Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

150ε ανά ημέρα αμοιβή σε ταξί που έγιναν κούριερ!!!υπάρχει κάποιος να επιβεβαιώσει αυτό το ποσο?

Τα public χρησιμοποιούν πάνω από 500 αυτοκ.ταξί ...χρήση ταξί και από γενικήταχυδρομική,mymarket,wind και μέσω uber..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ελαβα το δεμα απο τη speedex που ανεφερα παραπανω, και το εφερε ενα vanακι απο καποια αλλη εταιρεια, pc parts service νομιζω κατι τετοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SocialNetUsr είπε

UPDATE!!

Για την ιστορία... η παραγγελία μου κολλημένη απο τις 19/03 στο υποκατάστημα Αμαρουσίου παραδόθηκε 01/04.

Στο ενδιάμεσο,  πολλές ώρες αναμονής στο τηλέφωνο, ψέματα απο υπαλλήλους, υποβολή παραπόνων στην μητρική εταιρεία και παραλαβή δέματος στην κατάσταση που βλέπετε.

Τελικά είχα κάνει και καταγγελία στην ΕΕΕΤ.  Απ' ότι φαίνεται η ΕΕΕΤ προχώρησε το θέμα μου και σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο την ACS για συγνώμες και τέτοια και αν θέλω να μου παρέχουν κάποια υπηρεσία τους δωρεάν. Βασικά αρνήθηκα ευγενικά γιατί αυτό μου με νοιάζει είναι μπας και συμμορφωθούν κάποιοι που χρεώνουν υπηρεσίες  courier ενώ δεν έχουν την δυνατότητα να την παρέχουν.

Τώρα περιμένω την επίσημη απάντηση της ACS προς την ΕΕΕΤ. 

Κάντε καταγγελία και εσείς, είναι για το καλό του καταναλωτή. 

Καταγγελία για την κατάσταση του δέματος η την αργοπορία; Η και τα δύο; Αν μπορείς να μας εξηγήσεις να το κάνουμε κι εμείς μπας και αλλάξει όλο αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ 14-04-2020 11:17 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2 14-04-2020 16:35 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-04-2020 16:17 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ 25-04-2020 19:51 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-04-2020 16:39 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-04-2020 17:28 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 04-05-2020 16:37 Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ

Ελτά (αντι)κούριερ! Απαράδεκτοι!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μετα απο πολυ αναμονη στα  τηλεφωνα με την ACS πηρα την εξωφρενική τους απαντηση..

"Σε εμας φανηκε στο GPS οτι ο οδηγος περασε....Μια φορα περναμε και δεν ξαναπερναμε" Η' ερχεστε εσεις να το παρετε ή το στελνουμε πισω...

ΜΙλησα με τον αποστολεα του δεματος και εξοργιστηκε και αυτος με την σταση τους.

Εγινε καταγγελια στην ΕΕΤΤ βεβαια ...

Κυριως για την αντιμετωπιση που ειχα στο τηλεφωνο..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Σημερα μετα απο πολυ αναμονη στα  τηλεφωνα με την ACS πηρα την εξωφρενική τους απαντηση..

"Σε εμας φανηκε στο GPS οτι ο οδηγος περασε....Μια φορα περναμε και δεν ξαναπερναμε" Η' ερχεστε εσεις να το παρετε ή το στελνουμε πισω...

ΜΙλησα με τον αποστολεα του δεματος και εξοργιστηκε και αυτος με την σταση τους.

Εγινε καταγγελια στην ΕΕΤΤ βεβαια ...

Κυριως για την αντιμετωπιση που ειχα στο τηλεφωνο..

να σου στειλουν το στιγμα απο το gps στον χαρτη που εχουν μεσα στο συστημα τους και την ωρα που περασε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, POS είπε

να σου στειλουν το στιγμα απο το gps στον χαρτη που εχουν μεσα στο συστημα τους και την ωρα που περασε 

Σιγα μην μπουν σε αυτην την διακασια....  

Εξαλου υπαρχει εφαρμογη fake GPS και μπορει ο οδηγος να καθεται να πινει καφε και να το gps του να δειχνει οτι κοβει βολτες...

ΥΓ. Με ενημερωσε ο πωλητης - αποστολεας οτι επειδη η "προσπαθεια παραδοσης" εγινε Σαββατο απογευμα πρεπει να επαναληφθει σε εργασιμη μερα και ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14/4 από Θεσσαλονίκη, παραλαμβάνει σήμερα 8/5 φίλος δέμα με ΕΛΤΑ κούριερ. Το εντυπωσιακό είναι ότι 7/5 η κατάσταση του δέματος πήγε διανομή κομβικου Αθήνας και την επόμενη παραδόθηκε. Εμένα είναι σε αυτή τη φάση από το προηγούμενο Σάββατο και τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ACS Στελνει μηνυμα το πρωι οτι ερχεται σημερα.. Στο Site Η αποστολή βρίσκεται στο κατάστημα προορισμού σε αναμονή προγραμματισμού παράδοσης 
και "Αποστολή SMS/ ACS κεντρικά"

Tηλεφωνο δεν απαντανε. 

Ξερει κανεις τι σημαίνει αυτο? Βρισκεται στο καταστημα να παω να το παρω?
Γιατι στελνουν μηνυμα οτι ειναι στον Courier και θα ερθει σημερα δεν μπορω να καταλαβω.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, flo1 είπε

ACS Στελνει μηνυμα το πρωι οτι ερχεται σημερα.. Στο Site Η αποστολή βρίσκεται στο κατάστημα προορισμού σε αναμονή προγραμματισμού παράδοσης 
και "Αποστολή SMS/ ACS κεντρικά"

Tηλεφωνο δεν απαντανε. 

