Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, chncynic είπε

Κλασικά, εξύμνηση των 4ων action adventure ( 5 με το gow) που για κάποιον λόγο θεωρούνται άλλης κλίμακας παιχνίδια απο καζουαλάδες.

Σε ποια παιχνιδια αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Φίλε μου με όλο το θάρρος βρίσκω κάπως υπερβολικά αυτά που γράφεις στις τελευταίες σελίδες και νομίζω ότι σε έχει συνεπάρει λίγο ο ενθουσιασμός σου για την κονσόλα.

ΟΚ, κι εγώ έχω ενθουσιασμό αλλά ας προσγειωθούμε και λίγο γιατί οι υποσχέσεις και η θεωρία καμιά φορά απέχουν από το αποτέλεσμα. Έχουμε ακούσει πολλά τέτοια στο παρελθόν.

Δεν ξέρω πως το βλέπετε μερικοί αλλά για μένα τουλάχιστον, έχει περισσότερο σημασία τι αποκλειστικό θα παίξω στο Series X (η κονσόλα που αγόρασα) παρά το ποιος multiplatform τίτλος θα είναι διαθέσιμος day-one στο gamepass για να γλιτώσω λεφτά...

Ποια είναι τα καινούργια παιχνίδια που ανακοινώθηκαν προς το παρόν μόνο για τα Series? 

Ποια είναι τα καινούργια παιχνίδια για τα Series που ανακοινώθηκαν με την εξαγορά της Bethesda?

Θελω να δω ποια είναι η "πρωτοφανής υποστήριξη σε gaming κονσόλα" που λες στα παραπάνω ερωτήματα. Γιατί εγώ προς το παρόν βλέπω την κλασική συμπεριφορά της MS. Εξαγορά γνωστών studios και σχεδόν μηδενική αναφορά σε παιχνίδια.

Από τη στιγμή που βγήκε η κονσόλα όλο το focus γίνεται γύρω από το gamepass. Το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι διαθέσιμο και για τα One/One X. Για το Series X θα δούμε κάτι καινούργιο?? Γιατί εγώ δεν άκουσα κάτι.

Και για να μη παρεξηγηθώ δεν το πάω σε vs θέμα. Μην αναφέρετε καν ότι υπάρχει το PS5... 

 

 

Χωρις να θελω να υποστηριξω την αποψη του φιλου, εγω διαφωνω και με τη δικη σου αποψη.

Καταρχας οσον αφορα τα exclusives ακομα στην αρχη ειμαστε στα της Bethesda, προχθες ανακοινωθηκε η εξαγορα. Δεν θα γινει κατι σε 1 η 6 μηνες αλλα βαθμιαια στην πορεια.

Οσον αφορα τα υπολοιπα exclusives εκτος της Bethesda, εκει η MS ηταν για χρονια πολυ πισω. Ηδη με βαση αυτα που  εχουν ανακοινωθει και προγραμματιζονται για το 21 και επειτα η κατασταση δειχνει αρκετα καλυτερη σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια. Στο επιπεδο που ηταν η Sony με το PS4 και φαινεται και με το PS5 ακομα δεν ειμαστε αλλα σιγουρα η ψαλιδα θα κλεισει αρκετα.

Τωρα οσον αφορα το GamePass ως πλατφορμα και την υποστηριξη της απο την MS οι ειδησεις που εχουμε μοναχα το τελευταιο εξαμηνο ειναι τοσο ραγδαιες και θετικες που δειχνει ξεκαθαρα την στρατηγικης της προς αυτη την κατευθυνση.

Το ποια games θα καταληξουν ως exclusives η οχι μπορει ακομα να μην το ξερουμε, αλλα τουλαχιστον ξερουμε οτι σιγουρα καποια θα μπουν ΔΩΡΕΑΝ για ολους τους συνδρομητες. Δεν θελω να το γυρισω σε VS σε σχεση με το PS αλλα σκεφτειτε οτι εκει θα τα πληρωνεις..

Απο εκει και περα αυτη καθεαυτη η υπηρεσια ειναι οχι απλα με θετικο προσημο, αλλα ειλικρινα προσωπικα δεν βρισκω λογο να προτιμησω κατι αλλο για gaming. Και μιλαω σαν παραδοσιακος PC gamer για δεκαετιες με library που δεν εχω καν εξαντλησει στο steam και το epic store που ανα 5 χρονια αγοραζα μια κονσολα (MS, Sony η Nintendo) για αραια και που couch gaming.

Προφανως αν εισαι 20 χρονων φοιτητης και ξοδευεις 10 ωρες την ημερα στο αντικειμενο, σιγουρα το 90% του GamePass Library μπορει και να το εχεις ηδη παιξει, οποτε το τυρακι σου ειναι το τι θα μπαινει καθε μηνα και κυριως απο exclusives.

