Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγους μήνες παίρνω πτυχίο, οπότε σκοπεύω να κόψω την αναβολή και να μπω στρατό τον Νοέμβριο. Έχω δύο ερωτήσεις, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει:

1. Μπορώ, παρότι έχω επιλεγεί για αεροπορία, να πάω με κάποιον τρόπο σε άλλο σώμα και δη ειδικές δυνάμεις; Θα ήθελα να δοκιμαστώ στους αμφίβιους. Επίσης, παίζει να υπάρχει θέμα λόγω ύψους;

2. Αλλάζει κάτι αν είσαι πτυχιούχος; Θέλω να πω το πολύ να σε βάλουν σε κάνα γραφείο ή παίρνεις κάποιον βαθμό όπως έχω ακούσει ότι γινόταν πιο παλιά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Davos_Seaworth είπε

Ευχαριστώ! Μου ήρθε ενα εμαιλ που λεει

 

 

Οπότε λογικα πιστεύω θα μου ζητησει να βάλω και ειδικότητα αν και δεν το προχωρησα ακομα. Το κοντινοτερο στρατοπεδο στο τοπο μου ειναι του πεζικου νομιζω δεν ξερω αν εχει διαβιβασεις. Παιζει αν βαλω διαβιβασεις και αποφασισω να κανω κανονικη θητεία, να μην μπορω να ερθω κοντα στο σπιτι μου επειδη δεν θα εχει διαβιβασεις η μοναδα της πολης μου? Να το παιξω σειφ και να βαλω πεζικο σε περιπτωση που αλλαξω γνωμη κ θελησω να ερθω σπιτι μου?

Αν μας έδιναν τέτοια επιλογή, λες κανένας να πήγαινε πεζικό ή τεθωρας;

Στο στρατό όλα γίνονται. Κι όπου δε μπορούν να σε πάνe, π.χ. πρασινομπερές να πάει σε επιτελείο, σου κάνουν μια μετάταξη και job done.

Αν δεν έχεις βύσμα πας ή πεζικό (η επιτομή της καραβανιάς) ή τέθωρας (που νικάνε τους πάντες σε υπηρεσίες) ή πυροβολικό

6 λεπτά πριν, GeoM11 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγους μήνες παίρνω πτυχίο, οπότε σκοπεύω να κόψω την αναβολή και να μπω στρατό τον Νοέμβριο. Έχω δύο ερωτήσεις, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει:

1. Μπορώ, παρότι έχω επιλεγεί για αεροπορία, να πάω με κάποιον τρόπο σε άλλο σώμα και δη ειδικές δυνάμεις; Θα ήθελα να δοκιμαστώ στους αμφίβιους. Επίσης, παίζει να υπάρχει θέμα λόγω ύψους;

2. Αλλάζει κάτι αν είσαι πτυχιούχος; Θέλω να πω το πολύ να σε βάλουν σε κάνα γραφείο ή παίρνεις κάποιον βαθμό όπως έχω ακούσει ότι γινόταν πιο παλιά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1. Γιατί θες να δοκιμαστείς στους αμφίβιους; Πέρα απο τα καθαρά θέματα θητείας (εκπαίδευση, υπηρεσίες, πειθαρχία, συνθήκες), σκέψου το κομμάτι της κοινωνικοποίησης. Θες να περάσεις τη θητεία σου ανάμεσα σε 19χρονα που κατέβηκαν απο τα βουνά και γρυλίζουν; Στην αρχή θα σου φαίνεται αστείο, μετά θα ψάχνεις με το τουφέκι καναν 25άρη να πεις μια κουβέντα

2. 😂😂😂 , πολύ καλό ανέκδοτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeoM11 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγους μήνες παίρνω πτυχίο, οπότε σκοπεύω να κόψω την αναβολή και να μπω στρατό τον Νοέμβριο. Έχω δύο ερωτήσεις, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει:

1. Μπορώ, παρότι έχω επιλεγεί για αεροπορία, να πάω με κάποιον τρόπο σε άλλο σώμα και δη ειδικές δυνάμεις; Θα ήθελα να δοκιμαστώ στους αμφίβιους. Επίσης, παίζει να υπάρχει θέμα λόγω ύψους;