Ξερει κανεις τι σημαίνει αυτο? Βρισκεται στο καταστημα να παω να το παρω?
Γιατι στελνουν μηνυμα οτι ειναι στον Courier και θα ερθει σημερα δεν μπορω να καταλαβω.. 

Κανε υπομονή. Νομίζω αύριο είναι πάλι ανοιχτά να περάσεις μια βόλτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ανοίξει ξεχωριστό θέμα, έκλεισε, με παρέπεμψαν εδώ, χωρίς να μεταφερθεί εδώ. Οπότε αντιγραφή - επικόλληση:

Την Speedex ούτως ή άλλως την θεωρώ κακή. Καλύτερη έχω την Γενική Ταχυδρομική, αμέσως μετά την ACS, μακράν πίσω την Speedex και τελευταία και καταϊδρωμένη την Χελώνα Courier των ΕΛ.ΤΑ. Τις 2 τελευταίες τις αποφεύγω, έχω αλλάξει eshop μόνο και μόνο για να μην έχω μπλεξίματα μαζί τους.

Έκανα μία παραγγελία 5 του μηνός, την ίδια μέρα μου την έστειλαν με μια <<μικρή>>, την Easy Mail και θα παραλάμβανα με τον ίδιο αριθμό αποστολής (έτσι μου έγραψαν) από Speedex. Φρίκαρα. Στην πρώτη την ίδια μέρα είχε 2 κινήσεις και παραδόθηκε στην δεύτερη. Από το βράδυ αργά της 5ης Μαΐου έως και τώρα έχω χάσει τα ίχνη της παραγγελίας.

Χθες αφού προσπάθησα χωρίς αποτέλεσμα να επικοινωνήσω τόσο μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου όσο και τηλεφωνικά με τα κεντρικά της Speedex όσο και με το κατάστημα της Αλεξανδρούπολης (στην Σαμοθράκη ο άνθρωπος απλά πρακτορεύει και τις 3). Επικοινώνησα τόσο με το κατάστημα που έκανα την παραγγελία όσο και με την Easy Mail, τους βρήκα αμέσως και οι 2 μου είπαν το ίδιο πράγμα, ότι πιθανόν λόγω φόρτου εργασίας αυτήν την περίοδο να μην το έχουν ακόμη σκανάρει στην Speedex και για αυτό να μην το βλέπω... Έλεος.....!!! Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο; 

Εν τω μεταξύ 6 του μηνός από ένα ηλ. κατάστημα σε απομακρυσμένη περιοχή της Ελλάδας έκανα άλλη παραγγελία η οποία εστάλη με ACS και χθες το μεσημέρι είχε φτάσει στην Αλεξανδρούπολη.

CollageMaker_20200509_073446440.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πονεμένη ιστορία η ACS.Περιμενω δέμα από  6/5 ,στην αρχή έκαναν  λάθος στον προορισμό ,αποφάσισαν μόνοι τους ότι το δέμα έπρεπε να πάει σε άλλη περιοχή ,ενώ το μαγαζί έγραψε αναλυτικά τα στοιχεία μου.Προβληματικη επικοινωνία ,δεν μπορείς σχεδόν ποτέ να μιλήσεις μαζί τους και αν είσαι τυχερός και γίνει πρέπει να έχεις τεράστια υπομονή και χρόνο.Αρκετα καταστήματα της acs είναι το λιγότερο απαράδεκτα.Δεν μπορείς να τους βρεις ποτέ μα ποτέ στο τηλ,έχουν σύστημα και μετά από 15-20 λεπτά αναμονής στο τηλ. Κέντρο σε γειώνουν αυτόματα και ακούς το κλασικό ότι αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει κανένας εκπρόσωπος.Το δέμα φεύγει από έναν προορισμό και φαίνεται στον δρόμο για μέρες.Δεν ξέρεις που βρίσκεται και δεν ξέρουν ούτε αυτοί.Μεσα σε ολον αυτόν τον χαμό ευτυχώς υπάρχουν κάποια ελάχιστα καταστήματα που κάνουν σωστά την δουλειά τους,αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Επεξ/σία από mpampisaloniki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχθές το απόγευμα ενώ ήμουν στην πυλωτή, έρχεται μηχανάκι της ACS, κατεβαίνει ο τύπος, κολλάει ειδοποιητήριο (για άλλον ένοικο) στα κουδούνια ΧΩΡΙΣ να χτυπήσει κουδούνι, και φεύγει. Γυρίζω τον κοιτάω, με κοιτάζει και αναχωρεί ακάθεκτος.

Είναι πάγια τακτική. Σε δική μου περίπτωση, έχει καταγράψει η κάμερα τον courier να έρχεται, να κολλάει ειδοποιητήριο και να φεύγει, ενώ είμαι στο διαμέρισμα.

Αμέσως μου έρχεται μήνυμα ότι δεν ήταν δυνατή η παράδοση λόγω απουσίας μου. Βάζω το καταγραφικό και βλέπω όλη τη σκηνή. Παίρνω στην acs, και μόλις εξήγησα τα δεδομένα, έκλεισαν τη γραμμή...

Επεξ/σία από popopo
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...