Προς το περιεχόμενο

Υβριδικό ή Diesel?


Jake07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο ειναι καινουργιο ενα αυτοκινητο diesel μια χαρα ειναι. Μετα τα 7-8 χρονια αρχιζουν τα προβληματα και αυτο κυριως λογω του καυσιμου που υπαρχει εδω. Και αν τωρα πηγαινεις στο δρομο και βλεπεις πολλα να βγαζουν μαυριλα απο πισω οπως ενα φορτηγο αυτα δεν θα ειναι πια ανεκτα στο τελος της δεκαετιας. Και ευτυχως δηλαδη. Το ιδανικο αυτη τη στιγμη ειναι το LPG αλλα για λογους που δεν ξερω δεν προωθειται καθολου. Σχεδον ιδιο κοστος καταναλωσης πετρελαιου χωρις τα προβληματα του. Τα υβριδικα θεωρω οτι αξιζουν κυριως τα plugin. Αλλα η χειροτερη αγορα που μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη ειναι να παρεις ενα απλο αυτοκινητο βενζινης. Απο αυτο ειναι σιγουρα καλυτερο το πετρελαιο. Αν υπηρχαν αρκετοι σταθμοι φυσικου αεριου θα προτεινα αυτα αλλα για καποιον που θελει το αυτοκινητο να το χρησιμοποιει παντου δεν κανει. ισως να αλλαξουν τα πραγματα αν ανοιξουν μερικοι σταθμοι στην νοτια και βορεια Ελλαδα.

Εγω σειρα πρωτεταιοτητας θα εβαζα LPG>LNG>Hybrid>Diesel>Petrol. Τα ηλεκτρικα ειναι μια κατηγορια απο μονο του που αφορα αυτοκινητο πολης και υπαρξη γκαραζ. Αν εχεις αυτες τις δυο προυποθεσεις πας κατευθειαν εκει, και μαλιστα το φερνεις πιο φθηνα απο Γερμανια η Ολλανδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει πολυ ενδιαφερον να διαβασει κανεις το παρακατω αρθρο της Guardian που ουτε πολυ ουτε λιγο εξηγει γτ το μελλον ειναι ηλεκτρικο αλλα και πως αυτο ενδεχεται να γινει..

https://www.theguardian.com/business/2017/oct/16/world-petrol-demand-peak-electric-car-wood-mackenzie-oil

Βασικα ειναι πολυ απλο να δεις πως παει να αλλαξει το μελλον της αυτοκινησης μεσα σε λιγα χρονια..

Η VW το 2025 το 25 % των αυτοκινητων της θα ειναι υβριδικα ή ηλεκτρικα.

Η Toyota ετοιμαζει ηλεκτρικα με A.I.

Και μιλαμε για τους 2 μεγαλυτερους..

https://www.rte.ie/lifestyle/motors/2019/0618/1056028-the-future-is-electric-but-how-long-can-petrol-and-diesel-last/

"In the meantime, we have five years to get used to a changing world of motoring. Within five years the number of electric cars will have increased dramatically. There's no going back, it seems, the only adjustment to a very different world. And no one and no place will remain unchanged."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν το χρημα το εχεις τωρα ζεστο, δεν θα πεις το τι θα βγαλει η αυτοκινητοβιομηχανια τοτε. Εννοειται οτι ολοι θα πανε σε λύσεις θερμικου κινητηρα και ηλεκτρισμού.

Αλλα αυτη την στιγμη τα hybrid ειναι για μετρια πραγματα. Ειδικα της Toyota. 

Oσο για την 2.0 λιτρη Toyota Corolla, σιγα μην δωσει καποιος 30.000 ευρω για να παρει Toyota. 😂

Υποψην η A CLASS με κινητηρα θερμικο και ηλεκτρικο με αυτονομια 60 χλμ θα εχει πανω απο 40.000 ευρω. 

Το Diesel στην Ελλαδα που ζουμε ειναι by far the best choice. Αρκει να ξερεις που βαζεις πετρελαιο.

Καλυτερη αποδοση σε ολο το φασμα των δραστηριοτητων, μεγαλυτερα διαστηματα απο τα service και το χαμηλοτερο κοστος μετακινησης.

