Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πας μεγάλος έχεις κάποια μειονεκτήματα:

  • το κλίμα του στρατού σε κουράζει πολύ πιο εύκολα κι ειδικά αν έχεις τίποτα στόκους πιτσιρικάδες Υπαξ να στο παιζουν ιστορία (ακόμα χειρότερα 19χρονο έφεδρο)
  • έχεις πράγματα να κάνεις έξω οπότε οι 9 ή 12 μήνες στις φυλακές βαρυποινιτών που η χώρα επιμένει να αποκαλεί στρατόπεδα σου φαίνονται τρομερά ανιαροί
  • ενδεχομένως να έχεις σχέση (δε μπορείς να κάνεις σχέδια για αυτό) κι ακόμα χειρότερα να έχεις αφήσει και γυναίκα και δουλειά για να πας για σκοπέτα
  • δε παίρνεις στη πλάκα πολλά από τα κουσούρια του στρατού (όπως οι συνθήκες διαβίωσης), στα 18 σου κοιμάσαι και στην πέτρα και σου φαίνεται άνετη, στα 25 όχι.
  • πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να πας σε κάποια μαύρη μονάδα ΠΖ-ΤΘ-ΠΒ που θα είσαι μαζί με τσέλιγκες συφάνταρους που οι συζητήσεις σας θα είναι τελείως primitive και το μυαλό σου θα μπει στην κατάψυξη

Έχεις όμως και κάποια πλεονεκτήματα

  • Έχεις χρόνο να κάνεις γνωριμίες και να έχεις βρει βύσμα μέχρι να πας στρατό
  • αν δεν έχεις ζώα μονίμους, σου συμπεριφέρονται καλύτερα απο ο,τι συμπεριφέρονται στους μικρούς, εν ολίγοις δε σου πρήζουν το συκώτι πρωί-μεσημέρι-βράδυ (στο πρήζουν μόνο πρωί-μεσημέρι) και δε προσπαθούν να στο παίξουν ιστορία, υπάρχει ένας στοιχειώδης σεβασμός
  • με λίγη προσπάθεια, αν είσαι πτυχιούχος βολεύεσαι πιο εύκολα σε μη-μαύρο Όπλο ή ακόμα καλύτερα σε Σώμα
  • chances are οτι έχεις δικό σου αυτοκίνητο, το αυτοκίνητο βελτιώνει τη θητεία, εκμεταλλεύεσαι καλύτερα εξόδους, υπηρεσιακά κλπ κλπ, ξεπήζεις απο τη μαυρίλα εύκολα
  • έχεις μια δικαιολογία για ένα χρόνο να μη κάνεις τίποτα κι αν ειδικά βολευτείς εν τέλει κοντά στο σπίτι σου, να έχεις χρόνο να κάνεις πράγματα που δε προλάβαινες πριν.

 

7 ώρες πριν, gba είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Θα μπω Σεπτέμβρη και θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να αγοράσω από ρούχα κτλ; Και γενικά τι θα πρέπει να έχω μαζί μου, και για την εκπαίδευση και γενικότερα σε όλη τη θητεία μου διότι θα βρίσκομαι μακρία από τον τόπο κατοικίας μου;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πρώτον μάθε αν η μονάδα σου έχει πλυντήριο, αν ναι, φτιάχτηκες.

