Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FPS Boost και Auto HDR.
3-F7-D57-E9-849-A-4464-9323-5352-FB3510-
 

Spoiler
  • The Xbox Accessories app on Xbox One, Xbox Series X|S, and Windows 10 is getting an update ahead of the launch of the Xbox Wireless Headset.
  • New toggle settings are available for FPS Boost and Auto HDR for backward compatible games.
  • Achievements are coming back to the Xbox app (mobile),
  • A new way to manage your Xbox subscriptions is coming to console.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! να γράψω και γω την άποψη μου εν συντομία αν και μια ζωή είμαι στο απέναντι στρατόπεδο...Πολύ θετικές κινήσεις η MS ως τώρα τρομερή υποστήριξη της κονσόλας με κινήσεις όπως auto hdr, fps boost ώστε να στηρίξει το BC εφόσον next gen παιχνίδια δν υπάρχουν + ότι όπως φαίνεται παρουσιάζει πολύ λιγότερα προβλήματα σαν κονσόλα ως τώρα...Από την άλλη όπως φάνηκε και απ' τις πωλήσεις την προηγούμενη γενιά(και όχι απ' τις συνδρομές του gamepass,άλλο το ένα άλλο το άλλο) πρέπει οπωσδήποτε να επενδύσει και στα exclusives!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, alexcas777 είπε

Καλησπέρα! να γράψω και γω την άποψη μου εν συντομία αν και μια ζωή είμαι στο απέναντι στρατόπεδο...Πολύ θετικές κινήσεις η MS ως τώρα τρομερή υποστήριξη της κονσόλας με κινήσεις όπως auto hdr, fps boost ώστε να στηρίξει το BC εφόσον next gen παιχνίδια δν υπάρχουν + ότι όπως φαίνεται παρουσιάζει πολύ λιγότερα προβλήματα σαν κονσόλα ως τώρα...Από την άλλη όπως φάνηκε και απ' τις πωλήσεις την προηγούμενη γενιά(και όχι απ' τις συνδρομές του gamepass,άλλο το ένα άλλο το άλλο) πρέπει οπωσδήποτε να επενδύσει και στα exclusives!

Σιγα σιγα ολα. Ερχεται fable απο playground studios . Εχει καποια exclusives οπως halo gears forza motorsport κλπ. Εαν η ms κερδίσει και τον αγωνα των exclusives μετα αντε γεια  ενα ονομα θα μείνει στην sony και τιποτα αλλο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, chncynic είπε

Δεν έχουν σχέση τόσο τα exclusives του PS4 με το χαντάκωμα της MS.

Η MS στην προηγούμενη γενιά τα έκανε σκατά μέχρι και να αναλάβει ο Phil. Η στρατηγική τους ήταν κάκιστη σε όλα. Πιο αδύναμη κονσόλα, πιό ακριβή με DRM enforcing και Kinect. Τον ήπιανε μόνοι τους δεν θέλαν βοήθεια.

Τώρα είναι άλλη η φάση και φαίνεται ήδη, χωρίς να υπάρχει εξκλούσιβ. Παίζει αρκετό hype στην κοινότητα με τις κινήσεις που κάνει και με τον καλό τρόπο. Είδωμεν

 

Το One έχασε σίγουρα το momentum στο launch αλλά αυτό από μόνο του δικαιολογεί όλη την υπόλοιπη πορεία της κονσόλας? Ο Phil κατάφερε να αντιστρέψει το αρνητικό κλίμα σχετικά σύντομα αλλά πάλι κάτι έλλειπε από την συνταγή και δεν είχε την επιτυχία που θα μπορούσε.

Τέλος πάντων.. Τώρα η ιδέα του gamepass είναι αυτή που προωθείται. Πάλι η κονσόλα βασίζεται κυρίως σε 3rd party multiplatforms που βγαίνουν παντού με τη διαφορά ότι (προς το παρόν) έρχεται πιο φθηνά στην τσέπη σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 

Σχετικά με τη δύναμη των κονσολών, δεν νομίζω ότι πλέον αποτελεί σημαντικό παράγοντα επιτυχίας αν όντως τα mid-gen refresh ήρθαν για να μείνουν.