2. Αλλάζει κάτι αν είσαι πτυχιούχος; Θέλω να πω το πολύ να σε βάλουν σε κάνα γραφείο ή παίρνεις κάποιον βαθμό όπως έχω ακούσει ότι γινόταν πιο παλιά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αυτό το "έχω ακούσει πιο παλιά" είναι το αντίστοιχο "δεν την ξέρεις είναι από το χωριό" 😁 , όσο για τις Ειδικές Δυνάμεις δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου αλλά σίγουρα δεν θα γίνεις το κομάντο που έχεις στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Aste είπε

Παιδιά καλησπέρα. Πήγα σήμερα και έκοψα αναβολή. Έπρεπε να μου δώσει χαρτιά; Γιατί δεν μου έδωσε τίποτα. 🙄

Όχι δεν σου δίνουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα!Θα μπω με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου.Θέλω να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό να γράψεις τα στοιχεία σου στην σελίδα παρουσίαση army.gr ;Μπορώ να το παραλείψω ; Επίσης μου είπαν ότι γράφεις και που θες να παρουσιαστείς στην ιστοσελίδα αυτή , ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gba είπε

Καλησπέρα στην ομάδα!Θα μπω με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου.Θέλω να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό να γράψεις τα στοιχεία σου στην σελίδα παρουσίαση army.gr ;Μπορώ να το παραλείψω ; Επίσης μου είπαν ότι γράφεις και που θες να παρουσιαστείς στην ιστοσελίδα αυτή , ισχύει αυτό;

Δεν ειναι υποχρεωτικο οχι. Εκει βαζεις και τα σωματομετρικα σου στοιχεια κλπ, τα οποια θα στα ξαναμετρησουν στη μοναδα. 

Ναι, βαζεις μια μοναδα επιλογης, αλλα δε παιζει παντα ρολο. Αν πχ βαλεις Λιτοχωρο, αν δεν εχεις βυσμα κατα πασα πιθανοτητα δε θα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2021 στις 11:19 ΠΜ, Panos_B είπε

Βγήκε η μετάθεσή μου για 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ Αθήνα. Ξέρουμε πως είναι τα πράγματα εκεί; Υπηρεσίες; Στελέχη; Ισχύει ότι θα μας μοιράσουν μετά σε πυροβολαρχίες; Τι παίζει γενικά; 

Παραδοσιακά τα Χωκ έχουν κακή φήμη, παρολο που βρίσκονται μέσα στις πόλεις θεωρούνται μαχημες μονάδες με πολλα στρατοκαυλα στελέχη. Όλα πάντως εξαρτώνται από το δικα και πως πάνε οι υπηρεσίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Όχι δεν σου δίνουν κάτι.

Ωραία κάτι ακόμα. Είχα δηλώσει ειδικες δυνάμεις και δεν θελω πλέον να πάω. Γίνεται να αλλάξει.  Επιπλέον ειμαι πολύτεκνος και εχω 6μηνη θητεία, μπορω να πάρω μετάθεση στο εσωτερικό χωρίς να αυξηθεί η θητεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aste είπε

Ωραία κάτι ακόμα. Είχα δηλώσει ειδικες δυνάμεις και δεν θελω πλέον να πάω. Γίνεται να αλλάξει.  Επιπλέον ειμαι πολύτεκνος και εχω 6μηνη θητεία, μπορω να πάρω μετάθεση στο εσωτερικό χωρίς να αυξηθεί η θητεία;

6 μηνες θητεια βαλε τιμιτικες και αλλες αδειες ,μεχρι να μπεις θα εχεις βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aste είπε

Ωραία κάτι ακόμα. Είχα δηλώσει ειδικες δυνάμεις και δεν θελω πλέον να πάω. Γίνεται να αλλάξει.  Επιπλέον ειμαι πολύτεκνος και εχω 6μηνη θητεία, μπορω να πάρω μετάθεση στο εσωτερικό χωρίς να αυξηθεί η θητεία;

Αν έχεις βύσμα όλα γίνονται. Αν δεν έχεις, και παρουσιαστείς παραμεθώριο, λογικά θα είσαι αμετάθετος...

6 ώρες πριν, gba είπε

Καλησπέρα στην ομάδα!Θα μπω με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου.Θέλω να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό να γράψεις τα στοιχεία σου στην σελίδα παρουσίαση army.gr ;Μπορώ να το παραλείψω ; Επίσης μου είπαν ότι γράφεις και που θες να παρουσιαστείς στην ιστοσελίδα αυτή , ισχύει αυτό;

Ισχύει αλλά δε παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Εγώ δήλωσα Λάρισα και με έβαλαν Μυτιλήνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. 

