Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

οταν καποιος εχει οντωςπροβλημα και ειναι ελευθερος ορθοστασιας, αρσης βαρων, εργασιων κτλ κτλ 

θεωρειτε πως πρεπει να μπαινει υπηρεσιες οπως εστιατορας (6:00-22:00) (με αρκετη λατζα, καθαριοτητα και συνεπως ορθοστασια), αοπλο περιπολο κτλ;

υπαρχει κατι σαν ελευθερος υπηρεσιων για παντα;

δεν εννοω να ειναι ολη μερα κρεβατι, αλλα, το πρωι να απασχολειται με το οτι μπορει να κανει (πχ γραφειο), αλλα να μην εχει υπηρεσιες;

πριν προτεξετε για θαλαμοφυλακας και καμερες (το οποιο συμφωνω), αυτες οι υπηρεσιες ειναι καλυμμενες απο αλλες μοναδες

ΕΕΑΣ, ΑΥΔΜ ή ΒΑΥΔΜ να ζητήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Giorgos_Mad20 είπε

ΕΕΑΣ, ΑΥΔΜ ή ΒΑΥΔΜ να ζητήσεις!

αν και τρολλαρεις το ξερεις οτι σε καποιες μοναδες βαζουν φανταρους για ΒΑΥΔΜ? xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

αν και τρολλαρεις το ξερεις οτι σε καποιες μοναδες βαζουν φανταρους για ΒΑΥΔΜ? xD 

Αυτές δεν είναι μονάδες, αλλά εφεύρεση αποκλειστικά για στρατεύσιμους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Αυτές δεν είναι μονάδες, αλλά εφεύρεση αποκλειστικά για στρατεύσιμους!

Επιβεβαιώνω ότι γίνεται. Συνήθως βέβαια γίνεται σε στρατόπεδο χωρίς πολύ κόσμο και είναι θέση είτε βύσματος είτε αυτουνού που θέλει ο ΑΥΔΜ να στάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Αυτές δεν είναι μονάδες, αλλά εφεύρεση αποκλειστικά για στρατεύσιμους!

ναι αλλα γινεται. Ειναι σαν υπηρεσια για ολη την μερα, και ουσιαστικα σε σκιζει ο ΑΥΔΜ με οτι του ερθει. Απλα κοιμασαι το βραδυ σαν ανθρωπος. 

 

55 λεπτά πριν, alexiko είπε

Συνήθως βέβαια γίνεται σε στρατόπεδο χωρίς πολύ κόσμο και είναι θέση είτε βύσματος είτε αυτουνού που θέλει ο ΑΥΔΜ να στάξει.

Εγω παντως το πετυχα στην Αθηνα με αρκετο κοσμο μεσα. Και οταν υπηρχε εμπλοκη δεν την εβγαζαν απο υπηρεσια οπως γινοταν με την περιπολο ας πουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

ναι αλλα γινεται. Ειναι σαν υπηρεσια για ολη την μερα, και ουσιαστικα σε σκιζει ο ΑΥΔΜ με οτι του ερθει. Απλα κοιμασαι το βραδυ σαν ανθρωπος. 

 

Εγω παντως το πετυχα στην Αθηνα με αρκετο κοσμο μεσα. Και οταν υπηρχε εμπλοκη δεν την εβγαζαν απο υπηρεσια οπως γινοταν με την περιπολο ας πουμε. 

Το κοιμάσαι το βράδυ σαν άνθρωπος δεν είναι απαραίτητο γιατί συνήθως κάνει κάποιες εφόδους και ίσως ξυπνάνε αυτόν πρώτα αντί του ΑΥΔΜ σε έκτακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από 3 μήνες παραμεθόριο και 1,5 - 2 μήνες πριν τη μετάθεση για Αθήνα σκέφτομαι να ζητήσω αναβολή με σκοπό το Ι5 γιατί με έχει κουράσει σωματικά και ψυχολογικά η όλη φαση του στρατού. αξίζει να τα παρατήσω ή όταν έρθω Αθήνα θα είναι καλύτερα λέτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sensai είπε

μετά από 3 μήνες παραμεθόριο και 1,5 - 2 μήνες πριν τη μετάθεση για Αθήνα σκέφτομαι να ζητήσω αναβολή με σκοπό το Ι5 γιατί με έχει κουράσει σωματικά και ψυχολογικά η όλη φαση του στρατού. αξίζει να τα παρατήσω ή όταν έρθω Αθήνα θα είναι καλύτερα λέτε. 

