Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, chncynic είπε

 

Νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνετε γιατί μπαίνουμε να τον φάμε. Μπαίνετε στο topic του xbox, διαλέγετε ένα παλιό παιχνίδι που παίζει προφανώς με BC ( ΤΟ ΜΕΙΤΖΟΡ ΣΕΙΛΙΝΓΚ ΠΟΙΝΤ ) άψογα απο την πρώτη μέρα χωρίς μαιμουδιές και διαφημίστικά stunts.

Κάποια στιγμή, οι προγραμματιστές του xbox, οι οποίοι δεν έχουν καμία επαφή με το στούντιο, βγαίνουν και λένε: Φτιάξαμε κάτι καινούριο - παιχνίδια που παίζανε στα 30fps, μπορούμε με διάφορες τεχνικές να τα κάνουμε να τρέξουν στα 60 ΧΩΡΙΣ PATCH. Ουσιαστικά κάναν κάτι που το υπόλοιπο industry δεν έχει δεί ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΥΑΛΙΑ ακόμα. Ακόμα και σε PC.

Όταν λοιπόν σε αυτό το context ένας άνθρωπος μπαίνει και γράφει πράγματα του τύπου "μέτρια υλοποίηση - καλύτερα να μην το είχαν κάνει" γιατί 1 διαλεγμένο γκειμ απο αυτά πλέον έχει 1 ΕΠΙΠΛΕΟΝ option, τα πράγματα είναι κονσολογουορικά σε επίπεδο κωμωδίας.

Επειδή υπάρχει σύσταση απο moderator και αυτήν τη φορά δεν έγινε το χάλι του παρελθόντος που σβήνονται τα πάντα, ας σεβαστούμε την κατάσταση και ας αποφύγουμε να μπαίνουμε και να γράφουμε τόσο εξώφθαλμα handpicked πράγματα, γιατί είναι προφανες φλειμ για όσους ασχολούνται με το θέμα.

Όσοι είστε εδώ μέσα καιρό, ξέρετε πολύ καλά τι θα συνέβαινε αν έμπαινε κάποιος στο PS νήμα και έλεγε "Καλό χρυσό το Returnal αλλα 1080p το 2021- καλύτερα να μην το βγάζανε, τι το διαφημίζουνε για next gen" κτλ.

Ατυχής η σύγκριση προφανώς, το ένα είναι αγορασμένο παιχνίδι και το άλλο είναι optional feature της κονσόλας, αλλα θα ήταν οφθαλμοφανής κονσολογουορ επίθεση στο νήμα.

tl;dr Ας σεβαστούμε λίγο τις συνεχόμενες προσπάθειες της κάθε εταιρίας που καινοτομεί να δίνει καινούρια features που αλλάζουν την αγορά. Καλό θα κάνει σε όλες τις πλατφόρμες.

Καλα χρυσα ολα αυτα που λες και δε διαφωνω καπου αλλα διαφωνω στη βαση του ποστ σου. Οτι δηλαδη ο Luffy για καποιο λογο ηθελε να προκαλεσει.

Χρονια διαβαζω το φορουμ κ χωρις να τον γνωριζω με ευχαριστει να διαβαζω αυτα που γραφει. Δε θυμαμαι να εχει εμπλακει σε console wars και μαλιστα ενω ημουν πεποισμενος οτι παιρνει τις μπλε κονσολες, διαπιστωσα οτι πηρε XSX και δε ξερω καν αν εχει PS5 (αν και το θεωρω πιθανο).

Συνεπως εχει σημασια και ποιος γραφει ο,τι γραφει. Αλλο να γραψω εγω κατι για xbox, αλλο να γραψεις κατι εσυ για PS και αλλο να γραψει κατι καποιος ουδετερος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Καλα χρυσα ολα αυτα που λες και δε διαφωνω καπου αλλα διαφωνω στη βαση του ποστ σου. Οτι δηλαδη ο Luffy για καποιο λογο ηθελε να προκαλεσει.

Χρονια διαβαζω το φορουμ κ χωρις να τον γνωριζω με ευχαριστει να διαβαζω αυτα που γραφει. Δε θυμαμαι να εχει εμπλακει σε console wars και μαλιστα ενω ημουν πεποισμενος οτι παιρνει τις μπλε κονσολες, διαπιστωσα οτι πηρε XSX και δε ξερω καν αν εχει PS5 (αν και το θεωρω πιθανο).

Συνεπως εχει σημασια και ποιος γραφει ο,τι γραφει. Αλλο να γραψω εγω κατι για xbox, αλλο να γραψεις κατι εσυ για PS και αλλο να γραψει κατι καποιος ουδετερος.

Προσωπικά αποφεύγω να το κάνω αυτό που λες, αν και το κάνω άθελά μου αρκετές φορές.

Πιστεύω οτι δεν έχει να λέει ποιος γράφει κάτι - Μπορεί να είμαι εγώ o D. Luffy με άλλο account. Δεν έχει και πολύ σημασία να λέμε την αλήθεια.