  • Μπόλικα εσώρουχα και κάλτσες για να μη ξεμένεις
  • καμία 10αριά μπλουζάκια παραλαγής (ο στρατός σου δίνει 2)
  • οπωσδήποτε πάτους για αρβύλες (και μόλις ξεψαρώσεις και τις δικές σου αρβύλες, τα καλύτερα 60 ευρώ που θα ξοδέψεις στη ζωή σου)
  • κρέμα για αρβύλες για να λάμπεις στο σκοτάδι
  • σπρέι για κοριούς
  • μωρομάντηλα (να ξέρεις όλοι οι σκληροί φαντάροι χρησιμοποιούν)
  • όσο πιο μεγάλο powerbank γίνεται (+ ακουστικά)
  • είδη προσωπικής υγιεινής (σαμπουάν, αποσμητικά κλπ κλπ).
  • λουκέτα (αν πας σε μεγάλη μονάδα τότε χρειάζεσαι αρκετά, αν όχι, τότε 3 σου φτάνουν)
  • βιβλία, κατεβασμένες ταινίες και σειρές για να την παλέψεις με τη βαρεμάρα
  • sleeping bag ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Συμβουλή μου είναι να μη φορτωθείς τρελές ποσότητες από είδη που βρίσκεις σε σουπερ μάρκετ, μη πάρεις 40 ξυραφάκια και 5 σαμπουάν π.χ. Πολλές φορές στο στρατό βιάζεσαι και πίστεψε με το χειρότερο είναι να κάνεις ανασκαφή στο σάκο σου στις 6 το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι και να έχεις άπειρα άχρηστα πράγματα να σε εμποδίζουν. Επίσης το στρατόπεδο σου πιθανόν να έχει πρατήριο, αν ναι, εκμεταλλεύσου το, αν όχι, τότε σε κάποια έξοδο θα πας σουπερμάρκετ να πάρεις ο,τι σου λείπει. Και όταν πάμε για ψώνια, πάντα παίρνουμε για ώρα ανάγκης ξηρά τροφή, ποτέ δε ξέρεις αν ο μάγειρας έχει τη διαγαλαξιακή ιδέα να κάνει σβαν το βράδυ, έχε και μια συσκευασία μπισκότα, δε βλάπτει...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν πας μεγάλος έχεις κάποια μειονεκτήματα:

  • το κλίμα του στρατού σε κουράζει πολύ πιο εύκολα κι ειδικά αν έχεις τίποτα στόκους πιτσιρικάδες Υπαξ να στο παιζουν ιστορία (ακόμα χειρότερα 19χρονο έφεδρο)
  • έχεις πράγματα να κάνεις έξω οπότε οι 9 ή 12 μήνες στις φυλακές βαρυποινιτών που η χώρα επιμένει να αποκαλεί στρατόπεδα σου φαίνονται τρομερά ανιαροί
  • ενδεχομένως να έχεις σχέση (δε μπορείς να κάνεις σχέδια για αυτό) κι ακόμα χειρότερα να έχεις αφήσει και γυναίκα και δουλειά για να πας για σκοπέτα
  • δε παίρνεις στη πλάκα πολλά από τα κουσούρια του στρατού (όπως οι συνθήκες διαβίωσης), στα 18 σου κοιμάσαι και στην πέτρα και σου φαίνεται άνετη, στα 25 όχι.
  • πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να πας σε κάποια μαύρη μονάδα ΠΖ-ΤΘ-ΠΒ που θα είσαι μαζί με τσέλιγκες συφάνταρους που οι συζητήσεις σας θα είναι τελείως primitive και το μυαλό σου θα μπει στην κατάψυξη

Έχεις όμως και κάποια πλεονεκτήματα

  • Έχεις χρόνο να κάνεις γνωριμίες και να έχεις βρει βύσμα μέχρι να πας στρατό
  • αν δεν έχεις ζώα μονίμους, σου συμπεριφέρονται καλύτερα απο ο,τι συμπεριφέρονται στους μικρούς, εν ολίγοις δε σου πρήζουν το συκώτι πρωί-μεσημέρι-βράδυ (στο πρήζουν μόνο πρωί-μεσημέρι) και δε προσπαθούν να στο παίξουν ιστορία, υπάρχει ένας στοιχειώδης σεβασμός
  • με λίγη προσπάθεια, αν είσαι πτυχιούχος βολεύεσαι πιο εύκολα σε μη-μαύρο Όπλο ή ακόμα καλύτερα σε Σώμα
  • chances are οτι έχεις δικό σου αυτοκίνητο, το αυτοκίνητο βελτιώνει τη θητεία, εκμεταλλεύεσαι καλύτερα εξόδους, υπηρεσιακά κλπ κλπ, ξεπήζεις απο τη μαυρίλα εύκολα
  • έχεις μια δικαιολογία για ένα χρόνο να μη κάνεις τίποτα κι αν ειδικά βολευτείς εν τέλει κοντά στο σπίτι σου, να έχεις χρόνο να κάνεις πράγματα που δε προλάβαινες πριν.

 

Πρώτον μάθε αν η μονάδα σου έχει πλυντήριο, αν ναι, φτιάχτηκες.

