Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, karaLRS είπε

Είσαι πολύ αγνός νομίζω. Οι πυραμίδες και το κάθε είδους scam είναι για κάποιο καιρό τυπικά και σωστά στις διαδικασίες τους. Πουλάνε προϊόντα, μαζεύουν αξιολογήσεις, μπαίνουν λίγο μέσα από τις καλές τιμές και όταν φτιάξουν έναν όνομα... Μπουμ. 

Σου λένε 10-15 μέρες, μαζεύουν 1000 παραγγελίες τις ημέρες τις φρενιτιδας (μέρες πληρωμών δημοσίων υπαλλήλων και bf) και τα λέγαμε... 

Όπως είπα δεν πρόκειται να πάρω λεφτά από την skroutz. Ελπίζω να πάρω από την πιστωτική. Αλλά καιρός είναι να ασχοληθεί ο συνήγορος του καταναλωτή με εταιρίες που παίρνουν λεφτά από απατεώνες για να τους στέλνουν πελάτες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kostpap είπε

Μπερδεύεσαι. 
Ο Νιγηριανός Πρίγκηπας ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ την google για να πιάσει πελάτες. 

Αν δηλαδή ο Νιγηριανός Πρίγκηπας βάλει διαφήμιση στο Adsense, θα ζητήσεις απο τη Google τα ρέστα επειδή δεν εξακρίβωσε την οικονομική κατάσταση του Μουτομπο; Το Skroutz ΔΕΝ είναι ελεγκτικός μηχανισμός. Ένα Crawler είναι που χρεώνει κλικ. Δεν έχει δουλειά να αποφασίζει ποιος είναι τιμιος και ποιος όχι. Θα σας άρεσε το Skroutz να αποφασίζει κατα βούληση αν αξίζεις να είσαι στη μηχανή αναζήτησης του η όχι; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostpap είπε

Όπως είπα δεν πρόκειται να πάρω λεφτά από την skroutz. Ελπίζω να πάρω από την πιστωτική. Αλλά καιρός είναι να ασχοληθεί ο συνήγορος του καταναλωτή με εταιρίες που παίρνουν λεφτά από απατεώνες για να τους στέλνουν πελάτες.

Που να ήξερε το skroutz ότι είναι απατεώνες;; αφού σου λέω εμφανίζονται στην αρχή εξαιρετικά σωστοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fuel7 είπε

Εχει  γινει  κανονι ή  το  λεμε  εμεις  οτι  εχει  γινει κανονι;

Νομίζω δεδομένο είναι 

Μαγαζί κλειστό τηλέφωνα κλειστά όλοι εξαφανισμένοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου χωρίς να θέλω να προσβάλλω κακώς αγόρασες από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αν παρατηρούσες στα σχολεια του καταστήματος λέγανε τα χειρότερα.

 

 

Επεξ/σία από CAVEMANSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papp0us είπε

Αν δηλαδή ο Νιγηριανός Πρίγκηπας βάλει διαφήμιση στο Adsense, θα ζητήσεις απο τη Google τα ρέστα επειδή δεν εξακρίβωσε την οικονομική κατάσταση του Μουτομπο; Το Skroutz ΔΕΝ είναι ελεγκτικός μηχανισμός. Ένα Crawler είναι που χρεώνει κλικ. Δεν έχει δουλειά να αποφασίζει ποιος είναι τιμιος και ποιος όχι. Θα σας άρεσε το Skroutz να αποφασίζει κατα βούληση αν αξίζεις να είσαι στη μηχανή αναζήτησης του η όχι; 

Όπως είπα θα περιμένω τις 60 μέρες που μου έδωσε η τράπεζα.

Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα η καταγγελία προς τον συνήγορο του καταναλωτή θα γίνει.

Εάν πάρω τα χρήματα μου πίσω η καταγγελία θα αφορά ΜΟΝΟ την skroutz ώστε να διερευνηθεί ο μηχανισμός ελέγχου των κριτικών που δημοσιεύει, κριτικές που επηρεάζουν την γνώμη των πελατών ως προς την αξιοπιστία των καταστημάτων.

Εάν χάσω τα χρήματά μου, θα προσθέσω στην καταγγελία και την εθνική τράπεζα.

Μετά φαντάζομαι πως η skroutz και η εθνική θα πουν στον συνήγορο του καταναλωτή τα περί Νιγηριανού Πρίγκιπα. 
 

3 λεπτά πριν, CAVEMANSP είπε

Φίλε μου για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου χωρίς να θέλω να προσβάλλω κακώς αγόρασες από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αν παρατηρούσες στα σχολεια του καταστήματος λέγανε τα χειρότερα.

Ναι, αλλά ΜΟΝΟ για έκδοση τιμολογίου. 
Για πώληση δίχως τιμολόγιο είχε θετικές ψήφους. 

5 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Που να ήξερε το skroutz ότι είναι απατεώνες;; αφού σου λέω εμφανίζονται στην αρχή εξαιρετικά σωστοί 

Θα πρέπει να αποδείξει πως οι κριτικές που δημοσιεύτηκαν στο site της είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ και όχι εικονικές. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostpap είπε

 

Θα πρέπει να αποδείξει πως οι κριτικές που δημοσιεύτηκαν στο site της είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ και όχι εικονικές. 

