Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παρουσιαζομαι μετά από αναβολή στο 501 μκ τπ ΕΟΔ άσσυρο έως τώρα έχω λάβει 3 αναβολές όλες μαζί είναι 24 μήνες. Δικαιουμαι άλλοι γιατί κάποιοι λένε απαλλαγή και άλλοι λένε αμα. Τη ζητήσεις ευγενικά μέσα στο στρατόπεδο θα παρεις σίγουρα αν όχι πολυ σίγουρα 2-3 3 μήνες. 

Δευτερον τι σημαίνει το ΕΟΔ θα μείνω εκεί για 20 μερες  μέχρι να ορκιστούμε και μετά άλλου η θα με διώξουν σε 2 μέρες σε άλλη μονάδα . 

Τρίτον άμα παρουσιαστώ και ζητήσω ακρόαση από το διοικητή η λοχαγό Δεν ξέρω ποιον ζητάμε πιο πολύ και του εξηγήσω όμορφα και ωραία ότι και στο παρελθόν οι αναβολές που πήρα ήτανε για διάφορα οικογενειακά και θα βοηθούσε πολύ να είμαι πιο κοντά λόγω ότι έχω 4 αδέρφια και οι γονείς μου και οι δύο είναι στο εξωτερικό Αν και στην οικογενειακή κατάσταση φαίνονται τα τρία και είμαι οκτάμηνο αντι για εξάμηνος αλλά δεν πειράζει  υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει αυτός να μείνω εδώ γύρω γιατί πολύ με λένε ότι μπορεί να πιάσει γιατί είναι η καλύτερη λύση . άμα δηλώσω δωδεκάμηνο και βάλω Θεσσαλονίκη θα με στειλουν παράδειγμα Αλεξανδρούπολη απλά όχι παραμεθόριο? 

Α άμα δηλώσω οδηγός θα με στέλνουν μακριά  άμα είμαι Θεσσαλονίκη οδηγός και γενικά είναι καλό να τους πω ότι έχω δίπλωμα οδηγήσεις για αμάξι μηχανάκια και μετά ξέρω από διακοσμήσεις να βάφω κι άλλα. 

Υστερόγραφο Άμα βάλω την οικογενειακή κατάσταση και είμαι οκτάμηνο θα είμαι και Θεσσαλονίκη οκτάμηνο ή από 12 θα κάνω 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Λογικά παραμεθόριο θα είσαι 8μηνος και 11μηνος εκτός παραμεθοριου

Ακυρο. Δεν είχα διαβάσει πως το 1 παιδί δε φαίνεται :P

12 ώρες πριν, Nikthegreek21 είπε

Καλησπερα παρουσιαζομαι μετά από αναβολή στο 501 μκ τπ ΕΟΔ άσσυρο έως τώρα έχω λάβει 3 αναβολές όλες μαζί είναι 24 μήνες. Δικαιουμαι άλλοι γιατί κάποιοι λένε απαλλαγή και άλλοι λένε αμα. Τη ζητήσεις ευγενικά μέσα στο στρατόπεδο θα παρεις σίγουρα αν όχι πολυ σίγουρα 2-3 3 μήνες. 

Δευτερον τι σημαίνει το ΕΟΔ θα μείνω εκεί για 20 μερες  μέχρι να ορκιστούμε και μετά άλλου η θα με διώξουν σε 2 μέρες σε άλλη μονάδα . 

Τρίτον άμα παρουσιαστώ και ζητήσω ακρόαση από το διοικητή η λοχαγό Δεν ξέρω ποιον ζητάμε πιο πολύ και του εξηγήσω όμορφα και ωραία ότι και στο παρελθόν οι αναβολές που πήρα ήτανε για διάφορα οικογενειακά και θα βοηθούσε πολύ να είμαι πιο κοντά λόγω ότι έχω 4 αδέρφια και οι γονείς μου και οι δύο είναι στο εξωτερικό Αν και στην οικογενειακή κατάσταση φαίνονται τα τρία και είμαι οκτάμηνο αντι για εξάμηνος αλλά δεν πειράζει  υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει αυτός να μείνω εδώ γύρω γιατί πολύ με λένε ότι μπορεί να πιάσει γιατί είναι η καλύτερη λύση . άμα δηλώσω δωδεκάμηνο και βάλω Θεσσαλονίκη θα με στειλουν παράδειγμα Αλεξανδρούπολη απλά όχι παραμεθόριο? 