Όσο αναφορά για τα exclusives που δεν μπορεί, θα "έρχονται" από τα 20+ studios :), εγώ θα περιμένω να ανακοινωθούν πρώτα και να δω τι είδους games θα είναι. Γιατί κάλιστα θα μπορούσαν να είναι glorified "indies" με μικρό budget και όχι μεγάλες παραγωγές... Προς το παρόν όμως δεν υπάρχουν στην πράξη.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Το One έχασε σίγουρα το momentum στο launch αλλά αυτό από μόνο του δικαιολογεί όλη την υπόλοιπη πορεία της κονσόλας? Ο Phil κατάφερε να αντιστρέψει το αρνητικό κλίμα σχετικά σύντομα αλλά πάλι κάτι έλλειπε από την συνταγή και δεν είχε την επιτυχία που θα μπορούσε.

Τέλος πάντων.. Τώρα η ιδέα του gamepass είναι αυτή που προωθείται. Πάλι η κονσόλα βασίζεται κυρίως σε 3rd party multiplatforms που βγαίνουν παντού με τη διαφορά ότι (προς το παρόν) έρχεται πιο φθηνά στην τσέπη σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 

Σχετικά με τη δύναμη των κονσολών, δεν νομίζω ότι πλέον αποτελεί σημαντικό παράγοντα επιτυχίας αν όντως τα mid-gen refresh ήρθαν για να μείνουν.

Όσο αναφορά για τα exclusives που δεν μπορεί, θα "έρχονται" από τα 20+ studios :), εγώ θα περιμένω να ανακοινωθούν πρώτα και να δω τι είδους games θα είναι. Προς το παρόν δεν υπάρχουν στην πράξη.

 

Δεν το λές και σχετικά σύντομα ... απο τη στιγμή που ανέλαβε το brand στα τάρταρα, με αργό και σταθερό ρυθμό το έφτασε στο peak του μέσα σε κάποια χρόνια - ακόμα recovery κάνει.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε και οι δύο κονσόλες βασίζονται σε multiplatforms προς το παρόν - είναι αρκετά φρέσκιες και οι δύο.

Το τι είδους games θα βγάλει η MS  και τι genres θα είναι δεν τα κάνουν λιγότερο exclusives... Και δεν είναι μέτρια αυτά που κάνουνε ήδη, απλά δεν είναι action adventure. Αν το σκευτείς, gears, halo, flight sim, forza - είναι αν όχι τα top στο είδος, πολύ ψηλά στην κατηγορία τους.

Γενικά μήν κολλάτε τόσο με τα exclusives. Πλέον η MS έχει 150 στούντιο ξέρω γώ. Θα βγάλουν content και όπως δείχνει απο τα υπόλοιπα games της, αξιοπρεπέστατο. Νομίζω οτι ο κόσμος ανέβηκε στο hype 3-4 παιχνιδιών της χψ πλατφόρμας και έχουμε κλείσει τα μάτια σε όοοοολα τα υπόλοιπα. Προσωπικά τον τελευταίο καιρό, θεωρώ οτι τα πιο ευχάριστα games που έπαιξα και απο την προηγούμενη γενιά ,είναι multiplatform. Δεν πάει να πει κατι... Τα έπαιξα με πολύ καλή ποιότητα, σε πολύ καλό hardware με πολύ μικρό κόστος. Είμαι υπερευχαριστημένος προσωπικά με το να έρχονται ωραία games και ας τα βγάζει η Nintendo ξερω γω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ καλό άρθρο που εξηγεί σε τι δουλεύουν αυτήν την στιγμή τα Xbox Studios. Τα περισσότερα είναι ακόμα TBC η και N/A

Υπομονή, Exclusives θα έρθουν. Ένα άλλο θέμα βέβαια είναι τι ακριβώς φαντάζεται ο περισσότερος κόσμος όταν λέμε για Xbox Exclusives. Γιατί έχω μια εντύπωση ότι οι περισσότεροι περιμένουν να δουν παιχνίδια επιπέδου Last of Us, Uncharted, Ghost of Tsushima, Horizon κτλ. 

Έτσι όπως φαντάζομαι την κατάσταση, η MS θα βγάζει μέτρια προς καλά παιχνίδια σε γραμμή παραγωγής για να τροφοδοτεί συνεχώς το Gamepass ενώ τα "μεγάλα όπλα" της όπως η The Initiative, Bethesda, Coalition κτλ. θα αναλάβουν τις μεγάλες παραγωγές.

Προσωπικά πάντως, όπως έγραψα και σε μια είδηση. Μόνο τα Reboot των Fable και Perfect Dark είναι αρκετά για εμένα για να πω ότι επιστρέφει η MS στο παιχνίδι. Ελπίζω μόνο να τα δούμε σχετικά σύντομα και όχι σε 4 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Όσο αναφορά για τα exclusives που δεν μπορεί, θα "έρχονται" από τα 20+ studios :), εγώ θα περιμένω να ανακοινωθούν πρώτα και να δω τι είδους games θα είναι. Γιατί κάλιστα θα μπορούσαν να είναι glorified "indies" με μικρό budget και όχι μεγάλες παραγωγές... Προς το παρόν όμως δεν υπάρχουν στην πράξη.

