Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έφεραν στο σπίτι ΕΦΠ για κατάταξη στην Εθνοφυλακή τον Σεπτέμβρη. Τον άλλο μήνα γίνομαι 47 και ρωτάω: είναι υποχρεωτική η κατάταξη; Αν μου δώσουν οπλισμό δεν έχω χώρο ασφαλή με το παιδί στο διαμέρισμα να τον φυλάξω. Μπορώ να παρουσιαστώ και να αρνηθώ την κατάταξη ή τουλάχιστον να ζητήσω να μην παραλάβω οπλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Manoleros95 είπε

Ερώτηση. Πριν κάνα χρόνο είχα κάνει επανεξέταση σωματικής ικανότητας για τα τα εποπ, από ι3 σε ι1, στην τελική βέβαια δεν πέρασα στην προκήρυξή. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει το εφπ από λευκό σε πράσινο; Τώρα τελευταία το σκεφτόμουνα, μήπως με κάνουν καμία έκπληξη με τίποτα μετεκπαιδευσεις και ειδικότητες καινούργιες.

και δεν θες να σε καλεσουν για μετεκπαιδευσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ειμαι της Α ΕΣΣΟ 2021 ΚΑΙ σε 19 ΟΚΤ παιρνω ταυτοτητα

1) Ερώτηση : αν θέλω να κάνω αίτηση να μπω ΟΒΑ πρέπει να περάσω και αθληματα; ή μονο για ΕΠΟΠ έχει αθληματα;

ΑΝ ναι πια ειναι αυτα;

2) υπαρχει καποιο αρχειο με μοριοδοτηση; ( πτυχια κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, έχοντας δώσει φέτος πανελλαδικές περνάω στην δεύτερη επιλογή μου. Αυτό που σκέφτομαι είναι να γραφτώ στην σχολή και ταυτόχρονα να κάνω διακοπή σπουδών, να ολοκληρώσω την θητεία μου φέτος και από του χρόνου να ξεκινήσω κανονικά την σχολή σαν πρωτοετής. Αρχικά γίνεται αυτό, και αν ναι με συμφέρει, γενικά θα ήθελα κάποιες γνώμες πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Καλησπέρα και από εμένα, έχοντας δώσει φέτος πανελλαδικές περνάω στην δεύτερη επιλογή μου. Αυτό που σκέφτομαι είναι να γραφτώ στην σχολή και ταυτόχρονα να κάνω διακοπή σπουδών, να ολοκληρώσω την θητεία μου φέτος και από του χρόνου να ξεκινήσω κανονικά την σχολή σαν πρωτοετής. Αρχικά γίνεται αυτό, και αν ναι με συμφέρει, γενικά θα ήθελα κάποιες γνώμες πάνω στο θέμα.

Εξαρτάται από την όρεξη σου. Εγώ προσωπικά τελείωσα πρώτα την σχολή και μετά μπήκα στρατό καθώς δεν είχα τη όρεξη για διάβασμα αν πήγαινα στρατό πρώτα καθώς θα έβγαινα από το κλίμα του διαβάσματος. Αυτό είναι προσωπικό πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimis98 είπε

και δεν θες να σε καλεσουν για μετεκπαιδευσεις?

Δεν έχω θέμα να πω την αλήθεια.  Απλά ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος που μπορεί να του έχει τύχει κάτι ανάλογο για να ξέρω πάνω κάτω τι θα παιχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.Θα μπω Σεπτέμβρη και θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να αγοράσω από ρούχα κτλ; Και γενικά τι θα πρέπει να έχω μαζί μου, και για την εκπαίδευση και γενικότερα σε όλη τη θητεία μου διότι θα βρίσκομαι μακρία από τον τόπο κατοικίας μου;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giorgoskoy είπε

Καλησπέρα και από εμένα, έχοντας δώσει φέτος πανελλαδικές περνάω στην δεύτερη επιλογή μου. Αυτό που σκέφτομαι είναι να γραφτώ στην σχολή και ταυτόχρονα να κάνω διακοπή σπουδών, να ολοκληρώσω την θητεία μου φέτος και από του χρόνου να ξεκινήσω κανονικά την σχολή σαν πρωτοετής. Αρχικά γίνεται αυτό, και αν ναι με συμφέρει, γενικά θα ήθελα κάποιες γνώμες πάνω στο θέμα.