  • Μπόλικα εσώρουχα και κάλτσες για να μη ξεμένεις
  • καμία 10αριά μπλουζάκια παραλαγής (ο στρατός σου δίνει 2)
  • οπωσδήποτε πάτους για αρβύλες (και μόλις ξεψαρώσεις και τις δικές σου αρβύλες, τα καλύτερα 60 ευρώ που θα ξοδέψεις στη ζωή σου)
  • κρέμα για αρβύλες για να λάμπεις στο σκοτάδι
  • σπρέι για κοριούς
  • μωρομάντηλα (να ξέρεις όλοι οι σκληροί φαντάροι χρησιμοποιούν)
  • όσο πιο μεγάλο powerbank γίνεται (+ ακουστικά)
  • είδη προσωπικής υγιεινής (σαμπουάν, αποσμητικά κλπ κλπ).
  • λουκέτα (αν πας σε μεγάλη μονάδα τότε χρειάζεσαι αρκετά, αν όχι, τότε 3 σου φτάνουν)
  • βιβλία, κατεβασμένες ταινίες και σειρές για να την παλέψεις με τη βαρεμάρα
  • sleeping bag ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Συμβουλή μου είναι να μη φορτωθείς τρελές ποσότητες από είδη που βρίσκεις σε σουπερ μάρκετ, μη πάρεις 40 ξυραφάκια και 5 σαμπουάν π.χ. Πολλές φορές στο στρατό βιάζεσαι και πίστεψε με το χειρότερο είναι να κάνεις ανασκαφή στο σάκο σου στις 6 το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι και να έχεις άπειρα άχρηστα πράγματα να σε εμποδίζουν. Επίσης το στρατόπεδο σου πιθανόν να έχει πρατήριο, αν ναι, εκμεταλλεύσου το, αν όχι, τότε σε κάποια έξοδο θα πας σουπερμάρκετ να πάρεις ο,τι σου λείπει. Και όταν πάμε για ψώνια, πάντα παίρνουμε για ώρα ανάγκης ξηρά τροφή, ποτέ δε ξέρεις αν ο μάγειρας έχει τη διαγαλαξιακή ιδέα να κάνει σβαν το βράδυ, έχε και μια συσκευασία μπισκότα, δε βλάπτει...

Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ για την απάντηση σου!Με βοήθησες παρα πολύ !Και κάτι άλλο να σε ρωτήσω!Όταν είναι να παρουσιαστώ ,χρειάζεται να αγοράσω  ένα μεγάλο σακβουαγιάζ; Ξέρω ότι σου δίνουν ένα όταν μπεις ,αλλά θα με φτάσει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gba είπε

Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ για την απάντηση σου!Με βοήθησες παρα πολύ !Και κάτι άλλο να σε ρωτήσω!Όταν είναι να παρουσιαστώ ,χρειάζεται να αγοράσω  ένα μεγάλο σακβουαγιάζ; Ξέρω ότι σου δίνουν ένα όταν μπεις ,αλλά θα με φτάσει αυτό; 

Ούτως ή άλλως δικές σου αποσκευές θα έχεις για να πάρεις τα πράγματα σου μαζί. Στο λουκάνικο που θα σου δώσουν θα βάλεις ο,τι σου δώσει ο στρατός, καλοκαιρινες-χειμερινές μπλούζες, δεύτερη στολή, τζάκετ κλπ κλπ

Πάρε και μερικά tide pods κι αν η μονάδα έχει πλυντήριο, τα χρησιμοποείς. Πίστεψε με, θα σας πουν να φοράτε 20 μέρες την ίδια στολή (για να έχετε τη δεύτερη καθαρή για την ορκομωσία) οπότε το να μπορέσεις να πλύνεις τα ρούχα σου είναι μεγάλη υπόθεση, εμένα στην αρχή με κοίταζαν παράξενα που είχα απορρυπαντικό, στο τέλος έκαναν πλειστηριασμό για να μου πάρουν μια κάψουλα :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Μπαινω στο παρουσίαση army και ενω στην αρχη δηλώνω μέλος πολύτεκνης οικογένειας 6μηνη θητεία όταν φτάνω να δηλώσω μονο σημείο υποδοχής οπλιτών μου βγάζει κυρίως σύνορα και τη διαρκεια της θητείας(δεν λεει τίποταγια 6μηνο😒). Για Λιτόχωρο Νέα Σάντα Έβρο Κομοτηνή τι ακούγεται Παιδιά; Δεν πιστεύω να μην πάρω μείωση θητείας;😂

