Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, music_lover είπε

Να πω έχεις άδικο? Δεν έχεις..ελπίζω να δείξω αυτοσυγκράτηση όταν έρθει η ώρα 😁

Μusic, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά φέτος η Philips θα βγάλει mini-LED (μοντέλα PML9506 και 9636) με ολα τα καλούδια HDMI 2.1 (4Κ@120Ηz, VRR/ALLM, full bandwith στα 48Gbps) και με ambilight 4πλευρών (και οχι 3ων), AN oλα πάνε καλά (βλέπε: δεν αποδειχθεί μούφα σαν την Sony ΧΗ90) θα αποτελέσει ενα απο τα πιο περιζήτητα set του 2021.
Backlight 1000 ζωνών με το HDR να φτάνει τα 2000 nits (9636) και 1500 αντίστοιχα (9506).



Το Νοέμβριο είχα πει να κανω επιτέλους και'γω upgrade (Sony XH90) αλλά κατάφερα να αποφυγω τα χειρότερα τελευταία στιγμή κάνοντας υπαναχωρηση γιατι αυτή τη στιγμή θα ήμουν με μουφο-4Κ@120Ηz (θολούρα) και χωρίς VRR (και ALLM) ακόμα, μιλάμε για ψευδή διαφήμιση κανονικότατα εκ μερους της Sony, αλητεία κανονική.

ΟLED με την καμία, sorry, φοβερή εικόνα, ξέρω αλλα βαρέθηκα να νταντεύω την plasma μου τόσα χρόνια, δεν μπορώ πάλι μια απο τα γίδια (βλέπε: να μην μπορώ να έχω την φωτεινότητα εκει που θέλω, να προσέχω τι να παίζω/τι έχει στατικές μπάρες/logo κτλπ).

Sorry για το off-topic μάγκες

Επεξ/σία από red1
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, red1 είπε

Μusic, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά φέτος η Philips θα βγάλει mini-LED (μοντέλα PML9506 και 9636) με ολα τα καλούδια HDMI 2.1 (4Κ@120Ηz, VRR/ALLM, full bandwith στα 48Gbps) και με ambilight 4πλευρών (και οχι 3ων), AN oλα πάνε καλά (βλέπε: δεν αποδειχθεί μούφα σαν την Sony ΧΗ90) θα αποτελέσει ενα απο τα πιο περιζήτητα set του 2021.
Backlight 1000 ζωνών με το HDR να φτάνει τα 2000 nits (9636) και 1500 αντίστοιχα (9506).



Το Νοέμβριο είχα πει να κανω επιτέλους και'γω upgrade (Sony XH90) αλλά κατάφερα να αποφυγω τα χειρότερα τελευταία στιγμή κάνοντας υπαναχωρηση γιατι αυτή τη στιγμή θα ήμουν με μουφο-4Κ@120Ηz (θολούρα) και χωρίς VRR (και ALLM) ακόμα, μιλάμε για ψευδή διαφήμιση κανονικότατα εκ μερους της Sony, αλητεία κανονική.

ΟLED με την καμία, sorry, φοβερή εικόνα, ξέρω αλλα βαρέθηκα να νταντεύω την plasma μου τόσα χρόνια, δεν μπορώ πάλι μια απο τα γίδια (βλέπε: να μην μπορώ να έχω την φωτεινότητα εκει που θέλω, να προσέχω τι να παίζω/τι έχει στατικές μπάρες/logo κτλπ).

Sorry για το off-topic μάγκες

Μακάρι να παραδοσουν αυτό που λένε τα speqs, αλλά πρώτα θα δούμε reviews και μετά χτυπάμε σαν την κόμπρα 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ναι, το ξέρω οτι επαναλαμβάνομαι αλλά ρε παιδιά αυτό το quick resume τι τρομερή πατέντα ειναι! Σου τυχαίνει κάτι έκτακτο; Κλείνεις την κονσόλα κατευθείαν χωρίς να περιμένεις να βρεις να σώσεις κάπου, και συνεχίζεις απο κει που ήσουνα χωρίς loading αργότερα. Πώρωση. 

Αυτή την λειτουργία για κάποιον λόγο ξέχασα να την αναφέρω στην κυρά... 