 

Ακριβώς αυτό.

Έρχεσαι από μια γενιά που το συγκεκριμένο κομμάτι το έκανες σκατά. Έκανες τις επενδύσεις σου και απέκτησες πόσα studio.

Βγάλε ένα ρημάδι roadmap που να λέει κάτι. Έχουν περάσει 5 μήνες και το μοναδικό game που βγήκε στο "οικοσύστημα" είναι το The Medium. Τι νέο παιχνίδια ακριβώς θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2021 εκτός από το Halo? Το Stalker? Το Scorn? Τι άλλο? Τι θα κυκλοφορήσει αρχές του 2022?

Ζητώ συγγνώμη αν αυτές οι πληροφορίες όντως υπάρχουν επίσημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα δείχνουν πως οι αποκλειστικότητες σε Sony,MS παίζουν περισσότερο ρόλο συμπληρώματος παρά system seller συγκριτικά με τα multiplatform. Τέσπα δεν θα επαναλάβω συζήτηση που έχει γίνει στην αρχή αυτού του θέματος (μόλις στην δεύτερη σελίδα). Είναι ξεκάθαρο πως ο καθένας γράφει με βάση τις προτιμήσεις του που απέχουν με τι πραγματικά συμβαίνει στην βιομηχανία.

 "Τα console wars έχουν τελειώσει για τις εταιρίες, πλέον στρέφονται στα οικοσυστήματα και στους ενεργούς χρήστες. Όσοι δεν το έχουν αντιληφθεί αυτό ανήκουν στο παρελθόν, ούτε καν στο παρόν."

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Φίλε μου τα περισσότερα από αυτά μοιάζουν με indie projects... Σίγουρα μπορεί και καλύτερα η MS. 

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Υπομονή, Exclusives θα έρθουν. Ένα άλλο θέμα βέβαια είναι τι ακριβώς φαντάζεται ο περισσότερος κόσμος όταν λέμε για Xbox Exclusives. Γιατί έχω μια εντύπωση ότι οι περισσότεροι περιμένουν να δουν παιχνίδια επιπέδου Last of Us, Uncharted, Ghost of Tsushima, Horizon κτλ. 

Yep.. Αυτό ακριβώς περιμένω να δω εγώ. :P

Μάλλον θα μείνω με την όρεξη.

ΟΚ, δεν μου αρέσει να καταστροφολογώ, τα multiplatform στο Xbox θα τα παίξω αλλά και πάλι... Χαμένο potential.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mansa2k είπε

Τα δεδομένα δείχνουν πως οι αποκλειστικότητες σε Sony,MS παίζουν περισσότερο ρόλο συμπληρώματος παρά system seller συγκριτικά με τα multiplatform. Τέσπα δεν θα επαναλάβω συζήτηση που έχει γίνει στην αρχή αυτού του θέματος (μόλις στην δεύτερη σελίδα). Είναι ξεκάθαρο πως ο καθένας γράφει με βάση τις προτιμήσεις του που απέχουν με τι πραγματικά συμβαίνει στην βιομηχανία.

 "Τα console wars έχουν τελειώσει για τις εταιρίες, πλέον στρέφονται στα οικοσυστήματα και στους ενεργούς χρήστες. Όσοι δεν το έχουν αντιληφθεί αυτό ανήκουν στο παρελθόν, ούτε καν στο παρόν."

Αυτό ακριβώς.

Netflix εποχή. 
Θα σου πετάξει και μια πλαγιά διαφήμιση κάποια στιγμή μέσα στο gamepass και θα βγαλει τρεις φορές πάνω κέρδος από όλο το hardware που πούλησε ποτέ.

Το γεγονός ότι η MS επενδύει στο gamepass που είναι προσβάσιμο και από υπολογιστή, και σύντομα με καλή υλοποίηση xcloud και 5G και από κινητά και tablet, δείχνει ότι η MS δεν ενδοαφερεται για τη κονσόλα αυτή κάθεαυτή αλλά για το οικοσύστημα. 

Δεν μπορεί να μπει στις ταινίες, υπάρχει τo Netflix, δεν μπορεί στα κινητά όπου Apple and Google την έλιωσαν, το gaming είναι το επόμενο οικοσύστημα στο οποίο έχει προβάδισμα. 

