Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι παίζει με το backwards compatibility?

θα ειναι ολοι οι τιτλοι της προηγούμενης γενιας διαθέσιμοι αυτόματα;

 

Τι πάιζει με τα bluray του ps4?

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, The__Blade είπε

Έχω πάρει όλες τις κονσόλες της Sony ps1, ps2, ps3, ps4, ps4 pro αλλά τώρα λέω πως μπρεί να αλλάξω στρατόπεδο.

Είναι μεγάλη η διαφορά σε ισχύ με το xbox, 36cu vs 52..... τα ρολόγια δεν λένε πολλά ειδικά αφού είναι boost clocks.

 

 

 

Meh. Δεν είναι συνηθισμένα boost clocks, ο SSD είναι game changer, ανώτερο 3D audio, PSVR 2, first party titles, λογικά 50-100€ φτηνότερο. 

We are good.

 

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θεωρώ οτι ενας σωστός gamer, εφ΄οσον το επιτρέπουν τα οικονομικά, οφειλει να εχει ολα τα συστήματα.Εχω ενα πολύ καλό 1080p PC στο οποιο σκοπεύω να παίζω ολα τα moba και τα FPS σε 100+ fps. Σε αυτά τα παιχνίδια θεωρώ οτι frames > resolution. Εχω ενα Switch για τα 1st/2nd party της Nintendo. Θα αγοράσω ενα Series X καθώς είναι το πιο δυνατό μηχανημα και θα παίζω εκει ολα τα 3rd party (που ειναι το 99% των τιτλων που παιζω). Και αργότερα θα κοιτάξω για ενα PS5, να εχει πέσει και λιγο η τιμή, ώστε να παίξω τα 1st party της Sony. Θεωρώ οτι αυτή ειναι η καλύτερη επιλογή καθώς ούτε τα χρήματα για 4K 60+ PC έχω και ακομα και αν τα ειχα 3 χιλιάρικα για games δεν δωσω μπαμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GREG79 είπε

Κοιτάξτε: βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!!! 

Εδώ τόσα χρόνια η Apple με 2-3giga ram κάνει πλάκα στις ναυαρχίδες του Android  που φτάνουν τα 10!!!!!!!

Το θέμα δεν είναι μόνο τα χαρακτηριστικά είναι και άλλα πράγματα

ΠΧ:

(Ένα Ferrari 500 hp πισωκινητο σε μια πίστα με ένα evo 300 hp το evo είναι καλύτερο )

ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ PLAYSTATION PRO ΜΕ ΠΙΟ ΠΆΝΩ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΟ XBOX 

ΑΛΛΆ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Άκυρες οι συγκρίσεις σου. Εδώ έχουμε '2 android' με διαφορετικούς χρονισμός πχ sony_ samsung και αν το θες αυτοκινητιστικό ένα evo 9 μαμά και ένα fq400. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

ωιμε....ειχα ενα sega....στο μυαλο ειχε τυπωθει με πυρακτωμενο σιδερο...wonder boy ...

χωρις πλακα, χαρισα 12μηνη συνδρομη στο ανηψακι μου που εχει nintendo switch και εκανε την καρτα σαιτα...

δεν καταλαβε καν τι ειναι ...

αλλα τραβουσε την μανα του να του παρει nintendo επειδη <<ξεκολλανε>> τα κοντρολερ και εχει πλακα να  τα κουνας περα δωθε...τωρα θελει και ενα τιμονι ...