Δεν μπορώ να ξέρω 100% αν ο Λουφι ήθελε ή όχι να προκαλέσει στο συγκεκριμένο - Απλά φαινεται να είναι εξώφθαλμα handpicked και προκλητικό για όσους διαβάζουμε τα threads αυτά.

Τέσπα, επειδή έχουν σμουδάρει αρκετά τα πράγματα στον χώρο τον κονσολών και η κάθε εταιρία τραβάει τη δικιά της πορεία, ας είμαστε χαρούμενοι για όλες τις καινοτομίες που υπάρχουν. Εδω και 10 χρόνια, οι κονσόλες ήταν απίστευτα στάσιμες. Τώρα παίζουμε 120fps και παραπονιόμαστε. Καλό είναι να υπάρχει σκεπτικισμός, αλλα ας το χαρούμε και λίγο αυτό που γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, chncynic είπε

Προσωπικά αποφεύγω να το κάνω αυτό που λες, αν και το κάνω άθελά μου αρκετές φορές.

Πιστεύω οτι δεν έχει να λέει ποιος γράφει κάτι - Μπορεί να είμαι εγώ o D. Luffy με άλλο account. Δεν έχει και πολύ σημασία να λέμε την αλήθεια.

Δεν μπορώ να ξέρω 100% αν ο Λουφι ήθελε ή όχι να προκαλέσει στο συγκεκριμένο - Απλά φαινεται να είναι εξώφθαλμα handpicked και προκλητικό για όσους διαβάζουμε τα threads αυτά.

Τέσπα, επειδή έχουν σμουδάρει αρκετά τα πράγματα στον χώρο τον κονσολών και η κάθε εταιρία τραβάει τη δικιά της πορεία, ας είμαστε χαρούμενοι για όλες τις καινοτομίες που υπάρχουν. Εδω και 10 χρόνια, οι κονσόλες ήταν απίστευτα στάσιμες. Τώρα παίζουμε 120fps και παραπονιόμαστε. Καλό είναι να υπάρχει σκεπτικισμός, αλλα ας το χαρούμε και λίγο αυτό που γίνεται

Το handpicked μπορει απλα να σου φαινεται ετσι. Εχει 400 games στο gamepass και ΕΤΥΧΕ ηθελα να παιξω το Surge 2 και το Outer Worlds στο XSS. Δυστυχως επεσα σε δυο περιπτωσεις που ηταν 30fps και ουρλιαζα στο φορουμ. Δε το εκανα για να τη σπασω σε καποιον. Ισα ισα ηθελα να τα παιξω. 
 

Η γενια οπως ολες εχει ξεκινησει καπως "αργα" και ελλειψη games αναλωνομαστε σε καβγαδες εδω μεσα. Οσο δε βγαινουν αρκετα games τοσο θα πλακωνομαστε. Οταν εχουμε κατι που θελουμε πραγματικα να παιξουμε και να καουμε δε νομιζω οτι ανοιγουμε καν το φορουμ περα απο διαλειματα δουλειας κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Το handpicked μπορει απλα να σου φαινεται ετσι. Εχει 400 games στο gamepass και ΕΤΥΧΕ ηθελα να παιξω το Surge 2 και το Outer Worlds στο XSS. Δυστυχως επεσα σε δυο περιπτωσεις που ηταν 30fps και ουρλιαζα στο φορουμ. Δε το εκανα για να τη σπασω σε καποιον. Ισα ισα ηθελα να τα παιξω. 
 

Η γενια οπως ολες εχει ξεκινησει καπως "αργα" και ελλειψη games αναλωνομαστε σε καβγαδες εδω μεσα. Οσο δε βγαινουν αρκετα games τοσο θα πλακωνομαστε. Οταν εχουμε κατι που θελουμε πραγματικα να παιξουμε και να καουμε δε νομιζω οτι ανοιγουμε καν το φορουμ περα απο διαλειματα δουλειας κτλ.

Αυτά που αναφέρεις νομίζω είναι απλά BC σε SS - XoneS , XS-> XoneX αν δεν είναι enhanced. Αυτό ηταν το deal εξαρχής, νομίζω πολύ πριν το release των κονσολών. Νομίζω οτι είχες προσδοκίες λόγω κακής ενημέρωσης?
 

Αν πάντως κάποια παιχνίδια είναι popular ή συνεργάσιμοι οι developers, παίζει και να βάλουν boost η κάποιου είδους reconstruction για μεγαλύτερες αναλύσεις στο μέλλον εφόσον το έχουν πάρει ζεστά. Αυτά ωστόσο, είναι ΑΝΩ των προσδοκιών του BC. Δεν πρέπει να τους κράζουμε που κάνανε ακριβώς αυτό που είπανε. Να κράζουμε στις κωλοτούμπες, π.χ. gold 120e/y, αλλα αυτό που λες ήταν απόλυτα αναμενόμενο.

