Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία ευχαριστώ! Και κάτι πιο δύσκολο τώρα... 

Εδω και 2 χρόνια περίπου πάσχω απο Εμβοές, που ξεκίνησαν πιθανότατα λόγω μεγάλης εντασης φορώντας ακουστικά. Οι πρώτοι μήνες ήταν ψιλοκολαση για μένα αλλα απο τότε εχουν καλμάρει λίγο και τις εχω συνηθήσει. Τώρα μεσα στο στρατό ξέρω θα ρίξουμε βολές σε κάποια φάση και τα όπλα είναι αρκετά θορυβώδης (σε σημείο που προκαλούν εμβοές σε πολλους μετα). Εγώ βεβαια θα έχω μαζι μου ωτοασπίδες αλλα δεν ξέρω αν θα είναι αρκετες για τον θόρυβο που κάνει το όπλο. Φόβαμαι ότι επειδή έχω ηδη ζημιά στο αυτί θα ξαναξεκινήσουν πιο δύνατα. Υπάρχει περίπτωση να μας δώσουν και ακουστικα πανω απο τα αυτια σε συνδυασμο με τις ωτοασπιδες για να μειώσεις κ άλλο τον θόρυβο? Η να τους πω οτι έχω αυτό κ αυτό το προβλημα και να μην ρίξω καθόλου σαν worst case?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, DonaldSand είπε

Δες και στα ανεπιθύμητα mail. 

Ναι βρήκα κάτι. Αυτό λεεί μονο, τιποτα για το να βαλω στοιχεία στο paroysiash:

 

Σας πληροφορούμε ότι έχετε προγραμματισθεί για κατάταξη με την 2021 Ε’
ΕΣΣΟ, η οποία αναμένεται να πραγματοποιηθεί εντός Σεπτεμβρίου 2021.
Εντός Αυγούστου θα σας αποσταλεί νεότερο e-mail,το οποίο θα σας
ενημερώνει ότι είναι διαθέσιμη η ηλεκτρονική παραλαβή- εκτύπωση του
σημειώματος κατάταξης, μέσω του δικτυακού τόπου www.stratologia.gr, όπου
έχουν αναρτηθεί και σχετικές οδηγίες. Για την ηλεκτρονική παραλαβή του
σημειώματος κατάταξης θα απαιτηθεί υποχρεωτικά η ταυτοποίησή σας με την
χρήση κωδικών taxisnet και η γνώση του Στρατιωτικού Αριθμού(ΣΑ) σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Davos_Seaworth είπε

Ωραία ευχαριστώ! Και κάτι πιο δύσκολο τώρα... 

Εδω και 2 χρόνια περίπου πάσχω απο Εμβοές, που ξεκίνησαν πιθανότατα λόγω μεγάλης εντασης φορώντας ακουστικά. Οι πρώτοι μήνες ήταν ψιλοκολαση για μένα αλλα απο τότε εχουν καλμάρει λίγο και τις εχω συνηθήσει. Τώρα μεσα στο στρατό ξέρω θα ρίξουμε βολές σε κάποια φάση και τα όπλα είναι αρκετά θορυβώδης (σε σημείο που προκαλούν εμβοές σε πολλους μετα). Εγώ βεβαια θα έχω μαζι μου ωτοασπίδες αλλα δεν ξέρω αν θα είναι αρκετες για τον θόρυβο που κάνει το όπλο. Φόβαμαι ότι επειδή έχω ηδη ζημιά στο αυτί θα ξαναξεκινήσουν πιο δύνατα. Υπάρχει περίπτωση να μας δώσουν και ακουστικα πανω απο τα αυτια σε συνδυασμο με τις ωτοασπιδες για να μειώσεις κ άλλο τον θόρυβο? Η να τους πω οτι έχω αυτό κ αυτό το προβλημα και να μην ρίξω καθόλου σαν worst case?

Όχι. Στην κατάταξη σου δίνουν ένα πακετάκι με το οπλόσημο και δυο σημαίες για ράψιμο και μαζί ένα ζευγάρι ωτοασπίδες "του κιλού" για τη βολή. Αν πας στο πεδίο βολής και τους πεις εκείνη τη στιγμή πως έχεις πρόβλημα, απλά δε θα ρίξεις. Για μένα πες το απο την πρώτη μέρα κιόλας οτι έχεις θέμα και προσπάθησε να προμηθευτείς όσο πιο καλές μικρές ωτοασπίδες γίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, η μετάθεση μου από ΚΕΕΔ λέει 14ΛΔΒ ΡΕΝΤΙΝΑ. Θα ανήκω στις διαβιβάσεις ή στις ειδικές δυνάμεις; Θα περάσω πεν για πράσινο μπερέ ή όχι; Αν κάποιος έχει υπηρετήσει εκεί και γνωρίζει ας με ενημερώσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

άμα κόψω αναβολή μέχρι τέλη Ιουνίου για να καταταχθώ με την Ε' ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου, αλλά τελικά προκύψουν μαθήματα που θέλω να καθαρίσω στην σχολή για εξεταστική Σεπτέμβρη, μπορώ να πάρω αναβολή μέχρι την επόμενη ΣΤ' ΕΣΣΟ Νοεμβρίου; 

Βρήκα το παρακάτω έγγραφο που λέει για κοινωνικούς λόγους, αυτό είναι;

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/27.pdf

Έχει περάσει κανείς από αυτή την διαδικασία; Θα μου παρέχουν εύκολα 2μηνη αναβολή για αυτό τον λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση πώς γνώστες. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο ποσό € ( όριο ) που πρέπει να έχεις στο ε1 για να πάρεις αγροτική άδεια; Ή επαρκεί μόνο το κατεπάγκελμα αγρότης και ε9 ? Ξέρει κάποιος.

 

Μου έχουν πει άλλοι ζητάνε μόνο ε9 και βεβαίωση ότι κάποιος είναι αγρότης. Έχω ακούσει ότι κάποιοι ζητάνε επιπλέον και ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει τον τελευταίο χρόνο κανείς να μπει στο efedros.army.gr? Από όταν απολύθηκα προσπαθώ κάθε τόσο να μπω να δηλώσω τα στοιχεία μου και δε συνδέεται καν στο σάιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, babusqas είπε

μετα απο ΣΠΕΝ δινουν αδεια ή πας κατευθειαν μοναδα?

 

Μα είσαι ήδη στη μονάδα. Από τη βασική εκπαίδευση κιόλας. Άδεια δίνουν μετά την ορκωμοσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, xorotaktis είπε

Ερώτηση πώς γνώστες. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο ποσό € ( όριο ) που πρέπει να έχεις στο ε1 για να πάρεις αγροτική άδεια; Ή επαρκεί μόνο το κατεπάγκελμα αγρότης και ε9 ? Ξέρει κάποιος.

 

Μου έχουν πει άλλοι ζητάνε μόνο ε9 και βεβαίωση ότι κάποιος είναι αγρότης. Έχω ακούσει ότι κάποιοι ζητάνε επιπλέον και ε1

Μονο να φαινεται οτι εχεις στο ονομα σου χωραφια απο τι ξερω. Σιγα μην ζητανε φορολογικη δηλωση και το ποσα βγαζεις απο αυτα, οι αδειες ειναι υποτιθεται για την φροντιδα των χωραφιων σου. Δεν εχει σχεση με τα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μα είσαι ήδη στη μονάδα. Από τη βασική εκπαίδευση κιόλας. Άδεια δίνουν μετά την ορκωμοσία...

Τα σπεν δεν γίνονται στη μονάδα μας, είπαν θα μας στείλουν μόλις τελειώσουν τα σπεν στη μοναδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...