Επεξ/σία από gregpec2
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 1:10 ΜΜ, panther_512 είπε

Public Cyprus, Stephanis κλπ μεγάλες αλυσίδες δεν έχουν κάν σελίδα! Πρωτοποριακές καταστάσεις.

Έχουμε τα λεφτά και δεν ξέρουμε τί να τα κάνουμε.

Update: Έχει σε κατάστημα προσφορά την Dyson V10 animal στα 469€. Μιά χαρά. Τί παιχνιδομηχανή τί ηλεκτρική σκούπα, σχεδόν το ίδιο πράγμα είναι.

Παρέλαβα σήμερα και εγώ!

Spoiler

image.png.4f332d90b2ce5065808d6141e468de42.png

Το Σαββατοκύριακο θα πέσει γερό τεστ drive.

Ναναι καλά τα κυπριακά καταστήματα που δεν έχουν ιδέα πότε θα φέρουν τις νέες κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με τα ηχητικά μηνύματα.

Γιατί όταν στέλνω ή λαμβάνω ένα ηχητικό μήνυμα μπορώ να το ακούσω μόνο στην αρχή δηλαδή αν ξαναμπμω μετά στο διάλογο δεν μπορώ να το ακούσω παρά μόνο αν βγάλω και ξαναβάλω το headset.

Μέχρι και μέσω του stereo headset adapter που δοκίμασα πάλι το ίδιο κάνει.

Έχει συνάντηση κάνεις κάτι παρόμοιο?

Μόνο εγώ έχω τέτοιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Halo Infinite (ή Hali Ιnfinite για τους haters/lovers του Craig) ήταν έτοιμο και feature complete όντως από την παρουσίαση του...

https://www.kitguru.net/gaming/mustafa-mahmoud/halo-infinite-is-currently-feature-complete/

https://www.halowaypoint.com/en-us/news/inside-infinite-january-2021

 

Πλέον ανέλαβε ο Joe Staten (ex Bungie) το παιχνίδι:

 

https://xboxera.com/2021/01/28/joe-staten-is-now-head-of-creative-at-343i-for-halo-infinite/

 

Στην πραγματικότητα έχουν αρκετούς μήνες πλέον για polish/bug squashing του παιχνιδιού.

 

Από αυτό:

Meet Craig: Halo Infinite's Flat Graphics Are Already A Meme

 

το όπλο ... φτάσαμε σε αυτά :D 

 

hi-br75-1920x1080-afebd6357dd547b4bfb64d7dcfd032bb.jpg

 

 

hi-ma40-ar-1920x1080-ced5622ab02a4a1896152c57ef7ded25.jpg


Καμία σχέση σε detail και materials.... και προφανώς έχει αρχίσει το performance optimization σε όλα τα μέτωπα:

Αναφορά σε κείμενο

 

  • “I’ve been excited to incorporate many of the graphical features we’ve developed over the last six months at the same time that we are refining the lighting and environment art for the world that we’ve already built. In earlier iterations, we were just getting the major components of the world to a fully-featured, playable state; but now we are reconsidering how they interact and improving what helps the world to be its most beautiful and intriguing. We are excited to share more soon!"      – Josh Marvel, Senior Lighting Artist
  • "Here’s something that excites me as an engineering architect: for Halo Infinite, we rebuilt the engine multi-threading solution to ensure high execution efficiency across all platforms and PCs, instead of running optimally just on Xbox One. We used this new system to transition the renderer to a massively parallel multi-threaded framework to support the increased cost of all our new rendering features and achieve high graphics efficiency on PC CPUs of various size as well as Xbox Series X/S and Xbox One X/S hardware. In practice, this means that we are doing our very best to make sure Halo Infinite runs optimally on any device you may choose to play on!" - Daniele Giannetti, Game Foundation Architect

 

 

 

hi_campaign_concept_art_waypoint-06c365a8d80840b6a8200c065b082142.jpg

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Εβαλα να δω πως παιζει το forza horizon 4  στο series x

(ερχομενος φυσικα απο xbox one με forza 3)

Ακομα μαζευω σαγονια απο το πατωμα

Δηλαδη σα να λεμε απο κουβα σε Mclaren P1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Μια ερώτηση έχω ένα series x και θέλει να πάρει κι ένας φίλος !