Α άμα δηλώσω οδηγός θα με στέλνουν μακριά  άμα είμαι Θεσσαλονίκη οδηγός και γενικά είναι καλό να τους πω ότι έχω δίπλωμα οδηγήσεις για αμάξι μηχανάκια και μετά ξέρω από διακοσμήσεις να βάφω κι άλλα. 

Υστερόγραφο Άμα βάλω την οικογενειακή κατάσταση και είμαι οκτάμηνο θα είμαι και Θεσσαλονίκη οκτάμηνο ή από 12 θα κάνω 11

ΕΟΔ σημαίνει πως θα φύγεις άμεσα, τη μέρ της παρουσίασης ή την επόμενη. Η μονάδα που θα σε πάνε θα είναι κοντινή σχετικά με το ΣΥΠΟ, δηλαδή δε θα σε στείλουν ούτε Ορεστιάδα ούτε Ρόδο.

Η Αλεξανδρούπολη είναι παραμεθόριος, παραμεθόριος πιάνονται όλες οι μονάδες του Έβρου. Επίσης πως θα δηλώσεις οδηγός; Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Πρώτον θα παρουσιαστείς στο ΣΥΠΟ. Μετά θα σε στείλουν στη μονάδα σου που θα περάσεις ΣΒΕΝ και θα ορκιστείς. Μετά θα πάρεις άδεια. Μετά θα περάσεις ΣΠΕΝ, αν δε βάλεις μέσον να φύγεις ή δε δηλώσεις παραμεθόριο/ΕΛΔΥΚ, ΣΠΕΝ θα περάσεις λογικά στη μονάδα που θα παρουσιαστείς εξ' αρχής (ή σε κάποια γειτονική που θα σας στείλουν όλους μαζί). Αφού τελειώσεις και τα ΣΠΕΝ, που θα είσαι λίγο πριν το δίμηνο θητείας, τότε θα σας δώσουν ειδικότητες τις οποίες φυσικά δε διαλέγετε.

Αν πεις πως ξέρεις να βάφεις (ασχολείσαι επαγγελματικά δηλαδή) τότε είναι πιθανόν να σε χρησιμοποιήσουν στη μονάδα σου για μαστορέματα.

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Λογικά παραμεθόριο θα είσαι 8μηνος και 11μηνος εκτός παραμεθοριου

Κάτι τέτοιο

42 λεπτά πριν, xorotaktis είπε

Λογικά παραμεθόριο θα είσαι 8μηνος και 11μηνος εκτός παραμεθοριου

Και που δεν. Φαίνεται το ένα παιδι είμαι 8 μηνός αν φαινόταν ο άλλος θα έκανα 6 μηνός γιατί είναι 4 αλλιώς 

18 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ακυρο. Δεν είχα διαβάσει πως το 1 παιδί δε φαίνεται :P

ΕΟΔ σημαίνει πως θα φύγεις άμεσα, τη μέρ της παρουσίασης ή την επόμενη. Η μονάδα που θα σε πάνε θα είναι κοντινή σχετικά με το ΣΥΠΟ, δηλαδή δε θα σε στείλουν ούτε Ορεστιάδα ούτε Ρόδο.

Η Αλεξανδρούπολη είναι παραμεθόριος, παραμεθόριος πιάνονται όλες οι μονάδες του Έβρου. Επίσης πως θα δηλώσεις οδηγός; Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Πρώτον θα παρουσιαστείς στο ΣΥΠΟ. Μετά θα σε στείλουν στη μονάδα σου που θα περάσεις ΣΒΕΝ και θα ορκιστείς. Μετά θα πάρεις άδεια. Μετά θα περάσεις ΣΠΕΝ, αν δε βάλεις μέσον να φύγεις ή δε δηλώσεις παραμεθόριο/ΕΛΔΥΚ, ΣΠΕΝ θα περάσεις λογικά στη μονάδα που θα παρουσιαστείς εξ' αρχής (ή σε κάποια γειτονική που θα σας στείλουν όλους μαζί). Αφού τελειώσεις και τα ΣΠΕΝ, που θα είσαι λίγο πριν το δίμηνο θητείας, τότε θα σας δώσουν ειδικότητες τις οποίες φυσικά δε διαλέγετε.

