Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/8/2021 στις 8:40 ΜΜ, yanis13 είπε

Ηταν υγειονομικο και παρουσιαστηκαν σε μοναδες οπως ολοι, ακολουθησαν ιδια βασικη εκπαιδευση (ΣΒΕΝ) και ιδια κανονικη εκπαιδευση (ΣΠΕΝ) με ολους τους υπολοιπους φανταρους και μετα μπηκαν στα ΣΤΕΠ και αυτο ηταν το ποστο τους. Εισαι οπως ολοι οι φανταροι, απλα μετα την εκπαιδευση θα εισαι -λογικα- στα ΣΤΕΠ. Αυτο γινεται σχεδον παντα, δε νομιζω να αλλαξει κατι!

Αν παιζει και κανα βυσμα, μπορεις να απορροφηθεις και σε Στρατιωτικο Νοσοκομειο στη μεταθεση!

Για εκπαιδευση ομως που ειναι το καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimitrios2021 είπε

ναι ναι

Αυτο δεν ειναι απολυτο, τυχαινει καθε φορα υπο ποιες συνθηκες γινονται, ποιος τα διοργανωνει (πχ αν τα εχει αναλαβει το πεζικο του στρατοπεδου μπορει να ειναι πιο ζορικα). Δεν υπαρχει κατι στανταρ δηλαδη να σου προτεινω για χαλαρη εκπαιδευση. Αλλα και παλι μη σε πολυνοιαζει η εκπαιδευση, δεν ειναι κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 1:35 ΜΜ, xorotaktis είπε

Δ ΕΣΣΟ ΟΡΚΙΣΤΗΚΕ ? πήρε αδεια ορκομοσίας ξέρει κάποιος ;

Ναι ορκίστηκε 6 Αύγουστου και η άδεια τελειώνει στις 16

7 ώρες πριν, kappareality είπε

Για Ε ΕΣΣΟ ποτε θα βγουν τα σημειωματα καταταξης ;

26 Αυγούστου λογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γνωρίζετε εαν ειναι νόμιμο οι στρατιώτες να επισκεπτονται ιδιώτες γιατρούς και να λαμβάνουν συνταγογράφηση κανονικά όπως θα έκανε ένας πολίτης? ή είναι απαραίτητο να επισκεπτείς τον γιατρό της μονάδας και στην συνέχεια το στρατιωτικό νοσοκομείο για οποιοδήποτε θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, johnzach είπε

παιδια γνωρίζετε εαν ειναι νόμιμο οι στρατιώτες να επισκεπτονται ιδιώτες γιατρούς και να λαμβάνουν συνταγογράφηση κανονικά όπως θα έκανε ένας πολίτης? ή είναι απαραίτητο να επισκεπτείς τον γιατρό της μονάδας και στην συνέχεια το στρατιωτικό νοσοκομείο για οποιοδήποτε θέμα?

Μια χαρα πας και σου γραφουν οι ιδιωτες τα φαρμακα σου, νομιμοτατα. Τωρα αν θες μπορεις να ζητησεις να επισκεφτεις στρατιωτικο νοσοκομειο για να σου γραψει και να πληρωσει ο στρατος την αγωγη σου. Απο γνωστο που το εκανε για αρθριτιδα ειναι πολυ το τρεξιμο αλλα δεν πληρωσε τα φαρμακα του κατα τη θητεια του.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dimitrios2021 είπε

Για εκπαιδευση ομως που ειναι το καλυτερο?

Το αν ενα στρατόπεδο είναι χαλαρό ή όχι ή αν η εκπαίδευση είναι χαλαρή μπορεί να αλλάζει κι απο ΕΣΣΟ σε ΕΣΣΟ. Γενικά το Λιτόχωρο είναι μια πολύ safe επιλογή, το Υγειονομικό είναι πολύ χαλαρό εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2021 στις 8:35 ΠΜ, vsk είπε

Μου έφεραν στο σπίτι ΕΦΠ για κατάταξη στην Εθνοφυλακή τον Σεπτέμβρη. Τον άλλο μήνα γίνομαι 47 και ρωτάω: είναι υποχρεωτική η κατάταξη; Αν μου δώσουν οπλισμό δεν έχω χώρο ασφαλή με το παιδί στο διαμέρισμα να τον φυλάξω. Μπορώ να παρουσιαστώ και να αρνηθώ την κατάταξη ή τουλάχιστον να ζητήσω να μην παραλάβω οπλισμό;

Ξέρει κάποιος κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2021 στις 10:55 ΠΜ, kappareality είπε

Για Ε ΕΣΣΟ ποτε θα βγουν τα σημειωματα καταταξης ;

26 Αυγούστου λογικα

Έχω άδεια ορκομοσιας από την Θήβα μέχρι της 16 και ώρα 7 το πρωί και πρέπει να παρουσιαστώ μεγάλο πεύκο μπορώ να μπω νωρίτερα στο στρατοπαιδο ξέρω γω να μπω στις 15 το απόγευμα...... Γνωρίζει κάποιος??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω λογικά ναι

Αλλά αυτό που ξέρω είναι ΜΗΝ άργησεις 

Ενημέρωσε αν είναι να άργησεις

Επεξ/σία από Stu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vsk είπε

Ξέρει κάποιος κάτι;

Βασικά αν έχεις οπλισμό στο σπίτι νομίζω πρέπει αφαιρείς και να λύνεις το κλείστρο. Και να το φυλάς σε διαφορετικό σημείο. Ένα παιδί δεν μπορεί να τίποτα από μόνο του να ενώσει το κλείστρο, αν δεν του δείξει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παιδιά, αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τη μειωμένη θητεία. Πρώτα απ όλα τον Ιουνίο του 2020 είχα ξεκινήσει τη θητεία μου στον Έβρο και έκατσα σχεδόν 1,5 μήνα. Πήρα αναβολή για ένα  πρόβλημα υγείας (για ένα χρόνο πήρα αναβολή) Η θητεία μου από 9 μηνη θα ταν 8μηνη λόγω τριτεκνιας και επίσης  επειδή θεωρούμαι προστάτης. Τώρα γνωρίζω ότι θητεία έχει πάει 12 μήνες. Αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι : Αν σε περίπτωση πάρω μετάθεση στην Αθήνα οι 12 μήνες πάνε στου 11 η στους 9 (όπως Π.Ν και Π.Α) λόγω τριτεκνιας????

Επισης ξέρω ότι αν κάποιος κάνει ολόκληρη τη θητεία σε νησιά και Έβρο κάνει 9 μηνη θητεία. 

Υ. Γ Θα παρουσιαστώ ξανά Σεπτέμβρη από τι ξέρω. 

Επεξ/σία από aris7771
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...