Επίσης τα πολλά λεφτά πλέον βγαίνουν από subscriptions, και με το gamepass ανοίγει το δρόμο σε πολλούς casual gamers.

Οι hardcore είναι συγκεκριμένοι και οι περισσότεροι θα αγοράσουν 3-5 παιχνίδια το χρόνο που δεν πάνε όλα στη τσέπη της MS. Οι πιο casual σαν εμένα που θέλουμε ποικιλία είμαστε περισσότεροι, και με 13 € το μήνα (επίσημα) για gamepass είμαστε μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας και τα τσεπώνει τα περισσότερα η MS.

Το gamepass xcloud θα ανοίξει το δρόμο σε ποιοτικό mobile gaming και έρχεται να ανταγωνιστεί το Apple Arcade. Όχι το PS5

Microsoft προσπαθεί να ανταγωνιστεί την Apple σε όλα τα επίπεδα. Εκεί κοιτάζει. Να έχει ένα δικό της store να βγάζει λεφτά όπως η Apple.

Επεξ/σία από dstilio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Φίλε μου τα περισσότερα από αυτά μοιάζουν με indie projects... Σίγουρα μπορεί και καλύτερα η MS. 

Yep.. Αυτό ακριβώς περιμένω να δω εγώ. :P

Μάλλον θα μείνω με την όρεξη.

ΟΚ, δεν μου αρέσει να καταστροφολογώ, τα multiplatform στο Xbox θα τα παίξω αλλά και πάλι... Χαμένο potential.

Εντάξει ρε μάγκες πείτε έτσι :D Κλασικά, εξύμνηση των 4ων action adventure ( 5 με το gow) που για κάποιον λόγο θεωρούνται άλλης κλίμακας παιχνίδια απο καζουαλάδες. Δεν είναι. Είναι πολύ καλά παιχνίδια.

Δεν έχουν κανένα επίπεδο που δεν υπάρχει στο Doom Eternal η στο Forza. Απλά είναι εύπεπτα και σινεμάτικ.

Flight Simulator δεν είναι - αυτή είναι παραγωγή που αφήνει τα πάντα πίσω της απο όλες τις απόψεις.

 Σταματάω λόγω του "Μάλλον θα μείνω με την όρεξη."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mansa2k είπε

Και για να μην το τραβήξω παραπάνω, για άλλη μια φορά, αντιλαμβάνομαι ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο η συζήτηση γύρω από τα παιχνίδια και θα μπορούσες απλά να κάνεις την αρχή αποφεύγοντας τα όποια αδιάφορα σχόλια. Όπως καταλαβαίνεις διαφωνώ που κατακρίνεις κάποια συγκεκριμένα πράγματα κάτι που εξήγησα.

Γιατι τους περισσοτερους δεν τους ενδιαφερει αυτο το πραγμα,μονο εμενα με ενδιαφερει?

Την gaming κονσολα δεν την αγοραζουν για να παιξουν παιχνιδια?

Τι την αγοραζουν?

Για να μην παιζουν τιποτα,αλλα να μπαινουν σε forum και να μιλανε για επιχειρηματικα πλανα και ποσο επιτυχημενες ειναι ή δεν ειναι οι υπηρεσιες της καθε εταιρειας και να την αποθεωνουν λες και τους εχει πληρωσει να της κανουν διαφημιση??

Προ gamepass παντως δεν ισχυε αυτο το πραγμα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μάλλον θα μείνω με την όρεξη.

 

Ω ναι, τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον.

Τα Studio της Sony έχουν τόση εμπειρία πια στα κινηματογραφικά action adventure παιχνίδια που πολύ δύσκολα να τα φτάσει κάποιος άλλος.

Πέρα από αυτό όμως, δεν νομίζω ότι ασχολήθηκε ποτέ η MS σε αυτόν τον τομέα. Δηλαδή από τις χρυσές εποχές του Xbox αν το πάρεις, τα βαριά της όπλα ήταν IP όπως τo Halo, το Gears, τα Forza, τα Fable κτλ. Παιχνίδια εντελώς διαφορετικής κατηγορίας από αυτά που μας έχει συνηθίσει η Sony.

Όχι ότι δεν μπορεί να δώσει και τέτοια, πχ από την The Initiative, με τα τεράστια ονόματα που έχει μέσα θα μπορούσαμε εύκολα να δούμε ένα GOTY Material παιχνίδι. Το αν θα ασχοληθούν όμως δεν το ξέρει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...