Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, spartan29gr said:

Ρε παιδια 2 ημερων μολις μοχλος, επιτρεπεται να κανει αυτο τον θορυβο στο δεξι πανω αυτακι?RB

Στα καλα καθουμενα  εβγαλε αυτο το μικρο τριξιμο σαν να ακους ελατηριο να χοροπηδαει

Και η πλακα ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει  ακομα αρκετες ωρες με το μηχανημα

Στο αριστερο αντιθετος δεν πατιεται με αυτον τον τροπο

 

Στειλτο πισω θα στο αλλαξουν πιστευω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, να ρωτήσω 2 πραγματάκια, επειδή σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά τηλεόρασης και μου έχει κολλήσει η Sony A8 65" συγκεκριμένα, που όμως δεν έχει hdmi 2.1 (δεν υπoστηρίζει VRR, 4Κ@120).

Next-gen κονσόλα (series x / ps5) δεν έχω ακόμα, αλλά δεν το βλέπω απίθανο να πάρω όταν γίνουν διαθέσιμες πάλι κάποια στιγμή.
Βλέπω υπάρχουν games που αναφέρεται πως θα παίζουν σε 120fps αλλά απ'ότι πρόσεξα τα περισσότερα, όχι σε 4k, σε χαμηλότερη ανάλυση.
Τώρα η ερώτηση πάει κυρίως σε κατόχους xbox series x και oled τηλεόρασης, αλλά κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη εννοείται.

  • Η διαφορά στην ανάλυση είναι εμφανής; Δηλαδή ένα game αν το βάλετε σε 4K και μετά σε 1440p ή 1080p βλέπετε διαφορά;
    Δε λέμε στο 1-1,5m, αλλά στα 2,5+ που θα είναι μια πιο λογική απόσταση για 65αρα.
  • Αντίστοιχα η διαφορά στα fps; 120 με 60 καταλαβαίνετε μεγάλη διαφορά;

Απλά σκέφτομαι μήπως είναι οκ τελικά τα 60fps στα 4K που θα τρέχουν τα περισσότερα games μάλλον, και 1080p/1440p για τα υπόλοιπα είναι πάλι οκ στα 120fps, αν δεν φαίνεται κάποια διαφορά στην ανάλυση με το μάτι. Τι λέτε;

Γενικά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να προχωρήσω τώρα στην A8 ή να περιμένω άλλον ένα χρόνο για την επόμενη Sony που θα έχει hdmi 2.1. Είναι ένας χρόνος αναμονή όπως και να το κάνουμε...
Είχα αποφασίσει να περιμένω, αλλά βγαίνει σε καλή τιμή με τις προσφορές αυτές τις μέρες και μπαίνω σε σκέψεις πάλι.
Κάποια γνώμη, βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Ρε παιδια 2 ημερων μολις μοχλος, επιτρεπεται να κανει αυτο τον θορυβο στο δεξι πανω αυτακι?RB

Στα καλα καθουμενα  εβγαλε αυτο το μικρο τριξιμο σαν να ακους ελατηριο να χοροπηδαει

Και η πλακα ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει  ακομα αρκετες ωρες με το μηχανημα

Στο αριστερο αντιθετος δεν πατιεται με αυτον τον τροπο

 

Τα συλλυπητήρια μου Σπαρτιάτη.

Τα έλεγα πριν 2 σελίδες για την γενική "ποιότητα" των joypad αλλά...

Κρίμα φίλε, δες άμα.μπορουν να σου κάνουν αντικατάσταση κατευθείαν από το μαγαζί αγοράς αν και δεν το κόβω άμα ήταν bundled με το μηχάνημα.

Ενημέρωσέ μας άμα δεν σου κάνει κόπο, ναι ?

ΥΓ: μου φαίνεται πως χρειάζεται οπωσδήποτε 2ο joypad καβαντζα αυτή τη γενιά γι'αυτες τις περιπτώσεις.

1 ώρα πριν, trabakoulas είπε

Παιδιά καλησπέρα, να ρωτήσω 2 πραγματάκια, επειδή σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά τηλεόρασης και μου έχει κολλήσει η Sony A8 65" συγκεκριμένα, που όμως δεν έχει hdmi 2.1 (δεν υπoστηρίζει VRR, 4Κ@120).

Next-gen κονσόλα (series x / ps5) δεν έχω ακόμα, αλλά δεν το βλέπω απίθανο να πάρω όταν γίνουν διαθέσιμες πάλι κάποια στιγμή.
Βλέπω υπάρχουν games που αναφέρεται πως θα παίζουν σε 120fps αλλά απ'ότι πρόσεξα τα περισσότερα, όχι σε 4k, σε χαμηλότερη ανάλυση.
Τώρα η ερώτηση πάει κυρίως σε κατόχους xbox series x και oled τηλεόρασης, αλλά κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη εννοείται.