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KAKADI είπε

Εχει πολυ ενδιαφερον να διαβασει κανεις το παρακατω αρθρο της Guardian που ουτε πολυ ουτε λιγο εξηγει γτ το μελλον ειναι ηλεκτρικο αλλα και πως αυτο ενδεχεται να γινει..

https://www.theguardian.com/business/2017/oct/16/world-petrol-demand-peak-electric-car-wood-mackenzie-oil

Βασικα ειναι πολυ απλο να δεις πως παει να αλλαξει το μελλον της αυτοκινησης μεσα σε λιγα χρονια..

Η VW το 2025 το 25 % των αυτοκινητων της θα ειναι υβριδικα ή ηλεκτρικα.

Η Toyota ετοιμαζει ηλεκτρικα με A.I.

Και μιλαμε για τους 2 μεγαλυτερους..

https://www.rte.ie/lifestyle/motors/2019/0618/1056028-the-future-is-electric-but-how-long-can-petrol-and-diesel-last/

"In the meantime, we have five years to get used to a changing world of motoring. Within five years the number of electric cars will have increased dramatically. There's no going back, it seems, the only adjustment to a very different world. And no one and no place will remain unchanged."

καλα και εγω μπορω να σου βαλω 50 αρθρα για το ποσο μολυνει η διαδικασια εξορυξης των υλικων της μπαταριας, του λιθιου ειδικα που τωρα πηγε και η toyota, 20 χρονια υβριδικα και δουλευε με αλλο υλικο, αλλα και τη μετεπειτα μολυνση που προκαλει οταν αχρηστευτει. 

Επισης κανενας δεν αναφερει οτι στα 5 και 10 χρονια η πτωση που θα εχουν οι μπαταριες ειναι τετοια που θα σου ανεβαζει το κοστος..λετε μονο οτι το κακο πετρελαιο θα βγαζει παραπανω ρυπους επειδη εχουμε κακα καυσιμα κλπ.

Οκ τα ιδια ισχυουν για ολα λοιπον, και ξεκολλατε απο την αντιπαραθεση.

Αυτη τη στιγμη, κακα τα ψεμματα, δεν υπαρχει οφελος απο υβριδικο οχημα αν κινεισαι εστω και λιγο εκτος. Οποιος κινειται μες την πολη αποκλειστικα οκ θα δει ισως διαφορα. Το πιο καθαρο καυσιμο ειναι το φυσικο αεριο αυτη τη στιγμη οπως ανεφερε ενας φιλος πιο πανω και ταυτοχρονα πολυ οικονομικο.

Θεωρω οτι τα ηλεκτρικα εχουν νοημα μονο αν περασουμε σε φωτοβολταικα πανελ στην ταρατσα μας, ειδικα στην επαρχια που ειναι πιο ευκολο αλλα ολη η επενδυση θα πρεπει να γινεται συνολικα, με αναβαθμιση και σπιτιου.

Επισης η συγκεντρωση πανελ στα κτιρια δεν ξερω ποσο καλη ειναι καθως το μικροκλιμα θα επηρεαζεται αφου θα ανεβαζουμε τις θερμοκρασιες στην περιοχη πανω απο αυτα. σκεφτειτε μια πολη σχεδον μαυρη απο πανω...

Η πιο ασφαλης εναλλακτικη ειναι απο τον ανεμο και απο τη θαλασσα λοιπον. 

γιαυτο και στα οχηματα εχουμε μελλον μεχρι να σταθεροποιηθει κατι. δε θα ειναι τοσο ευκολο. Οσο για το οτι γυρνανε οι εταιρειες σε ηλεκτρικα, λογικο ειναι, αμα σου απαγορευει η ευρωπη να εχεις ρυπους τι θα κανουν? ΟΤαν τους λεει να πανε στο 50 και στο 0 σε μερικα χρονια, σου λεει τελος, θα βγαλουμε ηλεκτρικα και κοφτε το λαιμο σας.

Ειναι σαν το υβριδικο που εχει 2 λιτρα/100 καταναλωση, αλλα οταν το βαζεις στο ρευμα πληρωνεις πιο πολλα ή αν δεν ειναι Plug in, οταν θα αδειασει η μπαταρια, για να φορτισει θα σου παει στο θεο. Ομως στη μετρηση βγαζει ελαχιστα gr γιατι ετσι βγηκε, και αυτο αρκει για να "περασει " το τεστ. ομως η ουσια δεν ειναι αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gbras είπε

Οσο ειναι καινουργιο ενα αυτοκινητο diesel μια χαρα ειναι. Μετα τα 7-8 χρονια αρχιζουν τα προβληματα και αυτο κυριως λογω του καυσιμου που υπαρχει εδω.

