Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα! Γνωρίζει κάποιος για πολεμικό ναυτικό τι παίζει με μειωμένη θητεία; Ισχύει η τριτεκνία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Όταν γράφεις με "ότι του έρθει", τι ακριβώς εννοείς?

ΒΑΥΔΜ έφεδρος σε Μονάδα εκστρατείας ή μακριά από την πρωτεύουσα ΔΕΝ υπάρχει!

Εκτός και αν μιλάς για κάποια μονάδα/λόχο κτλ σε Πελοπόννησο, Ιόνιο ή Στερεά Ελλάδα (που κακώς για μένα υπάρχει εκεί στρατός και υπάρχει ΜΟΝΟ για να εξυπηρετεί μόνιμους και έφεδρους ντόπιους)

Και σε μοναδα των Χανιων το ειδα κι εγω, και επιβεβαιωνω οτι σε παραμεθοριο τουλαχιστον Ροδο που ημουν εγω δεν επαιζε πουθενα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, axreiastos είπε

Εχει κανεις εμπειροα απο κααυ;;;αξιζει;;

Εγω που εκανα Ιουλιο-Αυγουστο σε ΚΑΑΥ αξιζε απολυτα. Δεν εμπλεκεσαι με το στησιμο η ξεστησιμο που εχει απειρη δουλεια, εχεις απλα καποιο ποστο σαν να δουλευεις σεζον. Υπηρεσιες λιγες η καθολου. Ολοι επειδη ειναι για διακοπες ειναι σε πολυ χαλαρη διαθεση, σαν να εισαι σε κατασκηνωση. Ειδικα αν η βασικη μοναδα σου βαραει φουλ εμπλοκη καλοκαιρι αξιζει με τα χιλια.

Εχω δει αλλους να εχουν αλλη γνωμη, εγω περασα πολυ καλα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εγω που εκανα Ιουλιο-Αυγουστο σε ΚΑΑΥ αξιζε απολυτα. Δεν εμπλεκεσαι με το στησιμο η ξεστησιμο που εχει απειρη δουλεια, εχεις απλα καποιο ποστο σαν να δουλευεις σεζον. Υπηρεσιες λιγες η καθολου. Ολοι επειδη ειναι για διακοπες ειναι σε πολυ χαλαρη διαθεση, σαν να εισαι σε κατασκηνωση. Ειδικα αν η βασικη μοναδα σου βαραει φουλ εμπλοκη καλοκαιρι αξιζει με τα χιλια.

Εχω δει αλλους να εχουν αλλη γνωμη, εγω περασα πολυ καλα παντως.

Αυτο εχω άκουσει γενικα οτι αξιζει...σε ποιο κααυ ειχες παει αν επιτρέπεται ς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, axreiastos είπε

Αυτο εχω άκουσει γενικα οτι αξιζει...σε ποιο κααυ ειχες παει αν επιτρέπεται ς;

Πλαταμώνας. Παιζουν διαφορα ποστα, εστιατορας, κουζινα, μπουφετζης σερβιτορος, παραλια. Καθενα εχει τα συν και τα πλην. Στα θετικα ειναι οτι εχεις προσβαση σε φτηνο φαι οπως και ο κοσμος που παει στα ΚΑΑΥ με τιμη μεριδας περι τα 3 ευρω, διαφορα γλυκα, παγωτα κλπ ενω στη ζουλα ανετα πινεις και τα ποτακια σου. Απλα αν πας απεφυγε τα παρε δωσε με τους παραθεριστες και ειδικα με τις κορες τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ισχυει απλα δεν ειναι τοσο τακτικο φανταζομαι,

 

99,9% ναι αν οχι 100% 

Τα στελεχη τα εχουν τοσο δεδομενα που σε ρωτανε να τους πεις το κινητο σου για να σε βρισκουν και ουτε καν τσεκαρουν αν ειναι smart η παλιο.

απο το απλο μαζεψε μου τη φρουρα μεχρι να ελεγχει καθαριοτητες κτλπ, δηλαδη δουλειες που θα εκανε ενα στελεχος και οχι να εχει ευθυνη ενας στρατιωτης.

 

Στην Αθηνα το ειδα εγω, στον Εβρο που ημουν δεν υπηρχε πιθανοτητα για κατι τετοιο...

Γνωρίζεις τι σημαίνουν τα αρχικα ΒΑΥΔΜ και ΑΥΔΜ?

Ξέρεις ποια είναι τα καθήκοντά τους?

 

14 ώρες πριν, pavlos1908 είπε

Και σε μοναδα των Χανιων το ειδα κι εγω, και επιβεβαιωνω οτι σε παραμεθοριο τουλαχιστον Ροδο που ημουν εγω δεν επαιζε πουθενα αυτο.