Μα έχει αναρτήσει και 7 αρνητικές αξιολογήσεις. Αν ήταν στημένο θα τις άφηναν; 

Είναι σίγουρο ότι είναι πραγματικές . Οι τύποι πούλησαν 30 iPhone σε καλή τιμή, μπήκαν μέσα 100€ και μάζεψαν αξιολογήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Εκει πρέπει να είναι στημένο όλο του κόλπο δεν μπορούσα να κόψουν τιμολόγιο γιατί το θέμα της απάτης γινόταν μόνο με κατάθεση ή με πληρωμή πιστωτικής κάρτας

Εγώ μένω στην Ελευσίνα να φανταστείς ότι έψαχνα ένα Honor 20 και το συγκεκριμένο κατάστημα το είχε 70 ευρώ φθηνότερα από ότι τα υπόλοιπα στο Skroutz και δεν μπήκα καν στη διαδικασία να πάω στο καταστημα

Επεξ/σία από CAVEMANSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostpap είπε

Όπως είπα θα περιμένω τις 60 μέρες που μου έδωσε η τράπεζα.

Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα η καταγγελία προς τον συνήγορο του καταναλωτή θα γίνει.

Εάν πάρω τα χρήματα μου πίσω η καταγγελία θα αφορά ΜΟΝΟ την skroutz ώστε να διερευνηθεί ο μηχανισμός ελέγχου των κριτικών που δημοσιεύει, κριτικές που επηρεάζουν την γνώμη των πελατών ως προς την αξιοπιστία των καταστημάτων.

Εάν χάσω τα χρήματά μου, θα προσθέσω στην καταγγελία και την εθνική τράπεζα.

Μετά φαντάζομαι πως η skroutz και η εθνική θα πουν στον συνήγορο του καταναλωτή τα περί Νιγηριανού Πρίγκιπα. 
 

Ναι, αλλά ΜΟΝΟ για έκδοση τιμολογίου. 
Για πώληση δίχως τιμολόγιο είχε θετικές ψήφους. 

Βρε συ, δε σου λέω εγώ να μην το κάνεις, κάνε οσες μηνύσεις θες, το θέμα ειναι οτι αναφέρετε ξεκάθαρα στους όρους χρήσης, και είναι καταφανέστατο και στον τρόπο λειτουργίας του Skroutz οτι ΔΕΝ έχει ευθύνη, ούτε για τις συναλλαγές σου με τα συνεργαζόμενα καταστήματα, ούτε οτι γίνεται η παραμικρή διασταύρωση στις αξιολογήσεις.  Δε θα χρειαστεί να πει τίποτα το Skroutz πουθενά, γιατι δεν προκύπτει η παραμικρή ευθύνη του. 

Αν το είχες πάρε μέσω του "έξυπνου καλαθιού" του που έχει τώρα τελευταία, θα το συζητάγαμε. Εσυ βρήκες απλά ένα Link , το οποίο κανένα έλεγχο δεν έχει κάνει το Skroutz, για ένα κατάστημα με το οποίο καμία επίσημη σχέση δεν έχει το Skroutz, και το εμπιστεύτηκες λόγο αξιολογήσεων που σε καμία περίπτωση δεν έλέγχει και ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ότι ελέγχει το σκρουτζ, από τις οποίες πάρα πολλές ήταν και αρνητικές και ήταν αναρτημένες κανονικά. Τι θα ακριβώς θα ζητήσεις από το Συν.Κα; 

Παμε αλλιώς, αν σου κάτσει τάπα επίσημος πωλητής του Car.gr θα ζητήσεις τα ρέστα απο το car.gr; Η συνεργασία του Skroutz με τα καταστήματα αρχίζει και τελειώνει ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ τους.

Καλή τύχη πάντως. Ευτυχώς τα έχεις πληρώσει με κάρτα, θα τα πάρεις πίσω τα λεφτά σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά στενάχωρο να γίνονται τέτοια και να χάνει ο κόσμος τα χρήματα του , αλλά ρε παιδιά θα δώσετε κάποια χρήματα και δεν κοιτάτε 1- 2 πράγματα όπως πχ το ότι έχει το σήμα της paypal αλλά στους τρόπους πληρωμής δεν αναφέρετε αλλά ούτε και υπάρχει σαν τρόπος; Λίγο προσοχή παιδιά και εύχομαι να πάρετε τα χρήματα σας όλοι πίσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karaLRS είπε

Μα έχει αναρτήσει και 7 αρνητικές αξιολογήσεις. Αν ήταν στημένο θα τις άφηναν; 

Είναι σίγουρο ότι είναι πραγματικές . Οι τύποι πούλησαν 30 iPhone σε καλή τιμή, μπήκαν μέσα 100€ και μάζεψαν αξιολογήσεις. 