Aν ξερεις που βαζεις καυσιμο θα εισαι μια χαρα. 

6 χρονια δεν εχει κανει κιχ το αμαξι με 125,000 χλμ.

Συγκεκριμενα, εγω βαζω μονο σε ενα πρατήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikolas7_7 είπε

καλα και εγω μπορω να σου βαλω 50 αρθρα για το ποσο μολυνει η διαδικασια εξορυξης των υλικων της μπαταριας, του λιθιου ειδικα που τωρα πηγε και η toyota, 20 χρονια υβριδικα και δουλευε με αλλο υλικο, αλλα και τη μετεπειτα μολυνση που προκαλει οταν αχρηστευτει. 

Επισης κανενας δεν αναφερει οτι στα 5 και 10 χρονια η πτωση που θα εχουν οι μπαταριες ειναι τετοια που θα σου ανεβαζει το κοστος..λετε μονο οτι το κακο πετρελαιο θα βγαζει παραπανω ρυπους επειδη εχουμε κακα καυσιμα κλπ.

Οκ τα ιδια ισχυουν για ολα λοιπον, και ξεκολλατε απο την αντιπαραθεση.

Αυτη τη στιγμη, κακα τα ψεμματα, δεν υπαρχει οφελος απο υβριδικο οχημα αν κινεισαι εστω και λιγο εκτος. Οποιος κινειται μες την πολη αποκλειστικα οκ θα δει ισως διαφορα. Το πιο καθαρο καυσιμο ειναι το φυσικο αεριο αυτη τη στιγμη οπως ανεφερε ενας φιλος πιο πανω και ταυτοχρονα πολυ οικονομικο.

Θεωρω οτι τα ηλεκτρικα εχουν νοημα μονο αν περασουμε σε φωτοβολταικα πανελ στην ταρατσα μας, ειδικα στην επαρχια που ειναι πιο ευκολο αλλα ολη η επενδυση θα πρεπει να γινεται συνολικα, με αναβαθμιση και σπιτιου.

Επισης η συγκεντρωση πανελ στα κτιρια δεν ξερω ποσο καλη ειναι καθως το μικροκλιμα θα επηρεαζεται αφου θα ανεβαζουμε τις θερμοκρασιες στην περιοχη πανω απο αυτα. σκεφτειτε μια πολη σχεδον μαυρη απο πανω...

Η πιο ασφαλης εναλλακτικη ειναι απο τον ανεμο και απο τη θαλασσα λοιπον. 

γιαυτο και στα οχηματα εχουμε μελλον μεχρι να σταθεροποιηθει κατι. δε θα ειναι τοσο ευκολο. Οσο για το οτι γυρνανε οι εταιρειες σε ηλεκτρικα, λογικο ειναι, αμα σου απαγορευει η ευρωπη να εχεις ρυπους τι θα κανουν? ΟΤαν τους λεει να πανε στο 50 και στο 0 σε μερικα χρονια, σου λεει τελος, θα βγαλουμε ηλεκτρικα και κοφτε το λαιμο σας.

Ειναι σαν το υβριδικο που εχει 2 λιτρα/100 καταναλωση, αλλα οταν το βαζεις στο ρευμα πληρωνεις πιο πολλα ή αν δεν ειναι Plug in, οταν θα αδειασει η μπαταρια, για να φορτισει θα σου παει στο θεο. Ομως στη μετρηση βγαζει ελαχιστα gr γιατι ετσι βγηκε, και αυτο αρκει για να "περασει " το τεστ. ομως η ουσια δεν ειναι αυτη.

Ρε φιλαρακι εχω υβριδικο δε παριστανω τον ξερολα... Αθηνα - Καλαματα 3,6 σε 3,5 ωριτσες.. Ηξερα που πατουσα και γιατι πατουσα.. 

Δε καταλαβαινω το λογο γτ να παω γρηγοροτερα.. Αφου εκει με συμφερει..

Αρα που ειναι οτι τα υβριδικα δε τα πανε καλα στην εθνικη??

