Προς το περιεχόμενο

Υβριδικό ή Diesel?


Jake07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Nikolas7_7 είπε

Για το trip computer μιλάω και εγώ. Ότι Πέφτει έξω, άλλοτε προς τα πάνω και άλλοτε προς τα κάτω και εξήγησα γιατί συμβαίνει. Είναι στατιστικο το θέμα. 

Το υβριδικό προφανώς το παίρνεις για οικονομία γιαυτό και εγώ είμαι υπέρ και των 2 αλλά με μερικές υποσημειωσεις, γιαυτό εξάλλου είπα ότι είστε και οι 2 φανατικοί υπερμαχοι της επιλογής και κοιτατε μόνο τα θετικά.. 

Όταν μιλάμε σε ένα φόρουμ λοιπόν δε λέμε ότι το υβριδικό μου βγάζει 3.5.. Λέμε ότι οδηγώ πολύ χαλαρά πχ, δεν προσπερνω συνέχεια, δεν περνάω τα 110, δεν πάω συχνά εκτός πόλης και βγάζω τόσα. Ομοίως και το ντιζελ, αν το βάλεις μες την πόλη θα πάει 6αρι με λίγη κίνηση.. 

Τώρα για την κατανάλωση, προφανώς και μετράει, αλλά μετράει και το τελικό κόστος. Αν δηλαδή μετά από 100.000χλμ έχετε πληρώσει τα ίδια, αλλά ο ένας με το ντιζελ έχει ευχαριστηθει οδήγηση, και μη μου πεις ότι αυτό δεν μετράει, έχει κάνει ασφαλή προσπερασματα με το τούρμπο που δεν το σκέφτεται να το πατήσει για να μην μένει ώρα στο αντίθετο ρεύμα, έχει πάει 5 εκδρομές σε βουνά και θάλασσες χωρίς αυξημένο κόστος ε τότε πιστεύεις ότι έχει μεγάλη διαφορά αν μετά από 10 χρόνια το δώσεις και χάσεις 500 ή 1000 ευρώ, αν χάσεις τόσα ? Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει τέτοια διαφορά γιατί ειδικά σε επαρχία θέλεις πολλά χρόνια να στήσεις υποδομές.. Θέλει πολύ κόπο για να πάμε σε ηλεκτρικά που να συμφέρουν οπότε ναι, δε θα το δώσεις σε Αθηναίο αλλά επαρχία θα γίνει αναρπαστο.. 

Και να το πω αλλιώς, φίλοι μου πήραν σκέτο βενζίνη επειδή τους επεισε ο πωλητής ότι θα το πετάξουν το ντιζελ σε 10 χρόνια, και κάθε φορά που πάνε πρατήριο το κλαίνε...ίσως με υβριδικό να είχαν κερδίσει κάτι παραπάνω αλλά πίστεψε με όλοι αυτοί μου λένε ντιζελ και ξερό ψωμί τώρα που βλέπουν ότι καίνε τα ίδια που εκαιγε και το παλιό τους...

Η βενζίνη πάντα θα έχει παραπάνω κατανάλωση και η μπαταρία πάντα θα αδειάζει όση ανάκτηση και να κάνεις με φρένα.. Το ντιζελ είναι ιδανικό αλλά δε το θέλουν γιατί χάνουν από φόρους..με το ντιζελ η συνολικη σου δαπάνη είναι πιο κάτω  είναι απλό 

Σε πολλα συμφωνω αλλα εν κατακλειδι θα πω κατι που ξανα ειπα καπου πιο πανω.. Δεν εχω προβλημα με το diesel..

Εχω προβλημα με αυτο που κανουν και χανει την αξια του το diesel.. Και γι αυτο δεν παιρνω..

Γτ αν εχω τωρα κατι που εστω θα μου πριμοδοτησει κατα ενα Χ μερος αργοτερα το επομενο ηλεκτρικο μου αυτοκινητο με το diesel θα εχανα αξια..

