Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/12/2019 στις 1:26 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Απο που να τα πάρει τα λεφτά;Πέταξαν!!!

λοιπον ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΔΩ!!!!!!!

ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΦΩΤΟ 

ΜΕΤΑ ΠΟ ΤΟΥΣ 5 Η 2 ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟ

ΑΛΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΛΕΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΤΡΕΜΕ ΚΑΙ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΠΟΥ Η ΚΟΠΕΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΛΕΠΟ

ΑΛΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ

ΑΛΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΙΒΑΝ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ

Η ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΛΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ?!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΓΕΛΛΙΑ 5611 ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΒΩ ΚΑΤΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30-50-100 ΜΕΡΕΣ

ΝΟΜΙΖΩ ΗΜΑΣΤΕ ΑΝΤΡΕΣ ΕΔΩ ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΝΤΡΟΠΗ

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ 

ΟΥΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΔΩ , ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ SITE ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΑΝΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ \

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΙΩΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΜΕ ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ 

 

 

21 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αν εσύ το πιστεύεις κάτι τέτοιο εγώ δεν έχω να πω κάτι ο λόγος μου περισσεύει

θα συμφωνήσω με τον φίλο @forgoten μην παραλάβετε τίποτα

κινηθείτε όπως πρέπει να κάνετε για να πάρετε τα χρήματα σας πίσω (που είναι το πιο σημαντικό κατά την άποψη μου.)

πάντως θα συμφωνήσω σε ένα πράγμα το a mobiles δεν είναι το μόνο

θυμάμαι το mx store αλλά υπάρχει και ένα άλλο που είχε αναφερθεί εδώ (αλλά δεν θυμάμαι την επωνυμία του)

an ontos einai etsi gia kauysterhsh giati den ebaze tin kopella tin idia na sikosei 1 fora to tlefono oxi 1000 kai na pi se 1 oxi stous 10000 oti iparxei kathisteris?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

δν εχει ν κανει παλια καινουργια εχει ν κανει εαν εχεις ενεργοποιησει το phone -sms secury πως @@@ λεγετε...

πλέον η αποστολή κωδικού μέσω γραπτού μηνύματος (sms) στο κινητό του κατόχου έχει γίνει υποχρεωτική από όλες τις ελληνικές τράπεζες

αλλιώς δεν κάνεις συναλλαγές

επίσης στις ανέπαφες συναλλαγές έχει μπει το όριο των 150 ευρώ όταν το φτάσεις σου ζητάει το PIN και μηδενίζει το όριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexnen2019 είπε

λοιπον ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΔΩ!!!!!!!

ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΦΩΤΟ 

ΜΕΤΑ ΠΟ ΤΟΥΣ 5 Η 2 ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟ

ΑΛΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΛΕΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΤΡΕΜΕ ΚΑΙ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΠΟΥ Η ΚΟΠΕΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΛΕΠΟ

ΑΛΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ

ΑΛΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΙΒΑΝ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ

Η ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΛΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ?!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΓΕΛΛΙΑ 5611 ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΒΩ ΚΑΤΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30-50-100 ΜΕΡΕΣ

ΝΟΜΙΖΩ ΗΜΑΣΤΕ ΑΝΤΡΕΣ ΕΔΩ ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΝΤΡΟΠΗ

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ 

ΟΥΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΔΩ , ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ SITE ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΑΝΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ \

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΙΩΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΜΕ ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ 

an ontos einai etsi gia kauysterhsh giati den ebaze tin kopella tin idia na sikosei 1 fora to tlefono oxi 1000 kai na pi se 1 oxi stous 10000 oti iparxei kathisteris?