Το xss είναι ένα μηχάνημα για χρήστες με συγκεκριμένες απαιτήσεις προφανώς. Χτύπα ένα XSX αν σου φαίνονται unplayable τα 30fps. Που κατα την άποψή μου δεν θα έπρεπε, γιατί ώς και σήμερα αυτό ήταν το standard σε μεγάλες παραγωγές ακόμα και σε ps4pro, xbox one x. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chncynic είπε

Αυτά που αναφέρεις νομίζω είναι απλά BC σε SS - XoneS , XS-> XoneX αν δεν είναι enhanced. Αυτό ηταν το deal εξαρχής, νομίζω πολύ πριν το release των κονσολών. Νομίζω οτι είχες προσδοκίες λόγω κακής ενημέρωσης?
 

Αν πάντως κάποια παιχνίδια είναι popular ή συνεργάσιμοι οι developers, παίζει και να βάλουν boost η κάποιου είδους reconstruction για μεγαλύτερες αναλύσεις στο μέλλον εφόσον το έχουν πάρει ζεστά. Αυτά ωστόσο, είναι ΑΝΩ των προσδοκιών του BC. Δεν πρέπει να τους κράζουμε που κάνανε ακριβώς αυτό που είπανε. Να κράζουμε στις κωλοτούμπες, π.χ. gold 120e/y, αλλα αυτό που λες ήταν απόλυτα αναμενόμενο.

Το xss είναι ένα μηχάνημα για χρήστες με συγκεκριμένες απαιτήσεις προφανώς. Χτύπα ένα XSX αν σου φαίνονται unplayable τα 30fps. Που κατα την άποψή μου δεν θα έπρεπε, γιατί ώς και σήμερα αυτό ήταν το standard σε μεγάλες παραγωγές ακόμα και σε ps4pro, xbox one x. 

Κάπου εδώ νομίζω ότι φαίνεται η διαφορά στη λογική μας.

Για μένα αυτό που λες είναι κακή υλοποίηση BC τουλάχιστον στο XSS. Δε μπορώ να δεχτώ μια next-gen console με τόση προβολή στο BC να παίζει κάποιο game χειρότερα από previous-gen console. 

Για σένα το φταίξιμο είναι δικό μου γιατί το είχαν πει οπότε να κάνω μώκο.

Να ξέρεις δε το λέω επιθετικά ούτε για να σε προκαλέσω αλλά δε καταλαβαίνω πώς στο παραπάνω παράδειγμα δε δικαιούμαι να γκρινιάξω.

Once you go 60fps you cannot go back δυστυχώς. XSX δε χτυπάω ακόμη γιατί δε ξέρω

1) Αν υπάρχει σαν ενδεχόμενο Microsoft exclusives να μη παίζουν 60fps έστω με θυσίες στην ανάλυση/RT/whatever. Περιέργως είμαι από τους ανώμαλους που πήρα XSS για να μη στερηθώ τα exclusives που θα κυκλοφορήσουν.

2) Δε ξέρω αν τα exclusives θα είναι του γούστου μου. Όσο και αν έρχεται σε αντίθεση με το (1) πέρα από το Fable δεν έχω δει κάτι άλλο στην υπάρχουσα λίστα που να το θεωρούσα day one για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Κάπου εδώ νομίζω ότι φαίνεται η διαφορά στη λογική μας.

Για μένα αυτό που λες είναι κακή υλοποίηση BC τουλάχιστον στο XSS. Δε μπορώ να δεχτώ μια next-gen console με τόση προβολή στο BC να παίζει κάποιο game χειρότερα από previous-gen console. 

Για σένα το φταίξιμο είναι δικό μου γιατί το είχαν πει οπότε να κάνω μώκο.

Να ξέρεις δε το λέω επιθετικά ούτε για να σε προκαλέσω αλλά δε καταλαβαίνω πώς στο παραπάνω παράδειγμα δε δικαιούμαι να γκρινιάξω.

Once you go 60fps you cannot go back δυστυχώς. XSX δε χτυπάω ακόμη γιατί δε ξέρω

1) Αν υπάρχει σαν ενδεχόμενο Microsoft exclusives να μη παίζουν 60fps έστω με θυσίες στην ανάλυση/RT/whatever. Περιέργως είμαι από τους ανώμαλους που πήρα XSS για να μη στερηθώ τα exclusives που θα κυκλοφορήσουν.

2) Δε ξέρω αν τα exclusives θα είναι του γούστου μου. Όσο και αν έρχεται σε αντίθεση με το (1) πέρα από το Fable δεν έχω δει κάτι άλλο στην υπάρχουσα λίστα που να το θεωρούσα day one για παράδειγμα.

Μα δεν παίζει χειρότερα απο previous gen κονσόλα. Παιζει ακριβώς όπως η low end κονσόλα της προηγούμενης γενιάς. Το ps4 pro και το xbox one x, ΔΕΝ ήταν iterations. Εγώ αγόρασα ps4 brand new αφού είχε βγεί το ps4 pro.