αυτοι ειναι οι πελατες των εταιριων παιδια...😇

Εγω ξερω πως οτι με τα παιδια που παιζουμε (ειμαστε 30+ και παιζουμε κανα 3ωρακι)  λεμε τι να πρωτοπαιξουμε με το Gamepass.
Καθε μηνα βαζει πραγματικα παιχνιδαρες.
Πλεον δεν αγοραζω day one παιχνιδια γιατι δεν προλαβαινω και επιπλεον υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τα παιξω στο Gamepass.
Νομιζω οτι η MS εχει παρει λιγο πιο σοβαρα την κονσολα της & το XBOX brand και ελπιζω να δουμε ακομα πιο ομορφα πραγματακια με τα studio που εχει αγορασει τον τελευταιο καιρο...
Οσο για το PS.... ΟΚ εχει (προσωπικα) για μενα 6 games που θελω πολυ να παιξω,
God of War, Spiderman, Days Gone, Horizon, Last of Us, Uncharted.
Ειναι single player ολα τα παιζεις τα τερματιζεις και τελειωσε η υποθεση! θα βρω να τα παιξω!
Σαν κονσολα μου κανει πιο πολυ περισσοτερο το XBOX !

Επεξ/σία από grgoofy2002
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MTX είπε

μήπως είσαι μικρός και δεν έζησες τι κόντρα saturn και playstation1 , το μηχάνημα τις Sega ήτανε πολύ πιο δυνατό από θέμα hardware , αλλα τελικά η Sony με σωστό marketing και ευκολότερο προγραμματισμό παιχνιδιών τελικά κέρδισε την αγορά , άρα αυτή η μικρή διαφορα στο hardware εμενα δεν μου λέει κάτι , αλλα πράγματα θα παίξουνε ρολο για τι πρωτιά μεταξύ xbox και ps5

Για να πω την αλήθεια δεν την έζησα εκείνη την κόντρα, ήμουν 1-2 χρόνων τότε.. 

Σιγουρα και οι κόντρες στη σύγχρονη εποχή δείχνουν να είναι πιο περιπλοκές από καθαρούς αριθμούς.. 
Δεν μίλησα για νίκη στη γενιά! Ακόμα πιστεύω στη Sony και στα παιχνίδια που θα βγάλει, αν και η Microsoft, με τον spencer στο τιμόνι, κάνει σωστά βήματα και προς αυτήν την κατεύθυνση (βλ. Hellblade 2).. Στην τελική όμως δεν με νοιάζει κιόλας ποιος θα βγάλει τα περισσότερα, δεν θα μπουν στην τσέπη μου..

Αυτο που λέω είναι ότι όταν ο ένας έχει μεγαλύτερα νούμερα ο άλλος πρέπει να έχει χαμηλότερη τιμή για να δείξει ότι σέβεται τους καταναλωτές! Και η Nintendo πήγε μπάλα με το switch, αλλά το πήρα εν γνώσει μου πως με κλέβει και θα με κλέβει η Nintendo που δεν ρίχνει εδώ και 3 χρόνια τα παιχνίδια! Δεν σημαίνει ότι επειδή βγάζει καλά παιχνίδια δεν θα κράξω τα αρνητικά μιας εταιρίας, ούτε ότι θα το πάω οπαδικά και δεν θα υποστηρίξω τα θετικά μιας άλλης!

5 ώρες πριν, Istelios είπε

Γτ δεν πας απο την απεναντι πλευρα αφου ειναι πιο χαμηλης αποδοσης απο δω και να χασεις τιτλους;Τι προτιμας;

Βλ. Παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DimosMcLaren είπε

Τεράστιο άλμα σε επιδόσεις έχω να πω εγώ! 

Εκεί που παίζαμε με 1.84 (PS4) και 4.2(PS4 Pro)  πάμε στα 10.28 (PS5) μια χαρά είναι για το απλό PS5.

 

Θυμάμαι το 2006 που οι ειδικοί έλεγαν ότι για να δείς generational άλμα στα γραφικά, η διαφορά ισχύος με τον προκάτοχο πρέπει να είναι 20Χ - 30Χ (διότι τότε αυτή ήταν η διαφορά αν δεν με απατά η μνήμη μου, εκτός από το Nintendo Wii που ήταν 2Χ σε σχέση με GameCube)

Τώρα είμαστε στο 2.5Χ και κάνουμε χαρούλες 😋

Με 2.5Χ σημαίνει ότι game που έπαιζε στα (1080p ή 4K) /30fps στο PS4, στο PS5 θα το παίξεις στα 60fps, με τα ίδια γραφικά και ανάλυση......