Μπορει αδικα και χιλια δυο αλλα, αλλα εδω ειμαστε για να το δουμε στο μελλον οτι αυτο θα συμβει αναποφευκτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Σε πολλα συμφωνω αλλα εν κατακλειδι θα πω κατι που ξανα ειπα καπου πιο πανω.. Δεν εχω προβλημα με το diesel..

Εχω προβλημα με αυτο που κανουν και χανει την αξια του το diesel.. Και γι αυτο δεν παιρνω..

Γτ αν εχω τωρα κατι που εστω θα μου πριμοδοτησει κατα ενα Χ μερος αργοτερα το επομενο ηλεκτρικο μου αυτοκινητο με το diesel θα εχανα αξια..

Μπορει αδικα και χιλια δυο αλλα, αλλα εδω ειμαστε για να το δουμε στο μελλον οτι αυτο θα συμβει αναποφευκτα..

Σίγουρα αυτό είναι λαχείο έτσι όπως πάει και σίγουρα εξαρτάται από το πόσα χρόνια το κρατάς. Πχ αν παίρνεις ένα αμάξι για 15 χρόνια δε νομίζω ότι έχει νόημα να κοιτάς μεταπωληση...σιγά τα λεφτά που θα πάρεις. 

Προσωπικά λόγω 3ου παιδιού θα χτυπήσω ένα xc60 ή ένα q5 από Γερμανία 3 ετών σε 2 χρόνια να μην πληρώσω τέλη ταξινόμησης και θα καθαρίσω, σταθερή κατανάλωση, επιδόσεις, ασφάλεια, 4κινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsipakis είπε

ολοι εσεις που υποτιμάτε τα υβριδικα κατα βαθος θελετε ενα αλλα επειδη δεν το αντεχει η τσεπη σας το κραζετε 

Κι όσοι έχετε υβριδικά λέτε οτι σας αρέσει η χαλαρή οδήγηση με 100 στην Εθνική γιατί αμα το πατήσεις λίγο θα καίει σα δίλιτρο. :) 

VAG TDI και τα μυαλά στα κάγκελα. Χαλαρά 150-160 αριστερή λωρίδα και δε καίει τίποτα (χωρίς όριο, πριν βγει ο δικαστής και με στείλει στη στενή). Και καύσιμο στο 1.20. 

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2020 στις 2:50 ΜΜ, KAKADI είπε

Δεν ανοικω σε καποια μυστικη αιρεση φιλος... Με μια απλη ψακτικη θα δεις και εσυ φως..

Ξεκινησεις απο πιο πανω με 0,22 για να πεσεις μετα απο ενα μηνυμα στα 0,165.. Εγω σου λεω πως αν βαλεις στην απλη υπολογιστικη φορμα που σου εβαλα τα μαθηματικα σου Θα σου βγει μαξ 0,12.. Και μιλαμε για ΔΕΗ που ειναι η πιο ακριβη γενικα... Αν ψαχτεις περισσοτερο με βολτερα, ελπεντισον κλπ κλπ θα πεσεις και πιο κατω και με νυχτερινο ολη μερα..

Σχολιασα για τα ηλεκτρικα και εχω αρχισει να τα ψαχνω για τα καλα γτ πιθανοτατα θα ειναι η επομενη αγορα μου.

Ηθελα κατι ενδιαμεσο στην αρχη για να μαθω λιγο να οδηγω οικονομικα χωρις να υπαρχει τετοια αναγκη ιδιαιτερα. Απλα γουσταρα με τη φαση.

Τελικα το ερωτευτηκα το CHR και καθε μερα με πριζωνε να βρισκω κατι καινουριο και να προσπαθω να κανω κατι που δεν εκανα πιο πριν.

Πως να το πω.. με πριζωσε ασχημα να αποβαλλω τη μαλ@κισμενη οδηγηση που χωρις λογο εκανα.. Τα πολλα φρενα και γενικοτερα τις αποτομες κινησεις..

Προσφατα διαβασα ενα αρθρο για ενα οδηγο prius που αλλαξε τακακια αν εχεις το θεο σου στα 125000 χιλιομετρα για πρωτη φορα...

Ειναι λογικο ομως αυτο που γραφω τωρα να μην αρεσει σε ολους και να μη γινεται αποδεκτο..