Η πολιτική που ακολουθήθηκε με το BC κάνει mirror ακριβώς τιμολογιακά τις κατηγορίες της προηγούμενης γενιάς. Επίσης έχω την εντύπωση οτι όταν το XSS βγήκε τον νοέμβρη, το XoneX ήταν πιο ακριβό καινούριο.

Το XoneX επίσης έπαιζε 4k 30, πράγμα που το XSS δεν σχεδιάστηκε ποτε να κάνει και δεν διαφημίστηκε έτσι. Νομίζω οτι η MS έκανε το λογικό πράγμα. Αν το XSS έκανε τα ίδια με το XSX μάλλον θα ήταν χαζοί αυτοί που ρίξαν τα 2πλάσια λεφτά :P

Στα άλλα δεν σχολιάζω, θέμα γούστου, μάλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chncynic είπε

Μα δεν παίζει χειρότερα απο previous gen κονσόλα. Παιζει ακριβώς όπως η low end κονσόλα της προηγούμενης γενιάς. Το ps4 pro και το xbox one x, ΔΕΝ ήταν iterations. Εγώ αγόρασα ps4 brand new αφού είχε βγεί το ps4 pro.

Η πολιτική που ακολουθήθηκε με το BC κάνει mirror ακριβώς τιμολογιακά τις κατηγορίες της προηγούμενης γενιάς. Επίσης έχω την εντύπωση οτι όταν το XSS βγήκε τον νοέμβρη, το XoneX ήταν πιο ακριβό καινούριο.

Το XoneX επίσης έπαιζε 4k 30, πράγμα που το XSS δεν σχεδιάστηκε ποτε να κάνει και δεν διαφημίστηκε έτσι. Νομίζω οτι η MS έκανε το λογικό πράγμα. Αν το XSS έκανε τα ίδια με το XSX μάλλον θα ήταν χαζοί αυτοί που ρίξαν τα 2πλάσια λεφτά :P

Στα άλλα δεν σχολιάζω, θέμα γούστου, μάλλον.

 

Κάπου νομίζω ξεφεύγει η διαφωνία μας και ή με θεωρείς χαζό ή διαφωνούμε για να διαφωνήσουμε.

Παίζει χειρότερα από το XboxOneX και το PS4pro. Και τα δύο είναι κονσόλες προηγούμενης γενιάς. Δε καταλαβαίνω τι λέω λάθος. Μου φαίνεται πολύ απλό iterations ξε-iterations.

To 4k30 δε κολλάει κάπου γιατί πουθενά δεν ανέφερα 4K. Χαζοί δεν είναι αυτοί που πήραν XSX γιατί το πήραν για 4K όπως αντίστοιχα αυτοί που πήραν XSS το πήραν για 1080p. 

Φίλε μου θα το αφήσω κάπου εδώ το συγκεκριμένο γιατί από τον τρόπο που γράφεις καταλαβαίνω ότι δεν είσαι βλάκας αλλά θεωρώ ότι με τρολάρεις. Ευχαριστιέμαι κάποιες φορές να διαφωνώ μαζί σου ή να διαβάζω ποστς σου (όχι όλα) αλλά ώρες ώρες σκας γάιδαρο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Κάπου νομίζω ξεφεύγει η διαφωνία μας και ή με θεωρείς χαζό ή διαφωνούμε για να διαφωνήσουμε.

Παίζει χειρότερα από το XboxOneX και το PS4pro. Και τα δύο είναι κονσόλες προηγούμενης γενιάς. Δε καταλαβαίνω τι λέω λάθος. Μου φαίνεται πολύ απλό iterations ξε-iterations.

To 4k30 δε κολλάει κάπου γιατί πουθενά δεν ανέφερα 4K. Χαζοί δεν είναι αυτοί που πήραν XSX γιατί το πήραν για 4K όπως αντίστοιχα αυτοί που πήραν XSS το πήραν για 1080p. 

Φίλε μου θα το αφήσω κάπου εδώ το συγκεκριμένο γιατί από τον τρόπο που γράφεις καταλαβαίνω ότι δεν είσαι βλάκας αλλά θεωρώ ότι με τρολάρεις. Ευχαριστιέμαι κάποιες φορές να διαφωνώ μαζί σου ή να διαβάζω ποστς σου (όχι όλα) αλλά ώρες ώρες σκας γάιδαρο. 

😕 Κάτσε ρε συ, αυτό που λες είναι οτι η προηγούμενη γενιά ξεκίνησε όταν βγήκε το ps4pro?

Δεν είναι έτσι, δεν είναι θέμα διαφωνίας. Ήταν ΙΔΙΑ γενια, λίγο πιο δυνατό hardware. 100% compatibility έπαιζε. 1 version παιχνιδιού και για τα δύο. Τα mid gen iterations ήταν premium versions ουσιαστικά. Ε, η microsoft έφτιαξε 2 προιόντα που είναι iterations της προηγούμενης γενιάς. Αυτήν ήταν η πολιτική της και νομίζω ήταν εξ´ αρχής ξεκάθαρα ορισμένη.

