Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Lagrange είπε

Επίσης, ζητάνε να έχουμε μαζί αντίγραφα των εγγράφων αυτών κατά την κατάταξη. Το "θεωρημένα αντίγραφα" που γράφουν ισχύει ακόμα ή έχει μείνει από παλιά ; 

Οτι και να δηλωσεις οτι ξερεις πρεπει να εχεις τα αναλογα εγγραφα.

Ξερεις αγγλικα; δειτε πιστοποιηση;

Εχεις πτυχιο; δειξε χαρτι κλπ

Στις 5/7/2021 στις 2:22 ΜΜ, pngs_krls είπε

Ρε παιδιά ακούγεται πως πλέον για να μπεις ειδικές δυνάμεις θέλει βισμα. Καθώς τώρα που είναι 12 μηνο δηλώνουν όλοι ειδικές για να κάνουν λιγότερο ξέρει κανείς αν όντως θέλει βισμα?? 

Οχι.

Πηγαινε, μην πεις οτι εχεις κανενα θεμα υγειας για να αποκτησεις εκει και εισαι τζετ

Στις 6/7/2021 στις 6:18 ΜΜ, sensai είπε

ξέρει κανείς ποιο είναι το μέγιστο όριο ημερών για μια απόσπαση; με έχουνε στείλει σε μια λέσχη στον Έβρο και θέλω να γυρίσω πίσω στη μονάδα μου. μετά από πόσο καιρό μπορεί να γίνει αυτό;

Στο κεντρο ή στο ΚΑΑΥ σε πηγανε καημενε?

23 ώρες πριν, xorotaktis είπε

45 μερες

Οτι εχεις υπογραψει

Στις 23/9/2018 στις 1:34 ΜΜ, valkon είπε

Εκεί ήμουν φίλε. Στρατόπεδο Κανδηλάπτη. Τα ταξί γνωρίζουν σίγουρα τα χρησιμοποιούσαμε αρκετές φορές. Από την πόλη είναι 15-20 λεπτά περπάτημα.

Δεν είδα ότι σου απάντησαν ήδη :P 

Ερωτας αυτο το στρατοπεδο! Μαλακια που πηρα μεταθεση Αθηνα

Στις 28/6/2021 στις 12:29 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Άδεια τύπου ορκωμοσίας δε παίζει ξανά...

γιατι;

Στις 26/9/2018 στις 11:11 ΠΜ, d4mage είπε

Το παν στο στρατό είναι να πετύχεις σοβαρά και καλά παιδιά. Όσο χώσιμο και να φάτε, εμπλοκές κ.λ.π θα περνάτε καλά εάν είστε απλά μια παρέα, τώρα περισσότερο ο ένας λιγότερο ο άλλος στην αγγαρεία ε, δεν κολλάς σε λεπτομέρειες.

Αυτο ποσο ισχυει?

Την παρεα σας να βρειτε και γινατε!
Απο ενα σημειο και μετα ολοι εισαστε μαζι σε αυτο το πραγμα και απλα θελετε να περασετε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άδεια μετά τα ΣΠΕΝ σαν αυτή της ορκωμοσίας δε παίζει, όσοι φίλοι πήραν μετάθεση, Παρασκευή έφυγαν, Κυριακή έπρεπε να παρουσιαστούν στη νέα μονάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 11:32 ΜΜ, gba είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση αδερφέ..όχι, κανονική θητεία θέλω..Μετά υπάρχει περίπτωση σε κάποια δουλειά να δουν το Ι2 και να μου πουν κάτι; Η δεν επηρεάζει και εκεί καθόλου ;

Σε επηρεάζει μόνο στα σώματα ασφαλείας, που μόνο αυτά μπορούν να δουν με ποιο "Ι" τελείωσες θητεία (ακόμα και αν βγει κάποιος Ι5). Δημόσιο πας κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας διπλωμα μηχανικου σε πολυτεχνειο, 2 πτυχια σε ξενες γλωσσες και μην εχοντας το παραμικρο βυσμα για Σώμα Έρευνας Πληροφορικής  θεωρειτε σκοπιμο να κουβαλησω μαζι μου τα αντιστοιχα αντιγραφα ;