  • Η διαφορά στην ανάλυση είναι εμφανής; Δηλαδή ένα game αν το βάλετε σε 4K και μετά σε 1440p ή 1080p βλέπετε διαφορά;
    Δε λέμε στο 1-1,5m, αλλά στα 2,5+ που θα είναι μια πιο λογική απόσταση για 65αρα.
  • Αντίστοιχα η διαφορά στα fps; 120 με 60 καταλαβαίνετε μεγάλη διαφορά;

Απλά σκέφτομαι μήπως είναι οκ τελικά τα 60fps στα 4K που θα τρέχουν τα περισσότερα games μάλλον, και 1080p/1440p για τα υπόλοιπα είναι πάλι οκ στα 120fps, αν δεν φαίνεται κάποια διαφορά στην ανάλυση με το μάτι. Τι λέτε;

Γενικά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να προχωρήσω τώρα στην A8 ή να περιμένω άλλον ένα χρόνο για την επόμενη Sony που θα έχει hdmi 2.1. Είναι ένας χρόνος αναμονή όπως και να το κάνουμε...
Είχα αποφασίσει να περιμένω, αλλά βγαίνει σε καλή τιμή με τις προσφορές αυτές τις μέρες και μπαίνω σε σκέψεις πάλι.
Κάποια γνώμη, βοήθεια;

Κάνε υπομονή μερικούς.μηνες ακόμη φίλε Τραμπακουλα

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, The_Judas said:

δηλαδή αν έχουμε 4κ με 60hz δεν αξίζει το series x ??

 

 

 

 

μην ασχολησε με τα 120fps στις κονσολες. Λιγα παιχνιδια θα το υποστηριζουν και η πλειοψηφια τους θα ειναι multi στα οποια συνηθως δεν σε απασχολει ιδιαιτερα η ποιοτητα της εικονας.

Επεξ/σία από privateer
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, privateer είπε

Στειλτο πισω θα στο αλλαξουν πιστευω

Το θεμα ειναι οτι αν το παω στο καταστημα δεν θα μου του αλλαξουν σαν  doa νομιζω

Επιπλεον θα αναγκαστω να παρω και δευτερο μοχλο για να μπορω να συνεχιζω να παιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, spartan29gr said:

Το θεμα ειναι οτι αν το παω στο καταστημα δεν θα μου του αλλαξουν σαν  doa νομιζω

Επιπλεον θα αναγκαστω να παρω και δευτερο μοχλο για να μπορω να συνεχιζω να παιζω

Μιλα με MS θα στο αλλαξουν αμεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, red1 είπε

Τα συλλυπητήρια μου Σπαρτιάτη.

Τα έλεγα πριν 2 σελίδες για την γενική "ποιότητα" των joypad αλλά...

Κρίμα φίλε, δες άμα.μπορουν να σου κάνουν αντικατάσταση κατευθείαν από το μαγαζί αγοράς αν και δεν το κόβω άμα ήταν bundled με το μηχάνημα.

Ενημέρωσέ μας άμα δεν σου κάνει κόπο, ναι ?

ΥΓ: μου φαίνεται πως χρειάζεται οπωσδήποτε 2ο joypad καβαντζα αυτή τη γενιά γι'αυτες τις περιπτώσεις.

Κάνε υπομονή μερικούς.μηνες ακόμη φίλε Τραμπακουλα

Αν ειναι δυνατον ρε συ, 2 ημερων μολις μοχλος ειναι.Σκεφτομουν να το παω οπως λες στο καταστημα αλλα θα φαω λογικα ακυρο διοτι ηταν  πακετο μαζι με το μηχανημα

Τωρα ποιες διαδικασιες κανουμε για αυτο το θεμα?Που μιλαω για να ενημερωσω για το παραπανω προβλημα?

6 λεπτά πριν, privateer είπε

Μιλα με MS θα στο αλλαξουν αμεσα

Ελληνικη αντιπροσωπια  εχουμε?

Αυτο ειναι το τηλεφωνο?

30 211 1206 000

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανείς για την διαθεσιμότητα του Series X στην Ελλάδα το γίνεται και που οδεύομεν;

Έχω Series S πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου η αναβάθμιση σε Series X ποτέ βλέπετε να ισορροπήσει η προσφορά με την ζήτηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, The_Judas είπε

δηλαδή αν έχουμε 4κ με 60hz δεν αξίζει το series x ??

 

 

 

 

Σαν να λεμε μην αγοραζετε νεες κονσολες επειδη οι τηλεορασεις σας δεν υποστηριζουν 120hz?

Αυτα δεν παιζουν φιλε μου.Eλαχιστοι οι τιτλοι που θα  εχουν αυτη την επιλογη 

Οπωτε μια χαρα εισαι,μην σε προβληματιζει αυτο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, trabakoulas είπε
  • Η διαφορά στην ανάλυση είναι εμφανής; Δηλαδή ένα game αν το βάλετε σε 4K και μετά σε 1440p ή 1080p βλέπετε διαφορά;
    Δε λέμε στο 1-1,5m, αλλά στα 2,5+ που θα είναι μια πιο λογική απόσταση για 65αρα.
  • Αντίστοιχα η διαφορά στα fps; 120 με 60 καταλαβαίνετε μεγάλη διαφορά;

Παίδες εδώ έχει κάποιος άποψη/εμπειρία μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την  sony 55a8h. Απίστευτη ποιότητα εικόνας,  ο επεξεργαστής της sony   κάνει την διαφορά. Εδώ φαντάσου δεν μπορούν να αποδώσουν 4κ60fps.... για 120fps υπολογισε σε καμία 10αρια χρόνια να γίνει συμβατό και άμα...για μένα δεν αξίζει να περιμένεις  ένα χρόνο  , αν βρεις σε καλή προσφορά την a8h παρτην

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...