Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Κάνω quote αυτό το μύνημα αλλά θέλω να γράψω για την πιστοποίηση με SMS. 

Με την alphabank visa πάντα μου έρχεται μύνημα. 

Με Πειραιώς δεν μου έρχεται τίποτα και έχω και visa και mastercard πιστωτική μαζί τους. Και οι δύο κάρτες εννοείται ανέπαφες και σχεδόν καινούργιες. 

Κοιτάω και τα SMS μου τώρα και έχω μόνο alphabank SMS σχετικά με pin. 

Κάποια στιγμή η Πειραιώς αν κάνω συναλλαγή μου ανοίγει την εφαρμογή του κινητού και μου λέει να βάλω δαχτυλικο αποτύπωμα για να γίνει η συναλλαγή παρόλα αυτά το κάνει πολύ σπάνια. 1-2 φορές σε 30 ιντερντικες συναλλαγές 

Επειδή έχουν γραφτεί πολλές ανακρίβειες να διευκρινισουμε μερικά πράγματα.

Το Strong Authentication στις συναλλαγές μέχω μηνυμάτων , biometrics κλπ ειναι άρθρο της οδηγίας PSD2 το οποίο θα έπρεπε να έχει ενεργοποιηθεί από όλες τις τράπεζες έως τις 24/9/2019 (Το συνολο της οδηγίας ισχύει από Μάιο του 2018 με εξαίρεση κάποια άρθρα της).

Η οδήγία και το άρθρο που αφορά τις συναλλαγές με κάρτα και το strong authentication πήρε περίοδο ΄χαριτος για την ολική εφαρμογή της έως το Δεκ του 2020. Μέχρι τότε κανένα πρόστιμο δεν πέφτει καμια απενεργοποίηση epos ή pos κλπ.

Όσον αφορά τις ανέπαφες το όριο ανέπαφης χωρίς χρήση pin η biometrics είναι μόλις 25 ευρώ. Από 25 ευρώ και πάνω μπορεί κάποιος να κάνει ανέπαφη θα του ζητηθεί pin όμως , h biometric ξεκλείδωμα πχ στα κινητά. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

εγω ακομα το βλέπω παντως... 

χωρις να με καψετε και να με σκοτωσετε εαν τελικα απλα αργησανε γιατι το ελουσε ο προμηθευτης τοτε εινια καλο vfm οι τιμες.. 

Ελπίζεις ακόμα εσυ ε ; Χρόνο κερδίζουν να φύγουν για καμία Βολιβία . Από ότι είδα εχθές οι παραγγελίες ήταν πάνω από 8000 από 500 μέσο όρο η μια μιλάμε για 4 εκατομμύρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gothakos είπε

Ελπίζεις ακόμα εσυ ε ; Χρόνο κερδίζουν να φύγουν για καμία Βολιβία . Από ότι είδα εχθές οι παραγγελίες ήταν πάνω από 8000 από 500 μέσο όρο η μια μιλάμε για 4 εκατομμύρια 

ε ναι ελπιζω.. για να βλεπω να επιστρεφουν χρηματα κλπ σημαινει οτι απλα δν μπορουσανε να διαχειριστουν τον ογκο.. τεσπα θα δουμε περιμενουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

εγω ακομα το βλέπω παντως... 

χωρις να με καψετε και να με σκοτωσετε εαν τελικα απλα αργησανε γιατι το ελουσε ο προμηθευτης τοτε εινια καλο vfm οι τιμες.. 

Πουλάω ελπίδα παραλαβής τηλεφώνου Huawei mate 20 pro 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πληρώσει με πιστωτική κάρτα στις 23/11/2019. Χτες πρωί έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής, το μεσημέρι με κάλεσαν για να παραδώσουν, αρνήθηκα και ακύρωσα την παραγγελία. Μου ζήτησαν IBAN για επιστροφή χρημάτων. Μόλις είδα κατάθεση μετρητών στο λογαριασμό μου από Piraeus Easypay kiosk χωρίς να φαίνεται ποιος κατέθεσε τα χρηματα και για ποιο λόγο.

Επεξ/σία από VKG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VKG είπε

Είχα πληρώσει με πιστωτική κάρτα στις 23/11/2019. Χτες πρωι έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής, το μεσημέρι με κάλεσαν για να παραδώσουν, αρνήθηκα και ακύρωσα την παραγγελία. Μου ζήτησαν IBAN για επιστροφή χρηματων. Μόλις είδα κατάθεση μετρητών στο λογαριασμό μου από Piraeus Easypay kiosk χωρίς να φαίνεται ποιος κατέθεσε τα χρηματα και για πιο λόγο.

Τι είχες παραγγείλει αν επιτρέπεται φίλε μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VKG είπε

Είχα πληρώσει με πιστωτική κάρτα στις 23/11/2019. Χτες πρωι έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής, το μεσημέρι με κάλεσαν για να παραδώσουν, αρνήθηκα και ακύρωσα την παραγγελία. Μου ζήτησαν IBAN για επιστροφή χρηματων. Μόλις είδα κατάθεση μετρητών στο λογαριασμό μου από Piraeus Easypay kiosk χωρίς να φαίνεται ποιος κατέθεσε τα χρηματα και για πιο λόγο.

Εγώ δεν αρνήθηκα τη παράδοση θα το διακινδυνεύσω να δω τι θα γίνει. Χρονικά και σε μένα πάντως έτσι έγινε. Το πρωί μίλησα με τράπεζα και το μεσημέρι με κάλεσαν για παράδοση. Αν επιτρέπεται τι ποσό είναι αυτό που σου επέστρεψαν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jzago είπε

Εγώ δεν αρνήθηκα τη παράδοση θα το διακινδυνεύσω να δω τι θα γίνει. Χρονικά και σε μένα πάντως έτσι έγινε. Το πρωί μίλησα με τράπεζα και το μεσημέρι με κάλεσαν για παράδοση. Αν επιτρέπεται τι ποσό είναι αυτό που σου επέστρεψαν ;

Τι έχεις παραγγείλει;

Ρωτώ για να δω τι έχουν παραλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ασχετο παντως, παιζει οντως να εγινε χαμος αυτες τις μερες με προμηθευτες .. παραγγειλα απο το eshop εναν ssd 26/11.. και χτες παρελαβαν ..οποτε αυριο-μεθαυριο θα το φερουν... δλδ οι μερες αυτες ηταν λιγο περιεργες..ασχετο αλλα το λεω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pasxaliskar είπε

κατι ασχετο παντως, παιζει οντως να εγινε χαμος αυτες τις μερες με προμηθευτες .. παραγγειλα απο το eshop εναν ssd 26/11.. και χτες παρελαβαν ..οποτε αυριο-μεθαυριο θα το φερουν... δλδ οι μερες αυτες ηταν λιγο περιεργες..ασχετο αλλα το λεω 

Εάν είχαν βγάλει μία ανακοίνωση στο site τους, σίγουρα δεν θα είχε δημιουργηθεί αυτή η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...