Σκεφτειτε ομως οτι το subscription base του GamePass δεν ειναι μοναχα η παραπανω κατηγορια gamers, αλλα αλλες τοσες σαν και την δικη μου περιπτωση. Σε αυτες τις κατηγοριες το GamePass ειναι οντως πρωτοοφανες για τα χρονικα που λεει ο φιλος. Σε αυτο προσθετεις και οτι αν εχεις PC σου δινει την δυνατοτητα αλλων τοσων playable τιτλων επισης ΔΩΡΕΑΝ, ενω υπαρχουν και τα κλασσικα Games with Gold καθε τοσο που σου μενουν στο library ειτε εχεις, ειτε οχι στο μελλον το GamePass.

Και ολα αυτα με κοστος απο 3 εως 5 ευρω το μηνα για 3 χρονια, αναλογα του πως θα το ενεργοποιησεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, chncynic είπε

Εντάξει ρε μάγκες πείτε έτσι :D Κλασικά, εξύμνηση των 4ων action adventure ( 5 με το gow) που για κάποιον λόγο θεωρούνται άλλης κλίμακας παιχνίδια απο καζουαλάδες. Δεν είναι. Είναι πολύ καλά παιχνίδια.

Δεν έχουν κανένα επίπεδο που δεν υπάρχει στο Doom Eternal η στο Forza. Απλά είναι εύπεπτα και σινεμάτικ.

Flight Simulator δεν είναι - αυτή είναι παραγωγή που αφήνει τα πάντα πίσω της απο όλες τις απόψεις.

 Σταματάω λόγω του "Μάλλον θα μείνω με την όρεξη."

Νομίζω ότι παρεξήγησες κάτι. Δεν εξύμνησα πουθενά τα συγκεκριμένα PS games και ούτε μίλησα πουθενά για καζουαλάδες...

Αν το πρόβλημα είναι αυτό τότε ας παραφράσω. Θα ήθελα να δω κάτι σε κλίμακας Gears ή Halo. Μια νέα υπερπαραγωγή δηλαδή. 

Και δεν χρειάζεται να είναι κάτι απαραίτητα εύπεπτο και cinematic. Θα μπορούσαμε να δούμε και έναν exclusive τίτλο αντίστοιχο του Bloodborne. Γιατί να μην πάρουν λίγο ρίσκο; Σίγουρα οικονομικά τους βγαίνει πολύ περισσότερο από την Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει στο xbox να βγουν cinematic games για να τα θεωρησουμε καλα και ως αξια του ανταγωνισμου..ποιος το οριζει αυτο; η 5 6 εκατομμυρια αγοραστες παγκοσμιος αυτων των games η κατι αλλο; γιατι να μην βγει ενα game πx fable και να ειναι 5 φορες καλυτερο απο ενα cinematic στο θεμα gameplay/διασκεδασης. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι τους περισσοτερους δεν τους ενδιαφερει αυτο το πραγμα,μονο εμενα με ενδιαφερει?

Την gaming κονσολα δεν την αγοραζουν για να παιξουν παιχνιδια?

Τι την αγοραζουν?

Για να μην παιζουν τιποτα,αλλα να μπαινουν σε forum και να μιλανε για επιχειρηματικα πλανα και ποσο επιτυχημενες ειναι ή δεν ειναι οι υπηρεσιες της καθε εταιρειας και να την αποθεωνουν λες και τους εχει πληρωσει να της κανουν διαφημιση??

Προ gamepass παντως δεν ισχυε αυτο το πραγμα.

Όπως εξήγησα επειδή η συζήτηση δεν επικεντρώνεται στα παιχνίδια στο βαθμό που επιθυμείς αυτό δεν σου δίνει το αλάνθαστο να κατακρίνεις υπηρεσίες και τάσεις κάτι που ανέλυσα.

Κατά τα άλλα μπορείς πιστεύω μπορείς και μόνος σου να απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις μέσω της τεράστιας εμπειρίας ετών που διαθέτεις όπως γράφεις. Πάντως για να σε βοηθήσω λίγο προ gamepass δεν υπήρχε gamepass.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει στο xbox να βγουν cinematic games για να τα θεωρησουμε καλα και ως αξια του ανταγωνισμου..ποιος το οριζει αυτο; η 5 6 εκατομμυρια αγοραστες παγκοσμιος αυτων των games η κατι αλλο; γιατι να μην βγει ενα game πx fable και να ειναι 5 φορες καλυτερο απο ενα cinematic στο θεμα gameplay/διασκεδασης. 

Ε ας μη βγει cinematic game. Μη κολλάτε στο είδος παιχνιδιού. Συμφωνώ να βγει κάτι σε στυλ Fable και να είναι και 5 φορές καλύτερο όπως λες. Εδώ είμαστε να το δούμε...

Αυτό που θέλω να πω με το παράδειγμα των Sony games είναι ότι η εταιρία διαθέτει συνήθως μεγάλο budget για τους περισσότερους αποκλειστικούς τίτλους της. Κάτι ανάλογο θα ήθελα και από την MS και ας φτιάξουν αυτοί κάτι άλλο διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ε ας μη βγει cinematic game. Μη κολλάτε στο είδος παιχνιδιού. Συμφωνώ να βγει κάτι σε στυλ Fable και να είναι και 5 φορές καλύτερο όπως λες. Εδώ είμαστε να το δούμε...