Συμφωνοι, τεσπα εγω δεν μπηκα να σχολιασω για να σκοτωθουμε ουτε τιποτα αλλο.. 

Αλλωστε ολοι διαφορετικοι ειμαστε.. Αλλιως θα οδηγουσαμε το ιδιο αυτοκινητο και θα ...... την ιδια γκομενα.. 😂

Ακου ο καθενας σιγουρα παιρνει κατι που θα του κανει τη δουλεια του ομορφα και ωραια. 

Η αληθεια ειναι οτι 6 λιτρα ανα αναφερεσαι στο καινουριο το κορολα αδυνατω να το πιστεψω πολυ εκτος αν το παταγες και λιγο..

Αλλα πες οποιοδηποτε και να πατησεις δε θα καψει??

Αυτο που ειπα πιο πανω για το diesel το Karoq δεν ειναι τυχαιο. Ο πατερας μου το πηρε προσφατα. Και η αληθεια ειναι οτι δε με εχει φτασει σε καταναλωση αλλα το προσπαθει..

Πιστευω ακραδαντα πως η ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον.. Ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες το βλεπουν πια αν προσεξεις τις κινησεις τους και πιστευω πως οποιος κανει τωρα την κινηση ή την εχει κανει ηδη θα βγει κερδισμενος στην περιοδο χαριτος των επομενων χρονων... Ξερεις τωρα με διαφορες φοροελαφρυνσεις κλπ κλπ..

Δε πιστευω οτι το diesel ειναι ο σατανας.. Τουναντιον.. Απλα νομιζω πως με ολες αυτες τις φημες να υπαρχουν πληγωνεται ακομα περισσοτερο ακομα και η μεταπωλητικη του αργοτερα...

Anyway ειπαμε no problem.. Επιλογες κανουμε ολοι... Εγω εχω λοκαρει στο τεσλα και περιμενω να ερθει... Το εχω δει μεσα και τι κανει και ειναι πολυ μπροστα γενικοτερα η φαση..

Για να δουμε..

Το 1,8.... Δεν εχει νοημα το 2,0 με φορο πολυτελειας... Σε λεφτα ναι ειναι μηδαμινη η διαφορα...

Ομως ακου... Η τεχνολογια ειναι το θεμα εδω... Προφανως και αν μεταφραζεται και τιμολογιακα εχεις το ιδανικο...

Η συγκεκριμενη τεχνολογια ομως δειχνει καπου αλλου και οχι στη βενζινη. Αυτο προσπαθω ν απω.. 

Η βενζινη ειναι ο κομπαρσος στο ολο σκηνικο.. Εγω τουλαχιστον γι αυτο το πηρα.. 

Τα επομενα 1 με 2 χρονια θα ξερουμε πολλα περισσοτερα απ οτι τωρα παντως για το που παμε..

Και η αποφαση θα παρθει...

Φίλε μου τα υβριδικά και γενικά τα ηλεκτροκίνητα δεν είναι το μέλλον, είναι το παρών λόγω ανάγκης που έχουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες να είναι στα πλαίσια των ρύπων και να μην πληρώνουν πρόστιμα. Το μέλλον είναι το υδρογόνο και θα κάνει την εμφάνιση του σε μερικά χρόνια και από ότι φαίνεται είναι και το πιο καθαρό καύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κι όσοι έχετε υβριδικά λέτε οτι σας αρέσει η χαλαρή οδήγηση με 100 στην Εθνική γιατί αμα το πατήσεις λίγο θα καίει σα δίλιτρο. :) 

VAG TDI και τα μυαλά στα κάγκελα. Χαλαρά 150-160 αριστερή λωρίδα και δε καίει τίποτα (χωρίς όριο, πριν βγει ο δικαστής και με στείλει στη στενή). Και καύσιμο στο 1.20. 