Μπήκα στρατό πριν λίγους μήνες. Είμαι 25 στα 26. Τελείωσα την σχολή, έκανα μεταπτυχιακό, έκανα πρακτική, έπιασα δουλειά κτλ. Γενικά το άφησα αρκετά το θέμα του στρατού. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω να πήγαινα στα 18-19. Είναι δύσκολο να έχεις υπολοχαγο κοντά στην ηλικία σου και να σε τρέχει όλη μέρα για εντελώς μα εντελώς ανούσια πράματα. Βλέπω τους 18αρηδες τις σειρές μου. Ζορίζονται, πιέζονται κτλ αλλά τους φαίνεται και λίγο ωραίο που είναι μακριά από το  σπίτι τους, που σιγά σιγά γίνονται ανεξάρτητοι κτλ. Εμείς οι "γέροι" οι 25αρηδες ψάχνουμε τα φυλάκια, να πάμε για βδομάδες να κλειστούμε να ησυχάσουμε από τα κομπλεξικά στελέχη και ας χάνουμε αρκετά ΔΝ. Η άποψη μου είναι όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο. Να φεύγει η υποχρέωση από το κεφάλι σου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Andre7w είπε

Μπήκα στρατό πριν λίγους μήνες. Είμαι 25 στα 26. Τελείωσα την σχολή, έκανα μεταπτυχιακό, έκανα πρακτική, έπιασα δουλειά κτλ. Γενικά το άφησα αρκετά το θέμα του στρατού. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω να πήγαινα στα 18-19. Είναι δύσκολο να έχεις υπολοχαγο κοντά στην ηλικία σου και να σε τρέχει όλη μέρα για εντελώς μα εντελώς ανούσια πράματα. Βλέπω τους 18αρηδες τις σειρές μου. Ζορίζονται, πιέζονται κτλ αλλά τους φαίνεται και λίγο ωραίο που είναι μακριά από το  σπίτι τους, που σιγά σιγά γίνονται ανεξάρτητοι κτλ. Εμείς οι "γέροι" οι 25αρηδες ψάχνουμε τα φυλάκια, να πάμε για βδομάδες να κλειστούμε να ησυχάσουμε από τα κομπλεξικά στελέχη και ας χάνουμε αρκετά ΔΝ. Η άποψη μου είναι όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο. Να φεύγει η υποχρέωση από το κεφάλι σου. 

Σεβαστο αυτο που λες αλλα πολυ σχετικη η εμπειρια του καθενος. Ο 19αρης που αναφερεσαι επειδη δεν εχει ζησει μακρυα απο τη μαμα και τον μπαμπα μπορει να ζοριστει πιο πολυ να συννενοηθει με τετοιο ογκο ανθρωπων, δεν εχει εμπειρια στη ζωη πως να φερθει, τι στρατηγικες να εχει κλπ. Ασε που αν παιζει κανεναν προσωπο ειναι τρελο λουκι να περασεις τον πρωτο σου χωρισμο η τα πρωτα κερατα ενω θα βαρας σκοπετα.

Εγω πηγα πατημενα αντα αλλα χωρις υποχρεωσεις εξω και χωρις κοπελα. Περασα πολυ καλα. Παρα τις δυσκολες στιγμες, γενικα εκανα διαλλειμα απο ολους κι ολα. Γνωρισα κοσμο που δεν θα γνωριζα με καποιο αλλο τροπο καθως και πολλα μερη.

Η ηλικια ειναι σχετικη, καθενας ας μπει οταν νιωσει "ωριμος" να το διαχειριστει. Σημαντικη συμβουλη, μπειτε χωρις καποια εκρεμοτητα οπως χρωστουμενα μαθηματα, διπλωματικες κλπ και χωρις μονομη σχεση. Να ειναι ενα διαλλειμα χωρις να εχετε σκεψεις στο πισω μερος του μυαλου σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Σεβαστο αυτο που λες αλλα πολυ σχετικη η εμπειρια του καθενος. Ο 19αρης που αναφερεσαι επειδη δεν εχει ζησει μακρυα απο τη μαμα και τον μπαμπα μπορει να ζοριστει πιο πολυ να συννενοηθει με τετοιο ογκο ανθρωπων, δεν εχει εμπειρια στη ζωη πως να φερθει, τι στρατηγικες να εχει κλπ. Ασε που αν παιζει κανεναν προσωπο ειναι τρελο λουκι να περασεις τον πρωτο σου χωρισμο η τα πρωτα κερατα ενω θα βαρας σκοπετα.

Εγω πηγα πατημενα αντα αλλα χωρις υποχρεωσεις εξω και χωρις κοπελα. Περασα πολυ καλα. Παρα τις δυσκολες στιγμες, γενικα εκανα διαλλειμα απο ολους κι ολα. Γνωρισα κοσμο που δεν θα γνωριζα με καποιο αλλο τροπο καθως και πολλα μερη.

