Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό - άσχετο με το θέμα. Αν είχε γραφτεί κάτι πείτε μου μιαε και είναι πολλές οι σελίδες για να τις διαβάσω όλες. Υπήρχε και ένα άλλο μαγαζί που έκανε κάτι ανάλογο με το μαγαζί του θέματος,το mx store που και καλά μετακόμισε στη Γλυφάδα, δεν πήγε ποτέ και δεν παρέδωσε ποτέ παραγγελίες και λεφτά. Ξέρετε αν έγινε κάτι με αυτό? Μήπως έχει κάποια σχέση με το a mobiles του θέματος? Είχε δώσει ένας φίλος 650 για ένα s10+ από Νοέμβρη και έχει πάει η κοροϊδία σύννεφο. 

Ποσα ηταν τα θύματα τότε ; Γιατι στην συγκεκριμένη περίπτωση ειναι παρα πολλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό - άσχετο με το θέμα. Αν είχε γραφτεί κάτι πείτε μου μιαε και είναι πολλές οι σελίδες για να τις διαβάσω όλες. Υπήρχε και ένα άλλο μαγαζί που έκανε κάτι ανάλογο με το μαγαζί του θέματος,το mx store που και καλά μετακόμισε στη Γλυφάδα, δεν πήγε ποτέ και δεν παρέδωσε ποτέ παραγγελίες και λεφτά. Ξέρετε αν έγινε κάτι με αυτό? Μήπως έχει κάποια σχέση με το a mobiles του θέματος? Είχε δώσει ένας φίλος 650 για ένα s10+ από Νοέμβρη και έχει πάει η κοροϊδία σύννεφο. 

Ειχα κανει παραγγελια κινητο το σεπτεμβρη με παραλαβη κ πληρωμη στο καταστημα ΠΑΝΤΑ...ακομα ερχεται φυγανε νυχτα!!!

7 λεπτά πριν, PopiAlba είπε

Ποσα ηταν τα θύματα τότε ; Γιατι στην συγκεκριμένη περίπτωση ειναι παρα πολλά .

Και τοτε χαμος ειχε γινει στα σχολια στο google κ στη σελιδα τους στο fb...μετα οι σελιδες εξαφανιστηκαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κοσμος το χει τουμπανο και το σκρουτζ κρυφο καμαρι. δεκάδες μαγαζια κάνουν την κομπινα με το φπα (άκουσα οτι και ο παρλέπος ανοιγοκλείνει μαγαζιά χρόνια τωρα) και αλλάζουν αφμ κάθε τριμηνο δαγκωνοντας και μερικους πελάτες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, makoulias είπε

Ειχα κανει παραγγελια κινητο το σεπτεμβρη με παραλαβη κ πληρωμη στο καταστημα ΠΑΝΤΑ...ακομα ερχεται φυγανε νυχτα!!!

Και τοτε χαμος ειχε γινει στα σχολια στο google κ στη σελιδα τους στο fb...μετα οι σελιδες εξαφανιστηκαν!

Οπότε αυτοί τα φάγανε και την έκαναν? Να πω του φίλου να μην περιμένει τίποτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ο κοσμος το χει τουμπανο και το σκρουτζ κρυφο καμαρι. δεκάδες μαγαζια κάνουν την κομπινα με το φπα (άκουσα οτι και ο παρλέπος ανοιγοκλείνει μαγαζιά χρόνια τωρα) και αλλάζουν αφμ κάθε τριμηνο δαγκωνοντας και μερικους πελάτες.

και δεν τον εχει πιασει η σδοε τοσα χρονια? περιεργο μ φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ο κοσμος το χει τουμπανο και το σκρουτζ κρυφο καμαρι. δεκάδες μαγαζια κάνουν την κομπινα με το φπα (άκουσα οτι και ο παρλέπος ανοιγοκλείνει μαγαζιά χρόνια τωρα) και αλλάζουν αφμ κάθε τριμηνο δαγκωνοντας και μερικους πελάτες.

