Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Φίλε μου απάντησα στον από πάνω τι εννοώ με την αρχιτεκτονική. Αυτό που λέω ουσιαστικά είναι ότι καθως η πρόταση της Sony είναι πιο custom δεν ξέρουμε ακόμα αν και κατά το ποσό είναι πιο αργή real life. Δεν είναι σύγκριση τύπου 1070-1080 και τελειώσαμε. Ας περιμένουμε τα bench να δούμε αν λέει αρλούμπες η Sony Γτ είπε και στους developer ότι δεν είναι ενδεικτικά τα tf κτλ. Βέβαια για να πούμε και το προφανές αν είχε πιο πολλά tf το ps5 ίσως να έλεγε και το αντίθετο. Ενδεικτικά μπορεί να μην είναι, αλλά αντικείμενικα δεν νομίζω να κάτσει ο multiplat developer να κάνει το κάτι παραπάνω για να πάρει την έξτρα απόδοση. Θα κάνει ότι κάνει και στο xbox. Τώρα για την ψύξη κτλ είπε και για αυτό, αναγνωρισε ότι για το ps4 δεν έγινε καλή δουλειά (θετικό που δεν στρουθοκαμηλιζει) και η υλοποίηση αυτή τη φορά θα είναι πολύ καλύτερη. Αναμένουμε bench και για αυτό λοιπόν. 

Θα χει πιο ψηλά fps το one .αυτό είναι defacto.μην το ψάχνεις.η gpu του είναι αρκετά α καλύτερη.ο χρόνος φορτωματος των games και το boot της κονσόλας θα ναι λίγο καλύτερο στο ps5.αυτο μόνο.επισης φοβάμαι μην τους ζορισει στην τιμή το σύστημα του ssd στο ps και καταλήξει να ναι κ πιο ακριβο ακόμη του one.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα βλέπει σε κάθε γενιά αυτά η Nintendo και γελάει. Σκοτώνονται οι άλλοι για τα specs και ποιο την έχει μεγαλύτερη και βγάζουν αυτοί που δεν έχουν specs 2-3 παιχνιδάρες και τους ξεφτιλίζουν.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Θα χει πιο ψηλά fps το one .αυτό είναι defacto.μην το ψάχνεις.η gpu του είναι αρκετά α καλύτερη.ο χρόνος φορτωματος των games και το boot της κονσόλας θα ναι λίγο καλύτερο στο ps5.αυτο μόνο.επισης φοβάμαι μην τους ζορισει στην τιμή το σύστημα του ssd στο ps και καταλήξει να ναι κ πιο ακριβο ακόμη του one.

Θα δείξει, το πιθανότερο είναι να έχεις δίκιο βέβαια αλλά ας περιμένουμε και τα benchmark! Η τιμή θα είναι πολύ σημαντική αν είναι στα ίδια και δεν είναι έστω ένα 50αρι πιο φτηνό το ps5  θα δυσκολευτεί πολύ στην αρχή. Πάντως αντικειμενικά νομίζω είναι πολύ καλό το launch και των 2. Εντάξει για το ps5 δε ξέρουμε ακόμη πολλά φυσικά αλλά είναι ενδιαφέρον. Αυτό που δεν έχει αγγίξει κάνεις βέβαια είναι το πως σχεδιάζουν να λειτουργούν οι κονσόλες. Always online, μεταχειρισμένα κτλ. Κουβέντα. Πράγματα κατ εμέ πολύ πιο σημαντικά από μερικά frame από δω και από κει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγάλουμε ένα ps5 με χαμηλότερα χαρακτηριστικά κ χαμηλότερη τιμη από το xbox, να δούμε πως θα πάνε κιόλας κ οι 2 κονσόλες κ μετά σκάμε το ps5 pro, το οποίο θα ειναι κ δυνατότερο απ το xbox αλλά κ ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Αδερφέ κάπου μπερδεύτηκες , αρχικτονικη δεν εννοω την αρχιτεκτονική της AMD εννοώ το πως είναι στημένο το μηχάνημα σαν φιλοσοφία. Ο Cerny lead architect ειναι του project, δεν έχει φτιάξει τη zen ούτε rdna. Στο πως έχει στηθεί το όλο θέμα αναφέρομαι. Όπως επίσης γράφω αλλά μάλλον ούτε αυτό κατάλαβες, ας βγουν τα bench και θα δούμε αν λέει αρλούμπες η όχι. Επίσης πήγαινε και στο digital foundry και πες τους ότι είναι ασχετοι, καθώς αναφέρουν αυτά που σου λέω. Προσωπικά ούτε μετοχές έχω ούτε πωλητής της Sony είμαι, ίσα ίσα χαίρομαι που επιτέλους σοβαρευτηκε η MS και το πάει καλά Γτ από τον ανταγωνισμό όλοι κερδισμένοι είμαστε. Για τα dedicated chips Για το xbox αν και είδα την παρουσίαση δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο, αλλά για να το λες έτσι θα είναι θα το ξαναδώ με μεγαλύτερη προσοχή. 