Επεξ/σία από kappareality
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέει ακτινογραφία θώρακος, η οποία θα φέρει φωτογραφία σφραγισμένη εννοεί ότι πρέπει να τρέχω και σε φωτογράφο να μου βγάλει φωτογραφία να τη βάλω πάνω στην ακτινογραφία και να βαρέσει σφραγίδα ο γιατρός; Τι φάση;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BigSaras είπε

Όταν λέει ακτινογραφία θώρακος, η οποία θα φέρει φωτογραφία σφραγισμένη εννοεί ότι πρέπει να τρέχω και σε φωτογράφο να μου βγάλει φωτογραφία να τη βάλω πάνω στην ακτινογραφία και να βαρέσει σφραγίδα ο γιατρός; Τι φάση;  

Ναι..... Και γω πήγα κια έβγαλα και μετά πήγα νοσοκομείο και έβγαλα την ακτίνα και μετά σφραγίδα επίσης να ξέρεις θέλει και γνωμάτευση από τον γιατρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2021 στις 10:47 ΜΜ, MetalHeartGR είπε

Εχω παρει μεχρι στιγμης λουκετα μονο για τον σακο με τα πραγματα που θα παρω μαζι μου. Για ποια αλλα πραγματα να παρω λουκετα;

Ένα λουκέτο για το λουκάνικο, ένα για το όπλο, ένα για τις αρβύλες (ειδικά αν είσαι σε μεγάλη μονάδα και παίζουν μαλακίες). Εμεις τα πράγματα μας δε τα κλειδώναμε γιατί ήμασταν λίγα άτομα αλλά το λουκάνικο και το όπλο πρέπει να τα κλειδώνεις, στο λουκάνικο θα έχεις μέσα ξιφολόγχη και γεμιστήρες, όλα χρεωμένα σε σένα, και πρέπει να τα έχεις κλειδωμένα. Γενικά μη πάρεις μεγάλα λουκέτα, ένα μεσαίο για το λουκάνικο και τα υπόλοιπα μικρά...

Επίσης, μιας που γίνεται η συζήτηση να γράφω αυτό που είχα γράψει και παλιότερα. Μη πάρετε άπειρα πράγματα, πάρτε στοχευμένα αυτά που θα σας χρειαστούν ή θα σας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Μη πάρετε π.χ. τρεις αφρούς και 50 ξυραφάκια, σε 20 μέρες θα πάρετε άδεια,

3 ώρες πριν, MetalHeartGR είπε

Ξερετε με μετακινηση με εξοδα στρατου αν δικαιολογειται αεροπλανο; Το καραβι ειναι 15+ ωρες, θα ειναι μεγαλο μαρτυριο.

You're in the army now...

Το φθηνότερο καλύπτει. Αλλά μπροστά στην ταλαιπωρία, αν δεν είσαι υπερβολικά ζορισμένος, κλείσ'το μόνος σου...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kappareality είπε

@ProponitisTouKanape

Φίλε σχετικά με το δίπλωμα μηχανικου που ρωτησα πιο πάνω έχεις να προσφερεις καποια πληροφορια ; Ευχαριστω

 

Κοίτα επειδή εγώ ναι μεν είμαι μηχανικός αλλά όχι ηλεκτρολόγος δε ξέρω τι βύσμα πέφτει για το ΕΠ. Πάρε τα πάντα και βλέπεις. Επειδή είναι σειρά Ιουλίου μπορεί και να σε βάλουν. Αν ήταν Σεπτεμβρίου ή Νοεμβρίου που βρωμάει στους πτυχιούχους, τότε θα ήταν πολύ πιο δύσκολο.

Πάντως αμα δεν έχεις βύσμα να έρθεις στην Αθήνα (ή έστω σε μεγάλο σχηματισμό, Σώμα Στρατόυ ή στη Στρατιά), να ξέρεις πως το ΕΠ μπορεί να είναι και παγίδα. Στη μονάδα που ήμουν ένα παιδί που ήταν ΕΠ είχε πόστο αλλά έκανε και υπηρεσίες κανονικότατα

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...