φίλε μου αν θες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω (ανάλογα με τον τρόπο που πλήρωσες) υπάρχουν τα ανάλογα μέσα να κινηθείς έχουν ειπωθεί από άλλα μέλη της ιστοσελίδας που γνωρίζουν περισσότερα

εδώ έχετε φτάσει 51+ σελίδες θέμα αντί για 1-2-3-4 και δεν μπορεί να υπάρξει συνεννόηση αναμεταξύ σας για το τι πρέπει να κάνετε

σε αυτές τις 51+ σελίδες θέμα υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες που δυστυχώς χάνονται γιατί ο ένας λέει για κάποιον πακιστανό που πουλάει χωρίς ΦΠΑ , άλλος για χρεώση κάρτας για εισιτήρια κτλ...

είμαστε στα τέλη του 2019 αρχές του 2020 αν δεν ξέρουμε να ψωνίζουμε με ηλεκτρονικά μέσα (πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες) και διαδικτυακά τότε...

εδώ δεν έχει γράψει κανένα παλιό μέλος της ιστοσελίδας (δεν σας φαίνεται περίεργο καθώς το insomnia.gr είναι πολύ γνωστή τεχνολογική ιστοσελίδα στην ελλάδα)

εγώ ότι γνώσεις και πληροφορίες ήξερα τις είπα από εκεί και πέρα κάντε ότι καταλαβαίνετε.

τέλος της συζήτησης από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dsxls είπε

Στις παλιές κάρτες δεν ζητάει. Στη δική μου τουλάχιστον όχι. Βάζεις αριθμό, ccv και τέλος.. Ούτε μήνυμα ούτε τίποτα. Σε κάρτα Πειραιώς τουλάχιστον. Δεν ξέρω σε άλλες τραπεζες

Δεν ειναι θέμα καρτών το pin. Η εε εδώ και 1,5 μήνα απαιτεί ισχυρή ταυτοποίηση όταν κάνεις συναλλαγές με κάρτα. Αυτό σημαίνει μηνυμα στο κινητό. Οποίο κατάστημα δεν το διαθέτει, είναι παρανομο και τρώει πρόστιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tgox είπε

μια ενημερωση για οσους καναμε καταθεση? ευχαριστω

για αμφισβήτηση της συναλλαγής που έκανες μέσω τραπεζικής κατάθεσης

αν και έχει γραφτεί εδώ

καταρχήν η δική μου συμβουλή είναι να μιλήσεις με την τράπεζα σου στα τηλέφωνα της εξυπηρέτησης πελατών και να τους ρωτήσεις τι πρέπει να κάνεις (αυτοί θα ξέρουν σίγουρα να σε καθοδηγήσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

 θελεις να το πεις παλι ? .. ειπες ηρθανε 2 τυποι (δλδ στο καταστηματα καταλαβαμε) .. πληρωσανε με καρτα... και απο τα στοιχεια που δωσανε στην a mobilε (ποιοι ? οι 2 τυποι η καποιος πελατης ?) κλεισανε ειστηρηρια για ινδια.. (ποιοι? οι 2 τυποι η καποιος αλλος) εχει καποια κενα για αυτο χαθηκαμε 

Ρε παλικαρε εάν αυτός δεν έχει pos και οι άλλοι έδωσαν τα στοιχεία των καρτών χύμα, αυτοί φταινε. Αλλά για να χρησιμοποιήσεις κάρτα χρειάζεται ισχυρή ταυτοποίηση = μήνυμα στο κινητο. Επομένως όταν έγινε η συναλλαγή για την αγορά των εισιτηρίων θα ερχόταν πιν στο τηλέφωνο του κατόχου της κάρτας. Το καθόμαστε και συζητάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dsxls είπε

Στις παλιές κάρτες δεν ζητάει. Στη δική μου τουλάχιστον όχι. Βάζεις αριθμό, ccv και τέλος.. Ούτε μήνυμα ούτε τίποτα. Σε κάρτα Πειραιώς τουλάχιστον. Δεν ξέρω σε άλλες τραπεζες

σε όλες τις κάρτες πιστωτικές/χρεωστικές όλων των τραπεζών (αυτές που υποστηρίζουν ανέπαφες συναλλαγές) γιατί πιο παλιές δεν νομίζω να υπάρχουν σε ισχύ πλέον έχουν αλλάξει