Αν πεις πως ξέρεις να βάφεις (ασχολείσαι επαγγελματικά δηλαδή) τότε είναι πιθανόν να σε χρησιμοποιήσουν στη μονάδα σου για μαστορέματα.

Αρα θα παρουσιαστω και θα παρω μετάθεση την επόμενη μέρα κατά ποσο πιθανων είναι ότι θα είμαι κοντά? Με κάνει εντυπωση κιόλας κανεις δεν Φευγει κοντά από όσο ξέρω ειδικά από εκει. 

Παλαιότερα Αλεξανδρούπολη με στειλαν από εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Παρουσιαζομαι Σουφλι, ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να φτασω μεχρι εκει απο Αλεξανδρουπολη;

Για κινητο διαβασα πιο πισω την προταση να παρω κανονικα. Χρειαζεται η διαδικασια για να το κρυψω κλπ η το βαζω απλα μεσα στα πραγματα και οταν ρωτησουν το δειχνω;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xorotaktis είπε

Λογικά παραμεθόριο θα είσαι 8μηνος και 11μηνος εκτός παραμεθοριου

Παραμεθόριο 8 μήνες και σε μη παραμεθόριο περιοχή 9 μήνες για τριτεκνους κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John12345678 είπε

Παραμεθόριο 8 μήνες και σε μη παραμεθόριο περιοχή 9 μήνες για τριτεκνους κλπ

Και χωρίς να φαίνεται ο τέταρτος αδερφός δηλαδή  αρα κάνω 9 μηνός με 3 αδέρφια σε μη παραμεθωριο. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KelekLDN είπε

ΕΛΔΥΚ υπηρετείς 12 ή 9;

9. Στο ΦΕΚ η Κύπρος αναφέρεται ως η "Νήσος Κ"

5 ώρες πριν, Nikthegreek21 είπε

Κάτι τέτοιο

Και που δεν. Φαίνεται το ένα παιδι είμαι 8 μηνός αν φαινόταν ο άλλος θα έκανα 6 μηνός γιατί είναι 4 αλλιώς 

Αρα θα παρουσιαστω και θα παρω μετάθεση την επόμενη μέρα κατά ποσο πιθανων είναι ότι θα είμαι κοντά? Με κάνει εντυπωση κιόλας κανεις δεν Φευγει κοντά από όσο ξέρω ειδικά από εκει. 

Παλαιότερα Αλεξανδρούπολη με στειλαν από εκει

Δε ξέρω κατα πόσο είναι πιθανό ή όχι, εμάς όσα παιδιά ήταν ΕΟΔ τους πήγαν μέχρι 150χλμ μακρια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

9. Στο ΦΕΚ η Κύπρος αναφέρεται ως η "Νήσος Κ"

Δε ξέρω κατα πόσο είναι πιθανό ή όχι, εμάς όσα παιδιά ήταν ΕΟΔ τους πήγαν μέχρι 150χλμ μακρια...

Καταλαβα. 

Μόλις τώρα, Nikthegreek21 είπε

Καταλαβα. 

Αμα σου έρθει η μετάθεση την επόμενη μέρα εσυ πρεπει να παρεις αναβολή από τη καινουρια μοναδα η μπορεις να παρεις πριν πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. Παρουσιαζομαι Δ ΕΣΣΟ αυτον τον μηνα. Ζω και εργαζομαι εξωτερικο και ειχα σκοπο να γυρισω για να παρω αναβολη μεσω φρουραρχειου 5 μερες πριν παρουσιαστώ. Δεν θελω να βγω ανυποτακτος διοτι εχω σκοπο να μπω σε 6-12 μηνες. Δυστυχώς όμως κόλλησα COVID και δεν μπορω να πεταξω για Αθηνα μεσα στο επόμενο 10ημερο. Ιδιαίτερη περίπτωση, αλλα ξερει κανεις τι γινεται σε τετοιες καταστασεις;

Επεξ/σία από jasani1800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, jasani1800 είπε

Ιδιαίτερη περίπτωση, αλλα ξερει κανεις τι γινεται σε τετοιες καταστασεις;

Καλεις το φρουραρχειο και σε ενημερωνουν σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...