Αν οδηγας σαν ουγκανος ναι δε τα πανε καλα..

Οταν οδηγας σε εθνικο δικτυο με 130 οριο στη αριστερη και εσυ θες να πηγαινεις με 180 μακαρι να σε πιασουν και να στα παρουν ολα.. Ετσι παει..

Λιγο οδηγικη παιδεια δε βλαπτει..

Μη τρελαινεστε επισης.... Οι μπαταριες ανακυκλωνονται πληρως πλεον..

Επισης επισημα η Toyota αναφερει οτι οι μπαταριες στα υβριδικα της ειναι lifetime και απο κει και περα αλλαζει ελαττωματικα στοιχεια δινοντας 10 χρονια εγγυηση.

Τοσα εχω και εγω γραπτως μαλιστα..

2 ώρες πριν, ROG-X είπε

Οταν το χρημα το εχεις τωρα ζεστο, δεν θα πεις το τι θα βγαλει η αυτοκινητοβιομηχανια τοτε. Εννοειται οτι ολοι θα πανε σε λύσεις θερμικου κινητηρα και ηλεκτρισμού.

Αλλα αυτη την στιγμη τα hybrid ειναι για μετρια πραγματα. Ειδικα της Toyota. 

Oσο για την 2.0 λιτρη Toyota Corolla, σιγα μην δωσει καποιος 30.000 ευρω για να παρει Toyota. 😂

Υποψην η A CLASS με κινητηρα θερμικο και ηλεκτρικο με αυτονομια 60 χλμ θα εχει πανω απο 40.000 ευρω. 

Το Diesel στην Ελλαδα που ζουμε ειναι by far the best choice. Αρκει να ξερεις που βαζεις πετρελαιο.

Καλυτερη αποδοση σε ολο το φασμα των δραστηριοτητων, μεγαλυτερα διαστηματα απο τα service και το χαμηλοτερο κοστος μετακινησης.

Θα μπορουσες να ριξεις μια ματια ποσα υβριδικα πουλαει η Toyota και ποσοι ολοι οι αλλοι μαζι.. Γτ αποκλειεται εσυ να εισαι μονο ο εξυπνος που λεει οτι τα Toyota ειναι σκατα..

Και γω μπορω να σου πω σιγα μη δωσω 30000 ευρω και να παρω VAG τη μεγαλυτερη σαπιλα που εφερε το σκανδαλο dieselgate με τους 5000 προωρους θανατους πανευρωπαικα..

Αυτο μας εφαγε τους ελληνες... Μια μερσεντα και ολοι στο καφενειο η στη καφετερια για μουρη..

Εχει και Lexus και Volvo και DS και range rover αν δε γουσταρεις Toyota γιατι δεν ειναι luxury.. Eχεις παει να ριξεις καμμια ματια??

Μετα τραβα να εξηγησεις γτ αυτος που θα σε ακουσει και θα παρει diesel γτ θα το δωσει για ενα κομματι ψωμι το αυτοκινητο του μετα απο 10 χρονια..

Χειροτερη μεταπωλητικη απ τις Alfa Romeo του 90 και του 2000 θα εχει στις πολεις..

Με 7 μυρια κοντα κοσμο στις πολεις στην ελλαδα υπαρχει θεμα...

 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί προσπαθείτε όλη την ώρα ο καθένας σας να περάσετε ότι η δικιά του αγορά είναι η καλύτερη;

@KAKADI  βλέπω στην φώτο που ανέβασες λέει 4.5 average λίτρα για 7811 χιλιόμετρα με 388 λίτρα. Εάν κάνεις την διαίρεση βγαίνει στα 5 λίτρα μέση κατανάλωση. Επομένως εάν το αντίστοιχο diesel είναι στα 6 λίτρα (1.5 λίτρο παραπάνω όσο λες, νομίζοντας ότι καις 4.5) νομίζω βγαίνει μία η άλλη με την μειωμένη τιμή του diesel.
Τέλος το google maps βγάζει Αθήνα - Καλαμάτα σε 2,5 ώρες και εσύ το έκανες 3,5 ώρες.....

Σοβαρευτείτε λίγο κύριοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Aν ξερεις που βαζεις καυσιμο θα εισαι μια χαρα. 

6 χρονια δεν εχει κανει κιχ το αμαξι με 125,000 χλμ.

