Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Aegean / Olympic Air για άρνηση επιστροφής χρημάτων


EddieObscurant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Μία ερώτηση για το paypal,όταν κάνεις αμφισβήτηση,το μήνυμα στέλνεται μόνο στον πωλητή?

Απ' όσο γνωρίζω καταθέτεις το αίτημα στο paypal και αυτό το διαβιβάζει στον πωλητή από τον οποίο και θα λάβει απάντηση (την οποία με την σειρά του θα διαβιβάσει σε εσένα).

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 481
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, magnam είπε

Απ' όσο γνωρίζω καταθέτεις το αίτημα στο paypal και αυτό το διαβιβάζει στον πωλητή από τον οποίο και θα λάβει απάντηση (την οποία με την σειρά του θα διαβιβάσει σε εσένα).

Ναι έτσι νομίζω απ' οτι κατάλαβα,αν και το έγραψα απευθυνόμενος στην paypal.

Έπειτα επέλεξα να το στείλω και στην paypal εφόσον έχω ήδη επικοινωνήσει με τον πωλήτη πριν από αυτή τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα, έχω εισιτήριο για τις 7 Μαΐου με aegean για Μόναχο. Απ' ότι καταλαβαίνω ο πιο safe ας πούμε τρόπος να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω είναι να κινήσω διαδικασίες ακύρωσης συναλλαγής μέσω της τράπεζας?  Δυστυχώς δεν το 'χα κλείσει με paypal αλλά κατ' ευθείαν με πιστωτική στο site της aegean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apopat είπε

Καλημέρα και από εμένα, έχω εισιτήριο για τις 7 Μαΐου με aegean για Μόναχο. Απ' ότι καταλαβαίνω ο πιο safe ας πούμε τρόπος να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω είναι να κινήσω διαδικασίες ακύρωσης συναλλαγής μέσω της τράπεζας?  Δυστυχώς δεν το 'χα κλείσει με paypal αλλά κατ' ευθείαν με πιστωτική στο site της aegean.

Ευτυχώς τα έκλεισες με πιστωτική και όχι με PayPal θέλεις να πεις. To PayPal δεν είναι υποχρεωμένο να σου επιστρέψει τα χρήματά σου πίσω σε αυτές τις περιπτώσεις, σε αντίθεση με τράπεζες/πιστωτικά ιδρύματα που εκδίδουν πιστωτικές κάρτες (https://www.eccireland.ie/ecc-net-chargeback-report-2020/)

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις είναι αρχικά να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω από την Aegean, με την αιτιολογία ότι η πτήση σου ακυρώθηκε και δεν μπορούν πλέον να σου προσφέρουν την υπηρεσία για την οποία πλήρωσες. Μπορείς να παραθέσεις την Ευρωπαϊκή νομοθεσία: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1476179175834&uri=CELEX:32004R0261. ΜΗΝ δεχτείς voucher, παρά μόνο την πλήρη επιστροφή του ποσού. Αν όλο αυτό μπορεί να γίνει γραπτώς (email, chat, social media κλπ) ακόμα καλύτερα.

Αφού αρνηθούν, με ό,τι στοιχεία έχεις από την επικοινωνία σου μαζί τους, ξεκίνα την αποποίηση πληρωμής μέσω της τράπεζας ή όποιου σου εξέδωσε την πιστωτική σου κάρτα, περιγράφοντας τα παραπάνω. Η τράπεζα θα το μεταβιβάσει στο πιστωτικό ίδρυμα (Visa ή MasterCard συνήθως), οπού είναι 100% υπόλογο στο να λάβεις αυτό για το οποίο πλήρωσες.

Καλή τύχη!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nihlus89 είπε

Ευτυχώς τα έκλεισες με πιστωτική και όχι με PayPal θέλεις να πεις. To PayPal δεν είναι υποχρεωμένο να σου επιστρέψει τα χρήματά σου πίσω σε αυτές τις περιπτώσεις, σε αντίθεση με τράπεζες/πιστωτικά ιδρύματα που εκδίδουν πιστωτικές κάρτες (https://www.eccireland.ie/ecc-net-chargeback-report-2020/)

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις είναι αρχικά να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω από την Aegean, με την αιτιολογία ότι η πτήση σου ακυρώθηκε και δεν μπορούν πλέον να σου προσφέρουν την υπηρεσία για την οποία πλήρωσες. Μπορείς να παραθέσεις την Ευρωπαϊκή νομοθεσία: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1476179175834&uri=CELEX:32004R0261. ΜΗΝ δεχτείς voucher, παρά μόνο την πλήρη επιστροφή του ποσού. Αν όλο αυτό μπορεί να γίνει γραπτώς (email, chat, social media κλπ) ακόμα καλύτερα.