είναι υποχρεωτική η αυστηρή πιστοποίηση

έτσι γίνετε αποστολή κωδικού μέσω γραπτού μηνύματος στο κινητό του κατόχου της πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας

αριθμό κάρτας - ημερομηνία λήξης - κωδικό ασφαλείας ή αλλιώς ccv βάζεις σε διαδικτυακές αγορές

αλλά και εκεί πλέον είτε η κάρτα σου είναι VISA είτε MASTERCARD τα συστήματα σου στέλνουν έξτρα κωδικό ασφαλείας στο κινητό τηλέφωνο

αλλιώς η συναλλαγή είναι σαν να μην έχει γίνει ποτέ.

αυτό είναι ευρωπαική οδηγία και προέρχεται από την Τράπεζα της Ελλάδος και από την Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dsxls είπε

Στις παλιές κάρτες δεν ζητάει. Στη δική μου τουλάχιστον όχι. Βάζεις αριθμό, ccv και τέλος.. Ούτε μήνυμα ούτε τίποτα. Σε κάρτα Πειραιώς τουλάχιστον. Δεν ξέρω σε άλλες τραπεζες

Ετσι ακριβως ειναι. Και στις δικες μου καρτες ουτε sms κτλ. Αλφα. 

Απίστευτες ανακριβειες λεγονται 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, james01gr είπε

Δεν ειναι θέμα καρτών το pin. Η εε εδώ και 1,5 μήνα απαιτεί ισχυρή ταυτοποίηση όταν κάνεις συναλλαγές με κάρτα. Αυτό σημαίνει μηνυμα στο κινητό. Οποίο κατάστημα δεν το διαθέτει, είναι παρανομο και τρώει πρόστιμο.

 Θέμα τράπεζας είναι και όχι καταστήματος.`

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

σε όλες τις κάρτες πιστωτικές/χρεωστικές όλων των τραπεζών (αυτές που υποστηρίζουν ανέπαφες συναλλαγές) γιατί πιο παλιές δεν νομίζω να υπάρχουν σε ισχύ πλέον έχουν αλλάξει

είναι υποχρεωτική η αυστηρή πιστοποίηση

έτσι γίνετε αποστολή κωδικού μέσω γραπτού μηνύματος στο κινητό του κατόχου της πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας

αριθμό κάρτας - ημερομηνία λήξης - κωδικό ασφαλείας ή αλλιώς ccv βάζεις σε διαδικτυακές αγορές

αλλά και εκεί πλέον είτε η κάρτα σου είναι VISA είτε MASTERCARD τα συστήματα σου στέλνουν έξτρα κωδικό ασφαλείας στο κινητό τηλέφωνο

αλλιώς η συναλλαγή είναι σαν να μην έχει γίνει ποτέ.

αυτό είναι ευρωπαική οδηγία και προέρχεται από την Τράπεζα της Ελλάδος και από την Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα.

Ανεπαφη δικια μου, παλια καρτα αλλα ανεπαφη, καμια αυστηρή πιστοποίηση. 

Αλλο η θεωρεία και αλλο η πραγματικότητα. Ποιες οδηγίες, εδω δεν υπαρχει συμμόρφωση σε βασικα. 

Επεξ/σία από BladeRunner
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

 Θέμα τράπεζας είναι και όχι καταστήματος.`

Όχι δεν είναι θέμα τραπεζας. Η εε έδωσε οδηγίες για ισχυρή ταυτοποίηση στις τραπεζες. Οι τράπεζες το έστειλαν στα καταστήματα. Εάν το κατάστημα δεν έχει epos με ισχυρή ταυτοποίηση, η τράπεζα οφείλει να το κλεισπροφανωε εδώ η εθνική δεν το πρόσεξε και για αυτό έκλεισε το epos που είχε παραχωρήσει στο καταστημα όπως είπε ένας φίλος νωρίτερα. Στο περιβάλλον της τράπεζας δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, το κατάστημα δεν βλέπει όλα τα στοιχεία της κάρτας. Αυτά τα βλέπει μόνο η τράπεζα. Και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τίποτα γιατί τα στοιχεία δεν είναι επαρκή.