και αλλος ενας εν δυναμη δολοφονος 

 

αυτο το αριστερη με 150 το λες και ηδονιζεσαι ; δηλαδη μας λες ειμαι καφρος παρανομος στο δρομο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μπορείς να συνδυάζεις και τα δύο με με το Kia sportage hybrid & diesel και είσαι πρώτος μάγκας από οικονομία... 👍

https://www.gocar.gr/test-drives/test/27947,Dokimh_Kia_Sportage_16D_48V_Hybrid_-_Di.html#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθήνα (Ψυχικό) - Πύργος 

Με 2 άτομα με full πράγματα + Καλοκαιρι 40αρι θερμοκρασία + Dual Zone Clima

313 χλμ σε 3 ώρες και 42 λεπτά 

.....και με καθυστέρηση με νταλικες και σταμάτα ξεκίνα με τα φαναρια που εχει στην Πατρών Πύργου. Μιλάμε για 110 χλμ με δρόμο καρμανιόλα. 

ΒΜW = Αεροπορία

1.JPG.cdd31c044f23d99e874b47a5e5f51807.JPG

 

84307716_755055838317933_8487982642602442752_n.jpg.b9fd67c91a1040c7fd3552cdf0f1b7b0.jpg

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsipakis είπε

και αλλος ενας εν δυναμη δολοφονος 

αυτο το αριστερη με 150 το λες και ηδονιζεσαι ; δηλαδη μας λες ειμαι καφρος παρανομος στο δρομο  

Εντάξει μην λέμε ότι θέλουμε, με 150 πας ρελαντί σήμερα στην εθνική,  πιο ασφαλές είναι αυτό από 80 στην παραλιακή που πάτε, για να μην πω 150 στην παραλία που πάνε πολλοί το βράδυ. 

 

2 ώρες πριν, angel4 είπε

Φίλε μπορείς να συνδυάζεις και τα δύο με με το Kia sportage hybrid & diesel και είσαι πρώτος μάγκας από οικονομία... 👍

https://www.gocar.gr/test-drives/test/27947,Dokimh_Kia_Sportage_16D_48V_Hybrid_-_Di.html#

Εντάξει αυτό δεν το λες και υβριδικό όπως τα άλλα. Απλά σου μειώνει λίγο την κατανάλωση στο πολύ πηξιμο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος να το πάρεις..ιδανικό θα ήταν να έχουν παρόμοια συστήματα με τα τελευταία υβριδικά να παίζει μες την πόλη με ρεύμα και πιο έξω με 8αρι σασμάν πετρέλαιο να πηγαίνεις 160 με 2000 στροφές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolas7_7 είπε

Εντάξει μην λέμε ότι θέλουμε, με 150 πας ρελαντί σήμερα στην εθνική,  πιο ασφαλές είναι αυτό από 80 στην παραλιακή που πάτε, για να μην πω 150 στην παραλία που πάνε πολλοί το βράδυ. 

Εντάξει αυτό δεν το λες και υβριδικό όπως τα άλλα. Απλά σου μειώνει λίγο την κατανάλωση στο πολύ πηξιμο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος να το πάρεις..ιδανικό θα ήταν να έχουν παρόμοια συστήματα με τα τελευταία υβριδικά να παίζει μες την πόλη με ρεύμα και πιο έξω με 8αρι σασμάν πετρέλαιο να πηγαίνεις 160 με 2000 στροφές 

εισαι και εσυ απο οδηγικη παιδεια οτι νανε ε ; αριστερα πας για προσπεραση μονο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tsipakis είπε

εισαι και εσυ απο οδηγικη παιδεια οτι νανε ε ; αριστερα πας για προσπεραση μονο  

Εδω και μερικα χρόνια εχετε γεμίσει τους δρόμους και πατε με 100 στην αριστερη προτιμώ τη δεξια με 150.. Ειναι πάντα αδεια . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gbsam είπε

Φίλε μου τα υβριδικά και γενικά τα ηλεκτροκίνητα δεν είναι το μέλλον, είναι το παρών λόγω ανάγκης που έχουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες να είναι στα πλαίσια των ρύπων και να μην πληρώνουν πρόστιμα. Το μέλλον είναι το υδρογόνο και θα κάνει την εμφάνιση του σε μερικά χρόνια και από ότι φαίνεται είναι και το πιο καθαρό καύσιμο.

