Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, moras20 είπε

Μπήκα να κάνω διακοπή αναβολής και στα στοιχεία της αναβολής μου είδα αυτή τη σημείωση στο κάτω μέρος της σελιδας. Όταν θα μπω στρατό δεν θα έχω πάρει ακόμα το πτυχίο μου (χρωστάω πτυχιακή). Άρα αυτό σημαίνει ότι θα φάω πρόστιμο ένα μήνα επιπρόσθετης θυτείας? Μπήκε κανείς πρόσφατα χωρίς να έχει τελειώσει σχολή?

No description available.

Παρε ενα πιστοποιητικό για στρατολογική χρηση απο τη σχολή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Παιδιά καλησπέρα. Μου χει βγει η μετάθεση για τις 20. Είμαι με διάθεση σε άλλη μονάδα απτη κανονική μου. Είναι δευτέρα και ακόμα δε με έχουν στείλει πίσω ώστε να φύγω αποκει. Υπάρχει περίπτωση να με καθυστερήσουν και να μη φύγω στς 19-20;;έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adlefront1992 είπε

 Παιδιά καλησπέρα. Μου χει βγει η μετάθεση για τις 20. Είμαι με διάθεση σε άλλη μονάδα απτη κανονική μου. Είναι δευτέρα και ακόμα δε με έχουν στείλει πίσω ώστε να φύγω αποκει. Υπάρχει περίπτωση να με καθυστερήσουν και να μη φύγω στς 19-20;;έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;; 

Μπορει να καθυστερησει μια μεταθεση, αν υπαρχουν αναγκες στη μοναδα.

Δε νομιζω να συμβει με εσενα. Στρατος ειναι, αρα πολυ πιθανον ανημερα στις 20 να σε φερουν στην κανονικη σου μοναδα και να παρεις φυλλο πορειας και να φυγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kappareality είπε

Εχει κανεις αποψη για ανατομικους ή μη πατους στις αρβυλες ; Βοηθανε καθολου ; 

Φιλε και εγω αναρωτιομουν γιατι εχω χονδροπαθεια και δεν ξερω αν υποφερω με.τις αρβυλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adlefront1992 είπε

 Παιδιά καλησπέρα. Μου χει βγει η μετάθεση για τις 20. Είμαι με διάθεση σε άλλη μονάδα απτη κανονική μου. Είναι δευτέρα και ακόμα δε με έχουν στείλει πίσω ώστε να φύγω αποκει. Υπάρχει περίπτωση να με καθυστερήσουν και να μη φύγω στς 19-20;;έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;; 

Εγώ την απόσπαση ξέρω, μήπως αυτό εννοείς ? H απόσπαση υποτίθεται γίνεται για τη κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών,οπότε ναι υπάρχει περίπτωση να καθυστερήση, είναι στο χέρι του Διοικητή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kappareality είπε

Εχει κανεις αποψη για ανατομικους ή μη πατους στις αρβυλες ; Βοηθανε καθολου ; 

Για μένα δώστε 60€ και πάρτε τις Aeropelma. Έχουν το 1/3 του βάρους, θα δείτε μεγάλη διαφορά. Ό,τι πάτο και να πάρεις, η αρβύλα του ΕΣ είναι κούτσουρο

6 ώρες πριν, biomike είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έκοψα αναβολή και μπαίνω 2021 ΣΤ ΕΣΣΟ το Νοέμβρη. Το λογικό (βάση των προηγούμενων ΕΣΣΟ) είναι να με στείλουν Αφάντου Ρόδο. Είναι χαλαρά εκεί? Το στρατόπεδο είανι 9μηνης θητείας αλλά εγω προτιμω 12μηνη για να ερθω κοντά στο σπιτι μου. Με το τελος της θητειας στην παραμεθοριο με ρωτανε αν θελω να συνεχισω εκει για 3 μήνες ή να ερθω στον τόπο μου για 6? Ή το δηλώνω όταν καταταγώ?

Αν πας με το σταυρό στο χέρι, τότε θα δηλώσεις προτίμηση μετάθεσης και θα σου βγει στο εξάμηνο.

My two cents: Είμαι πολύ υπερ του να κάνεις θητεία κοντά στο σπίτι σου και τα κατάφερα έτσι ώστε να υπηρετώ στην Αθήνα απο πολύ αρχικό στάδιο της θητείας μου. Όμως με το σημερινό σύστημα, αν δεν έχεις μέσον να σε τραβήξει στην Αθήνα με το τέλος των ΣΠΕΝ, τότε δεν αξίζει να έρθεις καθόλου. Hear me out. Θα έχεις κλείσει εξάμηνο στη Ρόδο, οπότε θα έχεις παλιώσει. Με την κανονική σου άδεια, τίποτα τιμητικές, αιμοδοσίας κλπ θα έχεις κανα μήνα άδεια απολύσεως. Αμα βάλεις και τις άδειες παραμεθορίου στη σούμα, θα έχεις πρακτικά 1.5 μήνα θητείας ακόμα, σκάρτο, ενώ στην εναλλακτική της Αθήνας θα έχεις ένα γεμάτο πεντάμηνο. Συν πως αν έρθεις στην Αθήνα χωρίς μέσον, είναι πιθανόν να μαυρίσεις και να σε πάει άσχημα, αν δε χωθείς σε γραφείο στο πεντάγωνο (αδύνατο χωρίς δόντι), θα βαράς υπηρεσίες και στην καλύτερη θα σε πηγαίνει 2-1 σε μη-βυσματική μονάδα ενώ παίζουν μέχρι και 6-1, 7-1 κλπ. Δεν αξίζει. Αφού θα έχεις φάει το γάιδαρο στην ρόδο, φάε και την ουρά και φύγε μια ώρα αρχύτερα.