Έχω ηλεκτρονικό κατάστημα φίλε. Ξέρω τι μου ζήτησαν και πως δεν θα δούλευα με κάρτα (=παράνομος) εάν δεν είχα epos με ισχυρή ταυτοποίηση όπως μου είχε ζητήσει η τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BladeRunner είπε

Ανεπαφη δικια μου, παλια καρτα αλλα ανεπαφη, καμια αυστηρή πιστοποίηση. 

Αλλο η θεωρεία και αλλο η πραγματικότητα. Ποιες οδηγίες, εδω δεν υπαρχει συμμόρφωση σε βασικα. 

σε ισχύ...μου φαίνεται περίεργο φίλε μου (καθώς έχω κάρτες από όλες τις τράπεζες (Εθνική Τράπεζα - Mastercard , Τράπεζα Πειραιώς - Visa , Alpha Bank - Visa/Mastercard) και σε όλες μου έχει γίνει πρόσφατα ταυτοποίηση και με αυτήν ενεργοποιήθηκε η έξτρα ταυτοποίηση μέσω γραπτού μηνύματος.

καθώς η έξτρα ταυτοποίηση μέσω γραπτού μηνύματος (sms) είναι εξ ορισμού προκαθορισμένη από όλες τις ελληνικές τράπεζες μιας και είναι οδηγία που πρέπει να εφαρμοστεί.

για αυτό το λόγο (2019) ζητάνε την ταυτοποίηση των κατόχων που έχουν λογαριασμούς (με χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BladeRunner είπε

Ανεπαφη δικια μου, παλια καρτα αλλα ανεπαφη, καμια αυστηρή πιστοποίηση. 

Αλλο η θεωρεία και αλλο η πραγματικότητα. Ποιες οδηγίες, εδω δεν υπαρχει συμμόρφωση σε βασικα. 

κι εμένα ακριβώς. Ανέπαφη. Δεν μου ζήταγε ποτέ πιστοποίηση. Τα γνωρίζω όλα αυτά για την ευρωπαική οδηγία αλλά μέχρι τώρα η καρτα μου δούλευε έτσι και δεν το είχα ψάξει. Κανονικά βέβαια δεν θα έπρεπε να μου επιτρέπει συναλλαγές αλλα τί να πω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

σε ισχύ...μου φαίνεται περίεργο φίλε μου (καθώς έχω κάρτες από όλες τις τράπεζες (Εθνική Τράπεζα - Mastercard , Τράπεζα Πειραιώς - Visa , Alpha Bank - Visa/Mastercard) και σε όλες μου έχει γίνει πρόσφατα ταυτοποίηση και με αυτήν ενεργοποιήθηκε η έξτρα ταυτοποίηση μέσω γραπτού μηνύματος.

καθώς η έξτρα ταυτοποίηση μέσω γραπτού μηνύματος (sms) είναι εξ ορισμού προκαθορισμένη από όλες τις ελληνικές τράπεζες μιας και είναι οδηγία που πρέπει να εφαρμοστεί.

για αυτό το λόγο (2019) ζητάνε την ταυτοποίηση των κατόχων που έχουν λογαριασμούς (με χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες)

Φιλε μου ενω μπηκαν καποια extra βηματα, σε ιντερνετικες συναλλαγες για πιστοποίηση, ισχύει αυτό, με sms pin και ενω ειχα εδω και χρονια ενεργοποιησει υπηρεσια με καθε συναλλαγή μου να ερχεται sms και mail, στις καρτες μου αν καποιος παρει αριθμο και cvv μπορει ανετα να κανει συναλλαγή. αυτο εννοω. οχι ιντερνετικα. αν καποιος έχει αυτα τα στοιχεία, μπορει να αγορασει ενα εισιτήριο πχ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...