Ισχυει αυτό που μοιράζεσαι συνδρομές παιχνίδια κλπ και για την ultimate με game pass συνδρομή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tsakolis είπε

Καλημέρα !

Μια ερώτηση έχω ένα series x και θέλει να πάρει κι ένας φίλος !

Ισχυει αυτό που μοιράζεσαι συνδρομές παιχνίδια κλπ και για την ultimate με game pass συνδρομή ;

Ναι φίλε μου, ισχύει. Μοιράζομαι με ένα φιλαράκι εγώ. Μισά μισά gamepass ultimate. Μιλάμε για ληστεία κανονική. 

10 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Εβαλα να δω πως παιζει το forza horizon 4  στο series x

(ερχομενος φυσικα απο xbox one με forza 3)

Ακομα μαζευω σαγονια απο το πατωμα

Εδώ τα μάζεψα εγώ που το έπαιζα Ultra 2K στο pc. Φαντάζομαι το σοκ σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billie13 είπε

Ναι φίλε μου, ισχύει. Μοιράζομαι με ένα φιλαράκι εγώ. Μισά μισά gamepass ultimate. Μιλάμε για ληστεία κανονική. 

Εδώ τα μάζεψα εγώ που το έπαιζα Ultra 2K στο pc. Φαντάζομαι το σοκ σου. 

Thanks !

Αυτά είναι όποτε είμαστε κομπλέ ψάχνουμε κονσόλα τώρα 🤣!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, επειδή πολλοί πάνε για αγορά νέας κονσόλας και επειδή πολλοί ψάχνονται για νέα τηλεόραση για να την συνοδέψουν :

Ανακοινώθηκαν (όχι επισήμως αλλά διαρροή) οι τιμές για τις Philips HDMI 2.1 mini-led που παρέθεσα πιο πάνω : 

Η 65αρα 9506 στα 1700-κατι ευρώ, με την 9636 κοντά στα 2 'κατοστάρικα πιο πάνω (με ενσωματωμένη ηχομπαρα που υποστηρίζει D.atmos).

Αυτό σημαίνει πως στις καλοκαιρινές προσφορές ή Black Friday, η 9506 θα πέσει κοντά στα 1300, καθόλου άσχημα για 65αρα mini-led με HDMI 2.1 (full 48Gbos bandwidth) με όλα τα καλουδια (ΑΝ λειτουργήσουν όλα σωστά/όπως πρέπει) και 4πλευρο ambilight για το κερασάκι στην τούρτα.Και οι 2 με VA panel παρεμπιπτόντως.

Με βλέπω να πηγαίνω καρφωτός προς την 9506 (δεν χρειάζομαι την ηχομπαρα και τα 1500nits φωτεινότητας vs τα 2000 της 9636 τα βρίσκω υπεραρκετά), θα είναι από τα καλύτερα deal για gaming αν όλα πάνε καλά 😉

Πηγή : avforums.com, είμαι από κινητό οπότε και δεν μπορώ να βάλω link.

Edit : οριστε και το link για τους ενδιαφερόμενους

Επεξ/σία από red1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Billie13 είπε

Ναι φίλε μου, ισχύει. Μοιράζομαι με ένα φιλαράκι εγώ. Μισά μισά gamepass ultimate. Μιλάμε για ληστεία κανονική. 

Εδώ τα μάζεψα εγώ που το έπαιζα Ultra 2K στο pc. Φαντάζομαι το σοκ σου. 

Μιλάμε για το family share? Απλά έχουμε 2 accounts στο Xbox και για να παίξει ο 2ος με τον λογαριασμό του πρέπει να κάνω πρώτα login εγώ που είμαι κάτοχος του game pass. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, red1 είπε

ΟLED με την καμία, sorry, φοβερή εικόνα, ξέρω αλλα βαρέθηκα να νταντεύω την plasma μου τόσα χρόνια, δεν μπορώ πάλι μια απο τα γίδια (βλέπε: να μην μπορώ να έχω την φωτεινότητα εκει που θέλω, να προσέχω τι να παίζω/τι έχει στατικές μπάρες/logo κτλπ).

Δηλ. οι OLED δεν κάνουν για κονσόλες ? Γιατί γι αυτό πλασάρονται.

Επεξ/σία από Vasilis 07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...