Δεν ξέρω γιατί νομίζεις οτι σε θεωρώ χαζό. Δεν είχα αυτήν την πρόθεση - αν σε θεωρούσα χαζό, δεν θα απαντούσα ή θα έγραφα παπαριές. Εγώ απλά τονίζω πια είναι η ξεκάθαρη πολιτική της MS αυτήν τη γενιά. Δεν διαφωνώ μαζί σου κάπου. Δικιά σου οπτική είναι.

Διαφωνείς με την πολιτική της MS να προσφέρει low end λύση? Η θεωρείς οτι η low end λύση δεν είναι αρκετά καλή γιατί παίζει BC χρησιμοποιώντας την low end λύση της προηγούμενης γενιάς?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chncynic είπε

😕 Κάτσε ρε συ, αυτό που λες είναι οτι η προηγούμενη γενιά ξεκίνησε όταν βγήκε το ps4pro?

Δεν είναι έτσι, δεν είναι θέμα διαφωνίας. Ήταν ΙΔΙΑ γενια, λίγο πιο δυνατό hardware. 100% compatibility έπαιζε. 1 version παιχνιδιού και για τα δύο. Τα mid gen iterations ήταν premium versions ουσιαστικά. Ε, η microsoft έφτιαξε 2 προιόντα που είναι iterations της προηγούμενης γενιάς. Αυτήν ήταν η πολιτική της και νομίζω ήταν εξ´ αρχής ξεκάθαρα ορισμένη.

Δεν ξέρω γιατί νομίζεις οτι σε θεωρώ χαζό. Δεν είχα αυτήν την πρόθεση - αν σε θεωρούσα χαζό, δεν θα απαντούσα ή θα έγραφα παπαριές. Εγώ απλά τονίζω πια είναι η ξεκάθαρη πολιτική της MS αυτήν τη γενιά. Δεν διαφωνώ μαζί σου κάπου. Δικιά σου οπτική είναι.

Διαφωνείς με την πολιτική της MS να προσφέρει low end λύση? Η θεωρείς οτι η low end λύση δεν είναι αρκετά καλή γιατί παίζει BC χρησιμοποιώντας την low end λύση της προηγούμενης γενιάς?
 

Θεωρώ ότι και η Microsoft όπως και η Sony και όλοι κάνουν λάθη άλλοτε μικρά άλλοτε μεγάλη και χρήζουν κριτικής. 

Τον συγκεκριμένο τρόπο BC που επέλεξε η Microsoft τον θεωρώ λάθος. Μικρό λάθος. Πταίσμα ίσως. 

Για τη low end λύση γενικότερα θα φανεί στο μέλλον. Θα πάνε όλα μια χαρά και θα είναι και οι XSS και οι XSX χρήστες ευχαριστημένοι? Θα κρατήσει το XSS το XSX πίσω? Θα δούμε περιπτώσεις 30/60fps στο μέλλον που θα κάνει τον κόσμο να πετάξει το XSS στα σκουπίδια?

Θα φανεί. Δεν έχω άποψη. Η πρώτη μου γεύση που ήταν μέσω BC είχε τα πταίσματα που ανέφερα αλλά δε μου λέει και κάτι γιατί την αγόρασα σαν next-gen κονσόλα και όχι σαν emulator για να παίξω παλιά παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Θεωρώ ότι και η Microsoft όπως και η Sony και όλοι κάνουν λάθη άλλοτε μικρά άλλοτε μεγάλη και χρήζουν κριτικής. 

Τον συγκεκριμένο τρόπο BC που επέλεξε η Microsoft τον θεωρώ λάθος. Μικρό λάθος. Πταίσμα ίσως. 

Για τη low end λύση γενικότερα θα φανεί στο μέλλον. Θα πάνε όλα μια χαρά και θα είναι και οι XSS και οι XSX χρήστες ευχαριστημένοι? Θα κρατήσει το XSS το XSX πίσω? Θα δούμε περιπτώσεις 30/60fps στο μέλλον που θα κάνει τον κόσμο να πετάξει το XSS στα σκουπίδια?

Θα φανεί. Δεν έχω άποψη. Η πρώτη μου γεύση που ήταν μέσω BC είχε τα πταίσματα που ανέφερα αλλά δε μου λέει και κάτι γιατί την αγόρασα σαν next-gen κονσόλα και όχι σαν emulator για να παίξω παλιά παιχνίδια. 

Εντάξει τότε. Διαφωνούμε για το οτι ήταν λάθος, αντιθέτως για εμένα ήταν πολύ έξυπνη κίνηση,  αλλα καταλαβαίνω την οπτική  σου.

Για το αν κρατάει πίσω γενικά τα πράγματα, τα πρώτα σημάδια είναι οτι χτυπάει αρκετά πάνω απο τα κιλά του. Για κάποιον που έχει παλαιότερη TV και δεν τον νοιάζει, δεν βλέπεις καμία διαφορά με XBX , οπου είναι τρομερό selling point για πολύ κόσμο που δεν μπορεί να πάρει τα θηρία.