Επειδή ήδη έχεις φάει ένα αρκετά σημαντικό κομμάτι της θητείας (η αρχή θεωρώ είναι πιο δύσκολη) προτείνω να κάνεις όσο μπορείς υπομονή και να το βγάλεις. Κανείς μας (σχεδόν) δεν το διασκέδασε αλλά αν ήταν για Ι5 ας μην έμπαινες καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες για Αεροπορία που απαγορεύεται το κινητό με κάμερα. Αν πάρω ένα φτηνό για τον πρώτο καιρό στο κέντρο μέχρι το πρώτο επισκεπτήριο και μετά μου φέρουν το δικό μου (το οποίο θα το κρύβω όσο γίνεται), πιστεύετε θα μπορώ να το κάνω ή όλη τη διάρκεια θητείας σε αεροπορία το κινητό το βλέπεις με κιάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoschr είπε

Παίδες για Αεροπορία που απαγορεύεται το κινητό με κάμερα. Αν πάρω ένα φτηνό για τον πρώτο καιρό στο κέντρο μέχρι το πρώτο επισκεπτήριο και μετά μου φέρουν το δικό μου (το οποίο θα το κρύβω όσο γίνεται), πιστεύετε θα μπορώ να το κάνω ή όλη τη διάρκεια θητείας σε αεροπορία το κινητό το βλέπεις με κιάλια;

Όσοι γνωστοί μου ήταν αεροπορία το είχαν από την πρώτη μέρα απροβλημάτιστα. Μια χαρά πέρασαν επίσης σε σχέση με μένα που ήμουν στρατό ξηράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexiko είπε

Όσοι γνωστοί μου ήταν αεροπορία το είχαν από την πρώτη μέρα απροβλημάτιστα. Μια χαρά πέρασαν επίσης σε σχέση με μένα που ήμουν στρατό ξηράς.

Να'σαι καλά αδερφέ για την γρήγορη απάντηση. Σε ποιες πόλεις ήταν οι γνωστοί σου αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoschr είπε

Να'σαι καλά αδερφέ για την γρήγορη απάντηση. Σε ποιες πόλεις ήταν οι γνωστοί σου αν επιτρέπεται;

Ανδραβίδα όλοι. Ήταν μέρα παρά μέρα σχεδόν σπίτι τους δηλαδή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

ναι αλλα γινεται. Ειναι σαν υπηρεσια για ολη την μερα, και ουσιαστικα σε σκιζει ο ΑΥΔΜ με οτι του ερθει. Απλα κοιμασαι το βραδυ σαν ανθρωπος. 

 

Εγω παντως το πετυχα στην Αθηνα με αρκετο κοσμο μεσα. Και οταν υπηρχε εμπλοκη δεν την εβγαζαν απο υπηρεσια οπως γινοταν με την περιπολο ας πουμε. 

Όταν γράφεις με "ότι του έρθει", τι ακριβώς εννοείς?

ΒΑΥΔΜ έφεδρος σε Μονάδα εκστρατείας ή μακριά από την πρωτεύουσα ΔΕΝ υπάρχει!

Εκτός και αν μιλάς για κάποια μονάδα/λόχο κτλ σε Πελοπόννησο, Ιόνιο ή Στερεά Ελλάδα (που κακώς για μένα υπάρχει εκεί στρατός και υπάρχει ΜΟΝΟ για να εξυπηρετεί μόνιμους και έφεδρους ντόπιους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexiko είπε

Το κοιμάσαι το βράδυ σαν άνθρωπος δεν είναι απαραίτητο γιατί συνήθως κάνει κάποιες εφόδους και ίσως ξυπνάνε αυτόν πρώτα αντί του ΑΥΔΜ σε έκτακτα.

Ισχυει απλα δεν ειναι τοσο τακτικο φανταζομαι,

 

1 ώρα πριν, pngs_krls είπε

Με τα κινητά τι παιζει.... Περνάνε ελεύθερα παντού??? 

99,9% ναι αν οχι 100% 

Τα στελεχη τα εχουν τοσο δεδομενα που σε ρωτανε να τους πεις το κινητο σου για να σε βρισκουν και ουτε καν τσεκαρουν αν ειναι smart η παλιο.

1 ώρα πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Όταν γράφεις με "ότι του έρθει", τι ακριβώς εννοείς?

 

απο το απλο μαζεψε μου τη φρουρα μεχρι να ελεγχει καθαριοτητες κτλπ, δηλαδη δουλειες που θα εκανε ενα στελεχος και οχι να εχει ευθυνη ενας στρατιωτης.

 

1 ώρα πριν, Giorgos_Mad20 είπε

ΒΑΥΔΜ έφεδρος σε Μονάδα εκστρατείας ή μακριά από την πρωτεύουσα ΔΕΝ υπάρχει!

 

Στην Αθηνα το ειδα εγω, στον Εβρο που ημουν δεν υπηρχε πιθανοτητα για κατι τετοιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...