Επεξ/σία από Aste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aste είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μπαινω στο παρουσίαση army και ενω στην αρχη δηλώνω μέλος πολύτεκνης οικογένειας 6μηνη θητεία όταν φτάνω να δηλώσω μονο σημείο υποδοχής οπλιτών μου βγάζει κυρίως σύνορα και τη διαρκεια της θητείας(δεν λεει τίποταγια 6μηνο😒). Για Λιτόχωρο Νέα Σάντα Έβρο Κομοτηνή τι ακούγεται Παιδιά; Δεν πιστεύω να μην πάρω μείωση θητείας;😂

Τα χαρτιά σου για το 6μηνο θα τα πας αφού παρουσιαστείς, δε χρειάζεται απο τώρα.

Λιτόχωρο είναι ultra βυσματικό για κέντρο, δύσκολα να πας εκεί χωρίς βύσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τα χαρτιά σου για το 6μηνο θα τα πας αφού παρουσιαστείς, δε χρειάζεται απο τώρα.

Λιτόχωρο είναι ultra βυσματικό για κέντρο, δύσκολα να πας εκεί χωρίς βύσμα.

Έχω βύσμα υποθέτω θα είναι καλό. Το θέμα είναι πως ειναι σαν στρατόπεδο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aste είπε

Έχω βύσμα υποθέτω θα είναι καλό. Το θέμα είναι πως ειναι σαν στρατόπεδο. 😛

Πάρα πολύ καλά. Αν δε πας σε μια απο τις δύο μονάδες των τεθωρακισμένων, τότε στη βασική εκπαίδευση θα κάνεις 2-3 υπηρεσίες. Τα στελέχη είναι πάνω απο το μέσο όρο όπως γενικά και τα παιδιά, υπάρχει και μια υπερσυγκέντρωση Αθηναίων (το μισό Λιτόχωρο στις 40 μέρες έχει κατέβει ΓΕΣ). Συνθήκες αρκετά καλές, φαγητό μέτριο αλλά τρώγεται, θα έχεις και δύο εξόδους μέχρι να ορκιστείς οπότε θα είσαι αρκετά καλά.

Μετά τα ΣΠΕΝ όμως βάλε βύσμα να φύγεις γιατί μειώνονται πολύ τα άτομα και ενδέχεται να πέσει αρκετή εμπλοκή.

Το χωριό είναι σε ωραίο σημείο, στους πρόποδες του Ολύμπου, έχει πραγματάκια να δεις στις εξόδους σου αλλά όπως με πολλά τουριστικά μέρη της επαρχίας, το φαγητό είναι κάτω του μετρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Aste είπε

Έχω βύσμα υποθέτω θα είναι καλό. Το θέμα είναι πως ειναι σαν στρατόπεδο. 😛

Για Λιτοχωρο: ΕΥΠ και μηχανικο όαση, πυροβολικο αρκετα καλα. Πεζικο (647) και η ΕΜΑ (Τεθωρες), μαυρα χαλια. Μετα τα ΣΠΕΝ, παιζει μπολικη αποσπαση, ειδικα σε ΙΠΒΑΛ που ειναι ζορικα. Αυτα ισχυαν μεχρι προσφατα, δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι (εκτος απο ΕΥΠ και μηχανικο που ειναι σταθερα πολυ καλα). Αν εχει αλλαξει ή διαφωνει καπου ο ProponitisTouKanape που απ οτι φαινεται το ζει απο μεσα ο ιδιος, μπορει να με διορθωσει!

Νεα Σαντα δεν ειναι καλα ξερω.

Εβρο (Κουφοβουνο που το εχει σαν επιλογη) ειναι αρκετα καλα.

Πολυ καλα ειναι και στην Ασσηρο, δε ξερω αν στο εχει σαν επιλογη.

Γενικα παντως ειναι και θεμα τυχης, αριθμου στρατιωτων για τις υπηρεσιες και διοικητη. Μπορει μεχρι προτινος πχ το Κουφοβουνο να ηταν πολυ καλα και αν τυχον πας εσυ, εκεινη την περιοδο να μην ειναι. Ολα αλλαζουν και ειναι ρευστα στο στρατο.

