Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ενδιαφερον να δουμε σε πια αλλη συσκευη θα μπει τo game pass.

Αν μπει στο switch θα είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί ποτέ (σε εμενα) έστω το cloud.

Πάντως και εγώ κάτι τέτοιο καταλαβα από τον τρόπο που το έθεσε, οτι σκοπεύουν να το βγάλουν και αλλού, αλλά που; Καλά στο ps δύσκολα,αρα μένει μόνο ένα χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 minutes ago, stafftw said:

Αν μπει στο switch θα είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί ποτέ (σε εμενα) έστω το cloud.

Πάντως και εγώ κάτι τέτοιο καταλαβα από τον τρόπο που το έθεσε, οτι σκοπεύουν να το βγάλουν και αλλού, αλλά που; Καλά στο ps δύσκολα,αρα μένει μόνο ένα χαχα

οπου υπαρχει το gamepass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stafftw είπε

Αν μπει στο switch θα είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί ποτέ (σε εμενα) έστω το cloud.

Πάντως και εγώ κάτι τέτοιο καταλαβα από τον τρόπο που το έθεσε, οτι σκοπεύουν να το βγάλουν και αλλού, αλλά που; Καλά στο ps δύσκολα,αρα μένει μόνο ένα χαχα

Android κινητα είναι ήδη με xcloud, iOS θα βγει πολυ συντομα αποσο λενε. Kαι εχουν πει οτι θελουν να μπει κ σε τηλεορασεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Phil θέλει να εκμεταλλευτεί την δύναμη της id tech engine σε μελλοντικά παιχνίδια για το Xbox.

Πολύ δυνατό χαρτί αυτό για την MS. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι η καλύτερη 3rd party engine της αγοράς.

https://www.gamesradar.com/uk/xbox-wants-to-bring-the-doom-and-wolfenstein-engine-to-more-of-its-developers/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το expansion slot έχω διαβάσει ότι απαιτούνται μόνο 100% certified δίσκοι από την ms για να τρέξουν τα παιχνίδια.

Για τον εσωτερικό δίσκο τι ισχύει; Μπορεί να αντικατασταθεί με οποιονδήποτε άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Για το expansion slot έχω διαβάσει ότι απαιτούνται μόνο 100% certified δίσκοι από την ms για να τρέξουν τα παιχνίδια.

Για τον εσωτερικό δίσκο τι ισχύει; Μπορεί να αντικατασταθεί με οποιονδήποτε άλλο;

Ο εσωτερικός, είναι ολόιδιος με τον εξωτερικό :) Χωρίς τα καλυματάκια. Προφανώς έχουν την ίδια αρχιτεκτονική/κατασκευαστική μέθοδο για repairability/κόστος παραγωγής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Για το expansion slot έχω διαβάσει ότι απαιτούνται μόνο 100% certified δίσκοι από την ms για να τρέξουν τα παιχνίδια.

Για τον εσωτερικό δίσκο τι ισχύει; Μπορεί να αντικατασταθεί με οποιονδήποτε άλλο;

Για το expansion slot ο μοναδικός δίσκος αυτή τη στιγμή είναι ο 1Tb Seagate. 

https://www.skroutz.gr/s/26366899/Seagate-1TB-Storage-Expansion-Card-for-the-Xbox-Series-X-S.html

Ο εσωτερικός θεωρητικά μπορεί να αντικατασταθεί αλλά δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημα από την MS και το κυριότερο, δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζουμε:

https://de.ifixit.com/News/46508/can-diy-storage-save-you-money-on-the-series-x-probably-not

It’s also a lot of disassembly to get to the storage in the Xbox Series X. And you’ll need to source and reapply some fairly specialized thermal putty to a whole layer cake of heat-dissipating components on your way back out. You’ll likely have to run some scripts to get the box to recognize a new drive.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον δισκο ειχαν πει οτι θα συνεργαστουν και με αλλες εταιριες, για να υπαρχουν και αλλες εναλλακτικες αλλα τη δεδομενη περιοδο ολα ειναι δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, privateer είπε

οποιος το εφτιαξε να παρει αυξηση😂

Εξαιρετικό edit, το marketing direction του Xbox έχει ξεφύγει από τα κλισέ και είναι πραγματικά inclusive, σε αντίθεση με ντεμέκ inclusivity μέσα από πειραγμένο story-telling που έχει καταντήσει ανέκδοτο.

Εύγε μόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσει κανένα από τα παραπάνω Bethesda games να μας πει τι είναι fps boost compatible και τι όχι? Το μόνο που είπαν μέχρι στιγμής είναι "a handful". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Series S πήρα. Δεν έβρισκα το X και δεν ήθελα να περιμένω. Εξάλλου μόνο για filler το πήρα λόγω gamepass συν ό,τι εξτρά κερδίσω. Κύρια κονσόλα παραμένει το PS5 για τα multiplatform.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Series S πήρα. Δεν έβρισκα το X και δεν ήθελα να περιμένω. Εξάλλου μόνο για filler το πήρα λόγω gamepass συν ό,τι εξτρά κερδίσω. Κύρια κονσόλα παραμένει το PS5 για τα multiplatform.

Ααααα οκ, πάσο τότε! Παίξε τα yakuza και καλορίζικο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Edel είπε

Ααααα οκ, πάσο τότε! Παίξε τα yakuza και καλορίζικο! 

Έχω αγοράσει ή το 0 ή το 5 ή το 6 σε PS4 και δε με κράτησε το σύστημα μάχης. Θα παίξω το Like a Dragon όταν είτε βγει σε προσφορά ή το βάλει gamepass (γελοίο που άρχισα να χρησιμοποιώ αυτή την έκφραση και γω) γιατί και αυτό πιο πολύ σαν filler το βλέπω χωρίς παρεξήγηση.

Και για να μη τσιγκλίσω και γω κόσμο με το filler να εξηγήσω τι εννοώ. Έχω έλλειψη χρόνου τρομερή οπότε θέλω μόνο να παίζω παιχνίδια που θεωρώ αριστουργήματα χάρην ευκολίας ας τα πούμε 85+ metacritic. Τα must-play μου. Τέτοια το χρόνο να βγουν 3-4 το πολύ οπότε και εγώ ακόμη με την έλλειψη χρόνου μου τα φέρνω βόλτα. Στο μεσοδιάστημα ξόδευα πολλά λεφτά σε "80άρια metacritic" παιχνίδια που άλλοτε κάναν click και τα καταευχαριστιόμουν αλλά πιο συχνά τα παρατούσα στη 1-2 βδομάδες. Ή ακόμη αναγκαζόμουν και ξόδευα χρόνο σε online σκουπίδια τύπου Genshin Impact, Fifa, Destiny κτλ. που πιο πολύ με δουλειά μοιάζουν παρά με διασκέδαση.

Εκεί μπαίνει το gamepass να καλύψει αυτό το downtime ανάμεσα στα "αριστουργήματα". Συν τα "αριστουργήματα" του ίδιου του Xbox που ήδη υπάρχουν και θα βγουν μελλοντικά αν και λίγα με ενθουσιάζουν από τα τωρινά ανακοινωθέντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...