Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Και οι δυο κονσόλες θα φορτώνουν όπως λες αστραπιαία τουλάχιστον τα καλοφτιαγμένα games που θα εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες τους. 
 

Δηλαδη τόσα χρόνια στα pc που είχαμε τη δυνατότητα έστω σε ελαφριά games να τα έχουμε με alt tab ανοιχτά είχε ο κόσμος πάνω από ένα game ανοιχτό; Μη τρελαθούμε τώρα.

Καλά σίγουρα, τα κλείνουμε, για να μην τρώνε πόρους από το σύστημα αλλά πλέον με τόση cpu δύναμη και αφθονία ram και δίσκων, γιατί όχι? Πχ δεν είναι cool που στα apple phones δεν κλείνεις ποτέ εφαρμογές ενώ στα android το κάνεις? Υπάρχουν και ψυχαναγκαστικοί βέβαια που κλείνουν ότι ανοίγουν.. άλλο θέμα αυτό. Τεσπά, εμένα μου άρεσε. Σου γλιτώνει περιττό χρόνο, έστω και λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Καλά σίγουρα, τα κλείνουμε, για να μην τρώνε πόρους από το σύστημα αλλά πλέον με τόση cpu δύναμη και αφθονία ram και δίσκων, γιατί όχι? Πχ δεν είναι cool που στα apple phones δεν κλείνεις ποτέ εφαρμογές ενώ στα android το κάνεις? Υπάρχουν και ψυχαναγκαστικοί βέβαια που κλείνουν ότι ανοίγουν.. άλλο θέμα αυτό. Τεσπά, εμένα μου άρεσε. Σου γλιτώνει περιττό χρόνο, έστω και λίγο.

Βρε μαζί σου. Όλα τα features καλοδεχούμενα. Και αν πχ. αύριο το Loading από 12sec πάει στα 10sec προφανώς και είναι καλοδεχούμενο. Αλλά όχι και game changer.

Να βάλω βέβαια έναν αστερίσκο. Αν μπορείς να παίζεις κάτι άλλο ενώ περιμένεις το lobby του τάδε online game να γεμίσει και να ξεκινήσετε τότε ναι σε αυτή τη περίπτωση είναι αρκετά ενδιαφέρον. Αλλά όχι να παίζεις 2 και 3 games ταυτόχρονα. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το quick resume είναι ένα πολύ καλό χαρακτηριστικό όπως και να έχει. Μην ξεχνάμε ότι η έννοια του χρόνου πουλάει αρκετά σήμερα με τους καταναλωτές να έχουν εκπαιδευτεί στην ταχύτητα εναλλαγής εφαρμογών μέσω των smartdevice. Παρομοίως ο βασικός σχεδιασμός του NSW είναι ακριβώς πάνω στον χρόνο μέσω της υβριδικότητας (play anytine, anywhere with anyone). Σε αυτό επίσης βοηθάει και το sleep time που επαναφέρει το σύστημα στο ίδιο σημείο πριν την ενεργοποίηση του. 

Αυτό που διαφωνώ είναι η προβολή της ταχύτητας γενικότερα ως "next generation" όταν οι παλιότερες κονσόλες με κασέτες σκάνε στα γέλια. Απλά πέρασε ο καιρός, η τεχνολογία εξελίχτηκε, το κόστος έπεσε και πλέον οι οπτικοί δίσκοι έχουν ρόλο μεσολαβητή και τίποτα παραπάνω. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα old generation χαρακτηριστικό αφού αναγκαστικά η βιομηχανία στράφηκε σε οπτικούς δίσκους λόγω μικρού κόστους κατασκευής.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν υπαρχει λαος σπιτι που παιζει στην ιδια κονσολα μια χαρα feature ειναι που θα βγαλει τα λεφτα του. Ειπαμε ο καθενας να μην σκεφτεται μονο τον δικο του κοσμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ βολικό όχι μόνο για εναλαγή αλλά κλείνεις την κονσόλα φεύγεις κάνεις μια δουλειά την ανοίγεις και συνεχίζεις απο εκεί που σταμάτησες χωρίς να ξαναφορτώσει το παιχνίδι,αυτό απο μόνο του σε γλυτώνει αρκετό χρόνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Το quick resume είναι ένα πολύ καλό χαρακτηριστικό όπως και να έχει. Μην ξεχνάμε ότι η έννοια του χρόνου πουλάει αρκετά σήμερα με τους καταναλωτές να έχουν εκπαιδευτεί στην ταχύτητα εναλλαγής εφαρμογών μέσω των smartdevice. Παρομοίως ο βασικός σχεδιασμός του NSW είναι ακριβώς πάνω στον χρόνο μέσω της υβριδικότητας (play anytine, anywhere with anyone). Σε αυτό επίσης βοηθάει και το sleep time που επαναφέρει το σύστημα στο ίδιο σημείο πριν την ενεργοποίηση του. 

Αυτό που διαφωνώ είναι η προβολή της ταχύτητας γενικότερα ως "next generation" όταν οι παλιότερες κονσόλες με κασέτες σκάνε στα γέλια. Απλά πέρασε ο καιρός, η τεχνολογία εξελίχτηκε, το κόστος έπεσε και πλέον οι οπτικοί δίσκοι έχουν ρόλο μεσολαβητή και τίποτα παραπάνω. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα old generation χαρακτηριστικό αφού αναγκαστικά η βιομηχανία στράφηκε σε οπτικούς δίσκους λόγω μικρού κόστους κατασκευής.

Σε ένα βίντεο guide επίσημο νομίζω από την Microsoft, ο ένας παρουσιαστής προσπαθώντας να επιδείξει το Expansion Storage το κούμπωσε σε λειτουργικό xbox και ενώ ήταν στο Library εμφανίστηκαν επιτόπου άλλα πόσα games.