Επίσης δεν νομίζω κάποιος που έδωσε ΤΑ ΜΙΣΑ λεφτά του PS5/XSX και παίζει ό,τι καινούριο βγεί, να να θέλει να πετάξει το μηχάνημα στα σκουπίδια. Αν βέβαια το XSX ή το PS5 είναι κατώτερα των προσδοκιών και βαράνε reconstructions και checkerboard όλη τη γενιά για να κάνουν αυτά που υποσχέθηκαν, τότε ναι, πολύς κόσμος θα ζοριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chncynic είπε

 

Νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνετε γιατί μπαίνουμε να τον φάμε. Μπαίνετε στο topic του xbox, διαλέγετε ένα παλιό παιχνίδι που παίζει προφανώς με BC ( ΤΟ ΜΕΙΤΖΟΡ ΣΕΙΛΙΝΓΚ ΠΟΙΝΤ ) άψογα απο την πρώτη μέρα χωρίς μαιμουδιές και διαφημίστικά stunts.

Κάποια στιγμή, οι προγραμματιστές του xbox, οι οποίοι δεν έχουν καμία επαφή με το στούντιο, βγαίνουν και λένε: Φτιάξαμε κάτι καινούριο - παιχνίδια που παίζανε στα 30fps, μπορούμε με διάφορες τεχνικές να τα κάνουμε να τρέξουν στα 60 ΧΩΡΙΣ PATCH. Ουσιαστικά κάναν κάτι που το υπόλοιπο industry δεν έχει δεί ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΥΑΛΙΑ ακόμα. Ακόμα και σε PC.

Όταν λοιπόν σε αυτό το context ένας άνθρωπος μπαίνει και γράφει πράγματα του τύπου "μέτρια υλοποίηση - καλύτερα να μην το είχαν κάνει" γιατί 1 διαλεγμένο γκειμ απο αυτά πλέον έχει 1 ΕΠΙΠΛΕΟΝ option, τα πράγματα είναι κονσολογουορικά σε επίπεδο κωμωδίας.

Επειδή υπάρχει σύσταση απο moderator και αυτήν τη φορά δεν έγινε το χάλι του παρελθόντος που σβήνονται τα πάντα, ας σεβαστούμε την κατάσταση και ας αποφύγουμε να μπαίνουμε και να γράφουμε τόσο εξώφθαλμα handpicked πράγματα, γιατί είναι προφανες φλειμ για όσους ασχολούνται με το θέμα.

Όσοι είστε εδώ μέσα καιρό, ξέρετε πολύ καλά τι θα συνέβαινε αν έμπαινε κάποιος στο PS νήμα και έλεγε "Καλό χρυσό το Returnal αλλα 1080p το 2021- καλύτερα να μην το βγάζανε, τι το διαφημίζουνε για next gen" κτλ.

Ατυχής η σύγκριση προφανώς, το ένα είναι αγορασμένο παιχνίδι και το άλλο είναι optional feature της κονσόλας, αλλα θα ήταν οφθαλμοφανής κονσολογουορ επίθεση στο νήμα.

tl;dr Ας σεβαστούμε λίγο τις συνεχόμενες προσπάθειες της κάθε εταιρίας που καινοτομεί να δίνει καινούρια features που αλλάζουν την αγορά. Καλό θα κάνει σε όλες τις πλατφόρμες.

Δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ κανένα και τίποτα, περαν της κοινής λογικής, αλλά γελαει ο κοσμος με το υπογραμμισμενο. Τα double standards πανε και έρχονται εκατέρωθεν. Και εννοείται ότι γίνονται αβέρτα κουβερτα "πρασινες" επιδρομές και στα μπλε νήματα, όπως συμβαίνει αντιστοιχα σε ορισμένες περιπτώσεις και εδώ. Και γνωμη μου, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, δεν έχουμε ανταλλαξει ποτε κουβεντα εκτός φορουμ, ο Luffy  είναι εκτός του "εργου". Και η ζωή συνεχίζεται. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει καλά, δεν ξέρω γιατί νομίζετε οτι είναι λογικό να αντιμετωπίζεις απόψεις με βάση ποιός τις είπε. Δεν είναι. Κοιτάς ΤΙ είπε ο κάθε άνθρωπος και απαντάς. Έτσι κάνω και αυτό πιστεύω.

Επίσης τα υπογραμμισμένα είναι trend των τελευταίων ημερών. Άρχισα να το χρησιμοποιώ απο τότε που είδα να χρησιμοποιείται φράση του τύπου "εγώ που έχω το χ/ψ αντικείμενο " φούλ bold underlined και ένιωσα αίγλη.