Αν πάλι έχεις μέσον, απλά αγνόησε το παραπάνω μήνυμα και πες του να σε βολέψει στο ΓΕΣ με το τέλος της εκπαίδευσης :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2021 στις 1:46 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Η συμβουλή μου είναι πως αν έχεις σωματικό θέμα και θα βγεις άοπλος (ορθοπεδικό, καρδιά, κλπ κλπ) κοίτα να χωθείς σε κανα γραφείο στην ενδοχώρα κι ας κάνεις 12μηνο γιατί θα στάξεις στην παραμεθόριο...

Τι να το κανεις το γραφειο οταν μπεις με 364ΚΣ...Επειδη ο στρατος ειναι γεματος εκπληξεις και δεν ξερεις απο του θα σε ευρει, χιλιες φορες το μονο στανταρ να ειναι οι 274 μερες θητεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θυμάμαι πέρυσι τέτοια εποχή πέρασα απο επιτροπή απαλλαγών και μου λεει ο γιατρος τα λεμε του χρονου......Απο τοτε δεν εχω ακουσει νεα τους.

Θα μου έρθει γραμμα στο σπιτι, για να ξανα πάω η πρέπει εγω να κινήσω την διαδικασία πάλι?

Επεξ/σία από niCk_eleCtro
edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα αν καποιος πασχει απο αγχωδη διαταραχη και το πει αλλα δεν θελει να παρει απαλλαγη μπορει να το κανει? Δλδ να το πει σε περιπτωση μπακ απ π δεν περναει καθολου καλα μεσα και δν αντεχει να μεινει αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, mar_ske είπε

Καλησπερα, με τατουαζ στον πηχη μπορει να εχω προβλημα στην σπλη στρατιωτικη θητεια πεζικο;

Γιατι αν εχεις θα πας να το βγαλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Για μένα δώστε 60€ και πάρτε τις Aeropelma. Έχουν το 1/3 του βάρους, θα δείτε μεγάλη διαφορά. Ό,τι πάτο και να πάρεις, η αρβύλα του ΕΣ είναι κούτσουρο

Αν πας με το σταυρό στο χέρι, τότε θα δηλώσεις προτίμηση μετάθεσης και θα σου βγει στο εξάμηνο.

My two cents: Είμαι πολύ υπερ του να κάνεις θητεία κοντά στο σπίτι σου και τα κατάφερα έτσι ώστε να υπηρετώ στην Αθήνα απο πολύ αρχικό στάδιο της θητείας μου. Όμως με το σημερινό σύστημα, αν δεν έχεις μέσον να σε τραβήξει στην Αθήνα με το τέλος των ΣΠΕΝ, τότε δεν αξίζει να έρθεις καθόλου. Hear me out. Θα έχεις κλείσει εξάμηνο στη Ρόδο, οπότε θα έχεις παλιώσει. Με την κανονική σου άδεια, τίποτα τιμητικές, αιμοδοσίας κλπ θα έχεις κανα μήνα άδεια απολύσεως. Αμα βάλεις και τις άδειες παραμεθορίου στη σούμα, θα έχεις πρακτικά 1.5 μήνα θητείας ακόμα, σκάρτο, ενώ στην εναλλακτική της Αθήνας θα έχεις ένα γεμάτο πεντάμηνο. Συν πως αν έρθεις στην Αθήνα χωρίς μέσον, είναι πιθανόν να μαυρίσεις και να σε πάει άσχημα, αν δε χωθείς σε γραφείο στο πεντάγωνο (αδύνατο χωρίς δόντι), θα βαράς υπηρεσίες και στην καλύτερη θα σε πηγαίνει 2-1 σε μη-βυσματική μονάδα ενώ παίζουν μέχρι και 6-1, 7-1 κλπ. Δεν αξίζει. Αφού θα έχεις φάει το γάιδαρο στην ρόδο, φάε και την ουρά και φύγε μια ώρα αρχύτερα.

Αν πάλι έχεις μέσον, απλά αγνόησε το παραπάνω μήνυμα και πες του να σε βολέψει στο ΓΕΣ με το τέλος της εκπαίδευσης :P

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όχι δεν έχω κάποιο βύσμα. Απλά για να καταλάβω (μιάς και είμαι παντελώς άσχετος). Αν έχεις βύσμα μπορείς να αποφύγεις την παραμεθόριο? Δηλαδή με το τέλος της εκπάιδευσης να πας κοντά στο σπίτι σου και να απολυθείς από εκεί παρόλο που ισχύει το υποχρεωτικό πεντάμηνο στην παραμεθόριο?

11 ώρες πριν, Dimitrios2021 είπε

παιδια καλησπερα αν καποιος πασχει απο αγχωδη διαταραχη και το πει αλλα δεν θελει να παρει απαλλαγη μπορει να το κανει? Δλδ να το πει σε περιπτωση μπακ απ π δεν περναει καθολου καλα μεσα και δν αντεχει να μεινει αλλο

Καλή ερώτηση. Επίσης, αν παίρνεις σποραδικά αγωγή γι αυτο (όποτε το χρειαστείς) πρέπει να το δηλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αγχώδης διαταραχή ανάλογα το βαθμό της πάθησης μπορεί να σου δώσει και απαλλαγή αλλιώς σίγουρα θα υπηρετήσεις άοπλος.

Όσο για αγωγές,φάρμακα κτλπ,καλό είναι να τα λέτε όλα και να μην κρύβεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...