Όχι φίλε το digital foundry δεν είναι άσχετοι,  ξέρουν πολύ καλά τη γράφουν,  απλώς εσυ χρειάζεσε λίγο βελτίωση στα αγγλικά σου καθώς δεν έχεις καταλάβει τη γράφουν. 

Αυτό που λέει το Eurogamer και κάθε σχετικό  Site είναι πως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση σε σχέση με την περασμένη γενιά λόγω διαφορετικής αρχιτέκτονικης τόσο σε cpu όσο και gpu. Πουθενά το Eurogamer δεν έγραψε πως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση Ps5- Xbox one series X Λόγω διαφορετικής αρχιτέκτονικης. 

Επίσης συνεχίζεις να γράφεις πως θα περιμένουμε να δούμε benchmark κλπ. Λοιπόν σου έχω ένα γεγονός κανένα benchmark μα κανένα όσο αφορά τα γραφικά και το feamerate δεν επηρεάζεται από τη ταχύτητα και δίαυλο επικοινωνίας του σκληρού δίσκου. 

Είτε έχεις σκληρό sata I είτε sata II,  III,  SSD pcie 1-4 κανένα από αυτά δεν επηρεάζει τα benchmark όσον αφορά τις κάρτες γραφικών. 

Διαφορά έχουμε στα loading όπως και στο streaming των textures μέχρι εκεί,  τίποτα περισσότερο και τίποτα λίγοτερο. 

 

Επεξ/σία από Diver_Gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, fanboy είπε

Τοτε το mac os επρεπε να κανει 2000....  400 λεει το mac... οτι να ναι... δουλεψε το πρωτα

 

Το είπα για παράδειγμα στον άλλον, και ενώ έχει αδύναμο h/w  κάνει τόσα λεφτά , βέβαια ψιλοκλεψιά είναι και με το OS που έχει.......

Επεξ/σία από georgepppo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε sega πετα ενα dreamcast 2 με 3-4 αποκλειστικοτητες και ας εχει τα μισα specs κ κοψτους τα ποδια😂😂😂

Επεξ/σία από asimodrakos2
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο άλμα σε επιδόσεις έχω να πω εγώ! 

Εκεί που παίζαμε με 1.84 (PS4) και 4.2(PS4 Pro)  πάμε στα 10.28 (PS5) μια χαρά είναι για το απλό PS5. 

Θεωρώ ότι θα βγει και PS5 PRO κάποια στιγμή με ανώτερες επιδόσεις. 

Ναι το Xbox έχει καλύτερες επιδόσεις αλλά εδώ θα μετρήσει το προηγούμενο οικοσύστημα λόγω ψηφιακής βιβλιοθήκης. 

Μην κολλάτε στα νούμερα γιατί αν αυτό ήταν κριτήριο αγοράς θα είχε κλείσει η Nintendo. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το θέμα είναι ότι χάνουμε την ουσία. 

