Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, moras20 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. 

Άρα δίνεται πάντα η επιλογή να δηλώσω ανεξαρτήτως που θα παρουσιαστώ? Επίσης στην Κύπρο παίζουν βύσματα? 

Ναι δίνεται, εμας ένα παιδί έφυγε στα ΣΒΕΝ και πήγε Θήβα πριν πάει στην Κύπρο. Τώρα για βύσματα πως το εννοείς; Αν ρωτάς αν πάνε βυσματίες, όχι, αυτοί πάνε σπίτια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sensai είπε

έχει κανείς πληροφορίες για το ΤΕΝΞ στο Μενίδι; παρουσιάζομαι τέλη Αυγούστου εκεί.

Αυτή την στιγμή τους πάει 2-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NickStavr είπε

Γίνεται μέσω εθελοντικής αιμοδοσίας που έκανα ανεξάρτητα του στρατού, να αιτηθώ τις αντίστοιχες τιμητικές;

Χωρίς να ξέρω με σιγουριά, θα έλεγα ότι δεν προβλέπεται 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, NickStavr είπε

Γίνεται μέσω εθελοντικής αιμοδοσίας που έκανα ανεξάρτητα του στρατού, να αιτηθώ τις αντίστοιχες τιμητικές;

 

22 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Χωρίς να ξέρω με σιγουριά, θα έλεγα ότι δεν προβλέπεται 

Εγώ έδωσα αίμα στο νοσοκομείο της πόλης μου όπως έκανα και προ στρατού. Όταν επέστρεψα τους παρέδωσα το χαρτί (τραβώντας το και μια φωτογραφία για να έχω αποδείξεις αν μου το χάσουν ή «χάσουν») και πήρα κανονικά 4 μέρες όπως και τότε που δώσαμε αίμα σαν μονάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε η μετάθεσή μου για 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ Αθήνα. Ξέρουμε πως είναι τα πράγματα εκεί; Υπηρεσίες; Στελέχη; Ισχύει ότι θα μας μοιράσουν μετά σε πυροβολαρχίες; Τι παίζει γενικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Οι πολύτεκνοι τελικά κάνουν 6μηνη θητεία ανεξαρτήτως αν κάποια από τα άλλα αδέρφια είναι έγγαμο ή έχει ήδη υπηρετήσει ήδη την θητεία του; Επίσης, τα δικαιολογητικά για την μειωμένη θητεία πότε τα καταθέτουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 11:49 ΠΜ, adlefront1992 είπε

Καλησπέρα μου ήρθε μετάθεση για στρατοδικείο αθηνών γνωρίζει κανείς τι παίζει εκεί?

αν ειναι οπως τα τελευταια χρονια μαλλον επιασες λαχειο: κεντρο αθηνας, μονο τις εργασιμες ωρες και μερες (8 με 15.00) λιγο προβλεπε γιατι ολοι οι νομικοι ειναι βαθμοφοροι και μετα....αραγμα τερμα. Παλιοτερα που τα σκυλαδικα διπλα ηταν ανοικτα δεν ηταν απιθανο να εβλεπες οπλιτες να πινουν...ουισκακι τα σ/κ ή να κανουν τους παρκαδορους (!) ενω το καμακι συνεφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigSaras είπε

Για ακτινογραφία θώρακος παίρνω τηλέφωνο στο νοσοκομείο να κλείσω ραντεβού ή πάω έτσι με το σημείωμα; 

πας με το σημειωμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2021 στις 8:29 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Που επιλέγετε όπλο ρε παιδιά; Δίνουν τέτοια επιλογή στο email ή μιλάμε για βυσματοφάση;

Πάντως το αν θα είσαι σε γραφείο εξαρτάται απο το βύσμα σου, δε παίζει ρόλο το όπλο γιατί τα στρατόπεδα είναι στην πλειοψηφία τους μεικτά, μπορεί τέθωρας να χωθείς σε γραφείο που να είναι λέλα και Διαβιβάσεις να βαράς σκοπέτα