Οντως ετσι ειναι.. Απλα τους το λεω σιγα σιγα γτ στην ελλαδα ειμαστε και οι υποδομες εχουν αργησει τραγικα...

Δεν υπαρχει νομιζω ακομα να πωλειται στην ελλαδα αυτοκινητο με κυψελες υδρογονου σωστα??

7 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κι όσοι έχετε υβριδικά λέτε οτι σας αρέσει η χαλαρή οδήγηση με 100 στην Εθνική γιατί αμα το πατήσεις λίγο θα καίει σα δίλιτρο. :) 

VAG TDI και τα μυαλά στα κάγκελα. Χαλαρά 150-160 αριστερή λωρίδα και δε καίει τίποτα (χωρίς όριο, πριν βγει ο δικαστής και με στείλει στη στενή). Και καύσιμο στο 1.20. 

https://traction.gr/volkswagen-best-seller-sta-loukanika/?fbclid=IwAR0bIs1T7VnG97I3sfZ6WmuBseGdsi4iAHKm-2FhCh-u_nlRLlvPIw6NSJ8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KAKADI είπε

Οντως ετσι ειναι.. Απλα τους το λεω σιγα σιγα γτ στην ελλαδα ειμαστε και οι υποδομες εχουν αργησει τραγικα...

Δεν υπαρχει νομιζω ακομα να πωλειται στην ελλαδα αυτοκινητο με κυψελες υδρογονου σωστα??

https://traction.gr/volkswagen-best-seller-sta-loukanika/?fbclid=IwAR0bIs1T7VnG97I3sfZ6WmuBseGdsi4iAHKm-2FhCh-u_nlRLlvPIwδ

Δεν νομίζω να μπορείς καν να ταξινομηθεί κάποιο τέτοιο όχημα στην χώρα μας, όσο για τις υποδομές πιστεύω ότι είμαστε κοντά στον μέσο όρο στην Ευρώπη απλά λεφτά δεν υπάρχουν για να ανανεώσουμε τα αυτοκίνητα μας... Από εκεί και πέρα επειδή είμαι σε μία διαδικασία αλλαγής αυτοκινήτου και εγώ , έχω εστίαση κυρίως στο όσο το δυνατόν να έχει περισσότερα ηλεκτρονικά για ποιο εύκολη και ασφαλή οδήγηση . Βενζίνη, πετρέλαιο, υβριδικό κτλ. κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα ειναι κυριοι...

Ban σε οποιοδηποτε αυτοκινητο με κινητηρα εσωτερικης καυσης πετρελαιου η βενζινης μεχρι το 2035 στην Αγγλια και μεχρι το 2030 στη Γερμανια..

Μεσα και τα υβριδικα..

https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/oil/020420-uk-to-bring-forward-ban-on-new-gasoline-diesel-cars-sales-to-2035

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Γερμανος εχει στολο 5ετιας. 

Το 10ετιας που λενε ειναι πολυ μακρια γι αυτους....

Αλλαζουν τα αμαξια σα τα σωβρακα.

Γνωστο οτι η οικονομικη αναπτυξη της Γερμανιας περναει μεσα απο την γραμμη παραγωγης.

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KAKADI είπε

Αυτα ειναι κυριοι...

Ban σε οποιοδηποτε αυτοκινητο με κινητηρα εσωτερικης καυσης πετρελαιου η βενζινης μεχρι το 2035 στην Αγγλια και μεχρι το 2030 στη Γερμανια..

Μεσα και τα υβριδικα..

https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/oil/020420-uk-to-bring-forward-ban-on-new-gasoline-diesel-cars-sales-to-2035

ενταξει ευχες ειναι, δεν προκειται να γινει και δες τι του ειπαν του Τζονσον. Εξαλλου στην Ευρωπη καθε 5-7 χρονια το πολυ αλλαζουν αυτοκινητα συνηθως. Εμεις που το κραταμε 15 και 20 δεν μπορουμε να σκεφτομαστε με τον ιδιο τροπο. Μακαρι να εχουμε την ανεση καθε 5 χρονια να παιρνουμε αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...