραφείο ΓΕΠ μιας Ταξιαρχίας (ή Μεραρχίας ή Σώματος). Ουσιαστικά helpdesk θα είσαι και θα ασχολείσαι με θεματα word, excel power point, αντε να δεις τιποτα δικτυακό και format/επισκευες pc/laptop. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, TO_PAIDI είπε

Βασική εκπαίδευση και ΣΠΕΝ κανονικά. Μετά το ΣΠΕΝ θα επανδρώσεις το γραφείο ΓΕΠ μιας Ταξιαρχίας (ή Μεραρχίας ή Σώματος). Ουσιαστικά helpdesk θα είσαι και θα ασχολείσαι με θεματα word, excel power point, αντε να δεις τιποτα δικτυακό και format/επισκευες pc/laptop. 

Καλησπέρα Φίλε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις ολοκληρώσει την θητεία σε αυτό το σώμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δεν απαγορεύεται ο υπνόσακος στο Μεγάλο Πεύκο.

Δε λέω ότι κάνουν και τούμπες απ' τη χαρά τους, αλλά κάνουν τα στραβά μάτια.

Στην βασική εκπαίδευση απαγορεύεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δεν απαγορεύεται ο υπνόσακος στο Μεγάλο Πεύκο.

Δε λέω ότι κάνουν και τούμπες απ' τη χαρά τους, αλλά κάνουν τα στραβά μάτια.

Να σε ρωτησω ρε φιλε μιας και φαινεται να ξερεις.Δε ξέρω αν παρουσιαστηκες κι εσυ πεύκο.Που λετε να κρυψω το κινητο για να το περασω?στη προηγουμενη σειρα μου ειπαν τους τα περασαν κανονικα αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα γινει το ιδιο και στη δικη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, altocumulus είπε

Ααα, οκ. Ακόμη μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις. Με απλό πτυχίο σε κρατήσανε? Καλό υπόλοιπο θητείας.

Ναι. Απίθανο να μη σε κρατήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TO_PAIDI είπε

Ναι. Απίθανο να μη σε κρατήσουν. 

Οκ. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τις απαντήσεις, να είσαι καλά και καλός πολίτης σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Στην βασική εκπαίδευση απαγορεύεται 

Δεν ξέρω πώς είναι πλέον τα πράγματα, πάντως όταν πήγα εγώ (2011), δεν απαγορευόταν και ήμουν 1ο λόχο (υποτίθεται πιο τέντα απ' τους άλλους). Και φαντάσου ότι δεν είχα καν σε χρώμα παραλλαγής, αλλά κόκκινο! Αργότερα πήρα παραλλαγής βέβαια.

Και εννοείται ότι το ΚΨΜ πουλούσε υπνόσακους.

Επειδή δε θέλω να είμαι απόλυτος, θα πω πως είναι στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε διοικητή/λοχαγού.

20 λεπτά πριν, giannis_mar είπε

Να σε ρωτησω ρε φιλε μιας και φαινεται να ξερεις.Δε ξέρω αν παρουσιαστηκες κι εσυ πεύκο.Που λετε να κρυψω το κινητο για να το περασω?στη προηγουμενη σειρα μου ειπαν τους τα περασαν κανονικα αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα γινει το ιδιο και στη δικη μου.

Πεύκο παρουσιάστηκα.

Αν θες να περάσεις smartphone, θα σε συμβούλευα να κάνεις υπομονή λίγες μέρες χωρίς αυτό γιατί υπάρχουν πολλά καλόπαιδα στα κέντρα.

Αν δε μπορείς χωρίς αυτό και αισθάνεσαι σίγουρος ότι δε θα έχεις εκπλήξεις, έχε το πάνω σου και δείξε ένα των 20€ χωρίς κάμερα όταν σε ρωτήσουν. Δεν κάνουν σωματικό έλεγχο.

Αλλά μην περιμένεις να βρεις πρίζες στους θαλάμους στο Πεύκο, δεν υπάρχουν ούτε για ζήτω. Μόνο σε κανά διάδρομο θα βρεις, και θα είστε άλλοι 200 στο λόχο να φορτίσετε από ελάχιστες πρίζες. Μιλάμε για πολύπριζο πάνω στο πολύπριζο πάνω στο πολύπριζο κ.ο.κ.. Και αν μπει κανά στέλεχος και είσαι με την κουμούτσα το smartphone στην πρίζα, το πιθανότερο είναι να έχεις πρόβλημα.

Κάποιοι βέβαια ρισκάρουν και τα παίρνουν μαζί τους. Δεν ξέρω πώς τη βγάζουν σε ένα κέντρο όπως το Πεύκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...