Αυτό που θέλω να πω με το παράδειγμα των Sony games είναι ότι η εταιρία διαθέτει συνήθως μεγάλο budget για τους περισσότερους αποκλειστικούς τίτλους της. Κάτι ανάλογο θα ήθελα και από την MS και ας φτιάξουν αυτοί κάτι άλλο διαφορετικό.

Ε και ποιος να ξερει τι ετοιμάζουν οτι και να λεμε εμεις τα σχεδια τους δεν τα ξερουμε ,ουτε τι εχουν στα σκαριά, εδω προχθες ελεγαν οτι ειναι  hyperismenoi οχι με το halo που θα βγει αλλα με κατι αλλο που δεν εχει ανακοινωθει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αυτό που θέλω να πω με το παράδειγμα των Sony games είναι ότι η εταιρία διαθέτει συνήθως μεγάλο budget για τους περισσότερους αποκλειστικούς τίτλους της. Κάτι ανάλογο θα ήθελα και από την MS και ας φτιάξουν αυτοί κάτι άλλο διαφορετικό.

Αυτό που έχω καταλάβει από το xb είναι πως επιθυμούν την ποικιλία. Μην περιμένεις δηλαδή να επικεντρωθούν σε ένα είδος αλλά σε πολλαπλά και το ίδιο ισχύει και από πλευράς παραγωγής. Λογικά κάποια από αυτά θα σου είναι αδιάφορα (όπως αντίστοιχα για παράδειγμα δεν παίζεις όλα τα αποκλειστικά παιχνίδια της Ν) αλλά μέσω από το gamepass θα σου δίνεται η πρόσβαση και μπορεί να ασχοληθείς ακόμα και να αλλάξεις άποψη σχετικά με κάποιο τίτλο ή και κατ'επέκταση είδος. 

Πάντως μην περιμένεις θαύματα σύντομα. Οι παραγωγές χρειάζονται χρόνια ανάπτυξης εκτός και αν έχει βρεθεί κάποιο μαγικό ραβδάκι. Το PS για να μιλάνε σήμερα για αποκλειστικότητες (από δικά τους στούντιο) χρειάστηκε να περάσουν τρεις γενιές ουσιαστικά και να δημιουργήσουν κάποια βάση στην τέταρτη. Η MS, όπως φαίνεται, στην αντίστοιχη τέταρτη (τωρινή) γενιά έχουν πάρει φόρα.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα ειναι υποκειμενικα και θεμα των αναγκων του καθενος. 

Και γω θελω να δω exclusives της ms οχι για να την πω σε καποιον αλλον, εξαλλου ποτε δεν ειχα αυτη την νοοτροπια και δεν ειμαι και σε ηλικια για παιδιαστικα πραγματα. Απλα εγω θελω η κονσολα που εχω να βασιζεται και σε κατι επιπλεον του διπτυχου gamepass-BC κατι που ισχυει μεχρι στιγμης για το series x και πιθανοτατα για πολυ καιρο ακομα. 

Επισης, σε καμια περιπτωση δεν ειναι αναγκαιο τα exclusives να ειναι τυπου αυτων του playstation. εγω θεωρω εξαιρετικο παιχνιδι πχ το gears tactics το οποιο κανεις δεν αναφερει απο κανενα στρατοπεδο ως exclusive της ms, παρα ολοι επικεντρωνονται στα halo, gears, forza. Ουτε και το the medium με χαλαει και επισης απολαυσα πολυ και το call of the sea. 

Απο την αλλη ομως, δεν ειναι για μενα λογος αγορας κονσολας απο μονο του το gamepass. Αν πχ με καποιο μαγικο τροπο μου ελεγαν οτι αυριο θα βγει η συνεχεια του gears tactics, νεο ori, νεο gears of war και καμποσα απο αυτα που περιμενουμε αλλα θα καταργηθει το gamepass, δεν θα με χαλαγε καθολου, ισα ισα. Ο καθενας εχει διαφορετικες προτεραιοτητες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ψώνισα Xbox καθαρά και μόνο για τεχνικές δυνατότητες και το οικοσύστημα του gamepass. Εδώ μέσα λέτε ότι είναι στην μειοψηφία ενώ την ίδια στιγμή η Microsoft επικεντρώνεται σε χρήστες σαν και εμένα στα περισσότερα επίσημα post.

Εδώ και με την εξαγορά είπε faster and better. Δεν είπε exclusive 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιχνιδια ιδιως τα ΑΑΑ δεν φυτρωνουν στα δεντρα ωστε να τα εχεις ετοιμα μεσα σε λιγο χρονο. Τα αποτελεσματα θα αρχισουν να φαινονται απο τα τελη του 2021 και μετα οπου θα εχουμε καταιγισμο παιχνιδιων απο ολα αυτα τα στουντιο. Και για να μην ξεχνιομαστε που ηταν και που ειναι τωρα. Και θα εχει και συνεχεια συμφωνα με τον satya.

Et-1-sxWQAY0cF_?format=jpg&name=4096x4096

Et-2ELCXIAIvIvM?format=jpg&name=4096x4096

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...