Ο καθένας έχει διαφορετικά γούστα άλλος τους αρέσει τα exclusive της Microsoft και σε άλλους της Sony,  γούστα είναι αυτά. Πως και με τη λογική θα προσπαθήσω εγώ να αλλάξω τα γούστα κάπιου αλλού;  Εντάξει θα πω την άποψή μου ότι εμένα μου αρέσει πιο πολύ το Forza αλλά είναι άκυρο να προσπαθήσω να περάσω τη γνώμη μου σε άλλους. 

Δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα ρε παιδιά.  Έχει κόσμο που παίζει μόνο αθλητικά και δεν τους νοιάζει τίποτα άλλο,  έχει κόσμο που παίζει μόνο fps, μόνο Rpg, μόνο,  μόνο, μόνο ότι του γουστάρει.  Πάνε σε κάποιον που παίζει 10 χρόνια cs και πάνε να το πείσεις ότι δεν είναι καλό να αρχίσει να παίζει Fifa η cod!  Με τη λογική? 

Σου αρέσει αυτό που παίζει μια χαρά,  για πιο λόγο να προσπαθείς να επιβάλει μια απόψει ότι το δικού σου παιχνίδια είναι καλύτερο από το δικό μου;  λίγο κοινή  λογική παιδιά τίποτα άλλο. 

Επεξ/σία από Diver_Gr
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsibosp είπε

Εντωμεταξύ όλα τα tech sites αναφέρουν ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει σύγκριση λόγω διαφορετικής αρχιτεκτονικης και εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας διαχείρισης δεδομένων .....

κάνεις πλάκα τώρα έτσι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε: βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!!! 

Εδώ τόσα χρόνια η Apple με 2-3giga ram κάνει πλάκα στις ναυαρχίδες του Android  που φτάνουν τα 10!!!!!!!

Το θέμα δεν είναι μόνο τα χαρακτηριστικά είναι και άλλα πράγματα

ΠΧ:

(Ένα Ferrari 500 hp πισωκινητο σε μια πίστα με ένα evo 300 hp το evo είναι καλύτερο )

ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ PLAYSTATION PRO ΜΕ ΠΙΟ ΠΆΝΩ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΟ XBOX 

ΑΛΛΆ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sansara είπε

 

Τι λες καλιε που δεν εχει "περιεχομενο"...

Εχω game pass και δε προλαβαινω να παιξω ουτε τον αφρο απο τα major releases που μπαινουν καθε τρεις και λιγο...

Αφηνω στην ουρα να περιμενουν τιτλοι οπως metro exodus, gears 5, ori 2, dmc5, outer wilds κλπ κλπ... Αδυνατω να ανταπεξελθω.

 

 

Πολλα ''παιδακια'' (που δεν ενημερωνονται καν τι κυκλοφορει στην αγορα εννοω....) δεν ξερουν καν τι ειναι το Gamepass να ξερετε!
και ναι, πως να το κανουμε το Gamepass απλα τα ΣΠΑΕΙ !!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
55 λεπτά πριν, asimodrakos2 είπε

Ρε sega πετα ενα dreamcast 2 με 3-4 αποκλειστικοτητες και ας εχει τα μισα specs κ κοψτους τα ποδια😂😂😂

 

ωιμε....ειχα ενα sega....στο μυαλο ειχε τυπωθει με πυρακτωμενο σιδερο...wonder boy ...

5 λεπτά πριν, grgoofy2002 είπε

Πολλα ''παιδακια'' (που δεν ενημερωνονται καν τι κυκλοφορει στην αγορα εννοω....) δεν ξερουν καν τι ειναι το Gamepass να ξερετε!
και ναι, πως να το κανουμε το Gamepass απλα τα ΣΠΑΕΙ !!!!

χωρις πλακα, χαρισα 12μηνη συνδρομη στο ανηψακι μου που εχει nintendo switch και εκανε την καρτα σαιτα...

δεν καταλαβε καν τι ειναι ...

αλλα τραβουσε την μανα του να του παρει nintendo επειδη <<ξεκολλανε>> τα κοντρολερ και εχει πλακα να  τα κουνας περα δωθε...τωρα θελει και ενα τιμονι ...

αυτοι ειναι οι πελατες των εταιριων παιδια...😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...