Συγκεκριμενα, εγω βαζω μονο σε ενα πρατήριο. 

Δεν πας ποτέ πιο μακριά για να χρειαστεί να βάλεις καύσιμο από κάπου που δεν έχεις βάλει ποτέ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, gbras είπε

Δεν πας ποτέ πιο μακριά για να χρειαστεί να βάλεις καύσιμο από κάπου που δεν έχεις βάλει ποτέ ; 

Τι εννοεις ? Με την αυτονομια που εχει το αμαξι μου ανετα μπορω να παω και να ερθω απο Θεσσαλονικη (+μερικες βολτες εκει) και να φουλαρω στο ιδιο βενζιναδικο στο Χαλανδρι.

Σε εθνικη ειμαι ανετα κατω απο 4 λιτρα. Χαλάνδρι - Οινοφυτα, αποσταση 53 χλμ 

Με 50αρι ντεποζιτο, βγαζω σε εθνικη ευκολα απο 1200-1300 χλμ με clima. Η BMW λεει ως και 1380 χλμ. αυτονομια.

84083936_172305370666138_2815793744807198720_n.jpg.0008e8f4323456b24d656fa082b86d68.jpg

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Γιατί προσπαθείτε όλη την ώρα ο καθένας σας να περάσετε ότι η δικιά του αγορά είναι η καλύτερη;

@KAKADI  βλέπω στην φώτο που ανέβασες λέει 4.5 average λίτρα για 7811 χιλιόμετρα με 388 λίτρα. Εάν κάνεις την διαίρεση βγαίνει στα 5 λίτρα μέση κατανάλωση. Επομένως εάν το αντίστοιχο diesel είναι στα 6 λίτρα (1.5 λίτρο παραπάνω όσο λες, νομίζοντας ότι καις 4.5) νομίζω βγαίνει μία η άλλη με την μειωμένη τιμή του diesel.
Τέλος το google maps βγάζει Αθήνα - Καλαμάτα σε 2,5 ώρες και εσύ το έκανες 3,5 ώρες.....

Σοβαρευτείτε λίγο κύριοι

Δε προσπαθω να πω τιποτα υπερβολικο φιλε ουτε να πεισω κανεναν.... Αν αυτο καταλαβες εισαι λαθος..

Λεω αυτα που καταλαβαινω μονο και αυτα που ξερω διαβαζοντας καποια πραγματα..

Σκεφτηκες ποτε οτι μαλλον ειναι λαθος τα λιτρα στη συγκεκριμενη εφαρμογη????

Γτ απλα υπεθεσες οτι η καταναλωση ειναι λαθος?? 

Επισης πιθανοτατα φταει το πρωτο γεμισμα που εκανα το οποιο ηταν 34 λιτρα χωρις καταναλωση και αν τα αφαιρεσεις απ τα 388 συνολικα και κανεις παλι τη διαιρεση βγαινει ακριβως 4,5 η καταναλωση... 

Γνωριζεις οτι το trip του αυτοκινητου μου λεει ακομα πιο κατω?? Για την ακτιβεια 0,2 με 0,3 σε καθε γεμισμα..

Εγω αυτο θεωρω λαθος... Τα trip computers... Χανουν αρκετα.. Πρεπει να λαβεις υποψην σου πολλα.. Λαστιχα, ζαντες, θερμοκρασιες, βαρος κλπ κλπ..

Επισης τα trip computers πως ειναι ρυθμισμενα... Σε πια εκδοση του αυτοκινητου που πηρες?? 

Γτ ενα ξερω σιγουρα.. Δεν ειναι ρυθμισμενο στο εγκεφαλο του δικου σου αυτοκινητου...

Γτ ακομα και ο εγκεφαλος ειναι φασον με συγκεκριμενα πραγματα και παραμετρους που δεν αφορουν αποκλειστικα μονο τη δικη σου εκδοση..

Επισης το google maps αδεφε βγαζει υπολογιστικα ποσο θα εκανε καποιος ιδανικα και με ορια..

Εγω γτ να κανω το ιδιο?? Το google maps θα μου πει πως να κινηθω??

Ασε μας ρε τρελε μου.. Θα σου αντιπροτεινα εσυ να σοβαρευτεις.

Εγω μια χαρα σοβαρος ειμαι..