Η ηλικια ειναι σχετικη, καθενας ας μπει οταν νιωσει "ωριμος" να το διαχειριστει. Σημαντικη συμβουλη, μπειτε χωρις καποια εκρεμοτητα οπως χρωστουμενα μαθηματα, διπλωματικες κλπ και χωρις μονομη σχεση. Να ειναι ενα διαλλειμα χωρις να εχετε σκεψεις στο πισω μερος του μυαλου σας.

  Συμφωνώ με το παραπάνω. Και στη δίκη μου σειρά οι 18άρηδες δεν την πάλευαν με τίποτα. Ένα βήμα πριν την κατάθλιψη ήταν όλοι.
  Εγώ μπήκα στα 26 και πραγματικά, την όλη φάση την είδα σαν κατασκήνωση και διακοπές. Και όσον αφορά το τρέξιμο, από τη δίκη μου εμπειρία περισσότερο έτρεχαν τους πιτσιρικάδες. Οι υπόλοιποι συνήθως είχαμε πόστα και τη βγάλαμε χαλαρά.

Αλλά σίγουρα οι εμπειρίες διαφέρουν. Αν βρεις (που θα βρεις) και συνομηλίκους σου λίγο μεγαλύτερους και ταιριάζετε θα περάσετε καλά και θα την παλέψετε πιο εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Charismo είπε

  Συμφωνώ με το παραπάνω. Και στη δίκη μου σειρά οι 18άρηδες δεν την πάλευαν με τίποτα. Ένα βήμα πριν την κατάθλιψη ήταν όλοι.
  Εγώ μπήκα στα 26 και πραγματικά, την όλη φάση την είδα σαν κατασκήνωση και διακοπές. Και όσον αφορά το τρέξιμο, από τη δίκη μου εμπειρία περισσότερο έτρεχαν τους πιτσιρικάδες. Οι υπόλοιποι συνήθως είχαμε πόστα και τη βγάλαμε χαλαρά.

Αλλά σίγουρα οι εμπειρίες διαφέρουν. Αν βρεις (που θα βρεις) και συνομηλίκους σου λίγο μεγαλύτερους και ταιριάζετε θα περάσετε καλά και θα την παλέψετε πιο εύκολα.

Καλά εννοείται ότι  η κάθε άποψη είναι σεβαστή. Και τους 18αρηδες της σειράς μου, τους τρέχουν πολύ. Βασικά όλους μας. Έχουμε φάει εμπλοκή δεν έχει άτομα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το ότι οι 18αρηδες ζορίζονται πολύ είναι γεγονός. Αλλά στο παιδί από πάνω ποια είναι η συμβουλή σας? Να περιμένει μέχρι τα 26 να πάει στρατό? Προσωπικά όσο πιο γρήγορα φύγει από το κεφάλι σου αυτή η υποχρέωση τόσο το καλύτερο. Και αυτό που λένε οι περισσότεροι εδώ μέσα που μπήκαν σε "μεγάλη" ηλικία και γνώρισαν φοβερά άτομα και πέρασαν κομπλέ, ισχύει κατά την ταπεινή μου γνώμη για όλες τις ηλικίες. Είτε μπεις 18 είτε 30 στο στρατό θα γνωρίσεις κάθε καρυδιάς καρύδι. Από άτομο που να μην έχει φύγει από το χωριό του, μέχρι άτομο που ζει μόνιμα στην Ιαπωνία (oh yes, έχουμε 30αρη που γύρισε από Τόκιο για να μπει στρατό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Andre7w είπε

Αλλά στο παιδί από πάνω ποια είναι η συμβουλή σας? Να περιμένει μέχρι τα 26 να πάει στρατό?

Οτι ο στρατος ειναι ενα εμποδιο γιατι σου κοβει στα δυο τη ζωη ειναι γεγονος. Τωρα εξαρταται εκεινος σε τι φαση ειναι τι θελει, αν νιωθει ετοιμος. Αν δεν παει τωρα πρεπει να παει 22-24 μολις παρει πτυχιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

Εγώ είμαι "παράξενος" γιατί τώρα Σεπτεμβριο αρχίζω τρίτη λυκείου (θέλω να πάω για πανελλαδικές) 

Το "παράξενο" είναι ότι όταν τελειώσω το λύκειο θα είμαι 17 

Το χαρτί ποτέ θα έρθει και μπορώ να πάω για πανελλαδικές πριν έρθει το χαρτί ή πρέπει πρώτα να πάρω το χαρτί να πάρω αναβολή και μετά του χρόνου πανελλαδικές 

Δεν ξέρω τι μου γίνεται 😀

Θα γράφω πολύ εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...