Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Lagrange είπε

Για τη Δ' ΕΣΣΟ που μπαίνουμε από αύριο γνωρίζει κανείς πότε περίπου θα είναι η άδεια ορκωμοσίας ;

Μπαίνετε αυριο άρα θα ορκιστείτε 6 Αυγούστου. Απο 6 Αυγούστου θα έχετε άδεια και θα πρέπει να επιστρέψετε (ή να παρουσιαστείτε στις νέες σας μονάδες) στις 16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pngs_krls είπε

Ξέρει κανείς αν στο κεπβ Θηβας κατασχετουν το κινητό γιατί κάτι τέτοιο άκουσα 

Ναι αν σε πιάσουν με κινητό στην Θήβα σε στέλνουν στρατοδικείο  , τράβα διάβασε κανά σοβαρό στρατιωτικό φόρουμ για να μην σε κοροϊδεύει ο καθένας εκτός και αν τρολλαρεις.

 

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξημερώματα Σαββάτου ήρθε για τους Ε' ΕΣΣΟ e-mail να συμπληρώσουμε τα στοιχεία που είναι απαραίτητα για τη κατάταξη. Στο 5ο στάδιο που αναφέρει τις ειδικές κατηγορίες, έχει και μια στήλη "σημείο υποδοχής οπλιτών". Εκεί δεν θα έπρεπε να περιλαμβάνεται και η Θήβα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου ηρθε και εμένα το email για την Ε' ΕΣΣΟ για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία μας. Εχω σκοπο να παω παραμεθώριο για να κανω 8μηνο αντι για 9μηνο (τριτεκνος). Ειμαι επισης αποφοιτος πληροφορικής. Τι όπλο να επιλέξω ωστε να έχω περισσότερες πιθανότητες να είμαι σε γραφείο και να κανω πιο ήρεμη θητεία? Διαβιβάσεις? Πεζικο? Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Davos_Seaworth είπε

Παιδια μου ηρθε και εμένα το email για την Ε' ΕΣΣΟ για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία μας. Εχω σκοπο να παω παραμεθώριο για να κανω 8μηνο αντι για 9μηνο (τριτεκνος). Ειμαι επισης αποφοιτος πληροφορικής. Τι όπλο να επιλέξω ωστε να έχω περισσότερες πιθανότητες να είμαι σε γραφείο και να κανω πιο ήρεμη θητεία? Διαβιβάσεις? Πεζικο? Τι λέτε?

Συνηθως πιο χαλαρα ειναι τα σωματα, πχ Εφοδιασμου Μεταφορων, υλικου πολεμου, ερευνας και πληροφορικης, υγειονομικο κλπ. Οι διαβιβασεις που λες ειναι οπλο, αλλα ειναι χαλαρα συνηθως (προσφωνουνται και ως "διαφιδιασεις" σκεψου :P ). To αν θα εισαι σε γραφειο κρινεται απο τη μοναδα σου και απο τις αναγκες που θα εχει για φανταρους σε γραφεια. Στο πρώτο γραφείο των μονάδων συνηθως επικρατει παρανοια, δεν ειναι τοσο παραδεισος.

Σε γενικες γραμμες παντως ολα κρινονται απο τη μοναδα που θα πας. Ξερω δηλαδη μηχανικαριους και ΣΕΜιτζηδες που εφαγαν μεγαλο λουκι και αντιστοιχα τέθωρες και πεζικαριους που ηταν λελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, johnzach είπε

Εμάς πάντως μας τις δώσανε κιόλας σε αυτούς που κάνανε στο παρελθόν και ρωτάνε ποιοι έχουν κλείσει να κάνουν και πότε στο μελλον.

Τι? Εγω που ρωτησα σημερα μου απαντησαν πως δεν υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση και περιμενουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yanis13 είπε

Συνηθως πιο χαλαρα ειναι τα σωματα, πχ Εφοδιασμου Μεταφορων, υλικου πολεμου, ερευνας και πληροφορικης, υγειονομικο κλπ. Οι διαβιβασεις που λες ειναι οπλο, αλλα ειναι χαλαρα συνηθως (προσφωνουνται και ως "διαφιδιασεις" σκεψου :P ). To αν θα εισαι σε γραφειο κρινεται απο τη μοναδα σου και απο τις αναγκες που θα εχει για φανταρους σε γραφεια. Στο πρώτο γραφείο των μονάδων συνηθως επικρατει παρανοια, δεν ειναι τοσο παραδεισος.

Σε γενικες γραμμες παντως ολα κρινονται απο τη μοναδα που θα πας. Ξερω δηλαδη μηχανικαριους και ΣΕΜιτζηδες που εφαγαν μεγαλο λουκι και αντιστοιχα τέθωρες και πεζικαριους που ηταν λελα.

