Προς το περιεχόμενο

Στρατός/Θητεία/ΕΔ


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, G.TH. είπε

Εννοούν ένα λευκό χαρτί Α4 περίπου που έχει αποκόμματα εισιτηρίων και κάποια μονάδα επιστράτευσης αν διαταχθείς. Η μόνη διαφορά με αυτό που σου έστειλαν είναι το χρώμα και η μονάδα αυτή.

 

14 ώρες πριν, bromiaris είπε

Πρέπει να στείλεις το Ειδικό Φύλλο Πορείας (λευκό ή πράσινο χρώμα έχει).

Αν δεν το στείλεις, αυτό μεταφράζεται σε διοικητικό πρόστιμο στο Δημόσιο ταμείο.

Επικοινώνησα με τη στρατολογία. Μου είπαν να γράψω μια υπεύθυνη δήλωση πως έχω χάσει το λευκό φύλλο πορείας και να την βάλω στο φάκελο. Από την στιγμή που μου ήρθε το πράσινο φύλλο, το άσπρο παύει να έχει ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά μια απορία. Στο κέντρο έξοδοι τελικά υπάρχουν η όχι; Και αν υπάρχουν κρατάς μια αλλαξιά πχ ή θα βγεις με αυτά που πήγες πρώτη μέρα στο κέντρο;  Ρωτάω γιατί ακούω από διάφορους και μερικοί λένε ναι έχει εξόδους στο κέντρο και μερικούς να λένε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τις Φοιτητικες άδειες;  πόσες μέρες δικαιούμαι για κάθε μάθημα.  Δίνω στις 6 Φεβρουαρίου δύο μάθηματα την ίδια μέρα. Μπορώ να πάρω τέσσερις μέρες μαζεμένες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, george1703 είπε

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τις Φοιτητικες άδειες;  πόσες μέρες δικαιούμαι για κάθε μάθημα.  Δίνω στις 6 Φεβρουαρίου δύο μάθηματα την ίδια μέρα. Μπορώ να πάρω τέσσερις μέρες μαζεμένες; 

 

Σε μας παίρνουν συνήθως την ημέρα που είναι η εξέταση. Αλλά μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν παραπάνω μέρες γ διάβασμα, ανάλογα το ποιον θα χεις διοικητή μπορεί να σου δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τα άτομα και το στρατόπεδο για έξοδο μπορείς είτε να βάλεις πολιτικά η και τα στρατιωτικά μπορείς απλά να είσαι στην πένα που λέμε. 

Για χρήματα για εξόδους κάνα νερό η τίποτα χρειάζεσαι η αν δεν σου αρέσει το φαγητό το κάθε άτομο είναι διαφορετικό. 

 

Ναι έχεις το δικαίωμα να πάρεις φοιτητική άδεια δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα πόσες μέρες αλλά έχεις το δικαίωμα ανάλογα και τον διοικητή πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω έκανα 4 μήνες θητεία στρατού και για προσωπικούς λόγους δν μπορώ να συνεχίσω στον στρατό αν πάρω Ι5 θα έχω θέματα με τον εργατικό τομέα ?? Και αν σε ποια... Δίπλωμα θα μπορώ να βγάλω?? Σας παρακαλώ είναι σοβαρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Konis.D21 είπε

Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω έκανα 4 μήνες θητεία στρατού και για προσωπικούς λόγους δν μπορώ να συνεχίσω στον στρατό αν πάρω Ι5 θα έχω θέματα με τον εργατικό τομέα ?? Και αν σε ποια... Δίπλωμα θα μπορώ να βγάλω?? Σας παρακαλώ είναι σοβαρό 

Σε δημόσιους τομείς δεν μπορείς να εργαστείς με i5.  Για δίπλωμα δεν ειμαι σίγουρος ενδέχεται και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Σε δημόσιους τομείς δεν μπορείς να εργαστείς με i5.  Για δίπλωμα δεν ειμαι σίγουρος ενδέχεται και όχι.

Δεν ισχύει αυτο. Μονο σε σώματα ασφαλείας δεν μπορεις να εργαστείς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thyra_7 είπε

Δεν ισχύει αυτο. Μονο σε σώματα ασφαλείας δεν μπορεις να εργαστείς.

Και σε κάποιους δημόσιους τομής δεν μπορείς όχι σε όλους κάποιοι ζητάνε να δούνε κυρίως όταν είναι για κάτι μόνιμο αλλά μόνιμο και Ελλάδα λίγο δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dinos234 είπε

Και σε κάποιους δημόσιους τομής δεν μπορείς όχι σε όλους κάποιοι ζητάνε να δούνε κυρίως όταν είναι για κάτι μόνιμο αλλά μόνιμο και Ελλάδα λίγο δύσκολο. 

ζητανε  αν εχεις απαλλαγεί νομιμα απο τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, και κανεις δε μπορει να δει για ποιον λόγο εχεις πάρει απαλλαγή (ψυχολογικά, παθολογικά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thyra_7 είπε

ζητανε  αν εχεις απαλλαγεί νομιμα απο τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, και κανεις δε μπορει να δει για ποιον λόγο εχεις πάρει απαλλαγή (ψυχολογικά, παθολογικά)

Είναι και κάποιοι όμως που δεν παίρνουν άτομα με ι5 δίχως να ξέρουν το λόγο εννοείται πως ο λόγος είναι προσωπικός και απόρρητες και σύμφωνα με το άρθρο 9α  είναι απόρρητο δεδομένο και προσωπικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι υπηρετουν 8μηνο δικαιουνται μεταθεση κοντα στο τοπο καταγωγης τους στους 4 ή στους 8 μηνες? Υπαρχει κατι επισημο για αυτη τη περιπτωση? Γιατι ο καθενας "εχει ακουσει" κατι διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Οσοι υπηρετουν 8μηνο δικαιουνται μεταθεση κοντα στο τοπο καταγωγης τους στους 4 ή στους 8 μηνες? Υπαρχει κατι επισημο για αυτη τη περιπτωση? Γιατι ο καθενας "εχει ακουσει" κατι διαφορετικο.

4 μηνες σε μοναδα παραμεθωριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...