Κάτι πλησιέστερο για μένα σε αυτό που λες για τις παλιές κονσόλες με κασέτες δεν υπάρχει.

Είναι ένα μάλιστα ένα βήμα μπροστά για δεν περιέχει η "κασέτα" ένα μόνο παιχνίδι αλλά δεκάδες και εκαντοντάδες, δεν είναι και τόσο proprietary (φάση N64 π.χ.) γιατί και άλλοι κατασκευαστές θα βγάλουν "storage expansion" και εν τέλει το βρίσκω λίγo funny που η πιο "console προσέγγιση" από όλες τις κονσόλες είναι της Microsoft :P  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, DaVillain είπε

Σε ένα βίντεο guide επίσημο νομίζω από την Microsoft, ο ένας παρουσιαστής προσπαθώντας να επιδείξει το Expansion Storage το κούμπωσε σε λειτουργικό xbox και ενώ ήταν στο Library εμφανίστηκαν επιτόπου άλλα πόσα games.

Κάτι πλησιέστερο για μένα σε αυτό που λες για τις παλιές κονσόλες με κασέτες δεν υπάρχει.

Είναι ένα μάλιστα ένα βήμα μπροστά για δεν περιέχει η "κασέτα" ένα μόνο παιχνίδι αλλά δεκάδες και εκαντοντάδες, δεν είναι και τόσο proprietary (φάση N64 π.χ.) γιατί και άλλοι κατασκευαστές θα βγάλουν "storage expansion" και εν τέλει το βρίσκω λίγo funny που η πιο "console προσέγγιση" από όλες τις κονσόλες είναι της Microsoft :P  

Δεν αλλάζει κάτι ως προς την ταχύτητα απλά εσύ ατομικά το διαφοροποιείς ως προς το περιεχόμενο και το κατασκευαστικό που είναι άλλο κομμάτι ειδικά όταν συγκρίνεις ανόμοιες εποχές με διαφορετικές τεχνολογίες και νοοτροπίες. Βασικά δεν βγάζει νόημα η οποιαδήποτε σύγκριση σε αυτά τα δύο που αναφέρεσε.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnTheReaper89 είπε

 Ακούγεται ότι όσοι είχαμε παραλαβη από κατάστημα θα πληρώσουμε την αξία των μεταφορικών.. 

Δεν έχει δωρεάν μεταφορικά με 510 ευρώ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Δεν αλλάζει κάτι ως προς την ταχύτητα απλά εσύ ατομικά το διαφοροποιείς ως προς το περιεχόμενο και το κατασκευαστικό που είναι άλλο κομμάτι ειδικά όταν συγκρίνεις ανόμοιες εποχές με διαφορετικές τεχνολογίες και νοοτροπίες. Βασικά δεν βγάζει νόημα η οποιαδήποτε σύγκριση σε αυτά τα δύο που αναφέρεσε.

Θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμμένος? Εσύ έκανες την σύγκριση αρχικά.

Ως προς την ταχύτητα είδα βίντεο σήμερα που από suspend---> Quick Resume είδα βίντεο σήμερα που το series X μπούταρε game πιο γρήγορα και από την στιγμή που χρειάζεται και N64 να φορτώσει Mario 64 και αυτό κατευθείαν σε gameplay.

Έχω N64.

Έχεις και το "καρτάκι". 

Η μόνη διαφορά είναι ότι τα games θέλουν install. 

Για τα play anywhere, anytime και θα προσέθετα play-anywhere (εννοώ τις συσκευές) υπάρχει το xcloud/gamepass.

Επεξ/σία από DaVillain
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rg.blu είπε

Δεν έχει δωρεάν μεταφορικά με 510 ευρώ; 

Κανονικά ναι αλλά έτσι διάβασα στους unboxholics.. Ελπίζω να μην ισχύει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnTheReaper89 είπε

Κανονικά ναι αλλά έτσι διάβασα στους unboxholics.. Ελπίζω να μην ισχύει.. 

Ας έρθει για αρχή. Ας μας ενημερώσουν πότε, που, πως να βάλουμε τα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, JohnTheReaper89 είπε

 Ακούγεται ότι όσοι είχαμε παραλαβη από κατάστημα θα πληρώσουμε την αξία των μεταφορικών.. 


Που το άκουσες ? Δε νομίζω ρε φίλε πάντως... Τώρα το είδα (Unboxholics)
Περίμενα αλλά ούτε και σήμερα με πήραν απο Public για επιβεβαίωση - και θα το επαναλάβω - νομίζω πως αρκετοι θα έχουμε πρόβλημα καθώς ενω στα άλλα καταστήματα αναγράφεται πως οι προαπαραγγελίες "έκλεισαν", σ'αυτους είναι ακομα ανοιχτες, και οχι μονο για το ΧSX αλλά...και για το PS5 (το οποιο ολοι ξέρουμε τι συνεπάγεται).
Οι τύποι πετάνε όντως τεράστιο χαρταετό, κατι βρωμάει εδω και μέρες και σίγουρα δεν είμαι εγώ καθώς κάνω 2 μπάνια την ημέρα. 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rg.blu είπε

Ας έρθει για αρχή. Ας μας ενημερώσουν πότε, που, πως να βάλουμε τα λεφτά. 

Εγώ πηγα στο κατάστημα έδωσα τα χρήματα και διεύθυνση για να μου το στείλουν.. Λογικά από Δευτέρα-Τριτη θα έχω ενημέρωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι UH λένε πάντως πως υπάρχει μεγάλο απόθεμα από κονσόλες Series X και S οπότε δεν υπάρχει θέμα άγχους, όλοι θα πάρουμε!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...