Τέλος πάντων, εγώ ζητάω από τον κατασκευαστή (MS/SONY) να θέσουν ώς όρο κάθε game να έχει επιλογή για 60fps και να προσαρμόζει ανάλογα ανάλυση/γραφικά.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, grgoofy2002 είπε

Εγω ξερω πως οτι με τα παιδια που παιζουμε (ειμαστε 30+ και παιζουμε κανα 3ωρακι)  λεμε τι να πρωτοπαιξουμε με το Gamepass.
Καθε μηνα βαζει πραγματικα παιχνιδαρες.
Πλεον δεν αγοραζω day one παιχνιδια γιατι δεν προλαβαινω και επιπλεον υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τα παιξω στο Gamepass.
Νομιζω οτι η MS εχει παρει λιγο πιο σοβαρα την κονσολα της & το XBOX brand και ελπιζω να δουμε ακομα πιο ομορφα πραγματακια με τα studio που εχει αγορασει τον τελευταιο καιρο...
Οσο για το PS.... ΟΚ εχει (προσωπικα) για μενα 6 games που θελω πολυ να παιξω,
God of War, Spiderman, Days Gone, Horizon, Last of Us, Uncharted.
Ειναι single player ολα τα παιζεις τα τερματιζεις και τελειωσε η υποθεση! θα βρω να τα παιξω!
Σαν κονσολα μου κανει πιο πολυ περισσοτερο το XBOX !

Πολύ σωστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, xenos.p είπε

Λιγότερος αποθηκευτικός χώρος, πιο αργή cpu και μάλλον λιγότερο αποδοτική gpu, πιο αργή μνήμη.. ένα 100αρικο κάτω είναι καλά ..

Όλα θα κριθούν στις αποκλειστικότητες. Όπως και με το Xbox one x οκ πολύ καλή κονσόλα αλλά γιατί να την πάρω από την στιγμή που μπορω να παίξω τα παιχνίδια του και στο pc? 
στο ps4 δεν μπορείς να πεις το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billeiros είπε

Θα χει πιο ψηλά fps το one .αυτό είναι defacto.μην το ψάχνεις.η gpu του είναι αρκετά α καλύτερη.ο χρόνος φορτωματος των games και το boot της κονσόλας θα ναι λίγο καλύτερο στο ps5.αυτο μόνο.επισης φοβάμαι μην τους ζορισει στην τιμή το σύστημα του ssd στο ps και καταλήξει να ναι κ πιο ακριβο ακόμη του one.

Είναι όμως αρκετά δυνατές και οι δύο για να πετύχουν τον στόχο που έχουν θεσει, των 4k/60fps σε high settings γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, lazlo1992 είπε

Όλα θα κριθούν στις αποκλειστικότητες. Όπως και με το Xbox one x οκ πολύ καλή κονσόλα αλλά γιατί να την πάρω από την στιγμή που μπορω να παίξω τα παιχνίδια του και στο pc? 
στο ps4 δεν μπορείς να πεις το ίδιο...

Πολυ απλα γιατι το xbox one x κανει 300-500 ευρω (αναλογως ποτε το παιρνεις) και το αντιστοιχο pc κανει 800 ευρω. Επισης το xbox:

-Κανει πολυ λιγοτερο θορυβο

-Καιει πολυ λιγοτερο ρευμα

-Ειναι πολυ πιο ομορφο

-Βρωμαει ποιοτητα

-Διαχωριζει τα παιχνιδια σου απο τη δουλεια σου

- Μεταπωλειται πανευκολα χωρις χασουρα

-Ειναι ΧΒΟΧ !

 

Επισης, το Series X θα εχει οοολα τα προηγουμενα +

-Θα ανοιγει τα προσφατα παιχνιδια σου σε 4-6 δευτερολεπτα (αυτο ειναι το σημαντικοτερο feature για μενα)

-Θα εχει γραφικα κλασης 2080 χωρις να χρειαζεται να γινεις καγκουρας για να τα απολαυσεις

-Θα ειναι τοσο iconic που θα θελεις να το εχεις (κι ας μην το χρειαζεσαι)!