Ευχαριστώ! Μου ήρθε ενα εμαιλ που λεει

 

Αναφορά σε κείμενο

Σας ενημερώνουμε ότι, λόγω του προγραμματισμού σας για κατάταξη από την Υπηρεσία μας, έχετε την υποχρέωση να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Στρατού Ξηράς (https://parousiasi.army.gr) μέχρι 31 Ιουλίου 2021, προκειμένου να συμπληρώσετε τα στοιχεία που είναι απαραίτητα για την κατάταξη, την τοποθέτησή σας σε Μονάδα και την ειδικότητά σας. Σε περίπτωση που δεν συμπληρώσετε τα παραπάνω στοιχεία, τίθεστε στη διάθεση της υπηρεσίας, όσον αφορά στην κατάταξη - τοποθέτησή σας.

 

Οπότε λογικα πιστεύω θα μου ζητησει να βάλω και ειδικότητα αν και δεν το προχωρησα ακομα. Το κοντινοτερο στρατοπεδο στο τοπο μου ειναι του πεζικου νομιζω δεν ξερω αν εχει διαβιβασεις. Παιζει αν βαλω διαβιβασεις και αποφασισω να κανω κανονικη θητεία, να μην μπορω να ερθω κοντα στο σπιτι μου επειδη δεν θα εχει διαβιβασεις η μοναδα της πολης μου? Να το παιξω σειφ και να βαλω πεζικο σε περιπτωση που αλλαξω γνωμη κ θελησω να ερθω σπιτι μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Davos_Seaworth είπε

Ευχαριστώ! Μου ήρθε ενα εμαιλ που λεει

 

 

Οπότε λογικα πιστεύω θα μου ζητησει να βάλω και ειδικότητα αν και δεν το προχωρησα ακομα. Το κοντινοτερο στρατοπεδο στο τοπο μου ειναι του πεζικου νομιζω δεν ξερω αν εχει διαβιβασεις. Παιζει αν βαλω διαβιβασεις και αποφασισω να κανω κανονικη θητεία, να μην μπορω να ερθω κοντα στο σπιτι μου επειδη δεν θα εχει διαβιβασεις η μοναδα της πολης μου? Να το παιξω σειφ και να βαλω πεζικο σε περιπτωση που αλλαξω γνωμη κ θελησω να ερθω σπιτι μου?

Οχι, δε νομιζω οτι μπορεις να επιλεξεις ειδικοτητα, ουτε σωμα/οπλο. Εγω οταν ρωτησες που να πας, νομιζα οτι ειχες και καποιον "γνωστο" να σε βοηθησει :P

Απ οσο θυμαμαι σε μενα, δε μου δινοταν επιλογη για σωμα/οπλο και ειδικοτητα.

Αν εχεις γνωστο, μπορεις να πας κανονικα σα διαβιαστης σε οποιοδηποτε στρατοπεδο. Εχω δει σε αποθηκες καυσιμων που ειναι για ΕΜ, απο πεζικαριους μεχρι τεθωρες. Ολα μα ολα γινονται στο στρατο. Ποια μοναδα εχεις στα υποψιν σου?

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2021 στις 11:19 ΠΜ, Panos_B είπε

Βγήκε η μετάθεσή μου για 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ Αθήνα. Ξέρουμε πως είναι τα πράγματα εκεί; Υπηρεσίες; Στελέχη; Ισχύει ότι θα μας μοιράσουν μετά σε πυροβολαρχίες; Τι παίζει γενικά; 

Δεν υπάρχει κανένας που να ναι μέσα να μας πει πως είναι η κατάσταση; Ό,τι έχω διαβάσει είναι για χρονιά πίσω και άσχημα πράγματα γενικά. Τι έγινε; Δεν υπάρχει κανένας καημένος πυροβολικάριος χωρίς βύσμα σαν εμένα, να με προετοιμάσει λίγο; 😛😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...