Ναι και τι προτεινεις να σταματήσει να υπάρχει το σκρουτζ για να σαι σε ησυχία? Όταν η κοινή λογική δεν υπάρχει πάντα θα υπάρχουν θυματα, το τσουβαλιασμα ολων αποτελεί μια πρακτική αστεία . Και το άκουσα σοβαρη κουβέντα δεν στηριζει , άκουσματα ακούμε πολλά, καμιά σοβαρά επεξηγηση εκτός από γενικοτητες έχεις να προσφέρεις στο θέμα.?

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2019 στις 9:04 ΜΜ, cupra20vt είπε

καθησα και διαβασα και τις 26 σελιδες, πραγματικα χρειαζεται κουραγιο, ψυχραιμια και μακαρι ολα τα παιδια που την πατησαν απο τον απατεωνα να βγαλουν ακρη, θελω να σταθω σε ενα σημειο που μου εκανε εντυπωση οσο αναφορα την τραπεζα που ανεφερε παρα πισω ενα παλικαρι, πως γινεται να φουλαρει ενας τραπεζικος λογαριασμος και πως ενας υπαλληλος της τραπεζας δινει σε καποιον τριτο προσωπικα στοιχεια για καποιον λογαριασμο... η κομπινα φενεται οτι ηταν παρα πολυ καλα στημενη και ο αλητης αυτος εξαφανισμενος, βασικα δεν ειναι ενας στο κολπο αλλα αρκετοι, γιατι τετοια κομπινα θελει και αλλους στο κολπο.. Λεει ενα παλικαρι λιγο ποιο πανω οτι δεν παραγγελνουμε ποτε αντικαταβολη? Θελω να ρωτησω γιατι απλα.. πιστευω οτι ειναι ο ασφαλεστερος τροπος κατα προσωπικη μου αποψη, ανοιγεις και μπροστα στον κουριερ το δεμα και αν δεν ειναι αυτο που θες το γυριζεις πισω με τα λεφτα να παραμενουν στην τσεπη σου. 

πρεπει να εχω παραγγειλει με αντικαταβολη πανω απο 300 φορες, ολες μα ολες τις φορες το δεμα  το ανοιγω μπροστα του. 

Προσωπικά προτιμώ να αγοράζω κάτι είτε από ελλάδα είτε από το εξωτερικό

από γνωστά και επώνυμα καταστήματα συμβουλεύομαι πάντα τις μηχανές αναζήτησης Skroutz , Bestprice και γενικά το Google

οι αγορές μου γίνονται πάντα μέσω 1. πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας (visa/mastercard) ή μέσω paypal αν η αγορά είναι μέσω του Amazon ή του E-Bay ή από κάποιο κατάστημα ξένης αντιπροσωπίας.

ποτέ δεν προτιμώ την 2. κατάθεση σε λογαριασμό (για αυτό δεν είμαι και μέλος στις αγγελίες εδώ)

Θα σταθώ σε ένα σημείο που σχολιάζεις

3. Αντικαταβολή

Σου διαφεύγει μια μικρή αλλά σημαντική λεπτομέρεια φίλε μου αν παραγγείλεις με αντικαταβολή κάτι και στο φέρει η εταιρεία ταχυμεταφορών θα πρέπει να υπογράψεις το σχετικό έντυπο που αποδεικνύει ότι είναι δικό σου το δέμα και μετά σε αφήνει ο υπάλληλος να το ανοίξεις αλλιώς δεν σε αφήνει να ανοίξεις δέμα που δεν σου ανήκει αλλά είναι στα χέρια της εταιρείας ταχυμεταφορών και το έχει χρεωθεί ο υπάλληλος άρα αν το ανοίξεις και έχει αυτό που έχεις παραγγείλει έχει καλώς αν το ανοίξεις και αντί για κινητό π.χ έχει κάτι άλλο απλά την πάτησες και θα πρέπει να κινηθείς ανάλογα.