Δεν είπα πως είναι στημένο από την skroutz.
Εκείνο που λέω είναι πως ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να μην γίνεται έλεγχος στις θετικές ή αρνητικές ψήφους ώστε να εξασφαλιστεί πως αυτός που έχει βάλει θετική ψήφο έχει όντως αγοράσει το προϊόν, είναι όντως πελάτης. 

Αλλά αυτό είναι κάτι που θα το ερευνήσει ο συνήγορος του καταναλωτή και όχι εγώ. 

Αναγκαστικά θα περιμένω για να δω εάν η καταγγελία θα στραφεί ΜΟΝΟ στην skroutz (εάν πάρω τα χρήματα μου) ή ΚΑΙ στην Εθνική Τράπεζα (εάν περάσουν οι 60 μέρες και δεν πάρω τα χρήματά μου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, fivosdi είπε

Πόσοι είμαστε συνολικά ρε παιδιά. Ας βρεθούμε όλοι και ας κάνουμε ΟΜΑΔΙΚΗ καταγγελία να τελειώνουμε. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Τα λεφτά σίγουρα τα έχουμε χάσει αλλά υπάρχουν πολύ ελάχιστες πιθανότητες να επιστραφούν αν το κυνηγήσουμε.

Σαν άτομο υπάρχει; Στην αστυνομία μου είπαν πως οι απάτες συνήθως γίνονται με πρόπωπα διαχειριστές άνω των 70 ετών που δεν έχουν να χάσουν τίποτα... Δεν ξέρω τι πληροφορίες έχετε οι τριγύρω, πάει για κανόνι σίγουρα;

Υπάρχει ναι.. ειναι λίγο creepy. 

Εμενα το Σκρουτζ μου είπε πως το κατάστημα αφαιρέθηκε επειδή γενικώς υπήρχαν πολλά προβλήματα και αστοχίες απο το συγκεκριμένο κατάστημα:  Το site κατέβηκε απο το skroutz στις 23/11 μια μερα αφού εκανα την παραγγελία μου.. πράγμα που σήμαινει ότι τα πρόβληματα είχαν ξεκινήσει πολύ πιο πριν και άρα το Σκρουτζ δεν θα πρεπε να αφήσει κανέναν να κανει παραγγελία η έστω να ενημέρωσει ότι κατι δεν πάει καλα, κατα την γνώμη μου . Δεν το εκανε γιατι πολύ απλα δεν τους ενδιαφέρει. Την μια μερα σε αφήνει να παραγγείλεις απο το εν λόγω κατάστημα και την άλλη το κατεβάζει έτσι απλα γιατι πολύ απλα δεν τους νοιάζει αν την πάθεις. Δεν θα βρούμε το δίκιο μας. Τα κινητά ηταν πολύ πιο φθηνά... ας προσέχαμε. 

Επεξ/σία από PopiAlba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manwlis77 είπε

Το σκρουτΖ είναι η ομπρέλα όλων αυτών των απατεώνων. Η πολιτεία κάνει πως δε βλέπει . Άλλαξε νόμους για αποφορολογηση αγαθών αντί να ελέγξει όλους του απατεώνες αυτούς 

Δεν φταιει κανενα σκρουτζ. Το σκρουτζ στην ουσια ειναι ενα εργαλειο/μηχανη αναζητησης,ισως οτι καλυτερο εχουμε στην χωρα μας.

Το εαν ο αλλος δεν εχει μαθει να κανει μια ερευνα αγορας στα τυφλα,δεν του φταιει το σκρουτζ μετα,οπως δεν του φταιει το σκρουτζ οταν πανε τα ζωαδια και αφηνουν θετικες αξιολογησεις απλα επειδη εκαναν παραγγελια και πηραν ενα πραγμα.

Φανταστειτε πχ καθε φορα που πηγαινατε στο Βασιλοπουλο και τον Σκλαβενιτη και ψωνιζατε,να αφηνατε θετικη αξιολογηση επειδη....ψωνισατε.

Τελος βλεπουμε πως μια χαρα απατες γινονται ακομα και στις αγγελιες στο Insomnia,facebook ή και σε αλλα μεγαλα site,οταν πανε πολλοι χωρις να το ψαξουν και κανουν καταθεση στα τυφλα.

Οσοι καλως ή κακως την πατησαν,ας ριξουν το φταιξιμο

α)στο καταστημα που εκανε οτι εκανε(και εννοειται να το πανε το θεμα δικαστικως)

β)στον εαυτο τους που πηγαν στα τυφλα και εριξαν την παραγγελια χωρις να το ψαξουν,και ας αφησουμε ολα τα αλλα περι Skroutz.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από το να γράφει ο καθένας τον πόνο του ας κινηθούμε συλλογικά να τελειώνουμε.

Υπαρχει κανείς που να μπορεί να μάθει πληροφορίες για το συγκεκριμένο κατάστημα στην Ελευσινα? Επίσης μπορούμε όλοι να συγκεντρώσουμε μια λίστα με τα ονόματα μας κι τ στοιχεία μας ώστε να τ δώσουμε σε δικηγόρο η’ να κατευθυνθούμε στοχευμένα όλοι μαζί’?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...