34 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Τι εννοεις ? Με την αυτονομια που εχει το αμαξι μου ανετα μπορω να παω και να ερθω απο Θεσσαλονικη (+μερικες βολτες εκει) και να φουλαρω στο ιδιο βενζιναδικο στο Χαλανδρι.

Σε εθνικη ειμαι ανετα κατω απο 4 λιτρα. Χαλάνδρι - Οινοφυτα, αποσταση 53 χλμ 

Με 50αρι ντεποζιτο, βγαζω σε εθνικη ευκολα απο 1200-1300 χλμ με clima. Η BMW λεει ως και 1380 χλμ. αυτονομια.

84083936_172305370666138_2815793744807198720_n.jpg.0008e8f4323456b24d656fa082b86d68.jpg

Με μια διαδρομη δεν αποδεικνυεις κατι να ξερεις.. Βαλε ενα ολοκληρο γεμισμα να δουμε ποσο καις πραγματικα και σε συνθηκες πολης..

Και εγω σου ειπα 1,9 η μικροτερη αλλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο μιας και η συνολικη στο γεμισμα μου ειχε βγει 4..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 6:22 ΜΜ, agnostos13 είπε

Μα στη κατηφόρα όλα λίγο καίνε!

Μην του το χαλάς ρε άνθρωπε, αφού βλέπεις ότι κάνει το αντίθετο από ότι κάνουν όλοι, δεν προσπαθεί να δεί πόσο γρήγορα πάει αλλά πόσο αργά πάει το αυτοκίνητο του.

Πάντως έχει πλάκα να φαντάζεσαι στο test drive να παίρνεις το αυτοκίνητο και αντί να το τρέξεις λίγο να δείς πως πάει να το πας σαν πατίνι για να δείς πόσο λίγο καίει...

Βεβαίως δεν αναφέρομαι στον άνθρωπο που ξεκίνησε το νήμα, αλλά έχει καταντήσει το πράγμα να απολαμβάνουν όλοι την οδήγηση μόνο αν έχουν χαμηλή κατανάλωση, και να συμπεριφέρονται σαν να παίρνουν επαγγελματικό όχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απόσταση σε εθνική 250 χιλιομέτρων την κάνεις σε 3,5 ώρες απλώς και μόνο για να καταφέρεις να ρίξεις την κατανάλωση προφανώς εδώ και υπάρχει πρόβλημα...

Και εδώ που τα λέμε τι να μας πει και η google....

Είσαι από αυτούς που βλέπω στον Κηφισό με το εν λόγω αυτοκίνητο, με άδειο τον δρόμο και πάνε με 50 χιλιόμετρα για να κάνουν οικονομία.....

Εάν κάποια εφαρμογή είναι λάθος, τότε γιατί μας δείχνεις screenshot;

Σοβαρότητα 0
Επιχειρήματα 0

Προσπαθείς σε κάθε ευκαιρία να μας πεις για το Chr που έχεις πάρει ότι είναι αυτό και κανένα άλλο, ότι σταματάνε σε δρόμο και χαζεύουν... Αστεία πράγματα

Εάν θες να μετρήσουμε λοιπόν τις καταναλώσεις πες μου ΜΟ που σου λέει το trip σου ή ότι έχεις υπολογίσει εσύ και θα σου πω μετά εγώ το δικό μου να βάλεις τα κλάματα

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Απόσταση σε εθνική 250 χιλιομέτρων την κάνεις σε 3,5 ώρες απλώς και μόνο για να καταφέρεις να ρίξεις την κατανάλωση προφανώς εδώ και υπάρχει πρόβλημα...

Και εδώ που τα λέμε τι να μας πει και η google....

Είσαι από αυτούς που βλέπω στον Κηφισό με το εν λόγω αυτοκίνητο, με άδειο τον δρόμο και πάνε με 50 χιλιόμετρα για να κάνουν οικονομία.....

Εάν κάποια εφαρμογή είναι λάθος, τότε γιατί μας δείχνεις screenshot;

Σοβαρότητα 0
Επιχειρήματα 0

Προσπαθείς σε κάθε ευκαιρία να μας πεις για το Chr που έχεις πάρει ότι είναι αυτό και κανένα άλλο, ότι σταματάνε σε δρόμο και χαζεύουν... Αστεία πράγματα

Με edit στο εξηγω απο πανω οτι δεν εχει υπολογιστει το πρωτο γεμισμα με 34 λιτρα... Αφαιρεσε το απ τα 388 και κανε τα μαθηματικα σου να δεις οτι βγαινει 4,5. Δες και τα γεμισματα για να μη λες..