Ευχαριστώ κατάλαβα! Ερευνας και πληροφορικης δυστυχως δεν μπορω να βαλω γιατι απ όσο ξέρω ειναι μονο κανονική θητεία και οχι παραμεθώριο. Οποτε η διαβιβάσεις θα βάλω ή κανα πεζικο. Διαβιβάσεις παραμεθώριο παντως ενα παιδι πιο πριν ελεγε ότι έτρωγε τρελές εμπλοκες γιατι είναι λιγότεροι ενω στα άλλα οπλα μπορει να ειναι πιο καλα που ειναι περισσότεροι. Εν τελη αυτό που λες ειναι ότι δεν εχει σημασια τι θα βάλω εφοσον μετραει η μοναδα εν τέλη. Οποτε βάζω διαβιβάσεις που ειναι πιο σχετικό με το επάγγελμα μου κ οτι γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Davos_Seaworth είπε

Ευχαριστώ κατάλαβα! Ερευνας και πληροφορικης δυστυχως δεν μπορω να βαλω γιατι απ όσο ξέρω ειναι μονο κανονική θητεία και οχι παραμεθώριο. Οποτε η διαβιβάσεις θα βάλω ή κανα πεζικο. Διαβιβάσεις παραμεθώριο παντως ενα παιδι πιο πριν ελεγε ότι έτρωγε τρελές εμπλοκες γιατι είναι λιγότεροι ενω στα άλλα οπλα μπορει να ειναι πιο καλα που ειναι περισσότεροι. Εν τελη αυτό που λες ειναι ότι δεν εχει σημασια τι θα βάλω εφοσον μετραει η μοναδα εν τέλη. Οποτε βάζω διαβιβάσεις που ειναι πιο σχετικό με το επάγγελμα μου κ οτι γίνει?

Aυτο που βαζεις ειναι βυσμα αν εχεις :P :P

Βαλε διαβιβασεις αν θες ναι. Και πυροβολικο ειναι καλα. Στο κουφοβονο ξερω οτι ειναι καλη μοναδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Davos_Seaworth είπε

Παιδια μου ηρθε και εμένα το email για την Ε' ΕΣΣΟ για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία μας. Εχω σκοπο να παω παραμεθώριο για να κανω 8μηνο αντι για 9μηνο (τριτεκνος). Ειμαι επισης αποφοιτος πληροφορικής. Τι όπλο να επιλέξω ωστε να έχω περισσότερες πιθανότητες να είμαι σε γραφείο και να κανω πιο ήρεμη θητεία? Διαβιβάσεις? Πεζικο? Τι λέτε?

Που επιλέγετε όπλο ρε παιδιά; Δίνουν τέτοια επιλογή στο email ή μιλάμε για βυσματοφάση;

Πάντως το αν θα είσαι σε γραφείο εξαρτάται απο το βύσμα σου, δε παίζει ρόλο το όπλο γιατί τα στρατόπεδα είναι στην πλειοψηφία τους μεικτά, μπορεί τέθωρας να χωθείς σε γραφείο που να είναι λέλα και Διαβιβάσεις να βαράς σκοπέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγες μέρες πριν την απόλυση και ο διοικητής μου είπε να μου υπογράψει συστατική επιστολή επειδή είναι ευχαριστημένος από τις επιδόσεις μου. Το θέμα είναι ότι μου είπε να τη γράψω εγώ, αλλά δεν έχω ιδέα. Έχει πάρει κανείς συστατική από στρατό για να κλέψω καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Εργάζομαι και σπουδάζω στο εξωτερικό. Τον Αύγουστο θέλω να κόψω την αναβολή μου ώστε να μπω τον Νοέμβριο. Αυτό που θέλω όμως είναι να δηλώσω για Κύπρο και να κάτσω εκεί ώστε να υπηρετήσω 9 μήνες. Γνωρίζετε την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να το κάνω αυτό?

Υπάρχει ακόμα ζήτηση για ΕΛΔΥΚ όπως είχα ακούσει ότι ήταν στο παρελθόν?

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν συμπληρώσεις τα στοιχεία της κατάταξης σου, θα έχει να σημειώσεις πως θες να πας ΕΛΔΥΚ.

ΕΛΔΥΚ είναι καλή επιλογή. Ναι μεν κάνεις θητεία όντως, δε φιδιάζεις, αλλά εχει πολλές εξόδους και εσύ θα πας στην καλύτερη περίοδο για τη μεγαλόνησο, θα γλιτώσεις την αφόρητη ζέστη αλλά θα προλάβεις και καλοκαίρι Μάιο-Ιούνιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. 

Άρα δίνεται πάντα η επιλογή να δηλώσω ανεξαρτήτως που θα παρουσιαστώ? Επίσης στην Κύπρο παίζουν βύσματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...