Με συγχωρείς, ξέχασα να προσθέσω μονάδες Κρήτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Γνωρίζεις τι σημαίνουν τα αρχικα ΒΑΥΔΜ και ΑΥΔΜ?

 

εσυ τι λες? 

Τα καθηκοντα τους δεν τα γνωριζω με το γραμμα του νομου, ξερω μονο τι καναν αυτοι που συναντησα στην θητεια μου. Σαν γενικος κανονας ειναι υπευθυνος ο ΑΥΔΜ για την διοικηση της μοναδας οσο λειπει ο διοικητης, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Ξέρεις ποια είναι τα καθήκοντά τους?

Τα αρχικά δεν τα γνωρίζω.

ΑΥΔΜ είναι ο αξιωματικός υπηρεσίας της μονάδας που διοικεί το στρατόπεδο από το μεσημέρι έως το επόμενο πρωί.

ΒΑΥΔΜ είναι ο βοηθός του, συνήθως φαντάρος που τουλάχιστον εκεί που ήμουν εγώ δεν έκανε τίποτα το ιδιαίτερο. Έμενε στο γραφείο όποτε ήθελε να φύγει ο αξιωματικός μήπως και χτυπήσει το τηλέφωνο, έμενε ξύπνιος όσο κοιμότανε τα βράδυ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gba είπε

Παιδιά στον στρατό ξηράς από άδειες τι παίζει ; Πόσες μέσα πόσες έξω είναι ;

Για εννιαμηνο παραμεθωριο εχεις:

15 μερες κανονικης αδειας

18 ημερες αδειας παραμεθωριου

Αδεια ορκομωσιας που συνηθως ειναι 7-10 ημερες

Γκρουπ Πασχα-Χριστουγεννων που ειναι 7 ημερες εκαστο

Τιμητικες και οδοιπορικα

 

Για δωδεκαμηνο εχεις:

18 μερες κανονικης αδειας

Αδεια ορκομωσιας που συνηθως ειναι 7-10 ημερες

Γκρουπ Πασχα-Χριστουγεννων που ειναι 7 ημερες εκαστο

Τιμητικες

 

 

Επιπλεον παιζει αδεια ειδικου σκοπου ειτε φοιτητικη ειτε αγροτικη ειτε αναρρωτικη.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Για εννιαμηνο παραμεθωριο εχεις:

15 μερες κανονικης αδειας

18 ημερες αδειας παραμεθωριου

Αδεια ορκομωσιας που συνηθως ειναι 7-10 ημερες

Γκρουπ Πασχα-Χριστουγεννων που ειναι 7 ημερες εκαστο

Τιμητικες και οδοιπορικα

 

Για δωδεκαμηνο εχεις:

18 μερες κανονικης αδειας

Αδεια ορκομωσιας που συνηθως ειναι 7-10 ημερες

Γκρουπ Πασχα-Χριστουγεννων που ειναι 7 ημερες εκαστο

Τιμητικες

 

 

Επιπλεον παιζει αδεια ειδικου σκοπου ειτε φοιτητικη ειτε αγροτικη ειτε αναρρωτικη.

να προσθεσω και 12 μερες που μπορουν να γινουν ειτε αναρρωτικες, ειτε αγροτικες ειτε φοιτητικες. Καθε φορα με τα απαιραιτητα διοκαιολογιτικα. Και δεν ξερω αν στο 12μηνο ειναι παραπανω ας πουμε 15 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

να προσθεσω και 12 μερες που μπορουν να γινουν ειτε αναρρωτικες, ειτε αγροτικες ειτε φοιτητικες. Καθε φορα με τα απαιραιτητα διοκαιολογιτικα. Και δεν ξερω αν στο 12μηνο ειναι παραπανω ας πουμε 15 μερες

Βασικα η ειδικη αδεια ειναι 3 ημερες το 2μηνο οπως η κανονικη αρα στο 9μηνο επρεπε να ειναι 15 και στο 12μηνο 18. Οπως λες ομως στην πραξη στο 9μηνο ειναι 12 ημερες απ`οτι ξερω.

Αγροτικη φοιτητικη ειναι στην ευχερεια του διοικητη να την δωσει, η αναρρωτικη ειναι υποχρεωτικη και δεν μπορει να την κοψει ουτε ο αΓΕΣ! Με εξυπνους χειρισμους αν καποιος εχει θεμα μπορει να παρει και την αναρρωτικη αλλα και να βγει σε βαρος της υπηρεσιας αρα ουσιαστικα οση και να παρει να μην αφαιρεθει απο την κανονικη αδεια...Καλο ειναι βεβαια να μην γινει σε βαρος των αλλων στρατιωτων σε συνθηκες εμπλοκης.

Μαθετε καλα τον στρατιωτικο κανονισμο, δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο μπορει να κανει τη θητεια σας πιο ευκολη..

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...