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Για Λιτοχωρο: ΕΥΠ και μηχανικο όαση, πυροβολικο αρκετα καλα. Πεζικο (647) και η ΕΜΑ (Τεθωρες), μαυρα χαλια. Μετα τα ΣΠΕΝ, παιζει μπολικη αποσπαση, ειδικα σε ΙΠΒΑΛ που ειναι ζορικα. Αυτα ισχυαν μεχρι προσφατα, δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι (εκτος απο ΕΥΠ και μηχανικο που ειναι σταθερα πολυ καλα). Αν εχει αλλαξει ή διαφωνει καπου ο ProponitisTouKanape που απ οτι φαινεται το ζει απο μεσα ο ιδιος, μπορει να με διορθωσει!

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. ΕΥΠ, Διαβιβάσεις και Μηχανικό είναι άψογα (ΜΧ ήμουν), 592 και 137 άνω του μέσου όρου, 647 είναι λίγο ο πάτος του πεζικού, Τέθωρες είναι καλά απο συνθήκες αλλά λιώνουν στην υπηρεσία (παίρνουν ο,τι δύσκολο έχει το στρατόπεδο).

Τώρα το καλοκαίρι παίζει και απόσπαση στο ΚΑΑΥ που επίσης δεν είναι καλά λόγω διοικητή. Και ΙΠΒΑΛ τρώνε κάτι 10-1, για αυτό λέω πως μετά τα ΣΠΕΝ να έχει κανονίσει να φύγει...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πάρα πολύ καλά. Αν δε πας σε μια απο τις δύο μονάδες των τεθωρακισμένων, τότε στη βασική εκπαίδευση θα κάνεις 2-3 υπηρεσίες. Τα στελέχη είναι πάνω απο το μέσο όρο όπως γενικά και τα παιδιά, υπάρχει και μια υπερσυγκέντρωση Αθηναίων (το μισό Λιτόχωρο στις 40 μέρες έχει κατέβει ΓΕΣ). Συνθήκες αρκετά καλές, φαγητό μέτριο αλλά τρώγεται, θα έχεις και δύο εξόδους μέχρι να ορκιστείς οπότε θα είσαι αρκετά καλά.

Μετά τα ΣΠΕΝ όμως βάλε βύσμα να φύγεις γιατί μειώνονται πολύ τα άτομα και ενδέχεται να πέσει αρκετή εμπλοκή.

Το χωριό είναι σε ωραίο σημείο, στους πρόποδες του Ολύμπου, έχει πραγματάκια να δεις στις εξόδους σου αλλά όπως με πολλά τουριστικά μέρη της επαρχίας, το φαγητό είναι κάτω του μετρίου.

Σας ευχαριστώ παιδιά. Μετά τα ΣΠΕΝ λέω να πάω Έδεσσα ή Γιαννιτσά. Έχω ακούσει καλά λόγια ιδίως για Έδεσσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aste είπε

Σας ευχαριστώ παιδιά. Μετά τα ΣΠΕΝ λέω να πάω Έδεσσα ή Γιαννιτσά. Έχω ακούσει καλά λόγια ιδίως για Έδεσσα. 

Αν είσαι απο την περιοχή, οκ. Το σημαντικό είναι να πας κοντά στο σπίτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν είσαι απο την περιοχή, οκ. Το σημαντικό είναι να πας κοντά στο σπίτι σου.

Από εδώ είμαι ναι. Απλά με αγχωνει μην πουν λόγω μεταθεσης στο εσωτερικό θα κανεις 2 μηνες παραπάνω. Χαχαχαχχα

Δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει. Πολλοί λένε δεν έχεις θέμα αλλα κρατάω μικρο καλαθι.

Επεξ/σία από Aste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aste είπε

Από εδώ είμαι ναι. Απλά με αγχωνει μην πουν λόγω μεταθεσης στο εσωτερικό θα κανεις 2 μηνες παραπάνω. Χαχαχαχχα

Δεν υπάρχει "θα μου πουν". Το πόση θητεία θα κάνεις καθορίζεται απο ΦΕΚ και κανένας δε μπορεί να στο αλλάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δεν υπάρχει "θα μου πουν". Το πόση θητεία θα κάνεις καθορίζεται απο ΦΕΚ και κανένας δε μπορεί να στο αλλάξει

Στην Ελλάδα είμαστε. 🤣

Απλα αυτα ξερω ισχύουν για οσους κανουν 12μηνο και τριτεκνους η αύξηση θητείας στο εσωτερικό. 

Επεξ/σία από Aste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...