αυτά τα λέω καθώς πρόσφατα που έφτιαξα το σύστημα της υπογραφής μου είχα παραγγείλει πράγματα και πλήρωσα με αντικαταβολή αλλά και πράγματα που τα είχα πληρώσει με πιστωτική/χρεωστική κάρτα σε όλες τις περιπτώσεις έπρεπε να υπογράψω το χαρτί και μπροστά στον υπάλληλο της ταχυμεταφορών να ανοίξω το δέμα να δω είναι όλα εντάξει σε ένα από αυτά τα δέματα είχαν στείλει από το κατάστημα ακριβότερο μοντέλο μητρικής από αυτό που είχα παραγγείλει και η απόδειξη έλεγε αυτό που είχα πληρώσει και είχα παραγγείλει μπροστά στον υπάλληλο μίλησα με το κατάστημα και τους το επέστρεψε ο ίδιος ο υπάλληλος της ταχυμεταφορών και μου έφερε την επόμενη μέρα το σωστό.

 

Ευτυχώς δεν έχω παραγγείλει από την συγκεκριμένη εταιρεία ποτέ δεν εμπιστεύομαι μικρά καταστήματα που σήμερα είναι αλλά αύριο μπορεί να μην είναι

Μετά το διάβασμα όλων των σελίδων του θέματος θα πω ότι χρειάζεται πολύ κουράγιο , ψυχραιμία

εύχομαι σε όλους που την πάτησαν με αυτόν τον "απατεώνα" από ότι δείχνουν τα πράγματα να βγάλουν άκρη και να δικαιωθούν

εν συντομία από τα λίγα που γνωρίζω (όσες φορές χρειάστηκε)

1. αμφισβήτηση συναλλαγής με την τράπεζα όπου χρησιμοποιήσατε χρεωστική/πιστωτική κάρτα για πληρωμή και εννοείται ότι μιλάτε με το αρμόδιο τμήμα της τράπεζας σας (μέσω τηλεφωνικής εξυπηρέτησης)

2. καταγγελία άμεσα στον συνήγορο του καταναλωτή και στην γενική γραμματεία του υπουργείου ανάπτυξης/εμπορίου (βοηθάει στην επίλυση)

3. καταγγελία στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος

4. μήνυση στο τοπικό αστυνομικό τμήμα (τα στοιχεία της επιχείρησης υπάρχουν δημοσιοποιημένα και αναρτημένα δημόσια)

από εκεί και πέρα μπορείτε να κινηθείτε μέσω δικαστηρίου

δεν ξέρω αν θα αποζημιωθείτε σε όλες τις περιπτώσεις γιατί αν είναι "απατεώνας" εννοείται ότι οι τραπεζικοί λογαριασμοί του θα έχουν αδείασει

δεν θα έχει κανένα περιουσιακό στοιχείο στο όνομα του (αφμ)

και πολύ πιθανόν να έχει φύγει ήδη στο εξωτερικό

αν και δεν είναι δύσκολο στην χώρα μας να κηρύξει πτώχευση και να αλλάξει επωνυμία και αφμ και να συνεχίσει το έργο του...παραδείγματα πάρα πολλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, severuswill είπε

Παιδια στο site αναρτηθηκε οτι ζητουν συγγνωμη για την καθυστερηση κ οτι οι παραγγελιες θα εκτελεστουν κανονικα

Και πιθανόν να πιασετε άδεια κουτια  είτε απλά εξαγοραζει χρόνο μέχρι να φυγει, είτε προσπαθεί να καταλαγιασει ο ντορος, σε έτσι περιπτώσεις δεν παραλαμβανετε τίποτε γιατί με την παραλαβη έχει αυτος στοιχείο ότι παραλαβατε κάτι , και αντε αποδειξτε ότι δεν είχε τπτ μέσα.... Συνιστω απαιτηση χρηματων πίσω και τπτ άλλο.