1) Τι θα προτεινατε να δηλωσω ως σημειο υποδοχης στο parousiasi.army.gr ; Μιλαμε για 9μηνη θητεια άρα επιλεγω Έβρο ή νησια . Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να με στειλουν εκει που θα δηλωσω ; Αν ναι, σημαινει οτι θα υπηρετησω στη συνεχεια στο ιδιο νησι ;

2) Υπαρχει διαφορα στο να δηλωσω για ΕΛΔΥΚ απο την αρχη και να παω Θηβα απο το να παρουσιαστω οπουδηποτε αλλου και να το δηλωσω εκει ; 

Επεξ/σία από kappareality
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kappareality είπε

Καλησπερα σε ολους. 

1) Τι θα προτεινατε να δηλωσω ως σημειο υποδοχης στο parousiasi.army.gr ; Μιλαμε για 9μηνη θητεια άρα επιλεγω Έβρο ή νησια . Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να με στειλουν εκει που θα δηλωσω ; Αν ναι, σημαινει οτι θα υπηρετησω στη συνεχεια στο ιδιο νησι ;

2) Υπαρχει διαφορα στο να δηλωσω για ΕΛΔΥΚ απο την αρχη και να παω Θηβα απο το να παρουσιαστω οπουδηποτε αλλου και να το δηλωσω εκει ; 

1)Καλύτερα εβρο να πας, μη μπλέξεις με νησί. Η πλειονότητα της σειράς μου πέρασε αρκετά καλά εβρο και χάλια στα νησιά. Δε ξέρω αν είναι γενικός κανόνας ότι ο Έβρος είναι καλύτερος από νησια ή απλά έτυχε στις σειρουλες μου. Πάντως άνθρωπο που ήταν λελα σε νησί (Χιο, Σάμο, Μυτιλήνη, Κω) δεν έχω βρει ακόμα 😛

2)Αν δεν έχεις ανάγκη κάποια έξτρα χρήματα και θες μια ήρεμη θητεία, δε νομίζω ότι αξίζει να πας ελδυκαριος. Αν όντως το θες, δήλωσε το από την αρχή. Μααααλλον θα πας αρχικά ΚΕΥΠ στη Λαμία (αρκετά καλά), μετά στη Θήβα (καθόλου καλά απ όσο ξέρω) και μετά έφυγες για το νησί. 

 

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kappareality είπε

Καλησπερα σε ολους. 

1) Τι θα προτεινατε να δηλωσω ως σημειο υποδοχης στο parousiasi.army.gr ; Μιλαμε για 9μηνη θητεια άρα επιλεγω Έβρο ή νησια . Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να με στειλουν εκει που θα δηλωσω ; Αν ναι, σημαινει οτι θα υπηρετησω στη συνεχεια στο ιδιο νησι ;

2) Υπαρχει διαφορα στο να δηλωσω για ΕΛΔΥΚ απο την αρχη και να παω Θηβα απο το να παρουσιαστω οπουδηποτε αλλου και να το δηλωσω εκει ; 

Αν πας νησί ή Έβρο, για να κάνεις 9μηνο θα είσαι αμετάθετος οπότε ναι, θα υπηρετήσεις εκεί όλη σου τη θητεία, λογικά αν πας Δωδεκάνησα θα περάσεις και ένα διάστημα σε κάποια βραχονησίδα ή καποιο πολύ μικρό νησί.

Κι εγώ πάντως τα χειρότερα έχω ακούσει για τα νησιά, ειδικά σε μονάδες πεζικάριων και μαυροσκούφηδων (κάτι 10-1 κι αυτά σε καιρό που θεωρητικά ήταν καλά απο στελέχωση). Έβρος είναι joker, μπορεί να σου κάτσει κάτι καλό μπορεί και όχι, σίγουρα πάντως είναι απομόνωση αν είσαι Νοτιοελλαδίτης. Κύπρος για μένα είναι καλή επιλογή, στρατιωτικά ίσως είναι λίγο πιο τσίτα απο Έβρο αλλά έχει πολλές εξόδους, δε θα μπεις μέσα οικονομικά και εντάξει, άλλο να βγαίνεις έξοδο στην Κύπρο κι άλλο στη μέση του πουθενά στον Έβρο.

Για το 2) που ρωτάς, νομίζω δεν έχει καμία διαφορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...