Αφού αρνηθούν, με ό,τι στοιχεία έχεις από την επικοινωνία σου μαζί τους, ξεκίνα την αποποίηση πληρωμής μέσω της τράπεζας ή όποιου σου εξέδωσε την πιστωτική σου κάρτα, περιγράφοντας τα παραπάνω. Η τράπεζα θα το μεταβιβάσει στο πιστωτικό ίδρυμα (Visa ή MasterCard συνήθως), οπού είναι 100% υπόλογο στο να λάβεις αυτό για το οποίο πλήρωσες.

Καλή τύχη!

Αν έχεις κλείσει με PayPal και έχει πάρει τα χρήματα από την πιστωτική και όχι από το υπόλοιπο του PayPal, στην ουσία έχεις διπλή ασφάλεια. Σε αυτές τις περιπτώσεις το PayPal γέρνει ακόμα περισσότερο υπέρ του αγοραστή γιατί ξέρει ότι με ένα charge back θα χάσει κι άλλα (15-30€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Αν έχεις κλείσει με PayPal και έχει πάρει τα χρήματα από την πιστωτική και όχι από το υπόλοιπο του PayPal, στην ουσία έχεις διπλή ασφάλεια. Σε αυτές τις περιπτώσεις το PayPal γέρνει ακόμα περισσότερο υπέρ του αγοραστή γιατί ξέρει ότι με ένα charge back θα χάσει κι άλλα (15-30€)

Ακόμα κι έτσι να είναι, μπαίνει ακόμα ένας μεσάζοντας στη διαδικασία οπότε γίνεται Τράπεζα -> Πιστωτικό ίδρυμα -> PayPal -> Αεροπορική. Ζήσε Μάη μου

Σε όποιον έχει τη δυνατότητα/πρόσβαση, προτείνω μία απ' τις δωρεάν πιστωτικές της Amex μόνο και μόνο για αεροπορικά/ξενοδοχεία κλπ. Δυστυχώς δεν παρέχονται πλέον στην Ελλάδα εδώ και ένα χρόνο, αλλά αν μένεις στο εξωτερικό ή είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και μπορείς, το dispute γίνεται με 3 κλικ ονλάην και τα λεφτά τα παίρνεις σε 2 μέρες. Πιο άμεσο δε γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, manzana είπε

Συμφωνώ 100% με αυτό

Αναφορά σε κείμενο

Ωστόσο, η επίτροπος μεταφορών της ΕΕ, Adina Valean, δήλωσε στο Euronews ότι πίστευε ότι μια τέτοια κίνηση ήταν κακή ιδέα. «Δεν είναι επιλογή κατά τη γνώμη μου», είπε. «Δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο σωστός δρόμος. Νομίζω ότι οι εταιρείες πρέπει να ξοδέψουν την ενέργεια και τη σκέψη τους ώστε να κάνουν τα κουπόνια πιο ελκυστικά εάν θέλουν να χρησιμοποιούν κυρίως αυτό το μέσο, αλλά να επιτρέπουν στους επιβάτες να ασκήσουν το δικαίωμά τους για αποζημίωση».

Παραβιάζοντας ξεκάθαρα τη νομοθεσία, μου ζητάς 18μηνο δάνειο, πρέπει να είναι και άτοκο; Δηλαδή πόση γυφτιά πια; Κάντο 120% της αξίας σε voucher να το σκεφτώ.

Προσωπικά δε θα μου έλειπαν τα λεφτά του εισιτηρίου. Ο μόνος λόγος που έκανα διαδικασία αποποίησης της πληρωμής ήταν η εξοργιστική τους στάση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nihlus89 είπε

Συμφωνώ 100% με αυτό

Παραβιάζοντας ξεκάθαρα τη νομοθεσία, μου ζητάς 18μηνο δάνειο, πρέπει να είναι και άτοκο; Δηλαδή πόση γυφτιά πια; Κάντο 120% της αξίας σε voucher να το σκεφτώ.