Edit: Τώρα είδα τι εννοούσες. Είχες υπογραμμίσει εσύ κάτι στην παράθεση. Ας μην γελάει ο κόσμος με το υπογραμμισμένο. Δεν θα θεωρούνταν απο την κοινότητα/moderators φλειμ κατα την άποψή σου να μπεί κάποιος και το γράψει έτσι στο νήμα του PS5? Το ξέρεις πολύ καλά οτι θα έφευγαν τα εβδομαδιαία ban ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ στο νήμα. Και δίκαια προφανώς.

Έ, καλό θα ήταν να γίνεται αντιληπτό απο όλους, σε όλα τα θρέντ αυτό απο εδώ και πέρα ωστε να υπάρχει μια συνεχής καλή ροή.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο να ακούγονται γνώμες απο παντού και να μην υπάρχουν στρατόπεδα.Γνώμη μου είναι οτι σε γενικές γραμμές είμαι χαρούμενος και απο τις δύο νέες κονσόλες.Στην κάθε μία έχω βρεί θετικά και αρνητικά αλλά σαφώς είμαι πιο ενθουσιασμένος με το sx.

Νομίζω οτι ο κύριος λόγος είναι τι κονσόλα είχες πριν.Εγώ είχα το Ps4 pro και είχα χαρεί όλες τις παιχνιδάρες με αποτέλεσμα να μην έχει καμία αξία το ps collection για μένα.Αντιθέτως έχω λιώσει στο pass και πραγματικά μου δημιουργεί επιθυμία να ασχοληθώ παραπάνω με την κονσόλα και να παίξω περισσότερο.Δείχνει οτι η MS ασχολείται παραπάνω με βελτιώσεις στο μηχάνημα της και ήδη ανυπομονώ για τα dolby vision games ,όπως απολαμβάνω και τα atmos games.Αν είχα στην προηγούμενη γενιά το xbox one και είχα συνηθίσει το pass ,θα ήθελα το ps5 να παίξω τόσα διαμάντια,με το collection και όλα τα υπόλοιπα σε χαμηλές πλέον τιμές.

Απο την άλλη όμως ανυπομονώ για παιχνίδια της sony και όχι του xbox.Περιμένω μόνο το ascent ,το ms simulator και απο περιέργεια να δω το νέο halo, απο αυτά που κυκλοφορούν σύντομα σχετικά.

Το bc  του xbox είναι θετικό για μένα αλλά έχω περισσότερη ανάγκη να δώ την τεχνολογική του υπεροχή σε open world third person games που προσωπικά είναι τα αγαπημένα μου.Εχουμε studios αλλα κρατάω μικρό καλάθι για να δώ αν μπορούν να φέρουν το αποτέλεσμα που μου αρέσει.

Εν κατακλείδι δείχνει οτι το sx οπως πάει θα είναι η main console μου με διαλείμματα στα super exclusives του ps5.

Το hades τελικά θα έρθει στο pass?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συζητήστε πάνω στο τι κάνουν ή τι δεν κάνουν τα SeX|S στο παρόν topic. Για κάθε ένα «στο δικό μου δε χωράει» ή απάντηση θα είναι πάντα «στο δικό σου κολυμπάει», γιατί εκατέρωθεν οι κονσόλες έχουν θετικά και έχουν και αρνητικά με αποτέλεσμα να γίνεται μύλος το νήμα κάθε τόσο.

Οπότε αποφύγετε το VS, έχει τόσα πολλά features, games και υπηρεσίες το family του Xbox να σχολιάσετε που είναι εντελώς περιττός ο σχολιασμός αν το PS5 βγάζει 4Κ ατόφιο ή 2Κ και τα ρέστα checkerboard (που δεν έχουν και καμία ουσιαστική διαφορά εδώ που τα λέμε).

Παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, chncynic είπε

 

Νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνετε γιατί μπαίνουμε να τον φάμε. Μπαίνετε στο topic του xbox, διαλέγετε ένα παλιό παιχνίδι που παίζει προφανώς με BC ( ΤΟ ΜΕΙΤΖΟΡ ΣΕΙΛΙΝΓΚ ΠΟΙΝΤ ) άψογα απο την πρώτη μέρα χωρίς μαιμουδιές και διαφημίστικά stunts.

Κάποια στιγμή, οι προγραμματιστές του xbox, οι οποίοι δεν έχουν καμία επαφή με το στούντιο, βγαίνουν και λένε: Φτιάξαμε κάτι καινούριο - παιχνίδια που παίζανε στα 30fps, μπορούμε με διάφορες τεχνικές να τα κάνουμε να τρέξουν στα 60 ΧΩΡΙΣ PATCH. Ουσιαστικά κάναν κάτι που το υπόλοιπο industry δεν έχει δεί ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΥΑΛΙΑ ακόμα. Ακόμα και σε PC.

Όταν λοιπόν σε αυτό το context ένας άνθρωπος μπαίνει και γράφει πράγματα του τύπου "μέτρια υλοποίηση - καλύτερα να μην το είχαν κάνει" γιατί 1 διαλεγμένο γκειμ απο αυτά πλέον έχει 1 ΕΠΙΠΛΕΟΝ option, τα πράγματα είναι κονσολογουορικά σε επίπεδο κωμωδίας.