Δευτερον.. Γιατι ρε φιλε πρεπει να με νοιαζει η google?? 

Υβριδικο πηρα φιλε.. Χαλαρωσε λιγο... Οπως του πρεπει θα το παω..

Ο κηφισος παρεπιπτοντως εχει 80 χιλιομετρα η 70 οριο... Οποτε βαλε με το μυαλο σου να δεις ποιος παραβιαζει τον ΚΟΚ και ποιος οχι..

Συ ειπας..

Σε σενα το ελεγα αδερφε μου? Παραθεση σε φιλο που μου ζητησε τη γνωμη του ειπα.. Εσυ που κολλας?? Η΄οπου δε σε σπερνουν συνηθιζεις να φυτρωνεις??

Να το κοιταξεις αυτο... Υπαρχει προβλημα αν νομιζεις οτι ολοι μιλανε και απευθυνονται σε σενα.. Και μπερδευεσαι, εσυ εγγραψες πρωτος για μενα και οχι το αντιθετο.

Επισης δε με ενδιαφερει να συγκρινω τιποτα με αυτοκινητο μη παρομοιας κατηγοριας.. Εσυ ξερεις..

Επισης εγω παρεθεσα τα στατιστικα μου... Εσυ θα μου πεταξεις ενα νουμερο?? Δωσε μου μεικτη καταναλωση γεμισματος με αποδειξεις και μιλαμε μετα..

Γτ αν κρινω απ τα πιο πανω θεματα σου μαλλον τσαμπα μιλαμε ακομα..

IMG_0187 (Small).PNG

IMG_0188 (Small).PNG

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KAKADI είπε

 

Με μια διαδρομη δεν αποδεικνυεις κατι να ξερεις.. Βαλε ενα ολοκληρο γεμισμα να δουμε ποσο καις πραγματικα και σε συνθηκες πολης..

Και εγω σου ειπα 1,9 η μικροτερη αλλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο μιας και η συνολικη στο γεμισμα μου ειχε βγει 4..

Μηδενισα τον μετρητή χιλιομέτρων όταν φούλαρα και έκανα  741km... τα μισά σε επαρχιακό δρόμο-πόλη με πολύ σταμάτα-ξεκίνα και τα υπόλοιπα Εγνατία σταθερά με 120km/h χρησιμοποιώντας cruise control...

Ξανά φουλάρο και γέμισε με 29.3 λίτρα καύσιμο...

Κάνε διαίρεση και πολλαπλασιασμό και δες τι καίει το 1400αρι euro6 diesel...

 

85004911_1059566141075680_8717214384448864256_o.jpg

83307282_1059571844408443_5637677156239671296_n.jpg

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Μηδενισα τον μετρητή χιλιομέτρων όταν φούλαρα και έκανα  741km... τα μισά σε επαρχιακό δρόμο-πόλη με πολύ σταμάτα-ξεκίνα και τα υπόλοιπα Εγνατία σταθερά με 120km/h χρησιμοποιώντας cruise control...

Ξανά φουλάρο και γέμισε με 29.3 λίτρα καύσιμο...

Κάνε διαίρεση και πολλαπλασιασμό και δες τι καίει το 1400αρι euro6 diesel...

85004911_1059566141075680_8717214384448864256_o.jpg

83307282_1059571844408443_5637677156239671296_n.jpg

Ωραιος... 3,9 βγαινει καλα βλεπω?? 

Τι αυτοκινητο ειναι?? 3,9 μου εχει βγαλει και εμενα αλλα ειναι η καλυτερη που εχω βγαλει απο γεμισμα σε γεμισμα με μεικτη οδηγηση αλλα ειμαι και 1700 κιλα με μενα τον μοσχαρο μεσα....

Η αληθεια ειναι οτι σε πολη και σταματα ξεκινα το diesel δε παει με τετοιες καταναλωσεις αλλα δεχομαι οτι το εριξες στην εθνικη..

Και θα επεφτες κ αλλο αν δεν εβαζες cruise control και το χειριζοσουν μονος σου. Φαινεται οτι εχεις κ αλλο περιθωριο..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...