Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, undeadcharisss είπε

Έχω καταταγεί στρατο ξηράς. Γίνεται να κάνω κάπου αίτηση για αλλαγή σε πολεμική αεροπορία? 

Ναι, στο βυσμα σου. :P

Αααν δεν, πολυ δυσκολη η αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, yanis13 είπε

Ναι, στο βυσμα σου. :P

Αααν δεν, πολυ δυσκολη η αλλαγη.

Μου είπαν ότι γίνεται να κάνω αίτηση στο site της στρατολογιας αλλά δεν βρίσκω τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Η αίτηση είναι για τα μάτια του κόσμου , χωρίς βύσμα τσάμπα το ψάχνεις.

Προσωπικά πάντως ξέρω 2 παιδιά που πήγανε αεροπορία από Σ.Ξ μόνο με αίτηση. Χωρίς βύσμα.

Βέβαια τότε ήταν 9μηνο και δεν υπήρχε μεγάλη ζήτηση για Ναυτικό και αεροπορία μιας και όλοι θέλανε να τελειώνουν το γρηγορότερο. Τώρα που έγινε 12μηνο και στον Σ.Ξ φαντάζομαι θα είναι πολύ δύσκολο.

Όπως και να έχει δεν χάνει να δοκιμάσει. Τζάμπα είναι η αίτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Εγινε 12μηνο ο στρατός???Τρ οποιος μπανει δλδ παει 12μηνο?

Ναι, εκτός αν δηλώσεις παραμεθόριο (Έβρο, Χίο, Σάμο κτλ), στην περίπτωση αυτή κάνεις 9μηνο. Ισχύουν κανονικά οι εξαιρέσεις τύπου τριτεκνίας όπως και στα άλλα σώματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, lactate said:

Οι προστατες οικογενειας εχουν ελπιδα να υπηρετησουν στην πολη τους; Αθηνα δλδ. 

 

Τώρα με τις αλλαγές και την αύξηση της θητείας δε ξέρω ακριβώς τι παίζει αλλά πριν μερικά χρόνια με 9μηνη πλήρη θητεία, εγώ έκανα 8μηνο (έχοντας χάσει το πατέρα μου) και μετά από 3,5 μήνες παραμεθόριο γύρισα τόπο κατοικίας.

Τα παραπάνω χωρίς βύσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Προσωπικά πάντως ξέρω 2 παιδιά που πήγανε αεροπορία από Σ.Ξ μόνο με αίτηση. Χωρίς βύσμα.

Βέβαια τότε ήταν 9μηνο και δεν υπήρχε μεγάλη ζήτηση για Ναυτικό και αεροπορία μιας και όλοι θέλανε να τελειώνουν το γρηγορότερο. Τώρα που έγινε 12μηνο και στον Σ.Ξ φαντάζομαι θα είναι πολύ δύσκολο.

Όπως και να έχει δεν χάνει να δοκιμάσει. Τζάμπα είναι η αίτηση.

Ποτέ δε γινόταν χωρίς βύσμα, απλά οι φίλοι σου μάλλον φτιάχτηκαν απο τους γονείς τους χωρίς να τους το πουν. Η ζήτηση για Ναυτικό κι Αεροπορία ήταν ανέκαθεν τεράστια κι ας ήταν 3 μήνες παραπάνω.

Στις 28/7/2021 στις 2:24 ΜΜ, undeadcharisss είπε

Μου είπαν ότι γίνεται να κάνω αίτηση στο site της στρατολογιας αλλά δεν βρίσκω τίποτα 

Κι όχι μόνο να έχεις βύσμα πρέπει, αλλά το βύσμα σου να είναι πολύ υψηλό, να έχεις εν ενεργεία πτέραρχο ή στο γραφείο του ΥΦΕΘΑ or some shit

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έκοψα την αναβολή πριν από 1.5 μήνα με σκοπό να καταταγώ με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου. Το θέμα είναι ότι για να πάρω πτυχίο μου απομένει η πτυχιακή, η οποία είναι σε εξέλιξη ακόμα και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να την ολοκληρώσω σε ένα μήνα. Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους έτσι ώστε να καταταγώ με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου και να ξεκινήσω την θητεία αφότου ξεμπερδέψω με αυτό το κομμάτι και μέχρι πότε μπορώ να κάνω την αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά ξέρει κανείς αν ο μισθός του στρατού πρέπει να δηλωθεί στη φορολογική δήλωση, γιατί δε βλέπω να είναι αυτόματα συμπληρωμένος;

Καλή δύναμη σε όσους μπαίνουν τώρα Σεπτέμβρη και όσους ήδη υπηρετούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, για Σωμα Ερευνας Πληροφορικης εχει νοημα να μπει καποιος στο κοπο να στειλει ολα αυτα τα δικαιολογητικα που ζητουν ή δεν τα κοιταζει κανεις?

https://katataxi.army.gr/el/content/enimerosi-opliton-ep

Εννοώ βιογραφικά, πτυχία-μεταπτυχιακά, την αίτηση ατομικών στοιχείων κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 12:49 ΜΜ, sensai είπε

έχει κανείς πληροφορίες για το ΤΕΝΞ στο Μενίδι; παρουσιάζομαι τέλη Αυγούστου εκεί.

Στο ΤΕΝΞ η χειροτερη εμπλοκη που περασα ηταν το 1-1 για κανα 2 βδομαδες. Τωρα ειναι 1-2. Οταν μπηκα ηταν παραδεισος στο 1-4.. PM me αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnzach είπε

Στο ΤΕΝΞ η χειροτερη εμπλοκη που περασα ηταν το 1-1 για κανα 2 βδομαδες. Τωρα ειναι 1-2. Οταν μπηκα ηταν παραδεισος στο 1-4.. PM me αν θες.

σας εδωσαν και το διακριτικο του πυροτεχνουργου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...