Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Kuromajo είπε

 αμα μου ερθει με coil whine πραγματικά θα κάνω τα πάντα για να το επιστρέψω και να πάρω άλλο... ξέρω οτι ανάλογα το άτομο παίζει και η ευαισθησία στον ήχο, για μένα αυτός ο ήχος ακόμα και αν δεν είναι δυνατός είναι πραγματικά unbearable, πραγματικά ακόμα και στα βιντεάκια που τσεκαρω με το ζόρι το αντέχω

Να έχουν βγάλει τα launch units τέτοιο πρόβλημα.. κρίμα... ελπίζω να είναι μόνο σε λίγα

 Το θέμα είναι ότι δέν είναι στο χέρι σου αν θα στο αλλάξουν.. Θα είναι στο χέρι της cometron που κλασικά θα πουλάει τρελά ότι όλα είναι όπως πρέπει! 

Επεξ/σία από metallica 13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, metallica 13 είπε

Αν το θέμα είναι ότι δέν είναι στο χέρι σου αν θα στο αλλάξουν.. Θα είναι στο χέρι της cometron που κλασικά θα πουλάει τρελά ότι όλα είναι όπως πρέπει! 

δίκιο έχεις, αλλά ας πουλήσουν όση τρέλα θέλουν, αν έχει τόσο θόρυβο και αυτοί δεν το δέχονται νταξ θα δούμε... προς το παρόν εύχομαι να μην πέσω σε τέτοιο κομμάτι μόνο, με την τύχη που έχω αυτήν τη χρονιά βέβαια το πιστεύω ότι θα πέσω πάνω στο πιο θορυβώδες ρε φίλε...

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Να ρωτήσω αυτά τα 20-30 παιχνίδια στη collection υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση αν θα αυξάνονται (κάτι ανάλογο με το pass) και στο μέλλον γίνουν 100πλας?

 

2)έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με το bc. Οκ κάποια παιχνίδια όπως tsusima και days gone είναι από τους developers αναβαθμισμενα τύπου remaster και τρέχουν 4κ/60frames ενώ κάποια άλλα όπως το Bloodborne είναι ίδια εμπειρία με το πσ4. Η απορία μου αφορα τα παιχνίδια που βγήκαν πάνω στο ps4 pro. Πχ το god of war δεν έτρεχε σε 4κ στο pro? H to horizon? Η αλλά τόσα. Ήταν όμως εκεινο το dynamic πατενταρισμενο 4κ του pro που ήταν λίγο πλασματικό 4κ οχι καθαρό native. Αυτά λοιπόν πως θα τρέχουν στο 5??θα είναι εκείνο το ψευδο4κ η καθαρό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω τα εξής αν και θα είναι κάπως biased νομίζω η απάντηση στο πρώτο
1) Για κάποιον όπως εγώ που έχει μείνει στην εποχή του ps2, θα ήταν καλύτερο το switch ή το ps5?
2) Θα υπάρχει ps5 τα χριστούγεννα ή θα είναι εξαντλημένο μέχρι το πάσχα;
3) Αν πάρω την κονσόλα που παίρνει μόνο ψηφιακά παιχνίδια, απλά τα κατεβάζω από κάποιο store? και κατεβάζω και τίτλους του 4; γιατί βασικός λόγος αν πάρω το ps5 θα είναι  να παίξω kingdom hearts 3 που βγηκε στο 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elessar86 είπε

Δυστυχώς βλέπω στο YouTube πάρα πολλά βίντεο με coil whine του PS5 μάλιστα υπάρχουν περιπτώσεις πολύ δυνατού coil whine και πόλοι νομίζουν ότι είναι ο ανεμιστήρας τους... α ρε sony λαχείο τα έκανες τα PS5 και το κακό είναι οτι αν πέσουμε σε πολύ χάλια κομμάτι ούτε να το αλλάξουμε δεν θα μπορούμε αφού για κανα τρίμηνο δεν παίζει να βρίσκεις PS5 ούτε για αγορά πόσο μάλλον για αντικατάσταση 

Το 90% των καρτών γραφικών που είχα είχαν coil whine αλλες λιγότερο, αλλες περισσότερο . Το θέμα είναι να μην ακούγεται πολύ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, di maria kun είπε

1)Να ρωτήσω αυτά τα 20-30 παιχνίδια στη collection υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση αν θα αυξάνονται (κάτι ανάλογο με το pass) και στο μέλλον γίνουν 100πλας?