 

Την ιστορια Game Pass δεν την αναφερω εδω μονο και μονο γιατι μπορεις να το εχεις και σε windows pc. Μονο σε playstation εχεις αποκλειστει στις 5-6 ...αποκλειστικοτητες.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lazlo1992 είπε

Όλα θα κριθούν στις αποκλειστικότητες. Όπως και με το Xbox one x οκ πολύ καλή κονσόλα αλλά γιατί να την πάρω από την στιγμή που μπορω να παίξω τα παιχνίδια του και στο pc? 
στο ps4 δεν μπορείς να πεις το ίδιο...

Δεν είπα το αντίθετο! Άλλωστε το avatar μου όπως βλέπεις είναι απ το bloodborne όχι απ το halo..
όπως είπα και νωρίτερα:

1 ώρα πριν, xenos.p είπε

Για να πω την αλήθεια δεν την έζησα εκείνη την κόντρα, ήμουν 1-2 χρόνων τότε.. 

Σιγουρα και οι κόντρες στη σύγχρονη εποχή δείχνουν να είναι πιο περιπλοκές από καθαρούς αριθμούς.. 
Δεν μίλησα για νίκη στη γενιά! Ακόμα πιστεύω στη Sony και στα παιχνίδια που θα βγάλει, αν και η Microsoft, με τον spencer στο τιμόνι, κάνει σωστά βήματα και προς αυτήν την κατεύθυνση (βλ. Hellblade 2).. Στην τελική όμως δεν με νοιάζει κιόλας ποιος θα βγάλει τα περισσότερα, δεν θα μπουν στην τσέπη μου..

Αυτο που λέω είναι ότι όταν ο ένας έχει μεγαλύτερα νούμερα ο άλλος πρέπει να έχει χαμηλότερη τιμή για να δείξει ότι σέβεται τους καταναλωτές! Και η Nintendo πήγε μπάλα με το switch, αλλά το πήρα εν γνώσει μου πως με κλέβει και θα με κλέβει η Nintendo που δεν ρίχνει εδώ και 3 χρόνια τα παιχνίδια! Δεν σημαίνει ότι επειδή βγάζει καλά παιχνίδια δεν θα κράξω τα αρνητικά μιας εταιρίας, ούτε ότι θα το πάω οπαδικά και δεν θα υποστηρίξω τα θετικά μιας άλλης!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, sansara είπε

Πολυ απλα γιατι το xbox one x κανει 300-500 ευρω (αναλογως ποτε το παιρνεις) και το αντιστοιχο pc κανει 800 ευρω. Επισης το xbox:

-Κανει πολυ λιγοτερο θορυβο

-Καιει πολυ λιγοτερο ρευμα

-Ειναι πολυ πιο ομορφο

-Βρωμαει ποιοτητα

-Διαχωριζει τα παιχνιδια σου απο τη δουλεια σου

- Μεταπωλειται πανευκολα χωρις χασουρα

-Ειναι ΧΒΟΧ !

Επισης, το Series X θα εχει οοολα τα προηγουμενα +

-Θα ανοιγει τα προσφατα παιχνιδια σου σε 4-6 δευτερολεπτα (αυτο ειναι το σημαντικοτερο feature για μενα)

-Θα εχει γραφικα κλασης 2080 χωρις να χρειαζεται να γινεις καγκουρας για να τα απολαυσεις

-Θα ειναι τοσο iconic που θα θελεις να το εχεις (κι ας μην το χρειαζεσαι)!

Την ιστορια Game Pass δεν την αναφερω εδω μονο και μονο γιατι μπορεις να το εχεις και σε windows pc. Μονο σε playstation εχεις αποκλειστει στις 5-6 ...αποκλειστικοτητες.

Κλείσε το Xbox fanboy mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...