Προσωπικά δε θα μου έλειπαν τα λεφτά του εισιτηρίου. Ο μόνος λόγος που έκανα διαδικασία αποποίησης της πληρωμής ήταν η εξοργιστική τους στάση.

Ένας που την έχει πατήσει ας γυρίσει και να πει αυτό το πράγμα.

18 μήνες δάνειο με τοκο τόσο = τόσο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, και οι μεγάλες εταιρείες κρουαζιέρας από την αρχή της κρίσης από τέλη Φεβρουαρίου έδιναν vouchers +20% και +25%, και εντελώς τυχαία οι τιμές τους για το 2021 ήταν 20 με 25% υψηλότερες (εννοείται αν έπαιρνες επιστροφή χρημάτων δεν σου δίναν +25% στα χρήματά σου). Marketing καθαρά ήταν η κίνησή τους, στην πράξη έπαιρναν άτοκο δάνειο από τους πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Καλά, και οι μεγάλες εταιρείες κρουαζιέρας από την αρχή της κρίσης από τέλη Φεβρουαρίου έδιναν vouchers +20% και +25%, και εντελώς τυχαία οι τιμές τους για το 2021 ήταν 20 με 25% υψηλότερες (εννοείται αν έπαιρνες επιστροφή χρημάτων δεν σου δίναν +25% στα χρήματά σου). Marketing καθαρά ήταν η κίνησή τους, στην πράξη έπαιρναν άτοκο δάνειο από τους πελάτες τους.

Καλά απ' τη στιγμή που δεχτείς voucher είσαι το πτανακι τους, αυτό είναι σίγουρο. "λυπούμαστε, η εξαργύρωση δεν μπορεί να γίνει για κρατήσεις μεταξύ 20 Δεκ και 10 Ιαν" είναι το επόμενο σκάνδαλο.

Πολλοί επίσης πιστεύουν ότι όταν ξαναγίνουν πτήσεις θα είναι πάμφθηνες. Εγώ πιστεύω ότι θα βγάζουν τα σπασμένα οπότε θα δώσω το voucher και άλλα τόσα για το ίδιο δρομολόγιο. Για να μην αναφέρουμε ότι θα τις διασώσουν οι κυβερνήσεις στο τέλος. Κερδισμένες θα βγούν.

Γενικα keep it simple: σου έδωσα τόσα, έλαβα τόσα ή την υπηρεσία, τέλος. Δεν έλαβα τόσα ή την υπηρεσία, δώσε μου πίσω τα λεφτά και τέλος. Όταν είμαι σε θέση να ξαναταξιδέψω, ευχαρίστως θα πληρώσω το εισιτήριο και θα χρησιμοποιήσω την υπηρεσία τους. Μέχρι τότε τα λεφτά αυτά είναι δικά μου μέχρι σεντ και θα τα διαχειριστώ όπως θέλω εγώ και όχι αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρεωτικό voucher με εξαργύρωση στο επόμενό μας ταξίδι;

Οκ, θέλω να κάνω το δρομολόγιο Λάος-Θιβέτ. Τι εννοείς πως δεν έχεις τέτοια πτήση; Οκ, πήγαινέ με Σάμο. Τι εννοείς πως η Lufthansa δεν πηγαίνει Σάμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, magnam είπε

Υποχρεωτικό voucher με εξαργύρωση στο επόμενό μας ταξίδι;

Οκ, θέλω να κάνω το δρομολόγιο Λάος-Θιβέτ. Τι εννοείς πως δεν έχεις τέτοια πτήση; Οκ, πήγαινέ με Σάμο. Τι εννοείς πως η Lufthansa δεν πηγαίνει Σάμο;

Ποιος σου είπε ότι η Lufthansa δεν πάει Σάμο; Μια χαρά πάει μέσω πτήσεων codeshare, βλέπε Aegean.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioankav είπε

Ποιος σου είπε ότι η Lufthansa δεν πάει Σάμο; Μια χαρά πάει μέσω πτήσεων codeshare, βλέπε Aegean.

Εάν ισχύει μέσω codeshare τότε ίσως μπορώ να το εξαργυρώσω έτσι το voucher. Αν και στην προκειμένη δεν κάνει η Lufthansa την πτήση, η Aegean την κάνει. 😛 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...