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, severuswill είπε

Παιδια στο site αναρτηθηκε οτι ζητουν συγγνωμη για την καθυστερηση κ οτι οι παραγγελιες θα εκτελεστουν κανονικα

αν εσύ το πιστεύεις κάτι τέτοιο εγώ δεν έχω να πω κάτι ο λόγος μου περισσεύει

θα συμφωνήσω με τον φίλο @forgoten μην παραλάβετε τίποτα

κινηθείτε όπως πρέπει να κάνετε για να πάρετε τα χρήματα σας πίσω (που είναι το πιο σημαντικό κατά την άποψη μου.)

πάντως θα συμφωνήσω σε ένα πράγμα το a mobiles δεν είναι το μόνο

θυμάμαι το mx store αλλά υπάρχει και ένα άλλο που είχε αναφερθεί εδώ (αλλά δεν θυμάμαι την επωνυμία του)

την θυμήθηκα κάνοντας αναζήτηση στο google XCITE

βρήκα και αυτά τα χρήσιμα δεν ξέρω αν μπορούν να σας βοηθήσουν

http://www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών/

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

https://portal.astynomia.gr/webcenter/portal/eCrime/new-complaint;jsessionid=tu0Vq-_oU8j1oLHeFBSC97zYzJ21UfMaJuza7klJoffBWMF2eAcI!497161970!-873613661?_afrLoop=118310014016368620#!%40%40%3F_afrLoop%3D118310014016368620%26centerWidth%3D66%25%26rightWidth%3D33%25%26showHeader%3Dtrue%26_adf.ctrl-state%3D3cwa80nse_4

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, forgotten είπε

Και πιθανόν να πιασετε άδεια κουτια  είτε απλά εξαγοραζει χρόνο μέχρι να φυγει, είτε προσπαθεί να καταλαγιασει ο ντορος, σε έτσι περιπτώσεις δεν παραλαμβανετε τίποτε γιατί με την παραλαβη έχει αυτος στοιχείο ότι παραλαβατε κάτι , και αντε αποδειξτε ότι δεν είχε τπτ μέσα.... Συνιστω απαιτηση χρηματων πίσω και τπτ άλλο.

Το εκανα αλλα λογω τραπεζικης μεταφορας που εκανα, δυσκολο να παρω τα χρηματα μου πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, severuswill είπε

Το εκανα αλλα λογω τραπεζικης μεταφορας που εκανα, δυσκολο να παρω τα χρηματα μου πισω

εσύ πρέπει να κινηθείς διαφορετικά (έχει γίνει σχετική περιγραφή σε προηγούμενες σελίδες τι πρέπει να κάνεις για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω)

επίσης να πω ότι οι συναλλαγές μέσω πιστωτικών/χρεωστικών καρτών (του σήμερα) που σε διαδικτυακές αγορές στέλνουν sms κάποιο κωδικό ασφαλείας στο κινητό τηλέφωνο του κατόχου

εννοείται πάντα σε "προστατευμένο περιβάλλον ασφαλείας τράπεζας"

να προσέχετε να υπάρχει το γνωστό λουκέτο της ασφαλής σύνδεσης

να είναι περιβάλλον τράπεζας

αρκετά γνωστά καταστήματα έχουν τέτοιου είδους δυνατότητες που μπορείτε να δείτε πως είναι για να τα ξεχωρίζετε

Εθνικής Τράπεζας

Τράπεζας Πειραιώς

Alpha Bank

Eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Οπότε αυτοί τα φάγανε και την έκαναν? Να πω του φίλου να μην περιμένει τίποτα? 

Τι να περιμενει τον αγιο βασιλη την πρωτοχρονια...αυτοι εξαφανιστηκαν ταχα για μετακομιση...στο εξωτερικο!!!                                                                                                                                                                                                     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...