Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Δηλ. οι OLED δεν κάνουν για κονσόλες ? Γιατί γι αυτό πλασάρονται.

κανουν. εχω ενα σωρο ατομα με oled να παιζουν κ λιωνουν εδω κ χρονια κ δεν εχουν θεμα.
νομιζω ο κινδυνος ειναι αν παίζεις συνεχεια το ιδιο πραγμα με στατικα σημεια (πχ fifa που εκεις στατικο το score board) ή βλέπεις μόνο πχ ΣΚΑΙ ολη μερα και μπορει να αφήσει σημάδι από το σημα του καναλιού.

Αλλά αν κανεις γενική χρήση και βλεπεις/παιζεις διαφορα, δε θα εχεις καποιο θεμα. τουλαχιστον σε οσες εχω δει που ξερω οτι δουλευουν σα σκυλια σε καθημερινη βαση, δεν ειχαμε δει καποιο προβλημα. 

Aλλα ναι, επειδη θελει μια στοιχειώδη προσοχή, πρεπει να ξερεις τι αγοραστής εισαι. Κ γενικα θελει να παρεις σοβαρο πανελ, οχι οτι φθηνοτερο απλα για να λεει oled. 

παντως εγω που ειχα φρικαρει με τα μαυρα στα συμβατικα panels, επιτελους βρηκαμε κατι που μας καλύπτει :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Questioner είπε

Μιλάμε για το family share? Απλά έχουμε 2 accounts στο Xbox και για να παίξει ο 2ος με τον λογαριασμό του πρέπει να κάνω πρώτα login εγώ που είμαι κάτοχος του game pass. 

Δεν πρέπει να λέμε το ίδιο !

Μιλάω για δυο διαφορετικές κονσόλες που μπορεί ο ένας να χει τα παιχνίδια του άλλου και τις συνδρομές !

Γινοτανε στο PS4 και νομίζω γίνεται και στο Xbox!

Θα το ψάξω στο YouTube!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για oled οποιος θελει θα ρωτησει εμενα σε λιγο καιρο αν αντεχει..πηρα την cx και την εχω γραμμενη στα @@ μου.κανω χρηση οπως θα εκανα μια κανονικη tv. Αν αντεξει σε μενα σημαινει οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsakolis είπε

Δεν πρέπει να λέμε το ίδιο !

Μιλάω για δυο διαφορετικές κονσόλες που μπορεί ο ένας να χει τα παιχνίδια του άλλου και τις συνδρομές !

Γινοτανε στο PS4 και νομίζω γίνεται και στο Xbox!

Θα το ψάξω στο YouTube!

Game sharing λέγεται αυτό.. Κανείς home το account του φίλου σου στο δικό σου xbox και ο φίλος σου κάνει το δικό σου account home στο δικό του xbox και μετά μπορείτε να μοιράζετε τις συνδρομές σας και τα παιχνίδια σας, παίζοντας ο καθένας σας από το δικό του προφίλ.. 

48 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Η Oled είναι το απόλυτο για gaming. Πλέον έχουν τρελές προστασίες για το burn in. Έχω την C9 και σε απλή Led δε ξαναγυρνάω ποτέ. 

Ισχύει αυτό με τις oled.. Εμένα η δικιά μου έχει μετατόπιση pixel (philips oled 754) την έχω λιώσει εδώ και 1 μισή χρόνο και δεν μου έχει παρουσιάσει burnin.. Αλλά καλό είναι ανά 4 με 5 ώρες να κάνεις διάλειμμα 10-15 λεπτών για να κάνει ανανέωση των  pixel.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Για oled οποιος θελει θα ρωτησει εμενα σε λιγο καιρο αν αντεχει..πηρα την cx και την εχω γραμμενη στα @@ μου.κανω χρηση οπως θα εκανα μια κανονικη tv. Αν αντεξει σε μενα σημαινει οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει

Δεν σε ενοχλεί το stutter στα 30 fps παιχνίδια;; Στην παλιά μου lcd δεν με ενοχλούσε κάτι στα 30. Τώρα στην cx τρια παιχνίδια έχω δοκιμάσει σε 30 fps και μου 'ρχεται αναγούλα απ την ζαλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Δεν σε ενοχλεί το stutter στα 30 fps παιχνίδια;; Στην παλιά μου lcd δεν με ενοχλούσε κάτι στα 30. Τώρα στην cx τρια παιχνίδια έχω δοκιμάσει σε 30 fps και μου 'ρχεται αναγούλα απ την ζαλάδα

Δεν ξερω.γενικα δεν παιζω 30αρια games.μηπως ειναι τιποτα στις ρυθμισεις με motion κτλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Δεν σε ενοχλεί το stutter στα 30 fps παιχνίδια;; Στην παλιά μου lcd δεν με ενοχλούσε κάτι στα 30. Τώρα στην cx τρια παιχνίδια έχω δοκιμάσει σε 30 fps και μου 'ρχεται αναγούλα απ την ζαλάδα

Μήπως δεν παίζεις σε game mode? Πρέπει να απενεργοποιησεις τις motion κινήσεις από την tv σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Δεν ξερω.γενικα δεν παιζω 30αρια games.μηπως ειναι τιποτα στις ρυθμισεις με motion κτλπ;

 

9 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Μήπως δεν παίζεις σε game mode? Πρέπει να απενεργοποιησεις τις motion κινήσεις από την tv σου.. 

Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων, σε game mode την έχω την τηλεόραση και το motion interpolation δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί σε αυτό το mode. Μονο το BFI που δεν κάνει πολλά.

Σύμφωνα και με το rtings είναι θέμα των oled.

Για να δείτε τι ακριβώς εννοώ βάλτε ένα 30 fps third person παιχνίδι και ξεκινήστε να περιστρέφεται την κάμερα με μια νορμάλ ταχύτητα, ούτε πολύ γρήγορα, ούτε πολύ αργά και παρατηρήστε το στο backround κάποιο μεγάλο αντικείμενο να δείτε πως εμφανίζεται

Screenshot_2020-11-01-17-21-08-1.png.070e242ee511ea9db52d470366a250e9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Billie13 είπε

Η Oled είναι το απόλυτο για gaming. Πλέον έχουν τρελές προστασίες για το burn in. Έχω την C9 και σε απλή Led δε ξαναγυρνάω ποτέ. 

Ετσι μπραβο,πεστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση μιας και έχω άπειρα χρόνια να αγγίξω κονσόλα.

1) τηλεόραση: Samsung Q60R (65αρα) που από ότι καταλαβαίνω υποστηρίζει μέχρι 4K 60fps.

2) παιχνίδια που με ενδιαφέρουν:

- platformers ( είμαι μιας ηλικίας...)

- ράλι

- ξύλο ένας εναντίον ενός

 

ερωτήσεις: αξίζει να ψάχνω το Xbox series x η να πάω σε μικρότερη/παλιότερη κονσόλα; Στις κατηγορίες που με ενδιαφέρουν θα υπάρχουν παιχνίδια που θα επωφεληθούν της δύναμης της κονσόλας παρόλο που η τηλεόραση δεν φτάνει 120 FPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, vagosvts7 said:

Game sharing λέγεται αυτό.. Κανείς home το account του φίλου σου στο δικό σου xbox και ο φίλος σου κάνει το δικό σου account home στο δικό του xbox και μετά μπορείτε να μοιράζετε τις συνδρομές σας και τα παιχνίδια σας, παίζοντας ο καθένας σας από το δικό του προφίλ.. 

Ισχύει αυτό με τις oled.. Εμένα η δικιά μου έχει μετατόπιση pixel (philips oled 754) την έχω λιώσει εδώ και 1 μισή χρόνο και δεν μου έχει παρουσιάσει burnin.. Αλλά καλό είναι ανά 4 με 5 ώρες να κάνεις διάλειμμα 10-15 λεπτών για να κάνει ανανέωση των  pixel.. 

Ακομη και αυτο ειναι ενοχλητικο. Γενικα οι Oled παντα θα εχουν τον φοβο του burn in. Ειναι να μην σου βγει το ονομα. καποια στιγμη θα ξεπεραστουν απο τις mini LED (οχι συντομα βεβαια) και θα εχουμε να τις θυμομαστε. Μεχρι τοτε ζυγιζεις τα κατα και τα υπερ και αποφασιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου ενοχλητικό δεν είναι κάθε 4ωρο να κάνεις ένα 5λεπτο διαλλειμα για να κάνει το CC η τηλεόραση. Ακόμα και να μη το κάνεις όμως στο 4ωρο, δε χάθηκε ο κόσμος. Αυτά που κερδίζεις από την ποιότητα της Oled  είναι πολλά περισσότερα από αυτά που θα χάσεις αν δε την επιλέξεις για τον λιγοστό κίνδυνο πλέον του burn in.Το ευχάριστο είναι ότι πλέον ο κόσμος και ειδικά οι gamers τις επιλέγουν κατά κόρον. Είναι χαοτική η διαφορά με τις υπόλοιπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρίνονται τώρα οι ποιότητα σε oled με αυτην της lcd. Εδώ και η plasma που έχω τα game δείχνουν στο μαύρο κυρίως πολύ καλύτερα από την οθόνη στο pc dell που έχω και είναι κορυφαία στην κατηγορία της.

Γενικά οι oled δεν συγκρίνονται ούτε καν με της qled που εκεί το μαύρο πλησιάζει σε απόδοση αλλά δεν φτάνει τις oled. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια 2 ημερων μολις μοχλος, επιτρεπεται να κανει αυτο τον θορυβο στο δεξι πανω αυτακι?RB

Στα καλα καθουμενα  εβγαλε αυτο το μικρο τριξιμο σαν να ακους ελατηριο να χοροπηδαει

Και η πλακα ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει  ακομα αρκετες ωρες με το μηχανημα

Στο αριστερο αντιθετος δεν πατιεται με αυτον τον τροπο

 

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...