Επειδή υπάρχει σύσταση απο moderator και αυτήν τη φορά δεν έγινε το χάλι του παρελθόντος που σβήνονται τα πάντα, ας σεβαστούμε την κατάσταση και ας αποφύγουμε να μπαίνουμε και να γράφουμε τόσο εξώφθαλμα handpicked πράγματα, γιατί είναι προφανες φλειμ για όσους ασχολούνται με το θέμα.

Όσοι είστε εδώ μέσα καιρό, ξέρετε πολύ καλά τι θα συνέβαινε αν έμπαινε κάποιος στο PS νήμα και έλεγε "Καλό χρυσό το Returnal αλλα 1080p το 2021- καλύτερα να μην το βγάζανε, τι το διαφημίζουνε για next gen" κτλ.

Ατυχής η σύγκριση προφανώς, το ένα είναι αγορασμένο παιχνίδι και το άλλο είναι optional feature της κονσόλας, αλλα θα ήταν οφθαλμοφανής κονσολογουορ επίθεση στο νήμα.

tl;dr Ας σεβαστούμε λίγο τις συνεχόμενες προσπάθειες της κάθε εταιρίας που καινοτομεί να δίνει καινούρια features που αλλάζουν την αγορά. Καλό θα κάνει σε όλες τις πλατφόρμες.

Πρώτα απ' όλα έχεις χάσει εξ αρχής ολόκληρο το νόημα της συζήτησης και φένεται πολύ καλά ποιος/ποιοι εδώ μέσα προσπαθούν να ξεκινήσουν flame. 

Στο ίδιο αρχικό μου ποστ έγραψα μια γραμμή παρακάτω ότι δεν είναι δυνατόν να τρέχει με FPS Boost το Shadow of Tomb Raider με καλύτερα γραφικά από το Gears 4 στα 60fps και με πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. 

Η ένσταση μου (εκτός του ότι το fps boost προφανώς θέλει βελτίωση) είναι ότι το Gears 4 άξιζε ένα κανονικό patch μιας και ήδη υποστήριζε 1080p60 πριν το fps boost. Το κάνω bold και το υπογραμμίζω αυτό για έμφαση και καλό θα ήταν να το σκεφτείτε λίγο όσοι έχετε τη διάθεση για σοβαρή κουβέντα. Εφόσον λοιπόν είναι ένας τίτλος με heavily modified UE4 όπως αναφέρθηκε, γνώμη μου είναι ότι θα ηταν καλύτερα η Coalition να έφτιαχνε ενα ωραίο patch που απλώς να ξεκλείδωνε το 4Κ quality mode του One X. Γιατί να το κάνει? Γιατί όχι??? Το παιχνίδι είναι 1st party της MS, όχι multiplat στο οποίο η MS δεν μπορεί να βάλει χέρι.

Μερικοί βέβαια μπήκατε να αντιπαραθέσετε τι κάνει η Sony με τα δικά της games γιατί φένεται αυτός είναι ο καημός σας και εφόσον η MS υποστηρίζει περισσότερο το BC γενικά, είναι υπεραρκετό για εσάς απλά και μόνο για να έχετε κάτι να πείτε στο φόρουμ. Προσωπικά δεν ανέφερα πουθενά το PS5 (εκτός από την απάντηση στο post του Privateer που μίλησε ο ίδιος για το LOU2) αλλά το μυαλό μερικών είναι έτοιμο για τοξικότητα σε οτιδήποτε αρνητικό αναφερθεί.

Όσο αναφορά εσένα αγαπητέ @chncynic και το Returnal, ναι γιατί να μη βγεις και να πεις (στο αντίστοιχο θέμα βέβαια), ότι η 1080p ανάλυση είναι ανεπίτρεπτη σε κονσόλα νέας γενιάς?? Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ. 

Έτσι κι αλλιώς όταν βγήκε το τελευταίο gameplay video του Rift Apart, έγραψες ότι δεν σου φαίνονται καθόλου next gen τα γραφικά του. Πολύ ωραία. Εδώ λοιπόν το damage control για ποιο λόγο το κάνεις? Εκεί δηλαδή δεν θα μπορούσε κάποιος να βγει και να σου πει καλά ρε φίλε είδες ένα βίντεο στο YT με το 1% του παιχνιδιού και έβγαλες πόρισμα ότι δεν έχει next-gen γραφικά. Για "κονσολγουορ" το πας?

Τέλος, γιατί να φοράμε παρωπίδες και χρώματα ομάδας και να μην γράψουμε ντόμπρα γι αυτό που μας χαλάει? Δηλαδή πρέπει να γράφουμε μόνο για το πόσο γαμάτη είναι η κονσόλα που αγοράσαμε μη τυχόν και παρεξηγηθούν οι μεγαλομέτοχοι και των δύο πλευρών? Μερικοί συμπεριφέρεστε λες και είναι εκκλησία εδώ και όχι φόρουμ.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...