2)έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με το bc. Οκ κάποια παιχνίδια όπως tsusima και days gone είναι από τους developers αναβαθμισμενα τύπου remaster και τρέχουν 4κ/60frames ενώ κάποια άλλα όπως το Bloodborne είναι ίδια εμπειρία με το πσ4. Η απορία μου αφορα τα παιχνίδια που βγήκαν πάνω στο ps4 pro. Πχ το god of war δεν έτρεχε σε 4κ στο pro? H to horizon? Η αλλά τόσα. Ήταν όμως εκεινο το dynamic πατενταρισμενο 4κ του pro που ήταν λίγο πλασματικό 4κ οχι καθαρό native. Αυτά λοιπόν πως θα τρέχουν στο 5??θα είναι εκείνο το ψευδο4κ η καθαρό? 

1. τιποτα επισημο, για την ωρα μονο αυτα.

2.

α. Τα παιχνιδια του ps4 που αναβαθμιστηκαν για το ps4 pro, η αναβαθμιση περναει ιδια ακριβως στο ps5. 

β. Τα παιχνιδια του ps4 που ειχαν ξεκλείδωτο framerate ή και το resolution (οπως το Dark souls 3), το περασμα στο Ps5 τα αφηνει να τρεχουν καλυτερα..

γ. Τα παιχνιδια που εκατσαν οι δημιουργοί να τα αναβαθμίσουν σοβαρα για το Ps5, ειναι λίγα (πχ Tsushima, Days Gone) αλλα βλεπεις ωραια βελτιωση.

δ. Ολα τα αλλα, ειναι πανω κατω οπως στο PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lactate είπε

Θέλω να ρωτήσω τα εξής αν και θα είναι κάπως biased νομίζω η απάντηση στο πρώτο
1) Για κάποιον όπως εγώ που έχει μείνει στην εποχή του ps2, θα ήταν καλύτερο το switch ή το ps5?
2) Θα υπάρχει ps5 τα χριστούγεννα ή θα είναι εξαντλημένο μέχρι το πάσχα;
3) Αν πάρω την κονσόλα που παίρνει μόνο ψηφιακά παιχνίδια, απλά τα κατεβάζω από κάποιο store? και κατεβάζω και τίτλους του 4; γιατί βασικός λόγος αν πάρω το ps5 θα είναι  να παίξω kingdom hearts 3 που βγηκε στο 4.

1) Δες τις βιβλιοθήκες του switch και του PS4 συν τα upcoming του ps5 και δες το σε τραβάει περισσότερο από άποψη games. Είναι πολύ διαφορετικές οι βιβλιοθήκες τους. Επίσης είναι πολύ διαφορετική και η χρήση τους. Το σνόμπαρα το switch μέχρι που το πήρα και από τότε νομίζω το προτιμώ από PS4. Αλλά τώρα ετοιμάζομαι να το παρατήσω ελεω Ps5. Είναι πολύ προσωπική επιλογή παντως

2) Θα ζοριστείς να βρεις αλλά πιστεύω το αργότερο μέχρι αρχές 21 θα το έχεις. Πάσχα παραπάει πιστεύω.

3) Πάρε την disc version. Τα 100 ευρώ θα τα βγάλεις σε 2-3 μεταχειρισμένα games. Ναι κατεβάζεις PS4 games κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lactate είπε

Θέλω να ρωτήσω τα εξής αν και θα είναι κάπως biased νομίζω η απάντηση στο πρώτο
1) Για κάποιον όπως εγώ που έχει μείνει στην εποχή του ps2, θα ήταν καλύτερο το switch ή το ps5?
2) Θα υπάρχει ps5 τα χριστούγεννα ή θα είναι εξαντλημένο μέχρι το πάσχα;
3) Αν πάρω την κονσόλα που παίρνει μόνο ψηφιακά παιχνίδια, απλά τα κατεβάζω από κάποιο store? και κατεβάζω και τίτλους του 4; γιατί βασικός λόγος αν πάρω το ps5 θα είναι  να παίξω kingdom hearts 3 που βγηκε στο 4.

Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία οι δύο κονσόλες. Η μία  εξυπηρετεί και στην φορητότητα. Τα παιχνίδια της Nintendo αριστουργήματα μεν αλλά με το PS5 αλλάζεις εμπειρία. Η δική μου γνώμη είναι να πάρεις PS5 στο οποίο μπορείς να παίξεις εννοείται και τα παιχνίδια του ps4 κατεβάζοντας τα από το store. Αργότερα θα βρίσκεις και πολύ καλές προσφορές κάτι που στο switch δεν ισχύει. Επίσης η Ελληνική υποστήριξη που έχει η Sony με τους υπότιτλους και την Γλώσσα αξίζει πολύ. Τώρα βέβαια η τελική απόφαση είναι δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Μπήκα στο νήμα για να γράψω αυτό ακριβώς το πράγμα. Βλέπω πολλά παράπονα για high-pitch θόρυβο.

Απ' όλα τα προβλήματα του PS5 που έχουν πρωτοεμφανιστεί, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το coil whine. Όλα τα υπόλοιπα, rest mode, shutdown κλπ, όλα αυτά εμπίπτουν μέσα στα πλαίσια της εγγύησης ή/και του DoA. Το coil whine όμως, άνετα μπορεί να το αναγνωρίσει ως μη-πρόβλημα η Sony (που ούτως ή άλλως έχει κακό ιστορικό στο support της).

Μακάρι να μην είναι εκτεταμένο το πρόβλημα.

Είναι υψηλής συχνότητας θόρυβος που προέρχεται από το εσωτερικό της κονσόλας. Είναι ο ήχος που κάνουν οι κάρτες γραφικών όταν συντονίζονται μεταξύ τους τα επιμέρους parts.

Το αν ακούγεται εξαρτάται από το αν παίζεις με headset και από το πόσο καλά είναι τα αυτιά σου. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για αρκετά εκνευριστικό ήχο να τον ακούς σερί.

Στο Resetera και στο Twitter γίνεται χαμός με τα παράπονα για coil whine. Για όσους ξέρουν, ο θόρυβος του είναι χειρότερος ακουστικά από αυτόν του ανεμιστήρα.

Μικρότερο βαθμό παραπόνων (αλλά υπάρχουν και τέτοιες αναφορές), κάνουν χρήστες για units με θορυβώδες fan (μετά από λίγο). Σε άλλο thread κάποιος έχει γράψει ότι υπάρχει, όπως στο PS4, fan lottery και στο PS5, όχι μόνο επειδή άλλες κονσόλες έχουν Nidec και άλλες Delta, αλλά γενικά παρατηρείται αυτή η τάση με απόλυτα αθόρυβες κονσόλες και αντίστοιχα πιο θορυβώδεις.

Μου κάνει δε εντύπωση, η απόλυτη σιγή ιχθύος των “συστημικών” media (IGN, Gamespot, Eurogamer-DF κτλ) για το ζήτημα. Αυτό σημαίνει δυο πράγματα: Η το πρόβλημα θα είναι περιορισμένο, στα πλαίσια του φυσιολογικού ποσοστού launch failure, η έχει πέσει «σύρμα» για damage control. Θα φανεί τις επόμενες εβδομάδες, μήνες όπως και να έχει, αν αυτή η τάση παρατηρείται γενικά, και όχι μόνο στα launch κομμάτια.

Επεξ/σία από Tilemaxx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

1. τιποτα επισημο, για την ωρα μονο αυτα.

2.

α. Τα παιχνιδια του ps4 που αναβαθμιστηκαν για το ps4 pro, η αναβαθμιση περναει ιδια ακριβως στο ps5. 

β. Τα παιχνιδια του ps4 που ειχαν ξεκλείδωτο framerate ή και το resolution (οπως το Dark souls 3), το περασμα στο Ps5 τα αφηνει να τρεχουν καλυτερα..

γ. Τα παιχνιδια που εκατσαν οι δημιουργοί να τα αναβαθμίσουν σοβαρα για το Ps5, ειναι λίγα (πχ Tsushima, Days Gone) αλλα βλεπεις ωραια βελτιωση.

δ. Ολα τα αλλα, ειναι πανω κατω οπως στο PS4.

Θενκς. Άρα προερχόμενος από το παλιό πσ4 θα δω αναβάθμιση όχι μόνο στα νέα παιχνίδια που είναι δεδομένο αλλά και στα εκατοντάδες του πσ4 που τρεχαν καλύτερα στο προ μοντέλο στην ανάλυση, επιλογή hdr και επιπλέον όσα είχαν ξεκλείδωτο frame στα frames. 

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nekrik είπε

Το 90% των καρτών γραφικών που είχα είχαν coil whine αλλες λιγότερο, αλλες περισσότερο . Το θέμα είναι να μην ακούγεται πολύ .

αυτό εννοώ, αν υπάρχει αλλά είναι ελάχιστο δεν πειράζει, αν τώρα το ακούω την ώρα που παίζω σορυ υπάρχει πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά χαλαρώστε , ζούμε στην εποχή που όλοι έχουν social media και ποστάρουν τα πάντα. Υπάρχει λόγος να σπαμάρει παντού κάποιος video με το μηχάνημά του να λειτουργεί τέλεια ? Οχι.

Απ΄την άλλη πόσα video και αναφορές έχετε δει για coil whine issues , κολλήματα κτλ.. 200 ? 300? 500? 1000? Πολλές λέω.. Σκεφτείτε ότι οι αναφορές αυτές αφορούν μια ολόκληρη ήπειρο. Γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Αγοράστε άφοβα ! 

Επεξ/σία από venomawakens7
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...